Connect with Us

5 ushqimet që ndihmojnë pas pirjes së alkoolit

Femra

5 ushqimet që ndihmojnë pas pirjes së alkoolit

Publikuar

-

Pas një nate me shumë alkool dhe kënaqësi, e nesërmja nuk është dhe aq e lehtë! Por, këtë problem e keni më të lehtë t’a kaloni me këto ushqime:

  1. Ujë

Organizmit tuaj i duhet hidratim dhe për këtë duhet që të pini së paku 3 litra ujë.

  1. Pije të gazuara

Të gjithë doktorët nuk rekomandojnë pijet e gazuara për shkak se janë të dëmshme, mirëpo në këtë rast duhet të pini sepse janë ilaqi kryesorë kundër dehidrimit nga alkooli.

  1. Banane
LEXO EDHE:  Gëzuar! Për të jetuar më gjatë mjafton të pini verë

Bananja njihet si frut i shëndetshëm dhe shumë ushqyes. Për këtë arsye duhet të hani së paku 2 banane si të zgjoheni nga gjumi.

  1. Vezët

Për mëngjes është mirë të hani vezë të fërguara sepse qetësojnë stomakun.

  1. Limitoni kafeinën

Në vend të kafesë duhet të pini çaj të kamomilit apo mint sepse ndihmojnë organizmin në hidratim dhe qetësim.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Tre rregulla bukurie që do t’ju bëjnë të dukeni mirë pa u munduar shumë

Publikuar

-

keshilla bukurie

Mblidh flokët gjatë gjumit

Mund t’i kapësh me një lidhëse, apo thjesht t’i largosh nga fytyra. Është shumë e rëndësishme që të largosh flokët nga fytyra gjatë gjumit.  Flokët kanë elemente të dëmshëm si pluhur apo elemente të tjera, që mund të shkojnë në lëkurën e fytyrës gjatë gjumit.

Hiq makeup-in para se të flesh

Pjesa më e madhe e grave bën tualet çdo ditë, kjo bën pjesë në normalitetin e tyre. Ka rëndësi që çdo natë para se të bini në gjumë të hiqni tualetin. Kjo duhet bërë për të çliruar poret dhe për t’i dhënë mundësi atyre që të marrin oksigjen.  Gjithashtu nëse qendroni për shumë kohë me makeup në fytyrë nga bllokimi i poreve mund t’ju krijohen akne, apo puçra.

Të qendrosh e hidratuar

LEXO EDHE:  Cmendet Britney Spears/ Pas drogës dhe alkoolit i pëlqen të zhvishet!

LEXO EDHE:  10 ushqime që nuk duhen vendosur në frigorifer

Hidratimi gjatë ditës ndihmon në uljen e fryrjes si dhe në eleminimin e toksinave në trup.  Kjo bën që edhe lëkura të duket më e butë si dhe të jetë më e shëndetshme.  Të pish ujë rregullisht gjatë ditës është një këshillë që mjekët dhe estetistët e japin me shumë entuziazëm. Kjo jo vetëm për shëndetin e lëkurës, por edhe për shëndetin e përgjithshëm./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Femra

Brenda mendjes së grave/ Ju zbulojmë fantazitë më të errëta të tyre

Publikuar

-

fantazite e grave

Një studim tregon se gratë mund të arrijnë orgazmën edhe me anë të imagjinatës. Ajo çka imagjinojnë më shumë gratë është një burrë i tretë në marrdhënien e tyre.

Një tjetër  ekspert shprehet, se gratë nuk kanë fantazi seksuale që lidhen me përdhunimet. Gjithsesi ato mund të “aktrojnë” sikur janë duke përdhunuar për të përmbushur fantazitë e partnerëve.

Të të shohin teksa bën seks është eksituese për gratë dhe bën pjesë në fantazitë më të gjalla të grave. Në vendin e parë të sipas studimeve është fantazia e grave për të bërë seks në publik./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Cilësitë e një gruaje me klas/ Nuk kanë të bëjnë aspak me veshjet e shtrenjta

Publikuar

-

cilesite e nje gruaje me klas

Edukatë dhe mirësjellje

Një grua me klas nuk është kurrë agresive, ajo e ngre zërin shumë rrallë dhe i trajton të tjerët me respect dhe mirësjellje. Është shumë e gatshme që të zgjidhë problemet dhe keqkuptimet me dialog. Nuk i ka qejf thashethemet dhe nuk i kushton aspak rëndësi fjalëve që thuhen për dikë, apo diçka.

Buzëqeshja

Një grua me klas është e qeshur dhe  e njeh mirë vlerën e një buzëqeshje. Vështirë ta shohësh atë të acaruar apo të vrenjtur. Ajo e di mirë që buzëqeshja është çelësi më i mirë për të dalë nga situatat e sikletshme.

LEXO EDHE:  Ushqimet që ju dëmtojnë tiroiden dhe ju pengojnë të dobësoheni

LEXO EDHE:  Gëzuar! Për të jetuar më gjatë mjafton të pini verë

Aroma

Cilido qoftë stili i saj, një grua me klas di që t’i përshtasë edhe aromën në mënyrë perfekte. Ato më romantiket zgjedhin aroma lulesh, ndërsa gratë më të forta zgjedhin aroma më karakteristike.  Çdo grua me klas ka një aromë të vetën e cila e dallon nga gratë e tjera./CNA.al

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: