Connect with Us

Ja pse shkaktohet dhimbja juaj

Femra

Ja pse shkaktohet dhimbja juaj

Publikuar

-

Kush prej nesh nuk e ka vuajtur të paktën një herë një dhimbje të lokalizuar tek gjuri? Ky është problem me të cilin mjeku haset çdo ditë.

Këto janë ushqimet që duhen shmangur në rastin e dhimbjeve:

Sheqeri artificial:

Revista Amerikane “Clinical Nutrition” publikoi një studim në vitin 2014, i cili tregoi se këto ushqime mund të kontribuojnë në shfaqjen e artritit reumatoid tek femrat.

Prandaj, përdorni mjaltë ose stevia, dhe shmangni ëmbëlsirat, pijet e gazuara, drithërat me sheqer, dhe pastat e ndryshme.

Mishi i kuq dhe i përpunuar:

Mishi i kuq mund të përkeqësojë dhimbjen dhe inflamacionin. Sipas një studimi të vitit 2014 të kryer në Akademinë Kombëtare të Shkencave, mishi i kuq mbështet rritjen e kancerit dhe përkeqëson inflamacionin.

LEXO EDHE:  Mjeku Ilir Allkja/ Mos u merrni vetëm me dhimbjet e politikanëve, ata na kanë bërë të vuajmë

Vezë:

Konsumi i rregullt i vezëve çon në më shumë inflamacion dhe ënjtje. E verdha e vezës përkeqëson inflamacionin pasi përmban acid arachidonic që prodhon prostaglandins (shkaktarëve të inflamacionit). Veza mund të përmbajë edhe yndyrna të ngopura, të cilat kanë efekte të dëmshme mbi dhimbjet e nyjeve.

Alkool:

Konsumimi i tepërt i alkoolit ka një efekt negativ në dhimbjet e kockave. Birra përmban komponentë të cilat janë konvertuar në acid urik duke u bërë kështu të dëmshëm për kockat. Kjo pije përmban edhe gluten e cila është e dëmshme për nyjet e brishta.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Tre rregulla bukurie që do t’ju bëjnë të dukeni mirë pa u munduar shumë

Publikuar

-

keshilla bukurie

Mblidh flokët gjatë gjumit

Mund t’i kapësh me një lidhëse, apo thjesht t’i largosh nga fytyra. Është shumë e rëndësishme që të largosh flokët nga fytyra gjatë gjumit.  Flokët kanë elemente të dëmshëm si pluhur apo elemente të tjera, që mund të shkojnë në lëkurën e fytyrës gjatë gjumit.

Hiq makeup-in para se të flesh

Pjesa më e madhe e grave bën tualet çdo ditë, kjo bën pjesë në normalitetin e tyre. Ka rëndësi që çdo natë para se të bini në gjumë të hiqni tualetin. Kjo duhet bërë për të çliruar poret dhe për t’i dhënë mundësi atyre që të marrin oksigjen.  Gjithashtu nëse qendroni për shumë kohë me makeup në fytyrë nga bllokimi i poreve mund t’ju krijohen akne, apo puçra.Të qendrosh e hidratuar

LEXO EDHE:  Dhimbja nga dashuria, mund të çojë deri në vdekje. Ja ç’ndodh me trupin

LEXO EDHE:  Pse nuk duhet të postojmë foto të fëmijëve në Facebook

Hidratimi gjatë ditës ndihmon në uljen e fryrjes si dhe në eleminimin e toksinave në trup.  Kjo bën që edhe lëkura të duket më e butë si dhe të jetë më e shëndetshme.  Të pish ujë rregullisht gjatë ditës është një këshillë që mjekët dhe estetistët e japin me shumë entuziazëm. Kjo jo vetëm për shëndetin e lëkurës, por edhe për shëndetin e përgjithshëm./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Femra

Brenda mendjes së grave/ Ju zbulojmë fantazitë më të errëta të tyre

Publikuar

-

fantazite e grave

Një studim tregon se gratë mund të arrijnë orgazmën edhe me anë të imagjinatës. Ajo çka imagjinojnë më shumë gratë është një burrë i tretë në marrdhënien e tyre.Një tjetër  ekspert shprehet, se gratë nuk kanë fantazi seksuale që lidhen me përdhunimet. Gjithsesi ato mund të “aktrojnë” sikur janë duke përdhunuar për të përmbushur fantazitë e partnerëve.

Të të shohin teksa bën seks është eksituese për gratë dhe bën pjesë në fantazitë më të gjalla të grave. Në vendin e parë të sipas studimeve është fantazia e grave për të bërë seks në publik./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Cilësitë e një gruaje me klas/ Nuk kanë të bëjnë aspak me veshjet e shtrenjta

Publikuar

-

cilesite e nje gruaje me klas

Edukatë dhe mirësjellje

Një grua me klas nuk është kurrë agresive, ajo e ngre zërin shumë rrallë dhe i trajton të tjerët me respect dhe mirësjellje. Është shumë e gatshme që të zgjidhë problemet dhe keqkuptimet me dialog. Nuk i ka qejf thashethemet dhe nuk i kushton aspak rëndësi fjalëve që thuhen për dikë, apo diçka.

BuzëqeshjaNjë grua me klas është e qeshur dhe  e njeh mirë vlerën e një buzëqeshje. Vështirë ta shohësh atë të acaruar apo të vrenjtur. Ajo e di mirë që buzëqeshja është çelësi më i mirë për të dalë nga situatat e sikletshme.

LEXO EDHE:  Pse urrehet Stiv Jobs?

LEXO EDHE:  Pasi të mësoni se çfarë i shkakton inati trupit tuaj do të mësoni të buzëqeshni

Aroma

Cilido qoftë stili i saj, një grua me klas di që t’i përshtasë edhe aromën në mënyrë perfekte. Ato më romantiket zgjedhin aroma lulesh, ndërsa gratë më të forta zgjedhin aroma më karakteristike.  Çdo grua me klas ka një aromë të vetën e cila e dallon nga gratë e tjera./CNA.al

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: