Connect with us

Kuriozitete

Pse priremi të këmbëngulim, edhe kur jemi në “shteg të gabuar”?

Publikuar

-

Herët a vonë kjo u ndodh të gjithëve. Vjen një kohë në jetë, kur e kuptojmë se duhet të ndryshojmë, duhet të marrim një tjetër drejtim, pasi ajo që kemi bërë deri tani thjesht nuk funksionon, apo na çon drejt një qorrsokaku. Por, të qënit të vetëdijshëm për nevojën e ndryshimit është vetëm hapi i parë. Zakonisht, pas saj vjen një fazë në të cilën na kap ngërçi, ndihemi të bllokuar në vendimet e të kaluarës, dhe kuptojmë se egoja na çon sërish tek zakonet e këqija.

Pa e kuptuar, fillojmë të këmbëngulim të ecim në drejtimin e gabuar, dhe natyrisht nuk do të shkojmë përpara, por prapa. Megjithatë, përpjekja që kemi bërë është aq e madhe sa që në fund do të lodhemi dhe mbetemi të pamotivuar, pa e kuptuar se çfarë ka ndodhur. Përgjigja është shumë e thjeshtë:jemi viktima të asaj që mund të quhet ”sindroma e këmbënguljes së gabuar”.

Të këmbëngulësh në drejtimin e gabuar

Përfytyrojeni periudhën e verës. Gjendeni të shtrirë në shtrat, në heshtje, dhe filloni të ndjeni të nxehtin mbytës. Për t’u freskuar hapni pakëz dritaren. Më pas hapni pak edhe një tjetër dritare për të krijuar një korrent të vogël ajri. Kur shtriheni sërish në shtrat ndiheni shumë më mirë, por pas disa minutash filloni të mendoni se nëse do ta hapnit pak më tepër njërën nga dritaret, do të ndjeni edhe më pak të nxehtin. Ngriheni edhe ashtu bëni. Dhe vazhdoni kështu, deri kur dritaret janë të hapura plotësisht.

Në fund shtriheni i qetë mbi shtrat, gati për t’u çlodhur dhe gëzuar freskinë e prodhuar nga korrenti i ajrit, por pas disa sekondash e kuptoni se i nxehti është rrikthyer. Pse?  Përgjigjja është e thjeshtë:në bazë të ligjeve të fizikës, vjen një pikë kur sa më shumë që t’i hapni dritaret, aq më më ngadalë qarkullon ajri. Shpesh në jetën tonë e vëmë në praktikë këtë lloj sjellje. Në fakt, ne këmbëngulim në drejtimin e gabuar, kur:

– Kapemi pas sjelljeve të shkuara që qenë efektive dikur, por tashmë nuk janë më të tilla dhe e kanë humbur kuptimin e tyre.

– Këmbëngulim tek kritikat, duke menduar se në rast se ia bëjmë shpesh ato personit që kemi përballë ai do të ndryshojë, kur në fakt ne vetëm sa e detyrojmë këtë të fundit të marrë një qëndrim mbrojtëss.

– Ngulim këmbë tek një ëndërr apo një ide, të cilën e cilësojmë të shkëlqyer, pa marrë në konsideratë informacionin që na dërgon bota reale, se jemi duke ecur në drejtimin e gabuar.

– Mbetemi të lidhur në një marrëdhënie në çift,  e cila nuk funksionon më dhe është bërë një burim i konfliktit dhe pakënaqësisë.

Në të gjitha këto raste, fillimisht sjelljet, besimet apo idetë e caktuara qenë krejtësisht të vlefshme dhe efektive. Megjithatë, në një pikë të udhëtimit të jetës kushtet kanë ndryshuar, dhe ne nuk e kuptojmë këtë, kështu që vazhdojmë të përsërisim sjelljet e vjetra, apo të përdorim besimet që janë bërë të keqadaptueshme.

Natyrisht, në këtë pikë rezultatet që marrim nuk janë ajo që prisnim, dhe në vend se të ecim përpara ndihemi të bllokuar apo kthehemi pas. Pastaj futemi në një rreth vicioz, pasi fillojmë të këmbëngulim në drejtimin e gabuar, duke humbur forcë dhe energji. Në këto kushte, në vend të reflektimit mbi besimet tona thelbësore, ne mendojmë se problemi është se nuk po bëjmë gjithçka mundemi. Atëherë dyfishojmë përpjekjet tona në drejtimin e gabuar.

Sigurisht, të jetosh brenda këtij cikli, të notosh vazhdimisht kundër rrymës, mund të jetë shkatërruese, pasi në fund mbërrijmë në përfundimin se nuk jemi mjaftueshëm të aftë, kur në të vërtetë problemi është se kemi nevojë të ndryshojmë drejtimin.

Si dilet nga ky rreth vicioz?

Nëse kohët e fundit ndjeheni të bllokuar në një situatë që po konsumon forcat dhe energjinë tuaj pa marrë rezultatet e pritura, ndoshta problemi është se jeni duke insistuar në drejtimin e gabuar. Bëji vetes këto pyetje:

– Jeta është në ndryshim të vazhdueshëm, po ju a keni ndryshuar mjaftueshëm? Një fjalë e urtë kineze thotë se “nuk mund të kontrolloni dot erën, por mund të kontrolloni velat e varkës tuaj”. Jeta ndryshon vazhdimisht, por ndonjëherë ne s’jemi në gjendje të përshtatemi me shpejtësi të mjaftueshme ndaj këtyre ndryshimeve. Por, përsëritja e vazhdueshme e sjelljeve të shkuara, vetëm sepse dikur ato kanë funksionuar, nuk është garanci për sukses, por përkundrazi për dështim.

– Shihni rrreth e rrotull, çfarë sinjale po dërgon bota drejt jush? Shpesh ne këmbëngulim të ndjekim një rrugë të caktuar, për shkak se jemi shumë të përqëndruar tek vetja dhe shpërfillim shenjat që na dërgon bota, për të na treguar se jemi duke shkuar në drejtimin e gabuar. Prandaj, bëni një ndalesë gjatë rrugës, krijoni një distancë emocionale dhe përpiquni të deshifroni kuptimin e të gjitha këtyre pengesave, problemeve dhe konflikteve që lindin dhe ju bllokojnë. Ndoshta ato janë aty vetëm për t’iu treguar se është më mirë të merrni një drejtim tjetër. Në fakt, nëse plani juaj i jetës nuk funksionon, kjo s’do të thotë që duhet të ndryshoni qëllimin, por projektin.

  • Nga se keni frikë? Ndonjëherë ne këmbëngulim të ecim në drejtimin e gabuar, vetëm sepse mundësitë e tjera na frikësojnë. Në realitet, ky është një gabim i përbashkët në shumë raporte ne çift. Ne mbetemi të lidhur me një person, pasi mendojmë se nuk do të gjejmë më dikë tjetër, dhe frikësohemi se do të mbetemi vetëm. Sigurisht, kjo nuk është një arsye e mirë për të kushtëzuar jetën tonë. Sigurohuni që vendimet tuaja të jenë shprehi e ëndrrave dhe shpresave, dhe jo e frikërave tuaja. /www.bota.al
LEXO TE PLOTE
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Çfarë ndodh me trupin tonë kur vdesim!

Publikuar

-

By

Mesatarisht në çdo dy sekonda vdesin dy njerëz, kështu që vdekja është diçka që ndodh gjithmonë, është natyrale.

Askush nuk ndihet rehat kur flet për vdekjen pasi është diçka e rëndë dhe emocionale. Por të flasim për të është e rëndësishme, sepse të gjithë do të shkojmë drejt saj.

Menjëherë pas vdekjes, oksigjeni është duke u varfëruar.

Truri bën një aktivitet të mbingarkuar.  Në këtë kohë, trupi ndalon lëshimin e hormoneve që rregullojnë funksionet trupore. Disa funksione vazhdojnë edhe pas vdekjes, si urinimi.

Rreth 15-20 minuta pas vdekjes, si pasojë e mungesës së qarkullimit të gjakut në kapilarë, trupi fillon të marre ngjyrë të zbehtë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Video/ Njeriu merimangë ngjit ndërtesën 187 metra në Paris

Publikuar

-

By

Këtë herë “njeriu merimangë”, siç njihet ai, është ngjitur në një qiellgërvishtës 185 metra të lartë në Paris, pa asnjë element sigurie.

Alain Robert është i njohur për ngjitjen e më shumë se 150 ndërtesave më të larta në botë, ku në të kaluarën është ngjitur edhe në Burj Khalifa dhe në kullën “Eiffel”.

Ai ka nisur që në moshën 11-vjeçare ta bëjë një gjë të tillë, ndërsa është shprehur se nuk do të heqë dorë nga “hobi i tij i çmendur” deri në fund të jetës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ngjyra më e shëmtuar në botë do rregullojë një problem të rëndësishëm!

Publikuar

-

By

Bota po përballet me shumë çështje të rëndësishme që duhen zgjidhur, dhe duhan prirja është një e tillë.

Ama, një nga qëllimet që qeveritë e të gjitha shteteve kanë në mënyrë indirekte është ulja e numrit të qytetarëve duhanpirës. Kjo sepse dëmton shëndetin, jo vetëm të atij që po e konsumon, por edhe të atyre që e konsumojnë në mënyrë pasive.

Dhe për të dekurajuar njerëzit të mos konsumojnë më duhan apo nënprodukte të tij, agjencia e studimeve australiane GfK ka gjetur mënurën e duhur për të arritur këtë.

Në ambalazhin e paketa është përdorur ngjyra më e shëmtuar në botë, e cila është përshkruar nga shkencëtarët si “vdekje” apo “ndotje” dhe është një përzierje mes “jeshiles së errët dhe kafes së zymtë”.

Kjo ka rezultuar një metodë mjaft efektive për të dekajuar duhapirësit sepse ngjyra e bën njeriun më pak të prirur të zgjedhë këtë produkt.

Tashmë, Franca, Britania e Madhe dhe Irlanda kanë kaluar ligjin që detyron të gjitha kompanitë e duhanit të aplikojnë këtë ambalazh./CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

AKTUALITET

Kryesore Show Biz00:15 - 18 March, 2018

Provokuesja Emily prezanton linjën e saj të brendshmeve

Një tjetër linjë veshjesh do vijë në treg dhe nga një emër shumë i njohur. Bëhet fjalë për supermodelen Emily...

Kuriozitete23:50 - 17 March, 2018

Çfarë ndodh me trupin tonë kur vdesim!

Mesatarisht në çdo dy sekonda vdesin dy njerëz, kështu që vdekja është diçka që ndodh gjithmonë, është natyrale. Askush nuk...

Kryesore Show Biz23:40 - 17 March, 2018

Shfaqet me të zeza/ Demi ekspozon gjoksin

Modelja e cila është në qëndër të të gjitha mediave është Demi Rose. Një gjë të tillë e ka bërë...

Kryesore Show Biz23:30 - 17 March, 2018

Belen Rodriguez një mama shembullore!

Këtë fundjavë çifti ka vendosur të pushojë në Katar, së bashku me djalin e tyre. Nga fotot e publikuara Belen...

Kuriozitete23:20 - 17 March, 2018

Video/ Njeriu merimangë ngjit ndërtesën 187 metra në Paris

Këtë herë “njeriu merimangë”, siç njihet ai, është ngjitur në një qiellgërvishtës 185 metra të lartë në Paris, pa asnjë...

Kryesore Show Biz23:16 - 17 March, 2018

Ermal Mamaqi i futet në dhomë Elitës dhe Gjikos, i kap mat në shtrat

Çifti shumë i komentuar i showbizit, Gjiko dhe Elita Rudi janë të ftuar sot në “Xing me Ermalin” ku gjatë...

Kryesore Show Biz23:10 - 17 March, 2018

Foto/ Këngëtari gei bëhet baba për herë të parë!

Kishte kohë që ai kishte folur për dëshirën e madhe për t’u bërë baba. Këngëtari i famshëm italian, Tiziano Ferro...

Kryesore Show Biz23:02 - 17 March, 2018

Xhelozia mes të moshuarve:”Ai flet me të tjera në telefon”

Pjesë e programit “Dua të të bëj të lumtur” këtë të shtunë, ishte edhe historia e Nikollës dhe Vjollcës, dy...

Kryesore Show Biz23:00 - 17 March, 2018

Kendall tregon çfarë bën kur është e dehur

Njerëzit e famshëm nuk janë imunë ndaj çmendurive dhe madje ia kalojnë edhe njerëzve të zakonshëm. Në moshën 20-vjeçare, supermodelja...

Kryesore Show Biz22:50 - 17 March, 2018

Foto/ Angelina Jolie gjen dashurinë pas ndarjes nga Brad Pitt

Divorci i tyre i theu zemrën miliona njerëzve nga mbarë bota, por Angelina Jolie duket se e ka harruar njëherë...

Kryesore Show Biz22:40 - 17 March, 2018

Video/ Aurela Hoxha rrëzohet gjatë fotosesionit në Maldive

Modelja Aurela Hoxha kohët e fundit ka qenë shumë e angazhuar me fotosesionet e shumta në të gjitha anët e...

Kryesore Show Biz22:30 - 17 March, 2018

Rita Ora zyrtarizon lidhjen e saj!

Kohët e fundit kemi dëgjuar për Rita Orën vetëm lajme mbi karrierën, muzikën, turneun, koleget, por për jetën private sikur...

Kuriozitete22:30 - 17 March, 2018

Ngjyra më e shëmtuar në botë do rregullojë një problem të rëndësishëm!

Bota po përballet me shumë çështje të rëndësishme që duhen zgjidhur, dhe duhan prirja është një e tillë. Ama, një...

Histori22:29 - 17 March, 2018

Rrëfimi i rrallë i ish-zbuluesit/ Bananet për Enverin duhet t’i blija ku nuk më njihnin shitësit…

Ai shkoi në Paris, kur u shpall prishja e PPSH- së me ish- kampin socialist, pas raportit të Enver Hoxhës...

Kryesore Show Biz22:27 - 17 March, 2018

DJ Blunt e talli se dikur bënte sanduiçë,por ja si ia kthen reperi

I ftuar në emisionin “Xing me Ermalin” në televizionin “Klan”, reperi Gjiko sigurisht nuk kishte si të mos pyetej në...

Aktualitet22:25 - 17 March, 2018

Mosdekretimi i Ligjit të gjuhëve/ Ekspertët: Hyn në fuqi edhe pa firmën e Presidentit

Ligji për përdorimin e gjuhëve do të mund të hyjë në fuqi edhe pa nënshkrimin e presidentit Gjorge Ivanov. Ekspertët...

Kryesore Show Biz22:18 - 17 March, 2018

U martua kundër dëshirës së familjes, prej 6 vitesh nuk flet me asnjë

Votimja ishte personazhi i radhës që kishte zgjedhur programin “Dua të të bëj të lumtur” për të rrëfyer historinë e...

Kryesore Show Biz22:10 - 17 March, 2018

Genc Prevukajt i largohet një këngëtar tjetër nga grupi!

Reperi i njohur nga Kosova, Genc Prelvukaj para pak kohësh krijoi një label të tijin, të quajtur “Black Fish Entertainment”,...

Kronika22:09 - 17 March, 2018

Fshehu krimin e nuses që helmoi vjehrrën/ KMSH pezullon hoxhën Hysen Shehu

Pasi fshehu krimin e nuses, e cila helmoi vjehrrën me fostoksinë, Komuniteti Mysliman Shqiptar ka marrë vendimin e pezullimit të...

Aktualitet22:06 - 17 March, 2018

Gjykata Speciale/Aktakuzat e para në verë, avokatët bëhen gati

Avokatët nga Kosova tregojnë për interesimin e të akuzuarve potencial për Gjykatën Specialem aktakuzat e para të gjykimit prej saj...

Kryesore Show Biz22:00 - 17 March, 2018

Surprizuese!/ Luana Vjollca tregon përmasat e belit

Një ndër femrat më të komentuara dhe më të bukura të televizionit shqiptar është Luana Vjollca. Padyshim që trupi dhe...

Kryesore Show Biz21:53 - 17 March, 2018

Ermal Mamaqi tregon çfarë i ndodhi ditën që u bë baba për herë të dytë

Vetëm pak ditë më parë aktori i humorit dhe njëkohësisht drejtuesi i emisionit “Xing me Ermalin”, Ermal Mamaqi dhe prezantuesja...

Bota21:51 - 17 March, 2018

Eksodi masiv i Sirisë/ Dhjetra civilë janë vrarë, mijëra të larguar nga qytetet

Mijëra civilë u larguan nga qytetet siriane të shtunën për ti shpëtuar betejave në veri dhe jug të vendit ku...

Kryesore Show Biz21:46 - 17 March, 2018

“Nënë fshiji lotët,edhe pse nuk e kemi më motrën “/Historia prekëse në “Dua të të bëj të lumtur”

Një histori e dhimbshme dhe plot kurajo çeli puntatën e radhës të programit “Dua të të bëj të lumtur”. Historia...

Aktualitet21:38 - 17 March, 2018

Pasojat e keqqeverisjes dhe korrupsionit/ Fluksi i kosovarëve drejt Perëndimit nuk ka të ndalur

Emigracioni masiv i kosovarëve drejt Perëndimit ashtu si ai i shqiptarëve është  kthyer tashmë në fenomen i pandalshëm. Me mijëra...

Kronika21:30 - 17 March, 2018

U kap me lëndë narkotike në shkollë/ Referohen materialet për adoleshentin

Një adoleshenti në një shkollë të Tiranës, gjatë kontrollit iu gjet dhe sekuestruan 5 doza lëndë narkotike, kanabis sativa. Burimet...

Kryesore Show Biz21:25 - 17 March, 2018

Reagon Eni Çobani pas akuzave të Agron Llakaj:”Ai është konfuz”

Juristja Eni Çobani reagon në lidhje me deklaratat e bëra nga aktori i humorit Agron Llakaj, i cili e ka...

Aktualitet21:11 - 17 March, 2018

Behgjet Pacolli i përgjigjet Spanjës për kërcënimin e pjesmarrjes në Samitin e Sofjes

Spanja ka kërcënuar se nëse Kosova merr pjesë në Samitin e BE-së në Sofje, atëherë përfaqësuesit spanjollë nuk do të...

Trending

LAJM I REKOMANDUAR:
5 fakte të çuditshme rreth vendeve të ndryshme në Botë

Me 196 vende në të gjithë botën, secili nga vendet ka kulturën dhe traditat e veta, por disa prej tyre...

Close