Ekskluzive-Denoncim/Veliaj shemb bar-restorantin për interesat e familjarëve të Ajolës – CNA
Connect with us

Aktualitet

Ekskluzive-Denoncim/Veliaj shemb bar-restorantin për interesat e familjarëve të Ajolës

Publikuar

-

Denis Xoxa,  i afërm i Ajola Xoxës, kërkoi të përvetësonte pronën e ish-studentes së Lëvizjes së Dhjetorit, Blerinda Xhaci. Kur dështoi, IMT i vuri ruspën lokalit.

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erjon Veliaj planin e tij urbanistik për kryeqytetin e ka vendosur në shërbim të klientelës dhe njerëzve të tij të afërt. Aksionet e Bashkisë së Tiranës dhe Inspektoratit Ndërtimor Urbanistik kryhen mbi bazën e përzgjedhjeve të Veliajt, i cili urdhëron se cili objekt do të shembet dhe cili jo, edhe kur ato kanë dokumentacionin e duhur ligjor. Në kuadër të lirimit të hapësirave të zëna nga ndërtimet e ndryshme, kryesisht bare dhe restorante në hyrje të Liqenit Artificial të Tiranës, Veliaj ndërmori një aksion për të shembur një nga bar-restorantet e kësaj zone, në afërsi të fakultetit Gjeologji-Miniera, pasi më parë, Denis Xoxa, një i afërm i Ajola Xoxës, kjo e fundit bashkëshorte kreut të baskisë së Tiranës, nuk mundi ta përvetësonte bar-restorantin në fjalë.

Kjo ishte një formë hakmarrjeje e Denis Xoxës ndaj pronares së këtij lokalit, përmes kryetarit të Bashkisë së Tiranës Erjon Veliaj. Me këtë situatë, është ndeshur qytetarja dhe ish-studentja e Lëvizjes së Dhjetorit ’90, Blerinda Xhaci, e cila ushtronte aktivitetin e saj në këtë bar-restorant që prej vitit 1993, dhe objekti ishte në proces legalizimi, pothuajse në përfundim të tij. Duke marrë parasysh këtë fakt, Bashkia e Tiranës së bashku me Inspektoratin e Mbrojtjes së Territorit iu drejtuan ALUIZNI-t për ta përjashtuar nga procesi i legalizimit objektin në fjalë. Duke anashkaluar pronaren e këtij objekti, ALUIZNI i kthen përgjigje bashkisë së Tiranës dhe Inspektoratit të Mbrojtjes së Territorit për ta përjashtuar nga procesi i legalizimit këtë objekt ndërsa zonjës Xhaci, ky fakt iu i bë ditur vetëm ditën e prishjes së bar-restorantit të saj. “Nga dokumentet që mu vendosën në dispozicion konstatova se Inspektorati i Mbrojtjes së Territorit pranë Bashkisë së Tiranës i ka kërkuar ALUIZ-nit për të më përjashtuar nga praktika e procesit të legalizimit të objektit. ALUIZNI ka marrë vendim më datë 14.04.2016 për të më përjashtuar nga procesi i legalizimit. Ky vendim nuk më është vënë në dispozicion nga vetë ALUIZNI por është protokolluar në zyrat e Bashkisë së Tiranës dhe më është vënë në dispozicion vetëm ditën e prishjes së lokalit tim”, thotë zonja Xhaci.

Në këtë mënyrë, duke anashkaluar vënien në dijeni të pronares së objektit, Bashkia e Tiranës së bashku me Inspektoratin e Mbrojtjes së Territorit shembi objektin e znj. Xhaci, pa marrë në konsideratë edhebashkia tirane kërkesë-padinë e kësaj të fundit drejtuar gjykatës së Tiranës për të mos lejuar prishjen e këtij objekti. Punonjësit e baskisë, disa civilë dhe disa me uniformë, kërcënuan familjen e znj. Xhaci, duke i tërhequr nga prona e tyre, ndërkohë që këta të fundit po filmonin aksionin e prishjes së objektit. “Papritur që gjykata të shprehej për kërkesën time, Bashkia e Tiranës prishi tërësisht objektin dhe çdo gjë në ambientet rreth e qark lokalit. Dhe përveç kësaj rreth 20 persona civilë dhe policë nga policia bashkiakë teksa ne po filmonim dhe fotografonim skenën që po zhvillohej në pronën tonë, nuk na lejuan forcërisht madje as dhe të merrnim pajisjet tona. Ishte një traumë shumë e madhe kur u gjendëm me pronën e shkatërruar dhe familjen e kërcënuar ”, shprehet znj. Xhaci.

LEXO EDHE:  Erion Veliaj hajdut i shkolluar

Por, prapaskena e gjithë këtij aksioni të kryetarit të Bashkisë së Tiranës, Veliaj, ka të bëjë me interesat e njerëzve të tij afërt, e kryesisht të kunatit të tij, Denis Xoxa. Ky i fundit, drejtues i kompanisë “Potencial Group”, në komunikimet e tyre përmes e-mailit kërkonte me çdo kusht që të përvetësonte bar-restorantin e znj. Xhaci duke e kërkuar atë fillimisht me qira për një periudhë 10-vjeçare, ndërsa znj. Xhaci nuk pranoi kushtet e vendosura nga kunati i Veliajt, Denis Xoxa. Në këtë mënyrë, duke mos mundur ta bëjë të tijin objektin prej 182 m2, Denis Xoxa arrin të hakmerret përmes kunatit të tij, respektivisht kryetarit të bashkisë së Tiranës, Erjon Veliaj, i cili së bashku me Inspektoratin e Mbrojtjes së Territorit shembi objektin në fjalë ndërsa nuk ngurroi ta cilësonte atë si çiban të PD-së. “Ia kthejmë hapësirën e zaptuar publikut e fëmijëve! S’ka president e SHQUP­ mjedisor për këta çibanë pa leje! Kurioz nëse do mbrojnë Liqenin në gjyqin e 17­katshit sot java” shkroi Veliaj atë ditë në profilin e tij social në Facebook, duke e shoqëruar postimin me foto nga aksioni i prishjes së objekteve. Nga ana e saj, znj. Xhaci, e cilëson këtë akt të kryetarit Veliaj si arbitrar dhe si selektiv duke theksuar se ky veprim bëhet për shkak të interesave të ngushta të z. Veliaj. Ndërsa baret e tjera në afërsi të pronës së znj. Xhaci që bartin të njëjtin status juridik, nuk janë shembur nga Bashkia e Tiranës. “Unë kam konstatuar është se qëndrimi i Bashkisë së Tiranës ka qenë selektiv dhe diskriminues, kjo për faktin sepse sipas deklarimeve të kryetarit të Bashkisë së Tiranës, kishte marrë një nismë që të prishte lokalet në zonën ku ishte lokali im, por rezultoi se nga rreth 40 lokalë në atë zonë vetëm 2 prej tyre janë shembur, ndërsa të tjerët që janë në të njëjtin status juridik me pronën time vazhdojnë të punojnë”, thekson Blerinda Xhaci.

Veliaj nuk u ndal vetëm me shembjen e bar-restorantit të znj. Xhaci, por ushtroi presion të vazhdueshëm tek ministrja e Integrimit, Klajda Gjosha për ta larguar nga puna znj. Xhaci. Gjosha e kundërshtoi pushimin nga puna të znj. Xhaci pasi e shihte të paarsyeshme, aq më tepër që ajo kishte një përvojë shumë-vjeçare si eksperte në drejtorinë e politikave sektoriale. Qeveria e drejtuar nga socialistët e kishte filluar më herët sulmin ndaj familjes Xhaci, kur i pushuan nga puna bashkëshortin e znj. Xhaci, në dhjetorin e vitit 2013, i cili punonte si jurist pranë Ministrisë së Jashtme prej 17 vitesh dhe rridhte nga një familje e ish-persketuarish. E ndodhur në kushte të tilla, znj. Xhaci e detyruar të largohej nga Shqipëria, kërkoi dorëheqjen e parevokueshme nga pozicioni në Ministrinë e Integrimit dhe emigroi në Shtetet e Bashkuara të Amerikës së bashku me bashkëshortin e saj.

CityNews do të publikojë të plotë dosjen e këtij skandali, ku është përfshirë kryebashkiaku i  Tiranës, Erion Veliaj. 

Aktualitet

“Dosjet 339 dhe 184”/ Murrizi “bën për një lek” Arta Markun

Publikuar

-

By

Kryeprokurorja e Përgjithshme Arta Marku ka prezantuar sot para deputetëve në Komisionin Parlamentar të Ligjeve, raportin e organit të akuzës për vitin 2018.

Por, ndërkohë raportimi i Markut është shoqëruar me debate dhe përplasje, në lidhje me çështjen e dosjes 339 dhe 184.

Marku tha se iu ka kërkuar prokurorëve të hetojnë sa më shpejt dosjet 339 dhe 184, të cilat tronditën skenën politike , ndërsa shtoi se shumë shpejt pritet rezultate konkrete në pjesën e vendimmarrjes mbi përmbajtjen e tyre. Sipas saj, dosja 339 ka gjithsej 700 CD.

Nga ana tjetër, deklarata e Markut ka sjellë reagimin e deputetit demokrat, Myslim Murrizi i cili ka ironizuar kryeprokuroren.

Murrizi ironizoi deklaratën e Markut ku tha se me këto përgjime të kryera nga Prokuroria është sfiduar edhe ish-Kinostudioja.

Gjithashtu, Murrizi tha se “Me këto 700 cd po t’i kishte Sinan hoxha do kishte bërë goxha lekë.”

Pjesë nga debati:

Arta Marku: Sa i takon pyetjes se bosëve te krimit, prokuroria e përgjithshme nuk ka atribur, mund t’i drejtohen Prokurorisë së Krimeve të Rënda. Për dosjet e përgjimeve, janë në hetim. Nëse do kishte vendimmarrje do ishte marrë vesh. Ka problematike  dhe janë mbajtur zvarrë.  Çështja 339 po hetohen nga dy prokurorë. Shumë shpejt do ketë vedimmarrje e do bëhet publike. Po ashtu edhe 184 është e njëjta situatë dhe do ketë një vendimmarrje. U kam kërkuar prokurorëve të hetojnë shpejt. Për çështjen 339 janë 700 cd të patraskriptuara. U kam kërkuar prokurorëve të hetojnë dhe të kenë një vendim për çështjet që kanë tronditur politikën.

LEXO EDHE:  Erion Veliaj hajdut i shkolluar

Myslim Murrizi: Me këto përgjime ia paskeni kaluar edhe kinostudios. Me këto 700 cd po t’i kishte Sinan hoxha do kishte bërë goxha lekë. Keni përgjegjësi që me firmën tuaj ka shkuar për në KLP një ish-bashkëpunëtor i sigurimit?

Arta Marku: Për 700 cd e pazbardhura, janë shumë është e vërtetë. Sapo kam marrë ndjeni të problematikes kanë ndërhyrë sipas ligjit. Është mbajtur nën hetim në disa kohë.  Kjo çështje ka shume volum dhe prandaj është volumi i madh pune. Janë regjistruar emrat e parë për hetim e që nuk kane lidhje me zgjedhjet por për trafikim kriminal . E njëjta gjë edhe për dosjen tjetër 184./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“U dogjën të gjallë apo u tretën në vaskat me acid”/ Deklarata shokuese e Berishës

Publikuar

-

By

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar mjaft ashpër sot në lidhje me ngjarjen e rëndë që ndodhi gjatë natës që lamë pas në Vlorë, ku një i ri mbeti i vrarë me armë zjarri, ndërsa një tjetër u plagos rëndë.

Në një postim në rrjetet sociale, Berisha hedh akuza të forta në drejtim të kryeministrit Rama, për të cilin thotë se e shndërroi Vlorën në kryeqytetin e vrasjeve, pengmarrjeve dhe zhdukjeve në Europë.

“Vlora, perla e Mesdheut eshte shnderruar tani si kurre ndonjehere me pare nga narkodeputeti i saj dhe kreu i meduzes Edvin Kristaq Krimi ne kryeqytetin e vrasjeve, pengmarrjeve, zhdukjeve, varrosjeve ne thellesi te detit apo tretjes ne vaskat me acid, te Shqiperise dhe Europes.”-shkruan Berisha.

Më tej, ish-kryeministri bën edhe deklarata tronditëse, ndërsa thekson se “Keto vite te Edvin Kristaq Krimit qindra djem, burra te saj u ekzekutuan ne arat apo magazinat e hashashit, ne rruget, rrugicat, sheshet e qytetit, u zhduken te mbytur nga duar kriminale ne thellesit e detit, u dogjen te gjalle apo u treten ne vaskat me acid per te mos patur nje varr ne kete bote.
Te gjitha keto nga banda mizore te lidhura si mishi me thoin me pushtetaret lokal dhe narkoqeveritaret horra me ne krye Edvin Kristaq Krimin.”

Postimi i plotë i Berishës:

Edvin Kristaq Krimi shndedrroi Vloren ne kryeqytetin e vrasjeve, pengmarrjeve dhe zhdukjeve ne Europe.

Miq, Vlora, perla e Mesdheut eshte shnderruar tani si kurre ndonjehere me pare nga narkodeputeti i saj dhe kreu i meduzes Edvin Kristaq Krimi ne kryeqytetin e vrasjeve, pengmarrjeve, zhdukjeve, varrosjeve ne thellesi te detit apo tretjes ne vaskat me acid, te Shqiperise dhe Europes.

LEXO EDHE:  Erion Veliaj hajdut i shkolluar

Keto vite te Edvin Kristaq Krimit qindra djem, burra te saj u ekzekutuan ne arat apo magazinat e hashashit, ne rruget, rrugicat, sheshet e qytetit, u zhduken te mbytur nga duar kriminale ne thellesit e detit, u dogjen te gjalle apo u treten ne vaskat me acid per te mos patur nje varr ne kete bote.
Te gjitha keto nga banda mizore te lidhura si mishi me thoin me pushtetaret lokal dhe narkoqeveritaret horra me ne krye Edvin Kristaq Krimin.

Iu bej thirrje qytetareve te Vlores te ngrihen ne lartesine e trimerise dhe virtuteve te tyre, te ndeshkojne dhe te shpallin nongrata monstren qe me politikat dhe lidhjet e tij te krimit krijoi ne Vlore nje klime horror vrasjesh, pengmarrjesh, zhdukjesh dhe gjobash, te cilen vlonjatet nuk e ka njohur as ne koherat e pushtimeve me te egra.

Iu bej thirrje qytetareve te Vlores te ngrihen me guxim ne protesta te fuqishme dhe te çlirojne qytetin e tyre nga narkoqeveritaret horra dhe bandat e tyre qe pasurohen çdo dite mbi gjakun, jetet e humbura, te te rinjve te vrare, te zhdukur, te mbytur apo te shkrire ne acid te saj. sb/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Foto+18/Modelja ruse nuk i lë vend imagjinatës, ekspozon format bombastike

Publikuar

-

Anastasia Kvitko njihet si super modelja ruse e cila ekspozon linjat e saj bombastike dhe ja kalon Kim Kardashian.

Në fotot e saj të postuara në Instagram ajo nuk i lë vend imagjinatës dhe tregon format e saj seksi duke i lënë gojëhapur fansat.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet11:36 - 27 Maj, 2019

Tsipras merr goditjen e fortë/ Greqia për një muaj në zgjedhje

Kryeministri i Greqisë, Aleksis Tsipras, ndërsa ka reaguar pas rezultatit të zgjedhjeve, ka marrë vendimin për të dhënë dorëheqjen. Në...

Aktualitet09:27 - 27 Maj, 2019

Greqia drejt zgjedhjeve të parakohshme/ Cipras kërkon mbledhje urgjente

Zgjedhjet europarlamentare dhe lokale janë zhvilluar sot në Greqi. Rezultatet e para zyrtare tregojnë triumfues të padiskutuar partinë konservatore të...

Aktualitet15:45 - 26 Maj, 2019

Pjesëmarrje e lartë në votimet për Parlamentin Evropian

Zgjedhjet në shumë vende kanë tejkaluar pjesëmarrjen para pesë vitesh. Në Gjermani dhe rreth 20 vende të tjerat vendvotimet mbyllen...

Aktualitet13:57 - 26 Maj, 2019

Referendum në Rumani për Reformën në drejtësi

Rumunët po votojnë në një referendum mbi përpjekjet e koalicionit qeverisës të majtë, për të përmbysur reformat anti-korrupsion, në vendin,...

Aktualitet13:28 - 26 Maj, 2019

Martin Schulz do të rikthehet në krye të SPD?

Partia Socialdemokrate (SPD) mund të pësojë humbje të mëdha në zgjedhjet për Parlamentin Evrpopian. A do të rrezikonte kjo humbje...

Aktualitet09:54 - 26 Maj, 2019

Ngrihet sipari për finalen e zgjedhjeve europiane

Këtë të diel votojnë 21 shtete anëtare të BE-së – shtatë tashmë kanë votuar. Pritet që të shtohen ulëset e...

Aktualitet08:58 - 26 Maj, 2019

Rrëzohet helikopteri ushtarak/ Humbin jetën pesë persona

Pesë anëtarët e bordit kanë ndërruar jetë, pasi një helikopter ushtarak në Meksikë është rrëzuar gjatë një operacioni. Sikurse raportojnë...

Aktualitet21:15 - 25 Maj, 2019

Tensionohet situata/ Policia hedh gaz lotsjellës ndaj protestuesve

Policia ka hedhur gaz lotsjellës për të shpërndarë turmën. Kjo për shkak se protestuesit kanë qëlluar me gurë ndaj efektivë...

Aktualitet15:53 - 25 Maj, 2019

Protesta e opozitës/ Policia shoqëron 20 persona në komisariat

Pa nisur ende protesta e opozitës, policia ka nisur shoqërimet  e para në komisariat. Sipas Fax News, mësohet se në...

kryeministri edi rama ne zyre kryeministri edi rama ne zyre
Aktualitet11:07 - 25 Maj, 2019

“Rama nuk ndalon së vjedhuri”/ Ish-deputeti denoncon skandalin me koncensionet

Ish-deputeti demokrat Agron Shehaj, ka reaguar sot lidhur me dy koncesione që sipas tij, po përdoren për vjedhje të mëdha...

Aktualitet20:34 - 24 Maj, 2019

Profecia e Presidentit serb: “Shqiptarët do të përballen me probleme të shumta”

Aleksandër Vuçiç, presidenti në detyrë i Serbisë ka thënë sot gjatë një konference shtypi se është i gatshëm të nëshkruajë...

Aktualitet19:51 - 24 Maj, 2019

Senati i SHBA konfirmon emërimin e Ambasadores së re në Shkup

Senati i SHBA-së votoi mbrëmë emërimin e Kejt Mari Bërns si ambasadore e re në Maqedoninë e Veriut. Kandidatura e...

kryeprokurorja arta marku kryeprokurorja arta marku
Aktualitet19:44 - 24 Maj, 2019

Siguria në burgje/ Arta Marku firmos zbatimin e regjimit 41/bis

Në burgjet shqiptare do të fillojë të zbatohet regjimi 41-biz, i cili i ndalon të denuarit të komunikojnë me persona...

Aktualitet18:35 - 24 Maj, 2019

Njëzet akuza të reja në rastin “veteranët” në Kosovë

Prokuroria Themelore në qytetin e Pejës në Kosovën perëndimore, tha të premten se ka ngritur 20 aktakuza ndaj 21 personave...

Aktualitet15:54 - 24 Maj, 2019

Protesta e nesërme/ Ambasada e SHBA paralajmëron qytetarët

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës i ka bërë thirrje qytetarëve të saj të distancohen nga protesta e nesërme...

Aktualitet19:17 - 23 Maj, 2019

Kryetari i Parlamentit të Kosovës mohon çdo përfshirje në veprime kriminale

Kryetari i parlamentit të Kosovës, Kadri Veseli, hodhi poshtë të enjten çdo mundësi për përfshirje të tij në ndonjë rast...

Aktualitet20:57 - 22 Maj, 2019

Kosova kërcënon edhe Shqipërinë me taksë 100%

Ndërkohë që prej muajsh Kosova ka vendosur taksën 100 % për mallrat serbe, duke sjellë kështu një goditje në të...

policia e shtetit policia e shtetit
Aktualitet20:22 - 22 Maj, 2019

Foto/ “Aksioni” i çuditshëm kundër Policisë së Shtetit

Shpeshherë jemi mësuar të shohim aksione të Policisë së Shtetit në kapjen e personave të shpallur në kërkim. Në njoftimet...

Aktualitet19:42 - 22 Maj, 2019

Beogradi rol kyç në zgjedhjet në Veri të Kosovës

Beogradi ka luajtur rol vendimtar në zgjedhjet lokale në Veri të Kosovës. Por a ka gjasa për dorëheqje të reja?...

Aktualitet19:37 - 22 Maj, 2019

LDK dhe Vetëvendosje, bashkërendohen për të rrëzuar qeverinë Haradinaj

Lidhja Demokratike e Kosovës dhe lëvizja Vetëvendosje paralajmëruan të mërkurën se kanë filluar përgatitjet për një mocion mosbesimi ndaj qeverisë...

Aktualitet08:53 - 22 Maj, 2019

Zgjedhjet europiane/ Nervozitet në Berlin

Partitë në pushtet në Gjermani i ka zënë nervoziteti. Në zgjedhjet europiane ato do të humbasin. E qartë është kush...

Aktualitet19:44 - 21 Maj, 2019

Skandali i videos në”Ibiza”/ Kancelari i Austrisë përballë votës së mosbesimit

Kancelari Sebastian Kurz është duke u përgatitur për një votë mosbesimi. Oferta e tij për të shkarkuar ministrin e Brendshëm...

Aktualitet19:26 - 21 Maj, 2019

QUINT: Zgjedhjet në veri të Kosovës të qeta, por me problemet e së kaluarës

QUINT-i, ku bëjnë pjesë Franca, Gjermania, Italia, Britania e Madhe e SHBA thotë se në komunat me shumicë serbe shqetësues...

Aktualitet19:02 - 21 Maj, 2019

Presidenti Trump kërcënon Iranin me asgjësim

Për shkak të konfliktit mes Uashingtonit dhe Teheranit, situata në rajonin e Gjirit aktualisht është shumë e tensionuar. Tani Presidenti...

Aktualitet18:55 - 21 Maj, 2019

Kongresi nderon familjen e shqiptaro-amerikanit Harry Bajraktari

Një flamur që valoi një ditë mbi kupolën e Kongresit amerikan, iu dhurua veprimtarit shqiptaro-amerikan, Harry Bajraktari. Kjo ishte pjesë...

Aktualitet15:27 - 21 Maj, 2019

Shqipëria nuk duhet të ketë Akademi Shkencore

Profesor dr. Dritan Spahiu ka reaguar sot me një shkrim lidhur me çështjen e Akademisë së Shkencave në Shqipëri. Spahiu...

Aktualitet15:20 - 21 Maj, 2019

Skandali i Ibiza-s në Austri/ Sebastian Kurz përballet me votëbesim

Kancelari Sebastian Kurz është duke u përgatitur për një votëbesimi. Oferta e tij për të shkarkuar ministrin e Brendshëm ekstremist...

Aktualitet14:26 - 21 Maj, 2019

Frika nga një luftë e padëshiruar

Presidenti amerikan, Trump e kërcënon Iranin me asgjësim. Njerëzit në Iran kanë frikë nga shpërthimi i një lufte aksidentalisht. Atmosfera...

Trending

Read previous post:
Tragjedi në Itali/Orteku “gllabëron” hotelin, nuk dihet fati i 30 personave

Një natë e tmerrshme ka qenë kjo që sapo lamë pas për qytetarët italianë të rajonit Abrucos. Tërmete të njëpasnjëshme...

Close