Connect with Us

Qytetarja i ankohet Ramës/ Njerëzit me pushtet politik po na kërcënojnë me jetë

Aktualitet

Qytetarja i ankohet Ramës/ Njerëzit me pushtet politik po na kërcënojnë me jetë

Publikuar

-

Një qytetare nga Tirana i ka shkruar kryeministrit Edi Rama në lidhje me problemin e saj.

Shtetasja Merita Bollati, e cila ka në pronësi një dyqan tek Pazari i Ri që po rikonstruktohet nga Bashkia Tiranë, shprehet se pronari i një vile, ngjitur me biznesin e saj i ka kërcënuar me jetë.

Historia

Shtetasja në fjalë tregon se pas urdhrit të drejtorit të Urbanistikës Ditjon Baboçi, i cili u shpreh se pronarët e objektit në formë L kishin vetem 1 javë kohë për të restauruar dyqanet, ajo ka depozituar pranë autoriteteve dokumentacionin për të nisur punimet, por pas 50 ditësh punime, kryerja e restaurimit u pezullua me motivacionin absurd “rikonstruksion i plotë i çatisë pa dokumentacion të plotë tekniko – ligjor”.

Por, sipas saj punimet janë bërë për zhveshjen e materialit te rrezikshem te eternity per ta zëvendesuar me tjegull sipas pikave ne projekt te firmosura nga Rama. Kjo ngjarje i ka pezulluar dy here punimet shtetases ne fjale, 10 dite dhe 50 dite. Ajo thekson se pezullimi i dyte eshte bërë në kundërshtim me ligjin pa akt konstatimi.

Më tej, qytetarja shprehet se objekti në fjalë karakterizohet nga një vilë, pronarët e të cilëve kanë pushtet politik.

LEXO EDHE:  Siguria ushqimore/ Data e skadencës së produkteve nuk zgjat as sa boja e votimit

Ajo dyshon se gjithcka po kryhet për interesa të pronarit të kësaj vile, i cili ka tentuar disa herë ti dëmtojë objektin gjatë rikonstruksionit dhe është shprehur se objektet e tyre do të shpronësoheshin.

Në ankesën drejtuar Edi Ramës, qytetarja shkruan se nga rrethanat që i ka servirur pronari i vilës, ata janë detyruar të bëjnë kallëzim penal. Ajo  nënvizon se konflitki arriti deri në një pikë që në mes të pazarit, pronari i vilës i ka kërcënuar me jetë./CityNews

Më poshtë, fotot dhe dokumentet e servirura nga denoncuesja

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. qazimi

    21 Janar, 2017 at 9:15 pm

    Ky projekt eshte i nje niveli perendimor dhe nuk i pranon kasollet e mbushur me minj. Te gjitha kane qene te dhena me qera. Toka eshte prone e fisit “MULLETI”. Çfare fituat qyl e patet 24 vjet, Privatizimi ju takonte pronareve te tokes dhe jo shitesave ne keto barake. Aty do te behet nje qender biznesi e nivelit Europian. E reja duhet te triumfoje me dhune ndo njehere!

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Ambasada Amerikane: Mbështesin punën e SPAK-ut, të ndalen kërcënimet

Publikuar

-

Nga

Ambasada Amerikane: Mbështesin punën e SPAK-ut, të ndalen kërcënimet

Ambasada e SHBA-së në Tiranë, përmes një mesazhi të shkurtër në rrjetet sociale shkruan se mbështet punën e SPAK-ut dhe dënon sulmet që po iu bëhen anëtarëve të rinj të Prokurorisë së Posaçme.

Reagimi i Ambasadës vjen disa ditë pas akuzave dhe kundërakuzave për Ylli Ndroqin, pronarin e Ora News, të cilit iu sekuestruan 26 pasuri, pasi SPAK provoi aktivitetin e tij kriminal në trafikun e drogës.“Ambasada e SHBA-së mbështet me forcë punën e pavarur dhe profesionale të Policisë së Shtetit dhe SPAK-ut. Profesionistët e sistemit të drejtësisë – oficerët e policisë, prokurorët dhe gjykatësit – duhet të lejohen të bëjnë punën e tyre pa kërcënime dhe kanosje, pavarësisht kush është i pandehur. Ka ardhur koha që të lejohen të kryejnë detyrat e tyre dhe të mbështeten përpjekjet e tyre për të luftuar krimin e organizuar. Kjo është e vetmja mënyrë që shqiptarët të kenë sistemin profesional dhe të paanshëm të drejtësisë që meritojnë, dhe të ecin përpara drejt integrimit në BE”, shkruan Ambasada. 

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

Qeveria Rama dështoi në menaxhimin e pandemisë Covid 19

Publikuar

-

Nga

Rritja ekonomike sipas Përparim Spahiut/ Qeveria të ndërrojë kursin me investimet publike

Nga Përparim Spahiu

Pavarësisht rishikimit që i është bërë buxhetit të shtetit për herë të tretë nga qeveria, prarashikimi i rënies së të ardhurave me 4% krahasuar me një vit më parë ngelet më shumë një dëshirë e qeverisë sesa një realitet ekonomik.

Realizimi i të ardhurave për buxhetin e shtetit nuk mund të bazohet mbi dëshirat apo orekset e Ministres së Financave. Sado të përpiqen të manipulojnë treguesit kryesor të ekonomisë, faktet flasin qartë.

Deficiti në buxhetin e shtetit për vitin 2020 ka shkuar duke u thelluar në 1.1 miliard euro, pasi tkurrja e të ardhurave pritet të jenë me -17%, ndërkohë që shpenzimet priten të rriten me 18% më shumë se një vit më parë.Qeveria jo vetëm që nuk bën asnjë përpjekje për të frenuar rënien drastike të të ardhurave në buxhetin e shtetit, nuk merr as mundimin për të diskutuar, rishikuar apo negociuar ndryshime të mundëshme të kontratave të PPP-ve.

LEXO EDHE:  Denoncimi/ Ja çfarë fshihet pas atentatit të Shkodrës

LEXO EDHE:  Denoncimi i CNA.al për garën e aksit Milot-Fier/ Basha reagon një ditë me vonesë

Pra shpenzimet rriten me 18% për kontrata, në shumicën e rasteve të panevojme, për momentet që po kalojmë. Si do ta zgjidhi defiçitin e krijuar qeveria, kur të ardhurat ulen e shpenzimet rriten?

Sigurisht duke rritur borxhin, barrën financiare të çdo shpitari. Borxhi për frymë që shqiptarët duhet të paguajnë pas 7 viteve ka arritur në 4492 euro/frymë.

Paaftësia dhe klientelizmi i kësaj qeverie e kanë çuar ekonominë e vendit në përmasat e krizës ekonomike të vitit ’97. Zgjidhja në këto kushte do të ishte mbështetja serioze e bizneseve, investimeve të reja të munguara prej kohësh, kjo për të ndaluar rritjen e papunësisë, rënien e konsumit dhe falimentimin e tyre. Çlirimi ekonomisë nga tentakulat e qeverisë për të kontrolluar dhe orientuar tregun si dhe heqja dorë nga shantazhet, kërcënimet dhe gjobvënjet ndaj çdo biznesi.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Denoncimi i CNA.al i djeg Ben Blushit dhe Ylli Ndroqit/ Fundo: Si na u sulmua faqja

Publikuar

-

Nga

Denoncimi i CNA.al i djeg Ben Blushit dhe Ylli Ndroqit/ Fundo: Si na u sulmua faqja

Drejtori i medias CNA.al, Elvi Fundo ka treguar sot se si zbuloi shkeljet e drejtorit të Top Channel, Ben Blushi dhe falsifikimin e firmës së vajzës së këtij të fundit, Natali Blushit.

Pas publikimit të dokumenteve ku vërtetohej se Blushi kishte falsifikuar firmën e vajzës së tij Natali Blushi dhe shkrimeve për Ylli Ndroqin, serveri i CNA.al u sulmua për rreth 30 minuta rreth orës 13:45 të ditës së sotme.

Fundo tregon për “SyriTv” se fillimisht u  bllokua shkrimi në Facebook dhe më pas ndodhi sulmi në server.

“Ne sot publikuam materialet pasi siguruam të dhënat zyrtare nga sistemi TIPS. Në momentin e parë të publikimit ndodhi që u bllokua në faqen e Facebook. I vetmi shkrim që u bllokua ishte ai. U raportua shumë shpejt. Ne tentuam që të bënin edhe promote por ishte e pamundur.LEXO EDHE:  Denoncimi i fortë/ Qytetarët në qiell të hapur, pushtetarët prishin pallatet e tyre për t’i bërë të reja

Kudo që bëhej share bllokohej dhe më pas, pas rreth 30 minutash ka ndodhur një sulm në server. Kompania që bën mirëmbajtjen ka konstatuar që faqja ka qenë down për gati 30 minuta dhe ka qenë pikërisht gjatë këtyre dy ditëve kur ne kemi qenë shumë konsekuent  në lidhje me pasuritë e bven Blushit por edhe me shtetasin Ylli Ndroqi pas sekuestrimit të pasurive”, u shpreh drejtori i CNA.al.

Fundo theksoi se kjo nuk është hera e parë që na sulmohet faqja, pasi kjo ka ndodhur edhe para 3 muajsh.

LEXO EDHE:  Gazetari denoncon Abcom-in

Kujtojmë se faqja e CNA.al është sulmuar sot pas denoncimeve dhe shkrimeve për Ben Blushin dhe për pronarin e Ora News Ylli Ndroqi, të cilit iu sekuestrua pasuria pas akuzave të ngritura nga SPAK./ CNA.al

LEXO TE PLOTE