Connect with Us

Horoskopi e hënë 23 janar

Aktualitet

Horoskopi e hënë 23 janar

Publikuar

-

DASHI21. mars – 20. prill

Lumturia dhe çastet e bukura do ju shoqërojnë gjate kësaj dite ju te dashuruarve. Do ndiheni vërtet mire dhe nuk do doni te shkëputeni për asnjë çast. Beqaret do e gjejnë papritur personin e ëndrrave dhe do fillojnë një lidhje shume te veçante. Me shpenzimet mundohuni te tregoheni sa me strikte sepse po filluan problemet zor se do e rimerrni veten shpejt.

DEMI21. prill – 21. maj

Do ndiheni me te sigurt sot ne krahët e partnerit tuaj dhe do përjetoni edhe me tepër emocione se me pare. Nuk do mungojnë as surprizat nga te dy palët. Beqaret do ndihen te plotësuar pasi te realizojnë një takim qe e kishin ëndërruar gjithmonë. Edhe ne planin financiar gjerat do kthehen ne favorin tuaj. Do ndiheni shume me te qete kur te shpenzoni.

BINJAKET22. maj – 21. qershor

Do jete tej mase e vështirë gjate kësaj dite qe ju te vendosni qetësinë ne jetën ne çift. Partneri do jete mjaft i mërzitur me ato qe i keni thënë dhe nuk do ndihen ende gati te rivendose paqen. Beqaret do takojnë një person i cili mund t’ua ndryshoje jetën njëherë e përgjithmonë. Ne p;anin financiar vështirësitë do vazhdojnë ende, kështu qe mundohuni te shpenzoni me sa me shume kujdes.

GAFORRJA22. qershor – 22. korrik

Nëse bëni pak me shume lëshime ndaj partnerit tuaj gjate kësaj dite, gjerat do ecin me mire. Nëse nga ana tjetër tregoheni strikte dhe arrogante mund te keni probleme goxha serioze. Beqaret papritur do takojnë një person për te cilin do ju rrahe zemra akoma me fort. Ne planin financiar do dini sa para te shpenzoni dhe sa te hiqni mënjanë për te siguruar te ardhmen.

LUANI23. korrik – 22. gusht

Ata qe janë ne një lidhje sot do kenë arsye plot për te qene te lumtur. Çdo çast ka për te qene i mrekullueshëm dhe do ndihen me fat qe janë çift. Beqaret gjithashtu do jene me fat ne dashuri dhe do e gjejnë personin për te cilin do iu rrahe zemra fort. Ne planin financiar do ju duhet ta kufizoni edhe me shume veten tuaj ne mënyrë qe te mos përballeni me probleme serioze.

VIRGJERESHA23. gusht – 23. shtator

Dite me fat dhe e mbushur me çaste te këndshme do jete kjo e sotmja për te dashuruarit. Nuk do ndiheni keq për asnjë moment, përkundrazi buzëqeshja nuk do ju largohet nga fytyra. Beqaret do kenë një takim interesant, por ende nuk do ndihen gati te hedhin hapa. Le te presin edhe pak. Ne planin financiar do i rregulloni te gjitha problemet qe keni pasur.

PESHORJA24. shtator – 23. tetor

Do bëni gjera te jashtëzakonshme me partnerin tuaj gjate gjithë kësaj dite dhe shpeshherë do ju duket sikur jeni neper ëndrra. Beqaret do jene mjaft energjike dhe gati për te bere çdo lloj çmendurie. E rëndësishme për ta është te mos e ndiejnë vetminë dhe te mos bien ne rutine. Ne planin financiar nuk do keni asnjë lloj problemi kështu qe mund te shpenzoni qetësisht dhe pa frike.

AKREPI24. tetor – 22. nëntor

Jeta juaj ne çift do jete me e qete nga sa e kishit menduar. Përfitoni nga kjo për te folur me partnerin për gjithçka qe ju ka shqetësuar deri me sot. Beqaret nuk do stepen aspak dhe do joshi ashtu si do e mendojnë. Disa mundet edhe ta arrijnë atë qe duan. Ne planin financiar duhet te bëni kujdes sa me shume sepse gabimi me i vogël mund t’iu çoje drejt probleme serioze.

SHIGJETARI23. nëntor – 21. dhjetor

Do tregoheni shume te përkujdesur ndaj partnerit tuaj gjate kësaj dite dhe do ruani një marrëdhënie vërtet te kënaqshme me te. Beqaret nuk do jene ne humorin e duhur për te pasur njohje te reja kështu qe do vazhdojnë te mbeten te vetmuar. Financat do dini si t’i mbani te qëndrueshme. Do keni buxhet edhe për te bere disa investime me vlere.

BRICJAPI22. dhjetor – 20. janar

Dite mjaft pasionante dhe e bukur do jete kjo e sotmja për te gjithë ata qe janë ne një lidhje. Do ndiheni mire gjate gjithë kohës. Beqaret do kenë ndryshime rrënjësore ne jetën e tyre atëherë kur nuk do e presin. Dielli do linde ne jetën e tyre dhe do ua ngrohe shpirtin. Ne planin financiar ka ardhur koha te merrni masa te rrepta pasi kjo është mënyra e vetme qe gjendja te stabilizohet.

UJORI21. janar – 19. shkurt

Dita e sotme do jete mjaft e veçante për ata qe janë ne një lidhje. Do mendoni t’i bëni gjerat ndryshe me atë qe keni ne krah dhe emocionet do shtohen. Beqaret do e kenë te vështirë te marrin vendime edhe pse ne fakt disa persona do ju pëlqejnë jashtëzakonisht shume. Buxheti nuk do jete i keq nëse tregoheni gjithë kohës te logjikshëm me shpenzimet.

PESHQIT20. shkurt – 20. mars

Merkuri do jete planeti qe do ju ndihmoje te keni një dite me te bukur sot ju te dashuruarve. Do dini si te silleni ne çdo moment me partnerin ne mënyrë qe marrëdhënia mes jush mos ketë probleme. Beqaret as qe do e mendojnë krijimin e një lidhjeje pasi edhe ashtu si janë ndihen mire. Buxhetin do jete delikat, por nëse e pranoni ndihmën e disa familjareve mund ta kaloni situatën e keqe.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Horoskopi 18 Maj 2016

LEXO EDHE:  Horoskopi ditor, 8 Korrik 2017

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Horoskopi e shtune 2 shtator 2017

LEXO EDHE:  Horoskopi 18 Maj 2016

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: