Connect with us

Femra

Ja kujdesi ideal i lëkurës në stinën e dimrit

Publikuar

-

Stina e dimrit kërkon një rutinë kujdesi për lëkurën krejtësisht ndryshe nga ajo e verës, e nëse ju nuk i përshtateni këtyre ndryshimeve, do të vuani pasojat. Tharja e lëkurës, skuqja dhe irritimi mund të jenë problemet e dukshme, por ju nuk e dini se sa shumë dëmtohet lëkura në nivel qelizor. Në mënyrë që në çdo stinë lëkura juaj të jetë plot jetë, ndiqni këshillat e mëposhtme

Pastroni fytyrën me Xhelin larës L’Oreal Paris Skin Perfection për lëkurë te thatë dhe të ndjeshme. Përbërësit e tij aktiv heqin të gjitha papastërtitë dhe qetësojnë lëkurën.

Aplikoni tonikun, sepse ai ka veti të shkëlqyera: e bën fytyrën të duket më e freskët, më e gjallë dhe plot jetë. Toniku L’Oreal Paris Skin Perfection për lëkure të ndjeshme me veti zbutëse pastron dhe tonifikon lëkurën. Përdoreni tonikun në mëngjes dhe në darkë përpara se të flini.

Përdorni kremin për zonën e syve. Rrudhat mbulohen, zvogëlohen qeset e syve dhe lëkura rreth tyre tërhiqet falë aplikatorit freskues të kremit të syve Revitalift nga L’Oreal Paris.

Vazhdoni me aplikimin e korrektorit, i cili fsheh të gjitha problemet dhe shenjat që mund të keni në lëkurë. Rekomandojmë korrektorin Maybelline Affinitone me përbërje kremoze që mbulon probleme të lëkurës ose ndriçon pjesë të cilat dëshironi të theksoni.

Aplikoni kremin pudër, që do t’i japë shkëlqim dhe do të bëjë të njëtrajtshme lëkurën tuaj. Kremi pudër Affitone Mineral nga Maybelline i përshtatet çdo llojë lëkure madje edhe të ndjeshmes duke i dhënë pamje natyrale.

Lyeni mollëzat me ruzhin e ri nga L’Oreal Paris Infallible Sculpt me tre nuanca per pamje te freskët dhe natyrale. Përdorni një ngjyrë për një pamje të sofistikuar ose të treja për efekt me hije.

Lyejini sytë me anë të një furçe dhe zgjidhni një nga ngjyrat e mësipërme që janë tendencë këtë dimër. Paleta e Maybelline New York Rock Nudes përmbanë 12 nuanca të frymëzuara nga ngjyrat natyrale bezhë, rëre dhe e bronztë.

Peneli Master Precise nga Maybelline New York me majë shumë të hollë dhe të butë siguron vijëzim të saktë për intensitet të qëndrueshëm. Penelin përdoreni në të gjithë gjatësinë e syrit.

Lyejini qerpikët me maskara. Qerpikët zgjaten dhe bëhen joshes falë furçës dozuese të maskarës Lash Sensational Lucious të Maybelline New York dhe formulës së pasuruar me vajra.

E kuqja e fortë dhe ngjyrat natyrale të pjeshkës e të koralit janë zgjedhjet ideale për këtë stinë. Buzëkuqi Color Riche nga L’Oreal Paris me vitaminë E dhe acide të yndyrshme mban bukurinë natyrale të buzëve dhe nuancat e ndezura theksojnë sensualitetin.

Fashion

Flokët me shkallëzim rikthehen në modë: Ja modelet që po bëjnë namin

Publikuar

-

By

Ju kujtohen flokët me shkallëzim, fiksimi jonë i viteve ’90? Ndërsa e kishim harruar këtë trend, sot po kthehet sërish.

Por versioni i ri i viteve të fundit është më shumë për krijimin e një stili “cool” dhe idenë e flokëve më me shumë volum. Nuk e kemi fjalën për atë modelin e tmerrshëm në formë kërpudhe.

Por nëse keni dyshimet tuaja, ne jemi këtu për t’ju dhënë disa ide bazuar në modelet e fundit të të famshmeve.

LEXO TE PLOTE

Femra

Jeni lodhur duke drejtuar flokët me pjastër?/ Provoni këto metoda të thjeshta

Publikuar

-

By

Përdorimi i vazhdueshëm i piastrës i dëmton flokët. Temperatura e lartë i dëmton flokët, veçanërisht në qoftë se përsëritni një nga mëkatet më të mëdha të bukurisë – hekurosjen e flokëve të lagura.

Ne ju zbulojmë se si “t’i hekurosni” flokët me ndihmën e ushqimeve të cilat sigurisht tashmë i keni në kuzhinë.

Vodka – Ajo është e mirë për drejtimin e flokëve. Përzieni atë me kondicionerë dhe aplikojeni në flokë.

Falë vlerave të ulëta të pH, ky formulim do t’i drejtojë kutikulat dhe do t’i “hekurosë” flokët. Megjithatë, vodka mund t’i thajë flokët, kështu që nuk rekomandohet ta përdorni shpesh.

Vaji i kokosit – Flokët pak kaçurrela më së miri do t’i drejtoni me ndihmën e vajit të kokosit. Aplikoni vajin në flokë të lagura, pastaj i krihni dhe thani.

Selino – Në një blender përzieni një selino me pak ujë. Përzierjen derdheni në një shishe për spërkatje, aplikojeni atë në flokë dhe lëreni të veprojë për 15 minuta, pastaj shpëlani flokët./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Femra

Operacionet plastike që do pësojnë rritje në 2018-n

Publikuar

-

By

Operacionet plastike do jenë gjithmonë të kërkuara nga femrat dhe jo vetëm.

Ka  pasur një zhvendosje të madhe drejt procedurave më pak invazive në industrinë e kirurgjisë plastike, sipas të dhënave nga Shoqata Amerikane e Kirurgëve Plastikë .

ASPS ka vënë re një rritje prej 200 për qind në shërbimet si botox apo tërheqja e lëkurës nga viti 2000. Në përgjithësi, numri i përgjithshëm i procedurave kozmetike është ende në ngritje.

1.Zmadhimi i gjoksit

2017-a pati një numër total prej 300,378 ndërhyrjesh në gjoks, veçanërisht nëpërmjet injektimit të yndyrës së transplantuar nga një pjesë tjetër e trupit, sipas ASPS.

2.Lipostuksioni

246,354 ndërhyrje për thithjen e masës dhjamore janë kryer në 2017-n, 5 për qind më shumë se në 2016, sipas ASPS.

3.Rinoplastika

218,924 operacione hunde janë kryer në vitin 2017. Viti 2017 kishte 2 për qind më ndërhyrje në  hundë se sa viti 2016, sipas ASPS.

4.Blefaroplastika

Është kirurgjia kozmetike për të hequr lëkurën ose masën dhjamore të tepërt nga qepallat. Në 2017-n mjekët kryen 209.571 operacione  të tilla.

5.Abdominoplastika

Heqja e dhjamit të tepërt të barkut apo lëkurës dhe restaurimi i muskujve të stomakut u rrit me 2%  në 2017-n me një total prej 129,753 procedurash./CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

AKTUALITET

Sport20:04 - 22 April, 2018

Man.City e feston me goleadë titullin/ Tifozët pushtojnë fushën

Edhe pse e fitoi zyrtarisht titullin një javë më parë pas humbjes së rivalëve të Manchester United ndaj WBA, Manchester...

Aktualitet19:51 - 22 April, 2018

“Çmendet” Flamurtari/ Nga një gol çdo 6 minuta

Flamurtari po luan kundër Teutës së Durrësit në shtëpi, ku si duket pas golit të pësuar jo vetëm që ka...

Aktualitet19:39 - 22 April, 2018

Gjendet trupi i pajetë i ish-kameramanit të televizionit të njohur shqiptar

Një ngjarje e rëndë raportohet të ketë ndodhur në shpellën e “Haxhi Aliut” në Karaburun. Sipas burimeve nga policia, mësohet...

Sport19:24 - 22 April, 2018

Flamurtari pa Duron ndëshkohet që në minutë të 8′-të

Po luhet në stadiumin ‘Flamurtari’ ndeshja mes vlonjatëve dhe Teutës e vlefshme për javën e 30 të kampionatit shqiptar, me...

Aktualitet19:14 - 22 April, 2018

Skualifikohet padrejtësisht, Senad Gashi tenton vetëgjyqësinë në ring (Video)

Nuk ka shkuar aspak mirë ndeshja për boksierin nga Peja, Senad Gashi, në sfidën ndaj gjermanit Schwarz, që e humbi...

Sport19:02 - 22 April, 2018

Marquez sërish protagonist, pole dhe penalizim

Piloti spanjoll i Hondës, Marc Marquez fitoi pole positionin e tij të 6 radhazi në garën e Austinit, pasi e...

Aktualitet18:54 - 22 April, 2018

“Urime nga zemra kolegë”/ Vasili përgëzon mjekët: Ndodhi për herë të parë në Shqipëri

Kreu i grupit parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili ka uruar mjekët shqiptarë për realizimin me sukses të...

Sport18:46 - 22 April, 2018

Gattuso: Mbrëmje e turpshme, ndjesë tifozëve

Në fazën e parë, Beneventos, atëherë e sapongjitur në Serie A, merrte pikën e parë ndaj kuqezinjve me një gol...

Aktualitet18:26 - 22 April, 2018

Zjarri në Tiranë/ Malltezi denoncon disa katastrofa të tjera mjedisore nga shteti

Drejtor i Departamentit të Mjedisit në Partinë Demokratike, Jamarbër Malltezi, ka dalë në një deklaratë për mediet, pas zjarrit që...

Aktualitet18:17 - 22 April, 2018

Luan Rama kryqëzon ministren e Kulturës dhe Kryeministrin për Himnin Kombëtar

Nënkryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Luan Rama, ka sulmuar ministren e Kulturës Mirala Kumbaro dhe kryeministrin Edi Rama, lidhur...

Aktualitet18:04 - 22 April, 2018

Djegia e fabrikës së riciklimit/ Specialistët ngrenë alarmin

Djegia e një fabrike riciklimi në Kashar mëngjesin e sotëm, ka shkaktuar një valë reagimesh nga specialistët e mjedisit. I...

Sport17:52 - 22 April, 2018

Kukësi dhe Laçi sërish në barazim

Pas barazimit në gjysmëfinalen e Kupës së Shqipërisë, Laçi dhe Kukësi sërish janë mjaftuar me nga një pikë edhe në...

Kronika17:43 - 22 April, 2018

E rëndë/ Gruaja gjen burrin të varur në banesë

Një ngjarje e rëndë është regjistruar në Dropull, ku një 60 vjeçar është gjetur i vetvarur në banesën e tij....

Sport17:43 - 22 April, 2018

Ish-basketbollisti i përkushtohet kanabisit

Qëllimi i ri i Lamar Odom për jetën, që kur doli nga koma, është që të synojë të përmirësojë edhe...

Aktualitet17:35 - 22 April, 2018

Shpërthen anëtarja e Këshillit Kombëtar: “Epoka” Basha?! O injorancë në piedestal!

Anëtarja e Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike, Endira Bushati, si një nga zërat kritikë ndaj Lulzim Bashës brenda PD, ka...

Bota17:30 - 22 April, 2018

Video/ Vritet gazetari në transmetim të drejtpërdrejtë

Një gazetar në Nikaragua u vra gjatë një transmetimi të drejtpërdrejtë të protestave antiqeveritare. Ángel Gahona po raportonte për dëmin...

Aktualitet17:25 - 22 April, 2018

FOTO/ Kapet peshku i rrezikshëm

Përmirësimi i kushteve të motit u ka dhënë mundësi anijeve të flotës së peshkimit në Durrës të dalin për peshk....

Sport17:16 - 22 April, 2018

Morata ‘tundon’ Marottën/ Sulmuesi drejt rikthimit te Juve

Alvaro Morata duket se nuk po gjen qetësi askund tjetër përveçse te Juventusi dhe po mendon seriozisht rikthimin te bardhezinjtë....

Kosova & Rajoni17:10 - 22 April, 2018

“Shpërthen” deputeti i LDK-së/ Del kundër zgjedhjeve partiake

Njëri prej deputetëve më të votuar të LDK-së, Arben Gashi, ka dalë kundër idesë që të ketë zgjedhje të reja...

Sport17:07 - 22 April, 2018

Emocion dhe lot, Julio Cesar i jep lamtumirën futbollit (Video)

Sfida mes Flamengos dhe Atletico Mineiros ishte edhe e fundit për portierin brazilian Julio Cesar, që përfundimisht vendosi të ‘varë...

Sociale17:04 - 22 April, 2018

Klosi: Java e Tokës, rezultate të dukshme falë kontributit të gjitha institucioneve

E diela është një ditë pushimi për të gjithë por jo për 500 punonjës të Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit....

Kuriozitete17:00 - 22 April, 2018

Droga e luksit dhe efektet e kokainës në vaginë

Kokaina, droga e luksit që prodhohet dhe shitet në mënyrë ilegale, është duke tërhequr gjithmonë e më shumë të rinjtë,...

Aktualitet16:55 - 22 April, 2018

Avokati shpërthen ndaj Bashës: Vuri në krye të PD-së Durrës, atë që e tallin të gjithë

Avokati Altin Goxhaj, njëherësh anëtar i Shoqërisë Civile, ka sulmuar kryetarin e Partisë Demokratike Lulzim Basha dhe të zgjedhurin e...

Sport16:40 - 22 April, 2018

Flamurtari, shansi i fundit për Europën/ Teuta do pikët e mbijetesës

Flamurtari-Teuta do të jetë një takim i veçantë, pasi do të vihen përballë një skuadër në krizë të thellë identiteti,...

Life Style16:40 - 22 April, 2018

Po vjen plazhi, ja si të keni kofshë të holla për 1 javë. Do befasoheni

Shumë gra dëshirojnë kofshë të holla. Ndoshta ndryshimet në dietën tuaj dhe trajnimet që keni bërë gjatë kësaj kohe nuk...

Aktualitet16:33 - 22 April, 2018

Berisha ironizon mbledhjen e qeverisë në Fier

Ish-kryeministri Sali Berisha, ka vijuar me sulmet ndaj qeverisë dhe kryeministrit Edi Rama. Me anë të një postimi në rrjetet...

Sport16:26 - 22 April, 2018

Sfida për titullin, Juve ‘treni i fundit’ për Napolin

Java e 34 e Serisë A do të vijojë sot me 6 takime, teksa do të kulmojë me supersfidën e...

Life Style16:20 - 22 April, 2018

Këto janë 10 orët më të shtrenjta në botë! Njihuni me çmimet e tyre marramendëse [FOTO]

Një pajisje që nuk del kurrë nga moda dhe e ka provuar vlerën e saj me kohën. Një aksesor unisex,...

Trending

LAJM I REKOMANDUAR:
Lufta shqiptare për presidentin e ardhshëm

Zgjedhja e presidentit të ardhshëm mund të bëhet një luftë për pushtet brenda koalicionit qeverisës, i cili pritet gjithashtu të...

Close