Connect with us

Kuriozitete

5 fakte të çuditshme rreth vendeve të ndryshme në Botë

Publikuar

-

Me 196 vende në të gjithë botën, secili nga vendet ka kulturën dhe traditat e veta, por disa prej tyre janë shumë të çuditshme.

Ja disa gëra të çuditshme rreth vendeve në botë.

  1. Në Japoni mund të blini një burrë të bukur. Kjo traditë në Japoni quhet “Ikemeso Danshi” qe fjalë për fjalë do të thotë burrë i bukur që të fshin lotët. Këta lloj burrash paguhen 65$ vetëm për të parë një film romantik me ju dhe më pas tju fshin lotët.
  2. Në Kinë nuk lejohet asnjë lloj filmi ose programi televiziv që flet për udhëtimet në kohë. Sepse sipas tyre këto lloj programesh dhe filmash ndikojnë negativisht tek mendimet dhe ndjenjat e njerëzve.
  3. Etiopia ka një kalendar i cili është 7 vjet pas kalendarit që ka e gjithë bota. Dhe viti i ri i tyre është në datën 12 shtator.
  4. Në danimarkë njerëzit i zgjedhin emrat e fëmijëve të tyre nga një listë prej 7000 emrash që janë të aprovuara nga qeveria.
  5. Në Malajzi njerëzit nuk lejohen të veshin rroba me ngjyrë të verdhë. Ata nuk e lejuan më përdorimin e kësaj ngjyre qëkur kryeministri i tyre Najib Razak u akuzua për korrupsion dhe mashtrim nga një grup protestuesish të cilët mbanin këtë ngjyrë.

 

 

LEXO TE PLOTE
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Çfarë ndodh me trupin tonë kur vdesim!

Publikuar

-

By

Mesatarisht në çdo dy sekonda vdesin dy njerëz, kështu që vdekja është diçka që ndodh gjithmonë, është natyrale.

Askush nuk ndihet rehat kur flet për vdekjen pasi është diçka e rëndë dhe emocionale. Por të flasim për të është e rëndësishme, sepse të gjithë do të shkojmë drejt saj.

Menjëherë pas vdekjes, oksigjeni është duke u varfëruar.

Truri bën një aktivitet të mbingarkuar.  Në këtë kohë, trupi ndalon lëshimin e hormoneve që rregullojnë funksionet trupore. Disa funksione vazhdojnë edhe pas vdekjes, si urinimi.

Rreth 15-20 minuta pas vdekjes, si pasojë e mungesës së qarkullimit të gjakut në kapilarë, trupi fillon të marre ngjyrë të zbehtë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Video/ Njeriu merimangë ngjit ndërtesën 187 metra në Paris

Publikuar

-

By

Këtë herë “njeriu merimangë”, siç njihet ai, është ngjitur në një qiellgërvishtës 185 metra të lartë në Paris, pa asnjë element sigurie.

Alain Robert është i njohur për ngjitjen e më shumë se 150 ndërtesave më të larta në botë, ku në të kaluarën është ngjitur edhe në Burj Khalifa dhe në kullën “Eiffel”.

Ai ka nisur që në moshën 11-vjeçare ta bëjë një gjë të tillë, ndërsa është shprehur se nuk do të heqë dorë nga “hobi i tij i çmendur” deri në fund të jetës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ngjyra më e shëmtuar në botë do rregullojë një problem të rëndësishëm!

Publikuar

-

By

Bota po përballet me shumë çështje të rëndësishme që duhen zgjidhur, dhe duhan prirja është një e tillë.

Ama, një nga qëllimet që qeveritë e të gjitha shteteve kanë në mënyrë indirekte është ulja e numrit të qytetarëve duhanpirës. Kjo sepse dëmton shëndetin, jo vetëm të atij që po e konsumon, por edhe të atyre që e konsumojnë në mënyrë pasive.

Dhe për të dekurajuar njerëzit të mos konsumojnë më duhan apo nënprodukte të tij, agjencia e studimeve australiane GfK ka gjetur mënurën e duhur për të arritur këtë.

Në ambalazhin e paketa është përdorur ngjyra më e shëmtuar në botë, e cila është përshkruar nga shkencëtarët si “vdekje” apo “ndotje” dhe është një përzierje mes “jeshiles së errët dhe kafes së zymtë”.

Kjo ka rezultuar një metodë mjaft efektive për të dekajuar duhapirësit sepse ngjyra e bën njeriun më pak të prirur të zgjedhë këtë produkt.

Tashmë, Franca, Britania e Madhe dhe Irlanda kanë kaluar ligjin që detyron të gjitha kompanitë e duhanit të aplikojnë këtë ambalazh./CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

AKTUALITET

Kryesore Show Biz00:15 - 18 March, 2018

Provokuesja Emily prezanton linjën e saj të brendshmeve

Një tjetër linjë veshjesh do vijë në treg dhe nga një emër shumë i njohur. Bëhet fjalë për supermodelen Emily...

Kuriozitete23:50 - 17 March, 2018

Çfarë ndodh me trupin tonë kur vdesim!

Mesatarisht në çdo dy sekonda vdesin dy njerëz, kështu që vdekja është diçka që ndodh gjithmonë, është natyrale. Askush nuk...

Kryesore Show Biz23:40 - 17 March, 2018

Shfaqet me të zeza/ Demi ekspozon gjoksin

Modelja e cila është në qëndër të të gjitha mediave është Demi Rose. Një gjë të tillë e ka bërë...

Kryesore Show Biz23:30 - 17 March, 2018

Belen Rodriguez një mama shembullore!

Këtë fundjavë çifti ka vendosur të pushojë në Katar, së bashku me djalin e tyre. Nga fotot e publikuara Belen...

Kuriozitete23:20 - 17 March, 2018

Video/ Njeriu merimangë ngjit ndërtesën 187 metra në Paris

Këtë herë “njeriu merimangë”, siç njihet ai, është ngjitur në një qiellgërvishtës 185 metra të lartë në Paris, pa asnjë...

Kryesore Show Biz23:16 - 17 March, 2018

Ermal Mamaqi i futet në dhomë Elitës dhe Gjikos, i kap mat në shtrat

Çifti shumë i komentuar i showbizit, Gjiko dhe Elita Rudi janë të ftuar sot në “Xing me Ermalin” ku gjatë...

Kryesore Show Biz23:10 - 17 March, 2018

Foto/ Këngëtari gei bëhet baba për herë të parë!

Kishte kohë që ai kishte folur për dëshirën e madhe për t’u bërë baba. Këngëtari i famshëm italian, Tiziano Ferro...

Kryesore Show Biz23:02 - 17 March, 2018

Xhelozia mes të moshuarve:”Ai flet me të tjera në telefon”

Pjesë e programit “Dua të të bëj të lumtur” këtë të shtunë, ishte edhe historia e Nikollës dhe Vjollcës, dy...

Kryesore Show Biz23:00 - 17 March, 2018

Kendall tregon çfarë bën kur është e dehur

Njerëzit e famshëm nuk janë imunë ndaj çmendurive dhe madje ia kalojnë edhe njerëzve të zakonshëm. Në moshën 20-vjeçare, supermodelja...

Kryesore Show Biz22:50 - 17 March, 2018

Foto/ Angelina Jolie gjen dashurinë pas ndarjes nga Brad Pitt

Divorci i tyre i theu zemrën miliona njerëzve nga mbarë bota, por Angelina Jolie duket se e ka harruar njëherë...

Kryesore Show Biz22:40 - 17 March, 2018

Video/ Aurela Hoxha rrëzohet gjatë fotosesionit në Maldive

Modelja Aurela Hoxha kohët e fundit ka qenë shumë e angazhuar me fotosesionet e shumta në të gjitha anët e...

Kryesore Show Biz22:30 - 17 March, 2018

Rita Ora zyrtarizon lidhjen e saj!

Kohët e fundit kemi dëgjuar për Rita Orën vetëm lajme mbi karrierën, muzikën, turneun, koleget, por për jetën private sikur...

Kuriozitete22:30 - 17 March, 2018

Ngjyra më e shëmtuar në botë do rregullojë një problem të rëndësishëm!

Bota po përballet me shumë çështje të rëndësishme që duhen zgjidhur, dhe duhan prirja është një e tillë. Ama, një...

Histori22:29 - 17 March, 2018

Rrëfimi i rrallë i ish-zbuluesit/ Bananet për Enverin duhet t’i blija ku nuk më njihnin shitësit…

Ai shkoi në Paris, kur u shpall prishja e PPSH- së me ish- kampin socialist, pas raportit të Enver Hoxhës...

Kryesore Show Biz22:27 - 17 March, 2018

DJ Blunt e talli se dikur bënte sanduiçë,por ja si ia kthen reperi

I ftuar në emisionin “Xing me Ermalin” në televizionin “Klan”, reperi Gjiko sigurisht nuk kishte si të mos pyetej në...

Aktualitet22:25 - 17 March, 2018

Mosdekretimi i Ligjit të gjuhëve/ Ekspertët: Hyn në fuqi edhe pa firmën e Presidentit

Ligji për përdorimin e gjuhëve do të mund të hyjë në fuqi edhe pa nënshkrimin e presidentit Gjorge Ivanov. Ekspertët...

Kryesore Show Biz22:18 - 17 March, 2018

U martua kundër dëshirës së familjes, prej 6 vitesh nuk flet me asnjë

Votimja ishte personazhi i radhës që kishte zgjedhur programin “Dua të të bëj të lumtur” për të rrëfyer historinë e...

Kryesore Show Biz22:10 - 17 March, 2018

Genc Prevukajt i largohet një këngëtar tjetër nga grupi!

Reperi i njohur nga Kosova, Genc Prelvukaj para pak kohësh krijoi një label të tijin, të quajtur “Black Fish Entertainment”,...

Kronika22:09 - 17 March, 2018

Fshehu krimin e nuses që helmoi vjehrrën/ KMSH pezullon hoxhën Hysen Shehu

Pasi fshehu krimin e nuses, e cila helmoi vjehrrën me fostoksinë, Komuniteti Mysliman Shqiptar ka marrë vendimin e pezullimit të...

Aktualitet22:06 - 17 March, 2018

Gjykata Speciale/Aktakuzat e para në verë, avokatët bëhen gati

Avokatët nga Kosova tregojnë për interesimin e të akuzuarve potencial për Gjykatën Specialem aktakuzat e para të gjykimit prej saj...

Kryesore Show Biz22:00 - 17 March, 2018

Surprizuese!/ Luana Vjollca tregon përmasat e belit

Një ndër femrat më të komentuara dhe më të bukura të televizionit shqiptar është Luana Vjollca. Padyshim që trupi dhe...

Kryesore Show Biz21:53 - 17 March, 2018

Ermal Mamaqi tregon çfarë i ndodhi ditën që u bë baba për herë të dytë

Vetëm pak ditë më parë aktori i humorit dhe njëkohësisht drejtuesi i emisionit “Xing me Ermalin”, Ermal Mamaqi dhe prezantuesja...

Bota21:51 - 17 March, 2018

Eksodi masiv i Sirisë/ Dhjetra civilë janë vrarë, mijëra të larguar nga qytetet

Mijëra civilë u larguan nga qytetet siriane të shtunën për ti shpëtuar betejave në veri dhe jug të vendit ku...

Kryesore Show Biz21:46 - 17 March, 2018

“Nënë fshiji lotët,edhe pse nuk e kemi më motrën “/Historia prekëse në “Dua të të bëj të lumtur”

Një histori e dhimbshme dhe plot kurajo çeli puntatën e radhës të programit “Dua të të bëj të lumtur”. Historia...

Aktualitet21:38 - 17 March, 2018

Pasojat e keqqeverisjes dhe korrupsionit/ Fluksi i kosovarëve drejt Perëndimit nuk ka të ndalur

Emigracioni masiv i kosovarëve drejt Perëndimit ashtu si ai i shqiptarëve është  kthyer tashmë në fenomen i pandalshëm. Me mijëra...

Kronika21:30 - 17 March, 2018

U kap me lëndë narkotike në shkollë/ Referohen materialet për adoleshentin

Një adoleshenti në një shkollë të Tiranës, gjatë kontrollit iu gjet dhe sekuestruan 5 doza lëndë narkotike, kanabis sativa. Burimet...

Kryesore Show Biz21:25 - 17 March, 2018

Reagon Eni Çobani pas akuzave të Agron Llakaj:”Ai është konfuz”

Juristja Eni Çobani reagon në lidhje me deklaratat e bëra nga aktori i humorit Agron Llakaj, i cili e ka...

Aktualitet21:11 - 17 March, 2018

Behgjet Pacolli i përgjigjet Spanjës për kërcënimin e pjesmarrjes në Samitin e Sofjes

Spanja ka kërcënuar se nëse Kosova merr pjesë në Samitin e BE-së në Sofje, atëherë përfaqësuesit spanjollë nuk do të...

Trending

LAJM I REKOMANDUAR:
SIMPTOMAT E PARA TË DIABETIT

Si mund ta kuptojmë që kemi diabet? Simptomat e para të diabetit, pjesa më e madhe jona mund të mos...

Close