Connect with Us

Mos harroni ti lani peshqirët/ Ja arsyeja pse

Femra

Mos harroni ti lani peshqirët/ Ja arsyeja pse

Publikuar

-

Peshqirët janë një ndër objektet që përdorim më së shumti por që gjithashtu janë një ndër produktet më të pista në përdorim.

Për shkak të mikrobeve që ato mbajnë është mirë që pëshqirët mos të përdoren për një kohë shumë të gjatë.

Këto mikrobe, shumica e të cilave vijnë nga tualet, shumëfishohen pastaj në të gjithë peshqirin.

Prandaj, eksperti i higjienës, prof. Philip Tierno rekomandon që t’i lani peshqirët pas 3 përdorimeve, për të shmangur çdo infeksion nga mikrobet.

Kjo është vetëm nëse peshqiri thahet mirë pas çdo larjeje, thotë prof. Tierno, mikrobiolog tek Universiteti i Nju Jorkut, Fakulteti i Mjekësisë.

LEXO EDHE:  Çfarë e shkakton aromën e keqe të gojës/ Arsyet dhe këshillat që duhet të dini patjetër

“Ideja është që të jeni të kujdesshëm”, thotë prof. Tierno.

“Nëse peshqiri mban erë të keqe (çfarëdolloj ere), po rriten mikrobe në të, prandaj duhet të lahet.

Për njerëzit që ndajnë të njëjtin peshqir rreziku është edhe më i madh. Kjo sepse ata që ndajnë të njëjtin peshqir mund të bien në kontakt me organizma që trupi i tyre nuk është mësuar t’i përballojë.

Këtu përfshihet bakteri ‘staphylococcus aureus’, thotë prof. Tierno, i cili mund të shkaktojë infeksione në lëkurë.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Tre rregulla bukurie që do t’ju bëjnë të dukeni mirë pa u munduar shumë

Publikuar

-

keshilla bukurie

Mblidh flokët gjatë gjumit

Mund t’i kapësh me një lidhëse, apo thjesht t’i largosh nga fytyra. Është shumë e rëndësishme që të largosh flokët nga fytyra gjatë gjumit.  Flokët kanë elemente të dëmshëm si pluhur apo elemente të tjera, që mund të shkojnë në lëkurën e fytyrës gjatë gjumit.

Hiq makeup-in para se të flesh

Pjesa më e madhe e grave bën tualet çdo ditë, kjo bën pjesë në normalitetin e tyre. Ka rëndësi që çdo natë para se të bini në gjumë të hiqni tualetin. Kjo duhet bërë për të çliruar poret dhe për t’i dhënë mundësi atyre që të marrin oksigjen.  Gjithashtu nëse qendroni për shumë kohë me makeup në fytyrë nga bllokimi i poreve mund t’ju krijohen akne, apo puçra.

LEXO EDHE:  “Nuk krijoi bindjen?”/ Zbulohen arsyet pse Meta e refuzoi Lleshin

LEXO EDHE:  VetëVendosje jep arsyen përse nuk e voton Marrëveshjen e kufirit Kosovë-Mali i Zi

Të qendrosh e hidratuar

Hidratimi gjatë ditës ndihmon në uljen e fryrjes si dhe në eleminimin e toksinave në trup.  Kjo bën që edhe lëkura të duket më e butë si dhe të jetë më e shëndetshme.  Të pish ujë rregullisht gjatë ditës është një këshillë që mjekët dhe estetistët e japin me shumë entuziazëm. Kjo jo vetëm për shëndetin e lëkurës, por edhe për shëndetin e përgjithshëm./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Femra

Brenda mendjes së grave/ Ju zbulojmë fantazitë më të errëta të tyre

Publikuar

-

fantazite e grave

Një studim tregon se gratë mund të arrijnë orgazmën edhe me anë të imagjinatës. Ajo çka imagjinojnë më shumë gratë është një burrë i tretë në marrdhënien e tyre.

Një tjetër  ekspert shprehet, se gratë nuk kanë fantazi seksuale që lidhen me përdhunimet. Gjithsesi ato mund të “aktrojnë” sikur janë duke përdhunuar për të përmbushur fantazitë e partnerëve.

Të të shohin teksa bën seks është eksituese për gratë dhe bën pjesë në fantazitë më të gjalla të grave. Në vendin e parë të sipas studimeve është fantazia e grave për të bërë seks në publik./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Cilësitë e një gruaje me klas/ Nuk kanë të bëjnë aspak me veshjet e shtrenjta

Publikuar

-

cilesite e nje gruaje me klas

Edukatë dhe mirësjellje

Një grua me klas nuk është kurrë agresive, ajo e ngre zërin shumë rrallë dhe i trajton të tjerët me respect dhe mirësjellje. Është shumë e gatshme që të zgjidhë problemet dhe keqkuptimet me dialog. Nuk i ka qejf thashethemet dhe nuk i kushton aspak rëndësi fjalëve që thuhen për dikë, apo diçka.

Buzëqeshja

Një grua me klas është e qeshur dhe  e njeh mirë vlerën e një buzëqeshje. Vështirë ta shohësh atë të acaruar apo të vrenjtur. Ajo e di mirë që buzëqeshja është çelësi më i mirë për të dalë nga situatat e sikletshme.

LEXO EDHE:  Ju tregojmë arsyet pse vajzat e reja martohen me burra të moshuar

LEXO EDHE:  Pse shumë njerëz vuajnë nga ankthi i thirrjeve telefonike?

Aroma

Cilido qoftë stili i saj, një grua me klas di që t’i përshtasë edhe aromën në mënyrë perfekte. Ato më romantiket zgjedhin aroma lulesh, ndërsa gratë më të forta zgjedhin aroma më karakteristike.  Çdo grua me klas ka një aromë të vetën e cila e dallon nga gratë e tjera./CNA.al

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: