Connect with us

Teknologji

PS4 SLIM/ TANI EDHE NË NGJYRË TË BARDHË

Publikuar

-

Kompania Sony ka bërë publike për herë të parë ngjyrën e parë të versionit të PS4 Slim, dhe është pikërisht në ngjyrë të bardhë.

Ai do të jetë një model 500GB dhe do të jetë në shitje në Europë më 24 Janar, me një çmim prej 299 euro. Kurse në Japoni do të dali në shitje më 23 shkurt.

LEXO TE PLOTE
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Video/ Njeriu merimangë ngjit ndërtesën 187 metra në Paris

Publikuar

-

By

Këtë herë “njeriu merimangë”, siç njihet ai, është ngjitur në një qiellgërvishtës 185 metra të lartë në Paris, pa asnjë element sigurie.

Alain Robert është i njohur për ngjitjen e më shumë se 150 ndërtesave më të larta në botë, ku në të kaluarën është ngjitur edhe në Burj Khalifa dhe në kullën “Eiffel”.

Ai ka nisur që në moshën 11-vjeçare ta bëjë një gjë të tillë, ndërsa është shprehur se nuk do të heqë dorë nga “hobi i tij i çmendur” deri në fund të jetës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Inteligjenca artificiale po avancon/Shumë vende pune do të zhduken

Publikuar

-

By

Tema e inteligjencës artificiale ka arritur deri tek qeveria gjermane dhe është futur nën titullin “Digjitalja”në zyrën e kancelares. Koha nuk pret, sepse ndryshimet që po ndodhin nga digjitalizimi janë gjigande.

Në faqen e internetit  WILL ROBOTS TAKE MY JOB? çdo konsumator mund të shohë nëse puna që bën do të ekzistojë apo jo në të ardhmen, me cunamin që po shkakton digjitalizimi. Rezultati tregon se daktilografistët do zëvendësohen 81 përqind nga makinat, ciceronët e guidave turistike 91 përqind. Kurse administratorët e bankave të të dhënave vetëm 3 përqind.

Bazën e llogaritjeve të faqes së internetit e përbën një studim amerikan i vitit 2013, në të cilin autorët Frey dhe Osborne thonë se deri në 47 përqind e gjithë vendeve të punës në SHBA rrezikojnë të zëvendësohen nga kompjuterizimi i avancuar. Veçanërisht shpejt zhvillohet ky proces në tregun e punës kur digjitalizimi vjen i rimorkiuar me inteligjencën artificiale. Kemi të bëjmë këtu me aftësinë për të mësuar të kompjuterave, që më parë janë mbushur me të dhëna. Nëse në fund do të quhet mësim i makinave apo deap learning, kjo nuk ka rëndësi. Kompjutera shumë të aftë do të sjellin ndryshime të mëdha në tregun e punës. Sidomos të gjitha llojet e aktiviteteve që lidhen me rutinë, kanë pak shance mbijetese. Sa më individuale të jenë proceset, aq më mirë për ekzistencën e tyre.

Shumë vende pune në industri do të zhdukenSpanien Barcelona Mobile World Congress (DW/K. Ferguson)

Revista amerikane Wired, shkruan se vendet e punës në industri do të zhduken dhe pjesa më e madhe e punonjësve do të punojë në të ardhmen si programues. Dhe kur thotë këtë kolumnisti i revistës Wired,  Clive Thompson nuk flet për forca të specializuara të gjigandit në këtë sektor Silicon Valley, ku punojnë tetë përqind e programuesve të Amerikës, por flet për miliona vende të tjera pune të sektorit të Teknologjisë së Informacionit, që kanë të bëjnë me rrjete të dhënash firmash të vogla dhe të mesme. Me një rrogë vjetore 80 mijë dollarë në vit, të ardhurat e punonjësve të IT në Amerikë  janë mbi mesataren e të ardhurave, me një orar pune 40 orë në javë.

E ardhmja e specialistëve të të dhënave dhe e programuesve është kështu pozitive. Në SHBA pritet që vendet e punës në sektorin e IT të shtohen me dhjetë përqind vitet e ardhshme.

Kërkohen me ngulm programues

Kjo vlen edhe për kompani si Zalando, ku më shumë se 100 vende pune të marketingut do të zëvendësohen nga algoritmet. Sipërmarrja tregtare e veshjeve të modës, me qendër në Berlin kërkon me ngulm programues. Manaxheri Moritz Hahn, thotë se Zalando kërkon ta personalizojë sa më shumë me ndihmën e të dhënave, trajtimin e klientëve.

Edhe industria klasike do të tronditet nga digjitalizimi. Shefi i Siemensit, Joe Kaeser mendon se deri në vitin 2030 gjysma e vlerave të ekonomisë gjermane do të humbasë prej digjitalizimit. Në një konference në verë të vitit 2016 Kaeser njoftoi se vetëm një ndër dhjetë persona të shtresës së mesme do të përfitojë nga digjitalizimi: “Njëri ngjitet lart, nëntë të tjerë zbresin poshtë,” thotë Kaeser. “Digjitalizimi do të zhdukë shtresën e mesme”, thonë prognozat e menaxherëve kryesorë gjermanë. Dhe kjo nuk do ndodhë ngadalë, por me hapa të shpejtë./ DW

LEXO TE PLOTE

Life Style

McLaren hedh në treg “Panterën e Zezë”

Publikuar

-

By

Edicionet speciale të makinave zakonisht janë për koleksionistët, por në rastin e McLaren 570GT MSO Black Collection, është vetëm për ata që mund të paguajnë 200 000 euro për supermakinën britanike, nga e cila do të prodhohen vetëm 100 modele për të gjithë botën.

Në ndryshim nga 570GT standarde, makina e re do të jetë krejtësisht e zezë dhe me fare pak modifikime dizenjoje.

 

Ndërsa brenda makinës do të ketë një pllakë ku do të shkruajë version i veçantë dhe sedilje të përmirësuara lëkure./CNA

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

AKTUALITET

Kryesore Show Biz00:15 - 18 March, 2018

Provokuesja Emily prezanton linjën e saj të brendshmeve

Një tjetër linjë veshjesh do vijë në treg dhe nga një emër shumë i njohur. Bëhet fjalë për supermodelen Emily...

Kuriozitete23:50 - 17 March, 2018

Çfarë ndodh me trupin tonë kur vdesim!

Mesatarisht në çdo dy sekonda vdesin dy njerëz, kështu që vdekja është diçka që ndodh gjithmonë, është natyrale. Askush nuk...

Kryesore Show Biz23:40 - 17 March, 2018

Shfaqet me të zeza/ Demi ekspozon gjoksin

Modelja e cila është në qëndër të të gjitha mediave është Demi Rose. Një gjë të tillë e ka bërë...

Kryesore Show Biz23:30 - 17 March, 2018

Belen Rodriguez një mama shembullore!

Këtë fundjavë çifti ka vendosur të pushojë në Katar, së bashku me djalin e tyre. Nga fotot e publikuara Belen...

Kuriozitete23:20 - 17 March, 2018

Video/ Njeriu merimangë ngjit ndërtesën 187 metra në Paris

Këtë herë “njeriu merimangë”, siç njihet ai, është ngjitur në një qiellgërvishtës 185 metra të lartë në Paris, pa asnjë...

Kryesore Show Biz23:16 - 17 March, 2018

Ermal Mamaqi i futet në dhomë Elitës dhe Gjikos, i kap mat në shtrat

Çifti shumë i komentuar i showbizit, Gjiko dhe Elita Rudi janë të ftuar sot në “Xing me Ermalin” ku gjatë...

Kryesore Show Biz23:10 - 17 March, 2018

Foto/ Këngëtari gei bëhet baba për herë të parë!

Kishte kohë që ai kishte folur për dëshirën e madhe për t’u bërë baba. Këngëtari i famshëm italian, Tiziano Ferro...

Kryesore Show Biz23:02 - 17 March, 2018

Xhelozia mes të moshuarve:”Ai flet me të tjera në telefon”

Pjesë e programit “Dua të të bëj të lumtur” këtë të shtunë, ishte edhe historia e Nikollës dhe Vjollcës, dy...

Kryesore Show Biz23:00 - 17 March, 2018

Kendall tregon çfarë bën kur është e dehur

Njerëzit e famshëm nuk janë imunë ndaj çmendurive dhe madje ia kalojnë edhe njerëzve të zakonshëm. Në moshën 20-vjeçare, supermodelja...

Kryesore Show Biz22:50 - 17 March, 2018

Foto/ Angelina Jolie gjen dashurinë pas ndarjes nga Brad Pitt

Divorci i tyre i theu zemrën miliona njerëzve nga mbarë bota, por Angelina Jolie duket se e ka harruar njëherë...

Kryesore Show Biz22:40 - 17 March, 2018

Video/ Aurela Hoxha rrëzohet gjatë fotosesionit në Maldive

Modelja Aurela Hoxha kohët e fundit ka qenë shumë e angazhuar me fotosesionet e shumta në të gjitha anët e...

Kryesore Show Biz22:30 - 17 March, 2018

Rita Ora zyrtarizon lidhjen e saj!

Kohët e fundit kemi dëgjuar për Rita Orën vetëm lajme mbi karrierën, muzikën, turneun, koleget, por për jetën private sikur...

Kuriozitete22:30 - 17 March, 2018

Ngjyra më e shëmtuar në botë do rregullojë një problem të rëndësishëm!

Bota po përballet me shumë çështje të rëndësishme që duhen zgjidhur, dhe duhan prirja është një e tillë. Ama, një...

Histori22:29 - 17 March, 2018

Rrëfimi i rrallë i ish-zbuluesit/ Bananet për Enverin duhet t’i blija ku nuk më njihnin shitësit…

Ai shkoi në Paris, kur u shpall prishja e PPSH- së me ish- kampin socialist, pas raportit të Enver Hoxhës...

Kryesore Show Biz22:27 - 17 March, 2018

DJ Blunt e talli se dikur bënte sanduiçë,por ja si ia kthen reperi

I ftuar në emisionin “Xing me Ermalin” në televizionin “Klan”, reperi Gjiko sigurisht nuk kishte si të mos pyetej në...

Aktualitet22:25 - 17 March, 2018

Mosdekretimi i Ligjit të gjuhëve/ Ekspertët: Hyn në fuqi edhe pa firmën e Presidentit

Ligji për përdorimin e gjuhëve do të mund të hyjë në fuqi edhe pa nënshkrimin e presidentit Gjorge Ivanov. Ekspertët...

Kryesore Show Biz22:18 - 17 March, 2018

U martua kundër dëshirës së familjes, prej 6 vitesh nuk flet me asnjë

Votimja ishte personazhi i radhës që kishte zgjedhur programin “Dua të të bëj të lumtur” për të rrëfyer historinë e...

Kryesore Show Biz22:10 - 17 March, 2018

Genc Prevukajt i largohet një këngëtar tjetër nga grupi!

Reperi i njohur nga Kosova, Genc Prelvukaj para pak kohësh krijoi një label të tijin, të quajtur “Black Fish Entertainment”,...

Kronika22:09 - 17 March, 2018

Fshehu krimin e nuses që helmoi vjehrrën/ KMSH pezullon hoxhën Hysen Shehu

Pasi fshehu krimin e nuses, e cila helmoi vjehrrën me fostoksinë, Komuniteti Mysliman Shqiptar ka marrë vendimin e pezullimit të...

Aktualitet22:06 - 17 March, 2018

Gjykata Speciale/Aktakuzat e para në verë, avokatët bëhen gati

Avokatët nga Kosova tregojnë për interesimin e të akuzuarve potencial për Gjykatën Specialem aktakuzat e para të gjykimit prej saj...

Kryesore Show Biz22:00 - 17 March, 2018

Surprizuese!/ Luana Vjollca tregon përmasat e belit

Një ndër femrat më të komentuara dhe më të bukura të televizionit shqiptar është Luana Vjollca. Padyshim që trupi dhe...

Kryesore Show Biz21:53 - 17 March, 2018

Ermal Mamaqi tregon çfarë i ndodhi ditën që u bë baba për herë të dytë

Vetëm pak ditë më parë aktori i humorit dhe njëkohësisht drejtuesi i emisionit “Xing me Ermalin”, Ermal Mamaqi dhe prezantuesja...

Bota21:51 - 17 March, 2018

Eksodi masiv i Sirisë/ Dhjetra civilë janë vrarë, mijëra të larguar nga qytetet

Mijëra civilë u larguan nga qytetet siriane të shtunën për ti shpëtuar betejave në veri dhe jug të vendit ku...

Kryesore Show Biz21:46 - 17 March, 2018

“Nënë fshiji lotët,edhe pse nuk e kemi më motrën “/Historia prekëse në “Dua të të bëj të lumtur”

Një histori e dhimbshme dhe plot kurajo çeli puntatën e radhës të programit “Dua të të bëj të lumtur”. Historia...

Aktualitet21:38 - 17 March, 2018

Pasojat e keqqeverisjes dhe korrupsionit/ Fluksi i kosovarëve drejt Perëndimit nuk ka të ndalur

Emigracioni masiv i kosovarëve drejt Perëndimit ashtu si ai i shqiptarëve është  kthyer tashmë në fenomen i pandalshëm. Me mijëra...

Kronika21:30 - 17 March, 2018

U kap me lëndë narkotike në shkollë/ Referohen materialet për adoleshentin

Një adoleshenti në një shkollë të Tiranës, gjatë kontrollit iu gjet dhe sekuestruan 5 doza lëndë narkotike, kanabis sativa. Burimet...

Kryesore Show Biz21:25 - 17 March, 2018

Reagon Eni Çobani pas akuzave të Agron Llakaj:”Ai është konfuz”

Juristja Eni Çobani reagon në lidhje me deklaratat e bëra nga aktori i humorit Agron Llakaj, i cili e ka...

Aktualitet21:11 - 17 March, 2018

Behgjet Pacolli i përgjigjet Spanjës për kërcënimin e pjesmarrjes në Samitin e Sofjes

Spanja ka kërcënuar se nëse Kosova merr pjesë në Samitin e BE-së në Sofje, atëherë përfaqësuesit spanjollë nuk do të...

Trending

LAJM I REKOMANDUAR:
7 perime të kuqe që ju bëjnë mirë për shëndetin

Perimet e kuqe e marin ngjyrën nga disa përbërës të quajtur “lycopene” dhe “antocianin”. Sipas stuimeve të kryera ka rezultuar...

Close