Connect with Us

FOTOT/ ‘Varroset’ nën beton muri antik i Durrësit

Aktualitet

FOTOT/ ‘Varroset’ nën beton muri antik i Durrësit

Publikuar

-

Muri antik i Durrësit ka nisur të rrethohet me beton. Qindra qytetarë janë të shqetësuar për ‘varrosjen’ që po i bëhet këtij qyteti.

Burime për citynews bëjnë me dije se përpara 3 ditësh eshte hedhur cakulli i betonit ndersa pjesa tjeter eshte nen dhe.

Pak metra ne drejtimin jugperendimor nga kjo pike ndodhet monumenti shume i rendesishem publik i Dyrrachiumit antik te vone, Forumi Bizantin. Ndersa pak metra ne drejtimin tjeter veri-lindor njihen gjithashtu mbetjet e nje strukture tjeter te rendesishme te se njejtes periudhe.

Pra behet fjale per nje zone ku perqendrohen godinat me te rendesishme publike te qytetit romak te vone.

Zbulimi i sivjetem i shtoi ketyre te dhenave te deritanishme mbetjet strukturore te nje godine tjeter teper te rendesishme te se njejtes periudhe, qe mund te kete pasur funksion publik ose religjioz.

Behet fjale per mbetje muresh, te ruajtura deri ne 3.50m lartesi nga niveli i perdorimit te antikitetit te vone, ndertuar cileshisht me tulla te lidhura me llac dhe dekoruar me afresk mural. Teknika teper cilesore dhe precize e ndertimit si edhe detajet e shumta arkitektonike te dokumentuara flasin per nje ndermarrje ndertimore teper te kushtueshme per kohen ashtu si edhe rendesine strategjike te kryeqendres se provinces romake te fone Epirus Nova, Dyrrachiumit.

LEXO EDHE:  Çfarë po ndodh në Durrës?/ Një tjetër i plagosur mbërrin në urgjencën e spitalit

Teknika e ndertimit mund ta percaktoje kronologjikisht kete strukture ne gjysmen e dyte te shek.V ose gjysmen e pare te shek.VI. Studimi i materialit arkeologjik te perftuar nga germimi do krijoje mundesine te perfitojme te dhena me te mirepercaktuara datuese. Ndersa konfirmimi i funksionit te ketyre mbetjeve varet shume nga mundesia e kerkimeve te metejshme ne te ardhmen.

Ky është nje mur te ndertuar nga Justiniani dhe Anastasi.

Citynews ka mësuar se qytetaret e Durrësit kerkojne qe kjo veper te ndertohet por te integrohet me xham edhe muri antik i ndertuar nga Justiniani dhe Anastasi.

Sipas tyre nuk duhet të jesh arkitekt qe te vlersosh kaq gje sepse nuk ka mendim “specialisti” qe ska marr pjese me firmen e tij ne masakrimin e ketij vendi ne çdo fushe.

Qytetarët kërkojnë qe ne kete kantier duhet dora e arkeologeve qe nuk eshte, si dhe integrimi i murit me xham me vepren moderne./CityNews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Rinis me debate seanca plenare/ Opozita nuk heq dorë, kërkon dhe një orë ‘pushim’

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ka rinisur me debate senaca plenare pas 15 minutave pushim.

Deputetët e opozitës kanë kërkuar që të ndërpritet sërish seanca plenare deri në momentin që në sallë të vijë kryeministri Rama.

Fillimisht ishte Luciano Boci që u përplas me Lindita Nikollën.

Debati Luciano Boci dhe Lindita Nikolla:

Luciano Boçi: Ndërprisni sencën dalim më pas jashtë për një orë kemi të drejttë ta shtyjmë.

Lindita Nikolla: Kërkuat pushim dhe vendosëm 15 minuta kohë

LEXO EDHE:  Plan masash për situatën kriminale/ Kontrollohen 7 tallava, shoqërohen 16 balerina

LEXO EDHE:  Sondazhi në Durrës/ Ja kë zgjedhin qytetarët mes Ramës dhe BashësLuciano Boçi: Sipas nenit 52 prandaj ne kërkojmë të shtyhet seanca.

Mdërkohë që Oriola Papuri, akuzoi se dera është hapur me forcë.

“U mblodhëm dhe në rregullore mbledhja është 60 minuta, sa i përket zhvillimit se kur e nisim dhe kur e përfundojmë është punë e grupit tonë. dilni nga salla dhe ne të vijojmë mbledhjen”, tha ajo./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Shpallja “non grata” e Berishës/ Kim: Ata që thonë se janë habitur, nuk po tregohen të sinqertë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ambasadorja e SHBA në Shqipëri Yuri Kim, në një intervistë për Zërin e Amerikës, ka folur në lidhje me vendimin për shpalljen “non grata” të ish kryeministrit Sali Berisha.

VOA ka ndarë një pjesë të shkurtër të intervistës, ku Kim thotë se kur sekretari i shtetit përcakton dikë për korrupsion domethënës kjo është shumë e dukshme.Kim shton se ata që thonë që janë të habitur nga ky përcaktim, nuk po tregohen të sinqertë.

LEXO EDHE:  Foto- Xhaferrit i del situata jashtë kontrollit/ Protestuesit bllokojnë ambulancën

LEXO EDHE:  Grabitje në Durrës/ Maskat i marrin 11 mijë euro biznesmenit

Mendoj se është e drejtë të thuhet që në shumicën e rasteve në momentin kur dikush përcaktohet nga sekretari i Shtetit për korrupsipon domethënës, zakonisht është shumë e dukshme. Dha ata që thonë që janë të habitur, nuk po tregohen shumë të sinqertë”, thotë Kim ndër të tjera./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

“Policia ka gisht në vrasjen e 23-vjeçares”/ Thellohet më tej tragjedia në Fier

Publikuar

-

Nga

Vrasja e 23- vjeçares Sabrina Bengaj në Fier, nga ish-bashkëshorti Elton Meta, tronditi mbarë opinionin publik.

Ditën e sotme CNA.al ka zbardhur letrat e shkruara prej ish-bashkëshortit Elton Meta.

Meta shkruan se ai është kërcënuar nga ish-vjehrri i tij dhe ka shkuar disa herë në Komisariat, por nuk ka mundur dot të bëjë kallëzim penal, pasi instancat nuk i janë përgjigjur.

Jam liruar nga spitali i Zaharisë në datën 26 korrik 2021. Menjëherë ditën tjetër më datë 27 kam takuar ish-bashkëshorten time, mamanë dhe të tjerë familjarë të saj.Takimet tona kanë qenë të përditshme, ndërkohë që e merrja dhe e çoja çdo ditë në punë, por ish-bashkëshortja gjithmonë ruhej nga babai i saj që të mos i merrte vesh që i kishim rregulluar marrëdhëniet. Siç e theksova, mamaja, vëllai dhe kunati i saj ishin në dijeni.LEXO EDHE:  Grabitje në Durrës/ Maskat i marrin 11 mijë euro biznesmenit

LEXO EDHE:  Sondazhi në Durrës/ Ja kë zgjedhin qytetarët mes Ramës dhe Bashës

Jam larguar në Greqi, ku kam ndjenjur për dy javë. Gjërat kishin ndryshuar. Merrja mesazhe kërcënuese në rrjetet sociale nga ish-vjehrri, i cili më ka kërcënuar për jetën. Ish-vjehrri më shkruajti sërish në “Messenger” dhe më la takim e më tha “do të të zhduk”. Fillova t’i merrja seriozisht kërcënimet dhe kam telefonuar z. Tomin Vocaj, ku i kam kërkuar ndihmë.

Tomin Vocaj më dha numrin e Drejtorit të Policisë së Fierit, dhe më tha t’i kërkoj ndihmë. Shkova, por te dera nuk më lejuan, pasi më thanë që nuk është në zyrë. Kërkova të bëj kallëzim, por më thanë që nuk kishin kohë. Ish-vjehrri vazhdonte të më kërcënonte, shkova përsëri në Komisariat pasi fola me avokatin, por nuk më pritën”, shkruan ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE