Connect with Us

Policia rrethon ambasadat

Aktualitet

Policia rrethon ambasadat

Publikuar

-

Autoritetet shqiptare nuk e përjashtojnë mundësinë që vendi ynë të jetë objekt i sulmeve terroriste të ISIS. Edhe pse deri më tani nuk ka pasur ndonjë kërcënim konkret, ambasada ruse në Tiranë është marrë në ruajtje nga policia. Në planin e masave, forcat e sigurisë dhe shërbimet e përforcuara u vendosën edhe në ambasadat e tjera në kryeqytet, kryesisht ato të vendeve të BE-së. Sipas policisë, deri më tani nuk ka sinjale se mund të ketë sulme terroriste, por gjithsesi masat janë marrë për të parandaluar çdo lloj rasti. “Drejtoria e Policisë së Shtetit ka analizuar nëpërmjet strukturave të saj të shërbimeve sekrete, por edhe të sigurisë fizike, të gjithë situatën në vendet e rajonit dhe ngjarjet e fundit që kanë ndodhur. Por në situatën kur flasim, theks të veçantë ka marrë sidomos ruajtja e objekteve të rëndësishme shtetërore, të ambasadave apo përfaqësive diplomatike, të rezidencave të tyre, të depove të ujit, si dhe të depove në të cilat ruhen sende të rrezikshme”, tha Albert Dervishaj, shef i Sektorit të Rendit në Policinë e Shtetit.

LEXO EDHE:  25 vjeçarja humbi jetën në spital/ Policia shoqëron mjekët

Sektori i policisë kundër akteve terroriste ka përcjellë dhe ka marrë informacione për të monitoruar situatën, por asnjë nga këto informacione nuk bën me dije plane për akte terroriste. Vrasja e ambasadorit rus në Turqi alarmoi një sërë shtetesh, përfshirë dhe Shqipërinë. Duke qenë se ne jemi ndër vendet ku ka anëtarë të ISIS, frika e autoriteteve është se mund të ketë sulme të ngjashme. Rusia është rreshtuar krah shteteve që luftojnë ISIS dhe kjo ka sjellë dhe sulmet ndaj zyrtarëve të saj. Prezencë e shtuar e forcave të policisë është vënë re dhe pranë ambasadës gjermane dhe asaj amerikane. Këto janë selitë diplomatike më të rëndësishme në vendin tonë dhe shtete kryesore të luftës ndaj ISIS dhe për pasojë mund të jenë objektiv i lehtë i sulmeve.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Përgjimet i nxorën zbuluar/ Gjykata jep vendimin për shit-blerësit e votave

Publikuar

-

Nga

Gjykata e Posaçme ka dhënë vendimin për dy trafikantët njëkohësisht të akuzuar për korrupsion në zgjedhje shtetasit Agustin Selimi dhe Pëllumb Lekaj.

Sipas Abc neës. Gjykata e Posaçme ka liruar nga burgu Agustin Selimin, pasi e njëjta masë i është dhënë edhe nga Gjykata e Tiranës për akuzën e trafikut të narkotikëve, ndërsa Pëllumb Lekaj do vazhdoj të hetohet ne “Arrest në burg” për trafik të narkotikëve.

LEXO EDHE:  Lulzim Basha akuzon Damian Gjiknurin/ I ke dhënë para Policisë…
LEXO EDHE:  Lulzim Basha akuzon Damian Gjiknurin/ I ke dhënë para Policisë…

Dy të akuzuarit u kapën në 29 prill me 10 kilogramë kanabis duke tentuar ta trafikonin drejt Greqisë.

Hetimet për trafikun e narkotikëve nxorën në përgjime edhe fakti  se këta persona kanë qenë të implikuar edhe në shit-blerjen e votave, kryesisht në Shkodër./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

“Pilotët e vdekjes shuajnë një familje”/ Gazetari bën thirrjen urgjente

Publikuar

-

Nga

Përplasen tre automjete në autostradë/ Merr flakë njëri prej tyre

Gazetari Arsen Rusta ka reaguar me tone mjaft të forta sot, pas aksidentit tragjik në Vlorë, i cili i mori jetën katër anëtarëve të një familje.

Në një postim në rrjetet sociale, gazetari i drejton një mesazh mjaft të fortë Kuvendit të Shqipërisë, ndërsa kërkon që të ashpërsohet ligji, duke i cilësuar vrasjet nga aksidentet si “vrasje me dashje”.

Gazetari Rusta thekson se nëse “Policia e Shtetit nuk kalon me planin B të ndëshkimit ekstrem këta xhama zinjtë do marrin para kë ti dalë”.

Po ashtu, ai shkruan se nëse nuk ka një reflektim nga politika, atëherë këta të fundit po bëjnë biznes me vdekjen.

Vrasje me dashje!!!!

Por shteti hesht! Deputetet propozimin e ligjit të ish ministrit Saimir Tahiri e refuzuan.

Pilotët e vdekjes shuajnë një familje.

Hape rrugën se do kaloj unë laci.

O ti gjak prishur nga droga e alkooli, si mundesh të vrasësh dy fëmijë e prindrit e tyre se do të shfrysh epshet e shpejtësisë.

Po ata që tolerojnë këto krime!!!

Nëse policia e shtetit nuk kalon me planin B të ndëshkimit ekstrem këta xhama zinjtë do marrin para kë ti dalë.

E mendoni pak??? Fëmijët që i terrorizojnë lacat rrugëve.

Dështuat dhe dështuam!!! Makina e familjes është goditur nga pas dhe vdiqën.

Ndërsa të rinjtë e shpejtësisë po trajtohen me kujdes në salla spitalore dhe me kushte.

A ju dhimbsen ata fëmijë dhe ajo familje e pafaj!!!

Nëse PO, urgjent edhe 1 javë sa është parlament. Kthejeni në vrasje dhe dënim kapital. Shiheni pastaj rezultatin

Nëse Jo, ju bëni biznes me vdekjen.”-shkruan Arsen Rusta./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Tragjedia në Vlorë/ Zbulohen emrat e viktimave, mes tyre dhe fëmijë

Publikuar

-

Nga

Të tjera detaje vijojnë të dalin në dritë në lidhje me aksidentin tragjik, që ndodhi mëngjesin e sotëm në aksin Levan-Vlorë, ku humbën jetën katër anëtarë të një familje.

Sipas policisë, viktimat janë: Eduart Gushi, 44 vjeç, Silvana Gushi, 33 vjeçe. Anastasia Gushi, 14 vjeçe dhe Eva Gushi, 9 vjeçe.

Ndërkohë, po marrin mjekim në spital tre persona të tjerë që po udhëtonin me mjetin  “Audi” , Igli Madani, Fabio Lamaj dhe Glori Selimi. Këta të fundit mësohet se janë jashtë rrezikut për jetën.

LEXO EDHE:  Iu sekuestruan 10 milion euro pasuri/ Kush është biznesmeni i arrestuar
LEXO EDHE:  25 vjeçarja humbi jetën në spital/ Policia shoqëron mjekët

Vijojnë veprimet nga grupi hetimor, për sqarimin e rrethanave të aksidentit.

Thellohet bilanci i viktimave në Vlorë/ Aksidenti shuan një familje të tërë

LEXO TE PLOTE