Connect with Us

(FOTOT) Basha e çon për denoncime/ Sekretari përfundon në Kampionatin e Bilardos

Aktualitet

(FOTOT) Basha e çon për denoncime/ Sekretari përfundon në Kampionatin e Bilardos

Publikuar

-

I dërguar në Librazhd me paratë e Partisë Demokratike për të denoncuar skandalet e qeverisë në këto ditë të ftohta, Sekretari për Aksionin Qytetar, Ervin Salianji, ka përfunduar duke luajtur bilardo dhe duke pirë.

Në fakt, kjo është gjithashtu zona e deputetit të Partisë Socialiste Taulant Balla, i cili duhej të ishte në qendrën e denoncimeve të Salianjit, për mjerimin dhe kushtet e vështira në të cilën ndodhen qytetarët si pasojë e braktisjes nga qeveria.

Por, siç shihet edhe nga fotot e mëposhtme, beteja midis Salianjit dhe Ballës zhvillohet në rrjetet sociale. Deputeti socialist shfaqet duke ndihmuar banorët e kësaj zone. Ai ka zbritur në rrugë duke shtyrë makina që kishin probleme me qarkullimin apo duke ndihmuar qytetarët në nevojë.

Nga ana tjetër, Sekretari që do denoncojë skandalet e qeverisë, poston foto me ‘çunat e lagjes’ së Librazhdit. Ai shihet duke luajtur bilardo “kush humb paguan” nga një pije. Një burim i tha citynews se në lojën finale, kur sfida ndahej vetëm nga një bilë, Salianji tha se kundërshtari bëri hile dhe detyrimisht pijet i “ngecën” qytetarit. Menjëherë pas lojës së bilardos, Salianji shkoi me humbësin në lokal, ku mësohet se si fitimtar, ai i ra “qylit”, por ama ata u kënaqën pasi konjaku ishte prodhim “i bërë vetë”.

Përtej sarkazmës, fatkeqësisht kjo është panorama e Ervin Salianjit si Sekretar i Aksionit Qytetar në PD. Ai dërgohet nga Lulzim Basha për të denoncuar skandalet e qeverisë dhe për tu ardhur në ndihmë familjeve në nevojë, ndërkohë Salianji poston foto duke luajtur bilardo dhe duke pirë.

LEXO EDHE:  Basha te Trauma me të plagosurit/ Skenar i përgatitur me kujdes nga Rama

Fakti që Salianji është komshi me Taulant Ballën dhe mik me Sadri Abazin, nuk i jep të drejtë të tallet nën emrin e opozitës, e cila pret aksion të vërtetë qytetar dhe jo zhvillimin e Kampionatit të Bilardos. Kjo tregon se ai ka frikë ose është ortak me deputetë të kampit socialist.

Në fund, pasi argëtohet, shpallet fitimtar dhe i bie qylit në pije, Salianji i raporton Bashës se ka kryer denoncime dhe ka ndihmuar qindra familje. Me ‘madhështinë’ që e karakterizon, ai nuk nguron ti tregojë kreut demokrat se qytetarët tentuan ti bënin hile, por ai si politikan i vëmendshëm arriti ta kuptojë dhe siç i ka hije edhe kur është humbës, fitorja është e tija./citynews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Politikë

“Revolucioni dixhital”/ Rama: Imagjinoni ç’do ndodhte nëse s’i shërbenim qytetarëve në karantinë

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka dalë sot para mediave ku ka folur për revolucionin dixhital.

Rama ka bërë me dije se nëse nuk do të bëhej dixhitalizimi i shërbimeve, tërmeti dhe pandemia nuk do ishte përballuar siç ka ndodhur deri më tani. Ai ka bërë një pasqyrim të shifrave, ku tha se nëpërmjet shërbimeve online shqiptarët kanë kursyer 4 mln euro dhe 472 vjet pritje në radhë.

“Nuk do kishim përballuar nëse nuk do ishim në fazën e këtij revolucioni, përfytyroni vetëm për një cast se çfarë do mund të bënim nëse në momentin kur duhet të garantonim mbylljen e përgjithshme të një viti më parë, nuk do kishim mundësi t’u shërbenim qytetarëve në nevojë për të dalë nga shtëpia. Parafytyroni nëse sikur kjo ngjarje shumë e rëndë, do të na kishte gjetur në kohën kur, ky shtet kishte vetëm 1% të shërbimeve online, dhe vetëm 50 mijë përdorues të këtyre shërbimeve. Ndërkohë që sot, nga 14 shërbime që ishin kur ne e nisëm këtë revolucion kemi 1207 shërbime dhe nga 50 mijë përdorues kemi 1.87 mln përdorues. Nga 51 mijë aplikime, për shërbimin online për 2013 sot në 2021 kemi 7.7 mln. Nëse në 2013 kishte vetëm 6 regjistra elektronikë, me total 680 mijë transaksione sot ka 55 data bazë me 145 transaksione, ndërveprime, 211 herë më shumë. Nga ana tjetër, kemi bërë një llogari dhe pa këtë revolucion deri në këtë fazë ku ka ardhur ne do të kishim konsumuar 472 vjet pritje në radha, janë shkurtuar 472 vjet kohë pritje në radha, si kohë e harxhuar. Vetëm gjatë pandemisë janë shërbyer 1.2 mln biznese, janë kursyer 293 vite pritje dhe në total qytetarëve u janë kursyer 4 mln euro që do kishin shkuar për tarifat minimale për dokumente në radhë pa llogaritur kursimet e bakshisheve dhe ryshfet që ky sistem i asgjëson komplet. 95% e shërbimeve janë online”, tha Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Shembet ura që lidh Tiranën me veriun/ Balluku jep afatet

Publikuar

-

Nga

Shembet ura që lidh Tiranën me veriun/ Balluku jep afatet

Ura 50-vjeçare e Tapizës, një pikë lidhëse e qarkut të Tiranës me Krujën dhe qytetet e veriut, është shembur ditën e sotme duke i lënë rrugë nisjes së punimeve për një urë të re. Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë Belinda Balluku deklaroi se gjatë kohës së punimeve, devijimi i trafikut do të bëhet me anë të një Bypassi i cili është konceptuar për të shmangur trafikun që krijohej në këtë zonë.

“Jemi në urën e Tapizës. Më 11 shkurt ishim këtu për të treguar si kishte përfunduar krijimi i Bypassit që është në programin e rindërtimit. Duhet pasur parasysh se para këtij tërmeti kemi nisur një skanim të gjithë urave në Republikën e Shqipërisë që kanë një kohë përdorimi mbi 50 vite. Kemi nxjerrë pasaportat për çdo urë duke krijuar një arkivë të mirëfilltë për çdo urë. Ura e Tapizës ka pësuar edhe një goditje nga tërmeti I 26 nëntorit”, tha Balluku.

Ministrja deklaroi se ura e re do të jetë gati brenda 10 muajsh, para datës 1 shtator të këtij viti.

LEXO EDHE:  “Dëshmia nga Zëri i Amerikës”/ Braçe publikon videon që nxjerr “zbuluar” Bashën

LEXO EDHE:  Balla “kopjon” Ramën/ Ftesë publike opozitës

“Bypassi i shërben të gjithë trafikut pa krijuar problem. Kjo ishte një pikë ku kishim një ngecje të trafikut ndërkohë që sot rrjedha është normale. Bypassi do të jetë funksional në 10 muajt e ardhshëm pasi ne synojmë që ura të ndërtohet deri në 1 shtator”, theksoi ajo./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Meta për Agim Krajkën/ Trashëgimia e tij artistike do të nderohet dhe do jetojë përjetë

Publikuar

-

Nga

“Nuk kam asnjë interes”/ Meta: Ndëshkojeni LSI

Presidenti Ilir Meta ka reaguar nëpërmjet rrjeteve sociale për ndarjen nga jeta të kompozitorit të njohur shqiptar Agim Krajka.

Meta shkruan se largimi i Agim Krajkës i ka lënduar të gjithë dhe se ai do të jetë i pazëvënësueshëm për kontributet e mëdha kulturore e artistike që ju la brezave të rinj nga të cilët do të ndërohen përjete.

“Me hidhërim të thellë mora lajmin e trishtë për ndarjen nga jeta të kompozitorit tonë të shquar, Nderit të Kombit, Agim Krajka.
Personalitet i jashtëzakonshëm i muzikës shqiptare, me një kontribut të vyer për dekada në transmetimin e vlerave më të spikatura shpirtërore të kulturës sonë te brezat e rinj, trashëgimia e Tij e pasur artistike do të nderohet dhe do jetojë përjetë. Duke u përulur me nderim e mirënjohje të thellë para veprës së Tij, u shpreh ngushëllimet më të ndjera familjes së dashur Krajka, kolegëve dhe të gjithë artdashësve shqiptare për këtë humbje të pazëvendësueshme, që na ka lënduar të gjithëve. Lutemi, që shpirti i Tij të gjejë paqen e merituar”, shkruan Meta./CNA.al

LEXO TE PLOTE