Connect with Us

Skandali/ Prokuroria e lëshoi urdhër – arrestin për Klement Balilin që në maj, policia nuk e arrestoi

Aktualitet

Skandali/ Prokuroria e lëshoi urdhër – arrestin për Klement Balilin që në maj, policia nuk e arrestoi

Publikuar

-

Urdhër-arresti ndërkombëtar për Klement Balilin, i lëshuar në maj të këtij viti detyronte policinë të arrestonte të kërkuarin ose së paku të lokalizonte vendndodhjen e tij, por një gjë e tillë sipas prokurorisë nuk ka ndodhur. Tashmë janë dy urdhra për arrestimin e Balilit, por pavarësisht angazhimit të mbi 200 forcave speciale, ish-zyrtari i Transporteve vijon të jetë i lirë.

Ambasadori amerikan në Tiranë Donald Lu i bëri të gjithë përgjegjës për mosarrestimin e Klement Balilit, një zyrtar i shtetit shqiptar deri në maj të këtij viti.

Ai akuzoi prokurorinë se nuk kishte lëshuar një urdhër-arresti, tha se ky ishte dështimi më i madh i policisë, por nuk la jashtë as politikën kur tha se politikanë të majtë e të djathtë iu kanë kushtuar vëmendje interesave financiare, kriminelëve dhe trafikantëve të drogës.

Përballë kësaj deklarate që shumë e mendojnë por vetëm ambasadori amerikan e artikuloi publikisht, të gjithë kanë heshtur.

MAPO kontaktoi Ministrinë e Brendshme dhe zyrtarë të lartë të policisë, por ata nuk komentuan deklaratën e ambasadorit amerikan për mosarrestimin e të ashtuquajturit “Eskobar i Ballkanit”.

Prokuroria sqaroi procedurën që ndiqet në këto raste dhe tha se nuk kishte patur asnjë njoftim nga policia për identifikimin e vendndodhjes së të kërkuarit Balili.

Ndaj tij tashmë ka dy urdhër-arreste, një ndërkombëtar të lëshuar nga autoritetet greke dhe një tjetër nga Gjykata e Krimeve të Rënda në Tiranë.

MAPO kontaktoi edhe një ekspert të marrëdhënieve juridiksionale me jashtë, i cili sqaroi procedurën që ndiqet në rastet e urdhër-arresteve ndërkombëtare të lëshuara nga autoritetet e vendeve me të cilat Shqipëria nuk ka marrëveshje ekstradimi.

Sipas të dhënave të siguruara nga MAPO, rezulton se në shkurt të këtij viti, Prokuroria e Krimeve të Rënda në Tiranë kishte regjistruar një procedim penal për trafik ndërkombëtar të lëndëve narkotike ndaj Klement Balilit, që në atë kohë mbante detyrën e drejtorit të Transportit Rrugor në Sarandë.

Hetimi kishte nisur nga informacione të siguruara nga agjencitë shqiptare të zbatimit të ligjit dhe ishte i pavarur nga hetimi që po kryenin autoritetet greke të asistuara nga zyra e DEA-s amerikane në Athinë.

Gjatë kësaj kohe prokuroria kishte siguruara dy numra telefoni që dyshohet se përdoreshin nga Balili, një numër shqiptar dhe një grek që funksiononte në territorin shqiptar me anë të shërbimit “roaming”.

Nga përgjimi i numrit shqiptar, sipas prokurorisë nuk janë siguruar të dhëna komprometuese për Balilin, edhe pse kjo mbetet për t’u verifikuar në dosjen hetimore, ndërsa numrin greke e ka patur të pamundur për ta përgjuar.

Po ashtu gjatë kësaj kohe i dyshuari është mbajtur në vëzhgim edhe nga policia, e cila shpesh e ka parë atë në shoqërinë e politikanëve të rëndësishëm.

Kjo situatë mësohet se ka vijuar deri në muajin maj të këtij viti kur autoritetet greke sekuestruan një ngarkesë me mbi 700 kg kanabis dhe arrestuan 15 persona, ndërsa u lëshua një urdhër-arresti ndërkombëtar edhe për Klement Balilin, i cili ishte ende në detyrën e drejtorit të Transportit Rrugor.

Në kohë rekord, Interpol Athina sinjalizoi selinë qendrore të Interpolit në Lion të Francës, i cili shpërndau urdhër-arrestin në të gjitha njësitë e Interpolit, përfshi edhe Tiranën.

Interpol Tirana pasi është vënë në dijeni ka njoftuar Ministrinë e Drejtësisë dhe Prokurorinë e Përgjithshme.

Po ashtu, Interpol Tirana ua ka përcjellë urdhër-arrestin të gjitha njësive të policisë vendore, të cilat kanë detyrimin të ekzekutojnë këtë urdhër-arresti, ose së paku të lokalizojnë vendndodhjen e të kërkuarit.

LEXO EDHE:  A do t’i tregojë Manjani dashnoret e ministrave?!

Eksperti i kontaktuar nga MAPO sqaroi se në rastet e urdhër-arresteve ndërkombëtare që përcillen nëpërmjet zyrës së Interpolit, policia është e detyruar të kryejë ekzekutimin e tij dhe të njoftojë prokurorin.

Kjo procedurë konfirmohet edhe nga prokuroria, e cila pohon se në rastet e urdhër-arresteve të lëshuara nga vendet me të cilat Shqipëria nuk ka marrëveshje ekstradimi, policia lokale, pasi lokalizon të kërkuarin njofton menjëherë Prokurorinë e Përgjithshme, e cila njofton Ministrinë e Drejtësisë dhe kjo e fundit kontakton autoritetet gjyqësore të vendit kërkues.

Këto të fundit, në rastin konkret autoritetet greke, nëse vijojnë të kenë interes për arrestimin e personit në kërkim, ia bëjnë me dije këtë gjë Ministrisë së Drejtësisë, e cila njofton Prokurorinë e Përgjithshme.

Pas marrjes së këtij njoftimi, Prokuroria i kërkon Policisë arrestimin e personit.

E gjithë kjo procedurë, zhvillohet kur personi në kërkim ndërkombëtar është lokalizuar nga policia.

“Në rastin konkret, Prokuroria nuk është njoftuar për lokalizimin e shtetasit Klement Balili”, pohojnë burime të prokurorisë.

Kjo situatë ka zgjatur për më shumë se 7 muaj edhe pse gjatë kësaj kohe policia ka kryer disa operacione për arrestimin e Balilit, por pa sukses.

E ndërsa prokuroria nuk kishte mundur të siguronte prova nga hetimi i kryer prej saj, pasi u vu në dijeni për hetimet në Greqi, nëpërmjet letër-porosisë, kërkoi ndihmë juridike nga autoritetet greke, për llogari të procedimit penal të nisur në Shqipëri që prej muajit shkurt të këtij viti.

Pak ditë më parë, në Prokurorinë për Krime të Rënda mbërriti materiali i përkthyer, ku mësohet se janë të paktën 10 mijë faqe dokumente të hartuara nga prokuroria greke dhe DEA amerikane për rrjetin e narkotrafikut që dyshohet se drejtohej nga Klement Balili i quajtur edhe “Eskobari i Ballkanit”.

Në bazë të këtij materiali të dërguar nga autoritetet greke, Prokuroria për Krime të Rënda, për llogari të hetimit të saj, kërkoi caktimin e masës së sigurisë “arrest me burg”, e cila u pranua nga gjykata.

Dy urdhër –arreste për Balilin

Tashmë ndaj Klement Balilit janë në fuqi dy urdhër-arreste, një urdhër-arrest ndërkombëtar i lëshuar nga autoritetet greke që në maj të këtij viti dhe urdhër-arresti i lëshuar nga Gjykata për Krime të Rënda, në kuadër të procedimit penal regjistruar në Shqipëri në Shkurt 2016.

Por asnjë prej këtyre urdhrave nuk është ekzekutuar nga policia, e cila tha se ditët e fundit ka dërguar në Sarandë mbi 200 forca speciale të cilat nuk mundën të arrestojnë Klement Balilin.

Policia kontrolloi banesën e të kërkuarit si dhe ambiente të tjera ku mund të strehohej ai, por pa sukses.

Vëllai i tij tha se Klementi kishte qenë gjatë gjithë kësaj kohe në Shqipëri, madje ditën kur nisi operacioni i policisë ai kishte udhëtuar drejt Tiranës për disa dokumente.

Më herët në një raport konfidencial policia shkruante se Klement Balili ndodhej në territorin mes Sarandës dhe Tiranës, por pa mundur të përcaktonte vendndodhjen e saktë të tij.

Kur kanë kaluar më shumë se 7 muaj nga lëshimi i urdhrit ndërkombëtar të arrestit Klement Balili, ish-zyrtar i shtetit shqiptar, i akuzuar si drejtues i një rrjeti ndërkombëtar narkotrafiku vijon të jetë i lirë.

Autoritetet greke por dhe selia e DEA-s në Athinë konfirmojnë se i dyshuari ndodhet në Shqipëri.

Ndërsa ambasadori amerikan në Tiranë tha se Balili po mbrohet nga të gjithë: politika, prokuroria, policia dhe drejtësia. /Leonard Bakillari -Mapo

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  “Eskobari i Ballkanit”/Nishani i përgjigjet zyrtarisht Metës. A do mblidhet Këshilli i Sigurisë?

LEXO EDHE:  Më jep një Yll, të jap një Saimir!/Meta kërkon kokën e ministrit të PS!

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  “Partnerët e dinë lidhjen e Balilit me qeverinë”

LEXO EDHE:  CNN grek: Lëshohet urdhër-arresti ndërkombëtar për Klement Balilin

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: