Connect with Us

Ushqimet që duhet të konsumoni për trurin

Femra

Ushqimet që duhet të konsumoni për trurin

Publikuar

-

Të gjithë ne kemi një ide të përgjithshme se çfarë duhet të konsumojmë për qëndruar në formë dhe të shëndetshëm, por disa ushqime të veçanta mund të ndihmojnë trurin dhe trupin tuaj për të nxitur vemendjen, përmirësuar memorien, çliruar stresin dhe hequr lodhjen.

Brokoli dhe perimet e tjera jeshile të cilat kanë përmbajtje të vitaminës B, për të cilën studimet kanë treguar se ndihmon për të luftuar humbjen e kujtesën.

Më poshtë do t’ju japim një listë të 9 produkteve që duhet t’i blini në pazarin e radhës:

Salmoni

Salmoni ka në përbërjne e tij acidet yndyrore omega-3, të cilat janë mjaft të rëndësishme për produktivitetin e trurit. Kërkimet kanë gjetur se mungesa e omega-3 çon në lodhje, kujtesë të dobët dhe luhatje të humorit. Trupi nuk mund t’I prodhojë vetë këto substanca, prandaj është e rëndësishme që t’I marrë ato nëpërmjet ushqimit.

Avokado

Avokado ofron më shumë se shija e tij e mrekullueshme. Konsumi i këtij fruti nxit trurin, kërkimet kanë treguar se avocado përmban acidet yndyrore që i mbajnë qelizat nervore në tru të shëndetshme.

Arrat

Arrat kanë në përbërjen e tyre vitaminë E, që studimet kanë treguar se konsumimi i tyre ndihmon në ngadalsimin e plakjes. Arrat gjithashtu janë të pasura me Omega-3.

LEXO EDHE:  Ju tregojmë si të shmangni virozat duke ngrënë kos

Spinaqi, brokoli dhe perimet e tjera jeshile

Bimët më gjethe të errët jeshile janë të pasura me vlera ushqyese. Disa studime kanë treguar se Spinaqi dhe brokoli ndihmojnë ngadalsimin e plakjes, si dhe janë të pasura me hekur, një mineral i rëndësishëm që ndihmon me qarkullimin e oksigjenit në trup.

Frutat e pyllit

Të pasura me anti-oskidante kanë efekt të parandalojnë shumë sëmundje si dhe kanë pak kalori.

Vera e kuqe

Shërben për të mbajtur zemrën të shëndtetshme, përmban një përbërës që ndikon në jetëshatësi.

Fasulet

Fasulja është një nga ushqimet më ekonomike të listës suaj të pazarit. Është e pasur me karbohidrate dhe proteina, ndihmojnë për të stabilizuar nivelet e gluceozës dhe heq lodhjen.

Çokollata e zezë

Studimet e fundit tregojnë se çokollata e zezë ka një lidhje të rëndësishme me funksionet e trurit. Saktësisht, çokollata ndihmon në furnizimin etrurit me gjak, duke e nxitur për të punuar më shpejt se zakonisht.

Speci i kuq

Janë të pasur me një substancë, e cila shërben si një çlirues natyral nga dhimbjet. Ndihmon trupi për të humbur peshë. Kështu që, kur të gatuani, në vend të kripës apo të piperit të zi, përdorni specin e kuq, një zgjidhje më e zgjuar.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Tre rregulla bukurie që do t’ju bëjnë të dukeni mirë pa u munduar shumë

Publikuar

-

keshilla bukurie

Mblidh flokët gjatë gjumit

Mund t’i kapësh me një lidhëse, apo thjesht t’i largosh nga fytyra. Është shumë e rëndësishme që të largosh flokët nga fytyra gjatë gjumit.  Flokët kanë elemente të dëmshëm si pluhur apo elemente të tjera, që mund të shkojnë në lëkurën e fytyrës gjatë gjumit.

Hiq makeup-in para se të flesh

Pjesa më e madhe e grave bën tualet çdo ditë, kjo bën pjesë në normalitetin e tyre. Ka rëndësi që çdo natë para se të bini në gjumë të hiqni tualetin. Kjo duhet bërë për të çliruar poret dhe për t’i dhënë mundësi atyre që të marrin oksigjen.  Gjithashtu nëse qendroni për shumë kohë me makeup në fytyrë nga bllokimi i poreve mund t’ju krijohen akne, apo puçra.

Të qendrosh e hidratuar

LEXO EDHE:  Mos i thoni jo këtyre ushqimeve

LEXO EDHE:  Foto+video-AKU ndëshkon tre supermarkete/ Ndalohen 46.2 ton produkte të pasigurta

Hidratimi gjatë ditës ndihmon në uljen e fryrjes si dhe në eleminimin e toksinave në trup.  Kjo bën që edhe lëkura të duket më e butë si dhe të jetë më e shëndetshme.  Të pish ujë rregullisht gjatë ditës është një këshillë që mjekët dhe estetistët e japin me shumë entuziazëm. Kjo jo vetëm për shëndetin e lëkurës, por edhe për shëndetin e përgjithshëm./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Femra

Brenda mendjes së grave/ Ju zbulojmë fantazitë më të errëta të tyre

Publikuar

-

fantazite e grave

Një studim tregon se gratë mund të arrijnë orgazmën edhe me anë të imagjinatës. Ajo çka imagjinojnë më shumë gratë është një burrë i tretë në marrdhënien e tyre.

Një tjetër  ekspert shprehet, se gratë nuk kanë fantazi seksuale që lidhen me përdhunimet. Gjithsesi ato mund të “aktrojnë” sikur janë duke përdhunuar për të përmbushur fantazitë e partnerëve.

Të të shohin teksa bën seks është eksituese për gratë dhe bën pjesë në fantazitë më të gjalla të grave. Në vendin e parë të sipas studimeve është fantazia e grave për të bërë seks në publik./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Cilësitë e një gruaje me klas/ Nuk kanë të bëjnë aspak me veshjet e shtrenjta

Publikuar

-

cilesite e nje gruaje me klas

Edukatë dhe mirësjellje

Një grua me klas nuk është kurrë agresive, ajo e ngre zërin shumë rrallë dhe i trajton të tjerët me respect dhe mirësjellje. Është shumë e gatshme që të zgjidhë problemet dhe keqkuptimet me dialog. Nuk i ka qejf thashethemet dhe nuk i kushton aspak rëndësi fjalëve që thuhen për dikë, apo diçka.

Buzëqeshja

Një grua me klas është e qeshur dhe  e njeh mirë vlerën e një buzëqeshje. Vështirë ta shohësh atë të acaruar apo të vrenjtur. Ajo e di mirë që buzëqeshja është çelësi më i mirë për të dalë nga situatat e sikletshme.

LEXO EDHE:  Këto ushqime duhet t’i shmangni nëse jeni duke ushqyer me gji

LEXO EDHE:  Mos i thoni jo këtyre ushqimeve

Aroma

Cilido qoftë stili i saj, një grua me klas di që t’i përshtasë edhe aromën në mënyrë perfekte. Ato më romantiket zgjedhin aroma lulesh, ndërsa gratë më të forta zgjedhin aroma më karakteristike.  Çdo grua me klas ka një aromë të vetën e cila e dallon nga gratë e tjera./CNA.al

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: