Connect with us

Aktualitet

Nga Besnik Aliaj/ Për Bulevardin dhe për ata që kanë memorie të shkurtër

Publikuar

-

Sot, pas shume ditesh heshtje per shkak te motit te acarte dhe gripit qe coi ne kolapsin e plote te shtetit dhe institucioneve, me ne fund e pame qeverine te buzeqeshe para kamerave ne ‘bulevradin e ri” verior te Tiranes. Me thene te drejten me vjen mire qe ky bulevard po ndertohet. Kam 3 vjet qe ‘bertas’ ne Keshillin Bashkiak qe ai bulevard duhet te ndertohet nje ore e me pare! Se ai nuk eshte bulevardi i Bashes, Veliajt apo Rames. Se ai bulevard i eshte nje nevoje jetike dhe urgjente per nje qytet qe ngulcon cdo dite nga trafiku vrases dhe ndohtja e ajrit me alarmante ne Europe. Bulevardi eshte vetem 1 kilometer nder 170 kilometra te reja qe i duhen urgjentisht Tiranes se Madhe qe te normalizoje qarkullimin dhe ndotjen, para se te filloje te flase per menaxhimin e qarkullimit dhe sistemet e integruara te tij.

Bulevardi eshte nje shans per t’i rikthyer qytetit me shume hapesire publike dhe gjelberim. Bulevardi eshte nje shans per te integruar veriun dhe jugun e qytetit, pjesen “informale” dhe “formale” te tij, e per te shmangur segregimin social e politik. Bulevardi eshte edhe nje “shesh beteje” morale per shtetin dhe institucionet e tij, per te shpronesuar dhe kompensuar me ne fund ne menyre dinjitoze pronaret e ligjshem, dhe per te zgjidhur ceshtjen e strehimit per ata qe mbeten te pastrehe per shkak te veprimeve ose mosveprimeve te tij. Bulevardi eshte nje truall moraliteti per te mos i perdorur njerezit, projektet dhe parate publike per fushate e politike personale. Ai eshte nje shans per te ndertuar infrastrukture, hapesire publike, gjelberim per qytetin, dhe jo pallate, kulla dhe parkim per oligarket! Shkurt bulevardi na duhet, dhe duhet te mbyllet nje ore e me pare! Por ajo qe dua te nenvizoj sot, pasi kam dhene doreheqjen edhe nga “keshilli bashkiak” (qe tashme per mua eshte i nje institucion i paligshem me vendimet antiligjore/antikushtetuese qe ka marre kunder komunitetit dhe qytetit), ka te beje me memorien e shkurter te politikaneve tane ne teresi, dhe sidomos atyre qe jane ne pushtet (se kjo eshte semundje tipike pushteti).

Sot pame qe PR i qeverise dhe bashkise ne unison u kujdesen maksimalisht permes mediave servile dhe te oligarkise, qe te asocionin pushtetin me kete projekt dhe me benefitet e tij te pritshme ne qytet ne kuader te zgjedhje te ardhshme. Eshte qesharake ne fakt ajo qe pame! Per te ardhur keq! Me gjithe respektin tim maskimal per institucionet dhe shtetin shqiptar, eshte po ky pushtet qe per akullin ne rruge, per shkollat e mbyllura, per viktimat e te ftohtit dhe braktisjes (8 deri tani zyrtarisht) – HESHTIN – dhe i bejne bisht maksimalisht mediave dhe publikut ne menyren ofenduese per inteligjencen e tij! Sot pushteti dhe mediat servile ne bulevard deshen te thone: Ja, … motin dhe te keqiat i keni nga zoti dhe nga vetja, …. por bulevardin dhe te mirat i keni nga ne! … Eshte e cuditshme se si pushteti kur dehet beson edhe vete kete naivitet qe ne fakt eshte eshte nje naivitet djallezor! Ne e dime mire te gjithe ne fakt qe keto 3 dekadat e fundit kemi problem serioze me investimin ne edukimin dhe kulturen publike, dhe ndaj produkti social e territorial eshte i tille “rrumpalle”. Dime qe si rezultat i kesaj dhe i propagandes se pushtetit (cdo pushteti), memoria kolektive na eshte dobesuar ndjeshem! Por ama kemi prova ta mjaftueshme tashme se shqiptaret nuk jane aspak naive dhe harraqe, pavaresisht problemeve serioze qe kane si shoqeri. Ata, ashtu urte e bute, me heshtje pragmatike, ta japin kusurin pikerisht atehere kur nuk e pret! Sidomos atehere kur te mbushet mendja se je perendi, dhe fillon te besh dem, shqiptaret te hedhin nga kali. Cdo gje e durojne per t’i trajtosh si naive dhe budallenj nuk mundet ta pranojne! Sot kemi arritur ne nje status te tille qe kur dikush ngre zerin dhe kritikon, pushteti menjehere e kercenenon, e diskretiton … Kercenon qytetarin e thjeshte, sipermarresin e thjeshte, profesionistet, akademiket, shoqerine civile, aktivistet idealiste …. Po po, dhe madje e ben kete per faktin e thjeshte se dikush thote te verteten e hidhur por te shendetshme, kur dikush zgjon memorien nga gjumi, apo thjeshte sepse ushtron profesionin e tij (si me i thene se ekziston se merr fryme). Ne fakt ky eshte fiks “Kodi i Mafias”: Rri urte te hash buke, mbyll gojen, vegjeto … ose ndryshe vdis!

E qe te mos arrijme neser kaq keq, une sot perseri po e ngre zerin qe te rikujtoj ata qe kane memorie te shkrurter, e sidomos per ata qe po e perdorin bulevardin per te bere politike, me blloko-zhblloko punimet sa here ka zgjedhje per interes te xhepit elektortal te partise. Une dua ti bej pushtetit disa pyetje, pergjigjja e te cilave tregon te verteten per bulevardin e ri dhe projekte te tjera te nisura nga adminstrata Basha, te bllokuara nga qeveria aktuale, dhe te rihapura tani per qellime elektorale nga administrtata Veliaj:
… Kush e mori nismen dhe hartoi projektin e bulevardit te ri? Kush i gjeti fonde per ndertimin e tij dhe nenshkroi marrveshje? Kush i nisi punimet e Bulevardit te ri? Kush i bllokoi punimet dhe ka nje proces te hapur me drejtesine? Kur ndodhi bllokimi dhe perse? Kush i dergonte militantet te protestonin ne bashki dhe keshill bashkiak per kompensimin e shpronesimeve? Kush e ben shpronesimin? Kush i flaku militantet pastaj pas zgjedhjeve me polici dhe INUK? A ndryshoi vlera e kompensimit? C’fare ka ndodhur me njerezit dhe kompensimin qe humben banesat? Po me pronaret? Perse keshilli bashkiak me maxhorance te majte bllokoi nga 2013 projektin e bulvardit per 2 vjet? Perse u bllokua buxheti bashkise 2 vjet vetem per kete ze? Kush e politizoi kete projekt dhe e spostoi 4-5 vjet impaktin e tij? A kane ndodhur ndryshime ne projekt tani? Cilat jane ato? Perse ato nuk jane bere publike? Sa eshte kostoja totale? Kush perfiton nga ky zhvillim qyeteti, komunitetet apo oligarkia?
… Ja keto jane pergjigjet qe sot duhet te jepeshin ne inagurimin e disajte te bulevardit. Madje duhej filluar me nje ndjese publike per bllokimin, e per politizimin! Ne fakt pergjigjet e ketyre pyetjeve i di sot cdo qytetar! Po do te ishte e moralshme dhe e shendetshme si nga ana sociale edhe zhvillimore qe te kerkohej ndjese se perse projektet ne Shqiperi e sidomos ne Tirane tirren e c’tirren si nga Penelopa? Perse politizohen dhe nuk ulet strategjia e tensionit fallco? Perse keto pune nuk i lihen eksperteve, por fut hundet pushteti? E bej kete me moralin e nje eksperti dhe akademiku qe edhe kur ka qene debati per nyjen e “zogut e zi” edhe pse ne karrike pushteti kam kerkuar qe palet te ulnin tensionin dhe te c’politizonin debatin e te gjenin ne tryeze teknike zgjidhje. E bej kete me moralin qe kritikes konstruktive qe i kam bere planit Rama (2008), planit Basha (2013), dhe planit Veliaj (2017) edhe pse per keto kam mbajtur kosto te pandershme individuale dhe shoqerore nga pushteti!

Po e mbyll duke ju bere nje rezume shume te shkurter e te thjeshte qe mund ta bejse secili nga ju, nderkohe qe kjo ceshtje meriton studim e botim me vete dhe ju siguroj qe me po merrem mire. Jju siguroj se nderkohe ka nje gjeenrate profesinistesh dhe aktivistesh urbane, apo institucione te huaja partnere qe tashme kane krijuar arkivat dhe po e dokumentojne mire ate qe po ndodh ne kete qytet dhe kete vend sidomos 2 dekadat e fundit. Sot nuk ka me naive, dhe shyqyr zotit ka ende damare te pavaur te medias si dhe media online:
… Me 9 mars u shpall konkursi nderkombetare per projektin e bulevadit te ri ku moren pjese 7 studio prestigjozw nderkombetare. Ne 16 maj 2012 u shpall studioja fituese e projektit te bulevardit te ri. Une kam qene kritik ne mjaft ceshtje por kjo eshte fakt:
https://m.youtube.com/watch?v=zDcU3FLKcrE&feature=youtu.be
http://www.panorama.com.al/bulevardi-dhe-lumi-i-tiranes-so…/

Fondet per financimin e projekti u siguruan nga adaministrata Basha ne maj te 2013:
http://www.panorama.com.al/bulevardi-i-ri-sigurohen-50-mil…/

Me 7 shtator 2013 nisen punimet per ndertimin e bulevardit te ri:
https://www.youtube.com/watch?v=hylBUDqXFpw
http://m.oranews.tv/…/nis-ndertimi-i-bulevardit-te-tiranes…/

Inspektimet ne terren kane qene vazhdueshme dhe te mediatizuara:
https://www.youtube.com/watch?v=7oBLGOCylmY

Pas 2013 qevereia bllokoi per 2 vjet punimet e bulevardit me INUK dhe me bllokimin nga ministri i financave te financimit. Kallezimi penal per kete arst eshte ende sot pa nje vendim nga prokuroria.
http://www.dailymotion.com/video/x32k7w2

Me duhet te them se pavaresisht bllokimit per qellime politike dhe klienteliste, ndihem mire sot qe projektin per Tiranen e se ardhmes, nuk e ndali dot as kjo qeveri. Bulevardi tashme po behet realitet me taksat tona si komunitet, dhe ndihmen e donatoreve, sepse eshte nje nevoje, dhe se ka presion real ne terren. Dhe ne kete menyre sot eshte provuar se zgjedhja politike dhe teknike qe keshill bashkiak ate kohe, ka qene e duhura. Do ishte e ndershme qe pushteti ne Shqiperi, kushdo qofte, te heqe dore nga keto show. Te heqe dore nga personalizimi i projekteve dhe financave dhe taksave publike. Te sh’politizohet zhvillimi, ekonomia dhe infrastruktura. Vetem keshtu do kemi zhvillim normal dhe te shpejte si gjithe Europa. Do ishte akoma me mire qe qeveria te mos vraponte pas nje projekti rruge apo nje certifikate legalizimi. Kjo nuk eshte serioze. Qeverisja duhet t’i rikthehet decentralizimit urgjentisht se i ka marre frymen dhe politizuar skajshem qeverisjen vendore. Qeveria duhet te beje punen e saj dhe ne kete vend qeveria ka shume pune per te bere! Te lere bashkine te beje punen e vete si qeverisje vendore, dhe te mos politizoje gjithe kete debat pa nevoje. Ne te kunderten nje qeverisje e pergjegjshme qendrore dhe lokale, dhe nje demokraci normale, ose duhet te bazohet tek teknikalizimi i projektit te bulevardit, ose sot duhet te kishte ne krah edhe Lulzim Bashen dhe gjithe keshilltaret opozitare ne vite! Ndryshe ky vend vetem sa po thellon llogoret e armiqesise!

Aktualitet

Falimentimi i “Gulf”/ Administratori tregon se çfarë do të ndodhë me tollonat e shitur

Publikuar

-

By

Pas bllokimit të pikave të tregtimit të karburantit të “Gulf” mësohet se kjo situatë ka ardhur si pasojë e detyrimeve të pashlyera te Tatimet.

Njëri prej aksionerëve të “Gulf”, Apostol Doçi, i cili foli për “News 24”, është shprehur se borxhi i papaguar është 40 milionë lekë.

“Borxhet te Tatimet, principali janë 37 milionë lekë, 3 milionë lekë janë që merr sistemi interesa, është diku te 40 milionë lekë. Gjithë borxhi nuk është shifër alarmante se kjo është pagesa e një muaji te Tatimet, ma ha mendja që deri në fund të muajit likuidimi i parë që do të bëjmë, është borxhi te Tatimet. Likuidimi i dytë është sistemimi i tollonave te populli, tek institucionet shtetërore dhe furnitorët”, u shpreh Doçi.

Mbyllja e këtyre pikave ka shqetësuar qytetarët, të cilët, me tollona në duar, janë interesuar në këto karburante se çfarë do të ndodhë me tollonat e tyre. Aksioneri i kompanisë, Doçi, premton se situata do të ndryshojë shumë shpejt për qytetarët.

“Gjithë pikat e karburanteve ‘Gulf’, që janë diku te 52 pika, janë të bllokuara për momentin, nuk funksionojnë edhe zyrat qendrore nuk funksionojnë, sepse janë bërë disa denoncime nga qytetarët për tollonat që kanë dhënë lekët dhe nuk po marrin karburant. Iu premtoj qytetarëve që mos mërziten, sepse të gjithë qytetarët që kanë kartat dhe tollonat, “Gulf” do të fillojë të funksionojë”, u shpreh ai.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Gulf”, mashtrim 5 milionë eurosh/ Në kërkim menaxheri kryesor shqiptar, ja emri

Publikuar

-

By

Prokuroria e Tiranës ka nisur zyrtarisht hetimet për menaxherët shqiptarë të kompanisë “Gulf”, duke shpallur në kërkim policor menaxherin kryesor, Albano Alikon.

Burime nga Prokuroria e Tiranës janë shprehur për Top Channel se objekt i hetimit nuk është mbyllja e pikave të tregtimit të karburantit, por skema mashtruese e shitjes së tollonave pak ditë para mbylljes së aktivitetit, skemë e cila dyshohet se është krijuar nga Aliko.

Prokuroria dyshon se menaxherët e “Gulf”-it, me vetëdije kanë shitur nëpërmjet tollonave shumë më tepër litra karburant nga sa ka patur në gjendje kompania. Ndonëse karburanti është shitur me vlerë të reduktuar brenda pak ditëve, dyshohet se nga kjo skemë janë mbledhur mbi 1,5 milionë euro.

“Gulf” ju blinte prej disa kohësh furnizuesve të mëdhenj naftë me 1500 lekë litrin dhe shiste tollonë me 1200 deri në 1300 lekë litrin. Kjo vuri në lëvizje furnizuesit, të cilët nisën të kërkonin llogari, ndërkohë që detyrimi që “Gulf” kishte krijuar vetëm ndaj dy kompanive të njohura është 900 mijë dhe 700 mijë, gjithsej 1.6 milionë euro në total. Ndërsa dëmi që i krijoi klientëve, të cilëve u kanë mbetur në dorë tollonë pa vlerë, është 1.5 milionë euro.-raporton TCH.

Mbi 2 milionë euro është detyrimi që kompania kishte ndaj pikave të shitjes së karburanteve që kishte marrë me qira, të cilat thuhet se prej 4 muajsh nuk paguheshin. Në total, dëmi shkon mbi 5 milionë euro, por këtu nuk llogariten detyrimet tatimore të cilat administrata fiskale nuk i ka bërë të ditura. Për këtë arsye, përveç shpalljes në kërkim policor të menaxherit kryesor të “Gulf”-it në vendin tonë, Albano Aliko, prokuroria i ka kërkuar Tatim-taksave si dhe bankave, që të bllokojnë çdo aset apo llogari që ka lidhje me kompaninë “Gulf”, në mënyrë që të përdoren për të minimizuar sadopak vlerën e dëmit financiar që ka shkaktuar.

“Gulf” e nisi aktivitetin e vet në Shqipëri në shator të vitit 2013 me krijimin e shoqërisë “Sun Petroleum”. 6 muaj më vonë, në shkurt të vitit 2014, shoqëria u ble nga kompania “offshore” “Universal Energy Group”, duke krijuar kështu një skemë zinxhir kompanish guaskë, përmes së cilës nuk mund të arrihet tek pronarët e vërtetë.

Ndërkohë, më 9 mars, administratori gjeorgjian i kompanisë Irakli Svanidze dha dorëheqjen për arsye që thuhen se janë personale.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Brukseli nuk ka vend për Pëllumb Xhufat…

Publikuar

-

By

Nga Sulejman GJANA

*Para disa ditësh, Komuna e Skarbekut në Bruksel lajmëroi mbajtjen më 23 prill (të hënën), të një konference kushtuar Skënderbeut, me rastin e 550-vjetorit të vdekjes së Heroit tonë kombëtar.

Në lajmërimin dhe ftesat e shpërndara bëhej me dije se ky aktivitet organizohej me mbështetjen e Ambasadës së Shqipërisë në Belgjikë dhe se konferencierët-panelistë të përzgjedhur nga ambasada do të ishin zotërinjtë Pëllumb Xhufi, Lek Pervizi e Safet Kryemadhi.

I kam lexuar me endje e i kam vlerësuar veprat dhe studimet e prof. Pëllumb Xhufit për historinë e vendit tonë në Mesjetë. Në mënyrë të veçantë kam vlerësuar qëndrimet dhe mbrojtjen që ai i bën si rrallëkush në Shqipëri çështjes Çame dhe interesit kombëtar në raport me fqinjët tanë jugorë. Ndaj jam trishtuar shpesh kur ai prej 2 dekadash është pozicionuar hapur si mbrojtës fanatik i historiografisë komuniste lidhur me LDB dhe po aq shpesh edhe si relativizues, justifikues e deri si mohues kokëfortë i krimeve të komunizimit që datojnë qysh nga themelimi i PKSH e deri në ditën e mbrame të diktaturës.

Veçanërisht debati që ai ka nisur, nxitur dhe vazhduar lidhur me kampin famëkeq të Tepelenës dhe krimet e konsumuara aty nga xhelatët komunistë, e ka pozicionuar Xhufin si apologjet të krimeve monstruoze dhe i gjakatarëve në fjalë, duke kompromentuar rëndë figurën e tij morale si historian dhe intelektual me profil të lartë, që guxon të injorojë, të shtrembërojë e të flakë deri edhe parimet e të vërtetat faktologjike.

Pikërisht në këtë kontekst dhe në kulmin e emocioneve që kanë shkaktuar qëndrimet dhe deklaratat e tij, ishte tejet sfiduese dhe arrogante përzgjedhja nga Tirana zyrtare e Xhufit si panelisti kryesor i konferencës së lartpërmendur, ku ky apologjet profesionist dhe pasionant do të referonte bash para ish viktimave të mbijetuar të krimeve e torturave të diktaturës dhe bijve të mërgatës antikomuniste të Brukselit.

Bijtë e kësaj mërgate, lindur dhe rritur në demokraci, madje në mes të kryeqytetit zyrtar të Europës ku duam ta integrojmë Shqipërinë, janë edukuar që të bashkëjetojnë me të ndryshmin dhe kundërshtarin e ideve. Ndaj ata që përkundën e përkundin djepat e bijve të tyre duke mëkuar e derdhur atdhedashuri por edhe urrejtje për sllavokomunizmin, në kushte normale do ta pranonin si panelist Xhufin edhepse ky, në shtëpinë e tij, prej dekadash përkundi dhe ende përkund djepat e stërnipave të Enver Hoxhës. Do të pranonin të bashkëbisedonin me medievalistin e shquar Xhufi për: çështjen tonë kombëtare të pazgjidhur; për autoktoninë antiko-mesjetare në trojet tona etnike; për të drejtat kombëtare e pronësore të mohuara në Greqi; për marrëveshjen e detit; për Zajednicën; për të drejtat kombëtare, njerëzore e pronësore të mohuara e të cunguara në pjesën veriore të Mitrovicës, në Maqedoni, Malin e Zi, Metohi, Sanxhak, në Luginë e në mbarë Serbinë.

Sikur “këpucari” të qëndronte tek “këpuca”, sikurse këshilloi Napoleoni, do të pranonim të bashkëbisedonim me të për Skënderbe-Heroin e përbashkët, të cilit me fondet e grumbulluara anembanë botës nga emigracioni i vjetër antikomunist dhe peshën politike të merituar ia ngritëm përmendoren në mes të Brukselit 50 vjet më parë, bash në komunën e Skarbekut, në jubileun e 500-vjetorit të vdekjes.

Sikur të mos na lëndonte aq shumë, do të pranonim ta dëgjonim e të mos ia përmendnim akademikut Xhufi synimin e heshtur të Enverit për të na zhbërë nga shqiptarësia nëpërmjet shkombëtarizimit gradual me ndihmën e kohës, harresës së programuar e asaj biologjike, multikulturalizmit mbytës metropolitan dhe globalizmit asgjësues të identiteteve kombëtare.

Natyrisht që apologjetit akademik, prej finikërie e jo prej tute, nuk do t’ia ndërmendnim faktin se nga pasuritë e konfiskuara në atdhe pas LDB nga lufta e klasave dhe nga fitimet kolosale prej punës së papaguar në kampe e burgje, deri në “kursimet” shtazarake të ushqimit dhe kushteve të “jetesës”, Enveri dhe regjimi i tij nuk kursyen asnjë shpenzim për asgjësimin sitematik të nacionalistëve antikomunistë që përbënin dhe përbejnë shtresën e shëndoshtë të ish-të përndjekurve dhe burgosurve politikë; shtresë në të cilën emigracioni i vjetër politik e ka identifikuar dhe e identifikon vetvetën si pjesë e pandarë e saj.

Çuditërisht dhe me shkujdesje të habitshme, me aktivitetin e programuar Tirana zyrtare sërish e sfidoi dhe e ofendoi mërgatën antikomuniste që jeton prej dekadash në Bruksel teksa bash pa u shuar debati ngjethës, i vendosi Pëllumb Xhufit në krah një ish-të përndjekur si Lek Pervizi (?). Dhe për këtë u sajua kjo tribunë në Bruksel, prej ku akademikut do t’i jepej mundësia për t’u kumtuar të gjithë kundërshtarëve të vet në Shqipëri se “mua më njeh Brukseli dhe nuk pyes për ju”, se “ju jeni fanatikë të pandreqshëm”, se “në krah më rri nëpër konferenca një ish-i internuar i kampit të Tepelenës dhe ai nuk ka asnjë problem me mua, pasi e di që nuk gënjej”, etj., etj..

Mirëpo, me sa duket, qeveria shqiptare (që ende i përdor ambasadat për llogari politike) i kishte bërë hesapet pa hanxhinë, teksa harroi se Europa demokratike është ndërtuar edhe mbi bazën e vlerave e parimeve më të larta morale e njerëzore. Dhe si një prej parimeve të tilla të shenjta spikat injorimi i negacionistëve të vuajtjeve të komuniteteve, racave e popullsive të pafajshme, krahas injorimit të të pa-penduarve, apologjetëve të diktaturave dhe glorifikuesve të krimeve e kriminelëve.

Fatkeqësisht, në Shqipëri këto kategori individësh vazhdojnë të vlerësohen. Dhe kjo ndodh jo vetëm sepse trashëgimia komuniste është akoma e fortë (dikush mund të thotë se gjithçka ka qenë e planifikuar me “Katovicën” për të mbërritur në këtë ditë), por sepse morali dhe etika janë nocione të pakuptimta për shumëkënd…, por edhe ngaqë vlerat dhe parimet europiane konsiderohen ende si të huaja nga politikanët dhe aparaçikët tanë të djeshëm e të sotëm.

Mbi të gjitha ky zvetënim i frikshëm moral ndodh sepse pas ’90-ës sistemi i ndërtuar mbi “rrënojat” e komunizimit ka prodhuar një politikë monstruoze me dy fytyra, që ka jetësuar realitetin absurd ku viktimat dëmshpërblehen dhe xhelatët jetojnë të lirë, mbajnë titujt, dekoratat dhe madje edhe hierarkohen në administratë, krahas lejimit të glorifikimit të veprës së tyre gjakatare dhe mohimit të krimeve nën diktaturë. Sintetizuar të gjitha këto në sloganin “bashkëvuajtës-bashkëfajtor”.

Mirëpo për fat të mirë, gjërat funksionojnë ndryshe jashtë “bahçes me lule”.

Në vendet e qytetëruara, parimet janë parime, krimet janë krime dhe mohuesit e krimeve e glorifikuesit e xhelatëve nuk kanë vend.

Në Europë, për shembull, edhe pse shkrimtari francez Seline (Louis-Ferdinand Céline) është pa dyshim një prej autorëve më novatorë të letërsisë franceze të shek. XX, ai nuk studiohet nëpër gjimnaze sepse, ndonëse ishte antikomunist i thekur, ishte edhe antisemit dhe apologjet i holokaustit ndaj jahudive.

E njëjta gjë vlen në SHBA për kineastin 85-vjeçar Roman Polanski, që u arratis në vitin 1977 prej vendit vet, ku nuk mund të shkelë më pa u dënuar për krimet prej pedofili, pavarësisht se është një prej kineastëve bashkëkohorë më të vlerësuar.

“Bashkëvuajtës dhe bashkëfajtorë!”? Kurrën e kurrës…

“Kur të gjithë janë fajtorë, askush nuk është më i tillë”, – thotë Hana Arendt. Sipas saj, “nuk ka fajësi kolektive apo pafajësi kolektive. Fajësia dhe pafajësia kanë kuptim vetëm nëqoftëse u personalizohen dhe u mveshen individëve…”.

“Pranimi spontan i përgjegjësisë kolektive – shkruan Arendt – dëshmon një konfuzion moral mjaft të rrezikshëm, që fatkeqësisht vërehet në shoqëritë post-totalitare”.

E si mund të ketë përgjegjësi kolektive nëse pranojmë a priori mekanizmin tmerrues të krimit gjenocidal që Arendt na zbulon, teksa thekson: “Nyja morale e krimeve monstruoze konsistonte në urdhëresën: Ti do të vrasësh jo armikun tënd, por njerëz të pafajshëm, që as potencialisht nuk ishin të rrezikshëm, dhe do t’i vrasësh jo nga domosdoshmëria…”.

Diktaturat kudo ku u jetësuan, përfshirë edhe Shqipërinë, duhet të konsiderohen si më i madhi rrezik, që kërcënon me rrënim total jo vetëm entitetin tonë politik, por edhe mbijetesën shpirtërore dhe substancën tonë morale. Këto sisteme çnjerëzore bazohen mbi shkërmoqjen e hallkave jetike që e lidhin njeriun me disa pika reference morale.

Hajdegeri na mëson se “Diktaturat kanë vetëm një armik: vetë Lirinë…, domethënë të Vërtetën, akademizmin, universitetet, vendet e kërkimit të lirë, artet dhe letërsinë, pasi ato na bëjnë të depërtojmë në trojet e panjohura të shpirtit, ku gjithçka që është eksperiencë, gjithçka që piqet përmes përsosjes intelektuale, tek çdo qenie njerëzore na udhëheq kah ndërgjegjia për të qenë vetvetja”.

Ndaj jo më kot Hitleri deklaronte se do t’i largonte njerëzit nga ajo humnerë që quhet ndërgjegje.

Hegeli kishte të drejtë kur shkruante se “një komunitet politik nuk mund të ndërtohet pa krijuar më parë një komunitet moral”.

Monteskjë kërkonte krijimin doemos të qytetarit në gjirin e njerëzve dhe kishte të drejtë kur shkruante se “Njeriu mund të vdesë një ditë, por qytetari duhet të mbetet dhe doemos do të mbetet”.

Tashmë, në pasdiktaturë, ne shqiptarët duhet të krijojmë institucionin e Drejtësisë bazuar mbi “Të Drejtën” dhe “Lirinë”, sepse drejtësia është e lidhur pazgjidhshmërisht me lirinë.

“Një popull që nuk arrin të bashkojë Lirinë me Drejtësinë është i humbur në gjithçka”, – shkruante Kamy.

Niçja na mëson se: “Njeriu ka nevojë ta shikojë historinë në mënyrën kritike, dhe ta vendosë atë (pra historinë) nën drejtësinë”.

Nëse pranojmë se historia është historia e njerëzimit dhe se nuk është tjetër veçse turravrapi i tij drejt lirisë (Hegeli)… nëse pranojmë edhe se veprimet e sjelljet janë forma e jashtme e moralit, – natyrshëm arrijmë në përfundimin se edhe demokracia ka nevojë dhe nuk mund të kuptohet pa moralin dhe moralizimin.

Kishin të drejtë filozofët grekë kur nënvizonin se Demokracia është ballafaqim të kundërtash dhe debat i përditshëm, teksa krahas Qytetit-(polis) ekziston edhe Konflikti-(Polemos), çka gjithashtu i jep të drejtë Kroçes kur shkruan se: Moraliteti nuk është tjetër veçse lufta kundër të Keqes…

Prandaj, për t’i qëndruar besnik vlerave dhe parimeve tona të larta morale e qytetare, ne djemtë e mërgatës antikomuniste të Belgjikës bëmë të mundur që Komuna e Skarbekut në Bruksel të anullojë konferencën e planifikuar me datë 23 prill, ku Pëllumb Xhufi nuk është i pranueshëm as prej nesh as prej zyrtarëve vendas që mishërojnë pikërisht vlera dhe parime, pavarësisht se unë personalisht vazhdoj ta vlerësoj atë për kontributet prej historiani mesjetar dhe si një mbrojtës i mirë i çështjes Çame.

Sepse në fundore kujtojmë se edhe shejtani ishte i zgjuar, i ditur dhe adhurues i madh por Zoti e mallkoi dhe e bëri lahnet për shkak të mohimit që ai i bëri të vërtetës si dhe për shkak të mendjemadhësisë dhe arrogancës vet.

 

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

AKTUALITET

Life Style17:10 - 21 April, 2018

As Mia Khalifa as Lisa Ann! Nuk do ta besoni kush është femra më e kërkuar në PORNHUB

Është gjithmonë në faqet e para të gazetave, por se dinim që është edhe në faqet porno. Nëse keni menduar...

Aktualitet17:09 - 21 April, 2018

Falimentimi i “Gulf”/ Administratori tregon se çfarë do të ndodhë me tollonat e shitur

Pas bllokimit të pikave të tregtimit të karburantit të “Gulf” mësohet se kjo situatë ka ardhur si pasojë e detyrimeve të...

Kuriozitete17:00 - 21 April, 2018

Rrezikoheni nga kanceri në fyt duke bërë seks oral? Shokon përgjigjia e mjekëve

Ekziston lidhja midis kancerit të fytit, përkatësisht regjionit oro-faringeal dhe seksit oral. E konsiderohet që infeksioni me virusin HPV nga...

Life Style16:55 - 21 April, 2018

Kush flet dy gjuhë mbrohet nga Alzheimer, profesoresha italiane flet për studimin

Studimi i gjuhëve të huaja është më të vërtetë një gjë shumë e mirë, që na lejon neve të hapim...

Life Style16:50 - 21 April, 2018

Femra, këto janë veprimet që nuk duhet të bëni kurrë në zonën intime

Çdo grua duhet të kujdeset për pjesën e saj intime, duke shmangur disa gabime thelbësore. Një zonë intime e shëndetshme...

Aktualitet16:49 - 21 April, 2018

“Gulf”, mashtrim 5 milionë eurosh/ Në kërkim menaxheri kryesor shqiptar, ja emri

Prokuroria e Tiranës ka nisur zyrtarisht hetimet për menaxherët shqiptarë të kompanisë “Gulf”, duke shpallur në kërkim policor menaxherin kryesor,...

Kuriozitete16:45 - 21 April, 2018

Shëron veshkat, zemrën dhe përtërin organizmin: Përfshijeni thjerrëzën e kuqe në menynë tuaj!

Thjerrëza e kuqe është mirë të përdoret në menunë tuaj sepse jep energji jetësore trupit, mendjes dhe shpirtit, ka efekt...

Aktualitet16:37 - 21 April, 2018

Brukseli nuk ka vend për Pëllumb Xhufat…

Nga Sulejman GJANA *Para disa ditësh, Komuna e Skarbekut në Bruksel lajmëroi mbajtjen më 23 prill (të hënën), të një...

Life Style16:35 - 21 April, 2018

Si duhet ta hani hudhrën, nëse dëshironi veprim maksimal shërues

Të gjithë e dimë që është e shëndetshme të hani hudhër, ndërkaq tani e dimë edhe se si duhet ta...

Kryesore16:31 - 21 April, 2018

Majlinda Bregu flet pas Këshillit Kombëtar/ Basha lider i humbjeve

Ish-ministrja e Integrimit në kohën e PD, Majlinda Bregu e pyetur nga CNA.al (CityNewsAlbania) pas mbledhjes së djeshme të Këshillit...

Aktualitet16:25 - 21 April, 2018

Ishte në kërkim/ Arrestohet 27 vjeçari

Një person ka rënë në pranga, pasi ishte dënuar më herët për armëmbajtje pa leje. Policia ka njoftuar se Specialistët...

Life Style16:20 - 21 April, 2018

Platforma e dërgimit të e-maileve kopjon Snapchat, Risia e Gmail, mesazhet që vetëfshihen

Platforma e dërgimit të e-maileve kopjon Snapchat duke tentuar të fusë në lojë mesazhet. Sistemi më i përdorur i dërgimit...

Kronika16:18 - 21 April, 2018

Akademia e Sigurisë/ Trajnim rajonal për “Kriminalistikën e të Dhënave Live”

Si pjesë e një projekti të madh rajonal të OSCE-së për “Forcimin e Kapaciteteve të Profesionistëve të Drejtësisë Penale që...

Aktualitet16:14 - 21 April, 2018

Një pronar karburanti ndan drejtësi në Gjykatën e Lartë/ Pasuria “fundos” Shkëlzen Selimin?

Procesi i vettingut deri më tani ka “prerë” tre koka të njerëzve të drejtësisë. Fatos Lulo, nga Gjykata Kushtetuese, Besim...

Kryesore16:10 - 21 April, 2018

Saimir Tahiri, mesazh të tretë të koduar për Ramën?

Ish-ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri, deklaroi dje në emisionin “Zonë e Lirë” të gazetarit Arjan Çani se është në dijeni...

Life Style16:05 - 21 April, 2018

Shpërthen vullkani “i fjetur” prej 250 vjetësh

Në Japoni një vullkan “i fjetur” prej 250 vjetësh, shpërtheu për të ditën dytë, duke nxjerrë shtëllunga tymi e gurë....

Kuriozitete15:53 - 21 April, 2018

‘Goja macho,’ ndërhyrja estetike që bëjnë burrat për t’u dukur më burrërorë

Kush tha që fryrjet e buzëve janë vetëm për gratë? Askush në fakt, dhe prandaj burra në gjithë botën po...

Kryesore15:52 - 21 April, 2018

Si gënjeu dje Basha në Këshillin Kombëtar/ Ja fakti

Partia Demokratike pasditen e djeshme, pas katër vitesh, mblodhi Këshillin Kombëtar, ku u miratua statuti i ri. Mbledhja është shoqëruar...

Life Style15:40 - 21 April, 2018

Dieta më e shëndetshme është aq e lehtë, dhe mban emrin e ylberit

Ne duam të jemi në formë të mirë trupore, por para së gjithash duam të jemi të shëndetshëm. Studimet kanë...

Kryesore15:32 - 21 April, 2018

Lushnjarët akuzojnë Ramën për taksat/ Kryeministri vijon batutat: Ça të është ngritur ty?

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar sot një takim me banorë e biznesmenë në Lushnje. Takimi është shoqëruar me debate dhe...

Kuriozitete15:25 - 21 April, 2018

Mësoni pse nuk duhet ta mbani kuletën në xhepin e pasmë

Shumë njerëz që e vendosin kuletën në xhepin e pasmë të tyre e bëjnë me arsyen që të të ruhen...

Aktualitet15:23 - 21 April, 2018

“Çmendet” Garda e Republikës, do të blejë fuoristradë 365 milionë lekë

Luksi dhe siguria e zyrtarëve kushton qindra milionë lekë. Pasi rregulluan zyrat, blenë makina të shtrenjta, punësuan njerëzit e afërt...

Life Style15:10 - 21 April, 2018

Sa shpesh duhet të lahemi? Ja çfarë thonë ekspertët

Dushi i bërë çdo ditë mund të rrisë rrezikun e infeksionit tek njerëzit, paralajmërojnë ekspertët. Doza e tepërt mund të...

Kryesore Show Biz14:53 - 21 April, 2018

Vdiq papritur në moshën 28-vjeçare, çfarë e lidhte me shqiptarët Avicii-n (Foto)

Bota e muzikës është në zi, pas ndarjes nga jeta në mënyrë të parakohshme të producentit dhe DJ me famë...

Politikë14:52 - 21 April, 2018

Rama sulmon deputetin gjerman?/ Kundërpërgjigjet kryeministri  

Kryeministri Rama ka reaguar pas deklaratës së kreut të PD, Lulzim Basha, i cili tha se “Fushata kundër Kryetarit të...

Kronika14:40 - 21 April, 2018

Iu gjetën 310 kg kanabis/ Në pranga tre vlonjatët

Policia ka bërë të mundur arrestimin e poseduesve të 310 kilogramë lëndë narkotike e dyshuar Cannabis Sativa, e cila u...

Kryesore Show Biz14:40 - 21 April, 2018

Nudo më moshën 39-vjeçare, nëna e tre fëmijëve tërheq vëmendjen me linjat

Vetëm dy ditë më parë Kourtney Kardashian festoi ditëlindjen e saj të 39-të. Motra e madhe e Kim Kardashian, me...

Aktualitet14:34 - 21 April, 2018

Topalli “shuplakë” Bashës/ PD duhet të ribëhet

Ish-nënkryetarja e PD –së Jozefina Topalli i ka dhënë një “shuplakë” kryetarit të PD –së Lulzim Bashës, i cili për...

Trending

LAJM I REKOMANDUAR:
Largohet drejtori informativ i televizionit AbcNews

Drejtori informativ i ABCNews, Armando Shkullaku është larguar nga detyra. Burime nga ky televizion bëjnë me dije se përveç Shkullakut...

Close