Connect with Us

Çfarë po ndodh me opozitën/Një skaner mbi situatën e vërtetë të PD, nga jugu në veri

Aktualitet

Çfarë po ndodh me opozitën/Një skaner mbi situatën e vërtetë të PD, nga jugu në veri

Publikuar

-

Forca më e madhe politike në vend 6 muaj përpara ditës së zgjedhjeve ende nuk ka gati strukturat e saj në bazë. Nga jugu në veri, ka përplasje të brendshme, konflikte, përçarje por edhe një ç’organizim të organizuar.

Përgjegjësit mund të jenë disa, që nga baza deri tek veprimet e Lulzim Bashës, por kjo ka pak rëndësi, faktet janë fakte. Situata duket alarmante dhe askush nuk po reagon që ta përmirësoje për të pasur një makine elektorale fituese.

Në qarkun Vlorë së fundi në Bashkinë Vlorë, Selenicë dhe Hiramrë po behen zgjedhjet. Himara ka tani një kryetar më 27% të votave të delegatëve të PD. Pra 1/3 e përqindjes që ka PD në këtë bashki. Në Selenicë, përçarje dhe heqje emrash, në Bashkinë Vlorë pas dy rioganizimeve nga Enkelejd Alibeaj dhe Arben Ristani, vjen “puna” e Flamur Nokës. Dega e Vlorës po katandis gjysma e asaj që ka qenë në ditën më të zezë. Duke llogaritur edhe kalimin e çamëve me PS, rezultati ka shumë gjata të jetë si në 2013 pse jo dhe më i dobët.

Në qarkun Gjirokastër ka përplasje të forta në kryesi, për shume kohë gjysma e kryesisë ka bojkotuar mbledhjet. Roland Bejko kreu i degës është rikthyer në detyrë në opozitë, por Gjirokastra duket ende tokë pa prodhim për demokratët. Lazarati nuk mjafton. Në këtë qark ku përfshihet edhe Tepelena dhe Përmeti, PD ka probleme të forta organizimi. Përtej përplasjeve të grupeve të brendshme problem janë edhe vetë këto zona me profil të majtë politik.

Berat, PD po mbyll një proces riorganizimi. Një degë ku PD ka humbje sistematike. Edhe ky qark ku përfshihet Skrapari dhe Ura Vajgurore janë zona ku PD shkon jo me shumë se 30%. Probleme në degën kryesore, por edhe në ato më të vogla. Genc Pollo ka lënë pas një tokë të djegur. Me heqjen e një mandati për PD behët edhe më e vështirë.

Fier, PD duket si një bakllava e ndarë në thela. Votat e çamëve pritet të jenë vendimtare, kalimi i tyre majtas, me një degë ku PD nuk merr dot 25% të votave politike, debate, përjashtime e konflikte të brendshme fushata dhe rezultati ne përfundim duken të frikshme.

Durrës prej muajsh e muajsh PD nuk ekziston. Shkarkohet kryetari, ndahet dega, tani ska as zgjedhje. Ribashkohet dega emërohet kryetar i ri, pa kryesi. 3 apo më shumë klane që përplasen. PD në Durrës është në ditën e saj më të zezë.

Në Elbasan, dega ka një kryetar që e ka pasur deputet, por edhe drejtues në opozitë. Në zgjedhjet e fundit rezultati ishte më shumë se i turpshëm. Po të kemi parasysh votat e PDIU dhe peshën në Peqin, PD rrezikon jo pak. Kjo sepse PD ka aleatë të dobët kurse LSI dhe PDIU do përplasen duke mbudhur thesin me vota. Opozita ne Elbasan, Peqin, Librazhd e Prenjas ka struktura mjaft të dobta, jo me probleme publik sa në shumë degë të tjera por organizimi i saj sidomos në Elbasan është mjaft i dobët.

Në qarkun Korçë, dega më e madhe ajo e bashkisë me të njëjtin emër është problemi kryesor. Dega është thuajse e shpartalluar. Një kryetar dhe një kryesi inekzistente. Totalisht në gjumë pa asnjë aktivcitet politik. Gjysma e strukturave në bazë nuk funksionojnë, shumica e drejtuesve janë për “turizëm” politik. Vetë kryetari ka pasur akuza të forta për korrupsion. Në zgjedhjet e fundit lokale PD pati përfaqësimin më të ulët historik. PD aktualisht drejtohet nga një ish-kryetar i PDR. Ndërhyrjet e Eno Bozdos dhe Fatbardh Kadillit e kanë përçarë më tej. Atje ekzistojnë të paktën tre klane, më i dobti është ai i kreut të degës, organizimi nuk ekziston në degë. Korça mund të jetë shembulli më i mirë sesi një degë e PD mund të shpartallohet pa zhurmë, mjafton të zgjedhësh kryetar “vëllain” e Niko Peleshit në krye të degës.

Devoll ka probleme të forta drejtues grupseksionesh dhe seksionesh kanë ikur me LSI dhe PDIU. Kryebashkiaku Bledar Nallbati “flirton” me qeverinë. Së fundi ka marrë një fond qindra milionë lekë për një pedonale. Negociatori i tij dhe zv/kryeministrit Peleshi dyshohet të jetë një ish drejtor i lartë i qeverisë Berisha që u përjashtua për korrupsion dhe afera. Së fundi bereqeti i pushtetit të Berishës dhe flirtet me Peleshin po i sjellin HEC-e në veri të vendit.

LEXO EDHE:  E rëndë në Tiranë/ Hidhet nga lartësia e pallatit një person

Pogradec ska degë. Kryetari u shkarkua edhe pse fitoi zgjedhjet. Kryebashkiaku Eduard Kapri ka përplasje me degën e PD. Ai vjen vetë nga e majta dhe u sponsorizua në atë bashki nga Fahri Balliu, pasi ja refuzoi Ilir Meta si kandidat për bashkinë e këtij qyteti. Pogradeci është një bastion i LSI ku PD shpesh rrezikon të shkojë forcë e tretë.

Në qarkun e Dibrës analiza nuk ka asnjë vlerë. Zgjedhjet lokale të pak muajve më parë flasin vetë. PD ska degë dhe as organizim. Strukturat janë të braktisura dhe pas përfundimit të zgjedhjeve lokale Dibranët demokratë janë haruar totalisht nga qendra. PD dhe Basha ju ka mbyllur derën.

Kukës është një qark ku tani do ketë vetëm 3 deputetë një peshë shumë e vogël. PD mund të ketë probleme dhe përplasje me kryebashkiakun por sërisht në këtë qark demokratët fitojnë një mandat më shumë.

Në qarkun e Shkodrës, bastionin e PD, kemi një opozitë në pushtet, por një opozitë të përçarë dhe me probleme. Zgjedhja e Ramiz Çobajt ka sjellë jo pak probleme. Sikur të mos mjaftonte Çobaj, nga pas vjen zgjedhja e Voltana Ademit. Kjo e fundit nuk pyet degën e PD për punësimet, PD kërkon më shumë hapësirë. Beteja Ramiz Çobaj – Voltana Ademi çdo ditë klanizon opozitën. Këtu ka dhe një faktor tjetër mjaft të fortë, zë kritik ndaj Bashës por një zë edhe më i ashpër me Ramën dhe qeverinë. Jozefina Topalli duket se qëndron e heshtur, por pesha e saj në Shkodër është ende e madhe. Në këtë zonë mund të thuhet se janë tre rryma që veprojnë. Malsia e Madhe ka jo pak probleme pas shkarkimit të kryetarit dhe riorganizimit, Puka në thesin e votave edhe e mesatarizuar të jetë nuk ndikon.

Në qarkun e Lezhës, po përpiqen që gjërat  ti mbajnë në heshtje. Një degë me probleme dhe një kundërshtar të egër dhe të kriminalizuar. PD ka bashkinë dhe jo pak pakënaqësi. Individë nga Tirana po luftojnë të kapin drejtimin e saj. Duhet më ndryshe se në degët e tjera të Shqipërisë, por  kjo nuk është garanci për fitore.

Tirana, është thesi i madh i mandateve. Një thes që PD e zbraz pa ndalim. Degë ku kryetarët janë zgjedhur me përplasje. Shumë prej tyre janë  inaktive, zonat elektorale nuk mbulohen. Kryetarët sapo kanë marrë detyrat thejsht bejnë mbledhje formale dhe raportimi dhe njohja e realitetit është shumë e dobët. Ndonjë tek-tuk përpiqet të shfaqet apo veprojë, në përfundim Tirana ka një mungesë të theksuar organizmi edhe pse është pranë qendrës. Kavaja bastioni i PD-së, në zgjedhjet e fundit lokale dha një rezultat që as vetë socialistët nuk e besojnë, bashkimi i këtyre diferencave sjell jo pak probleme. Kamza dhe Vora duken më ndryshe, sistematikisht kanë sjellë vota për PD dhe nuk duket të ketë përplasje të forta apo klane që mund të ndikojnë negativisht.

Nga kjo analizë e mësipërme që verifikohet mjaft lehtë ka një përfundim. PD vuan nga përçarja në degë, mungesa e organizimit, apatia dhe vënia në shërbim të qeverisë, largime dhe dëbime diku. Një situatë që PD nuk e ka pasur as në vitin e saj më të keq 1997. Ndoshta sot PD është në ditën më të keqe për nga organizimi, veprimi dhe përfaqësimi elektoral nga baza në qendër.

Ndoshta taktika e Lulzim Bashës është ndryshe nga ajo e Berishës. Dje në opozitë punohej me bazën dhe strukturat, sot punohet me konferenca shtypi dhe përçarje nga organizimi në qendër.

Publikisht flitet dhe pretendohet për hapje, realisht e vërteta në bazë është shumë ndryshe.

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. Koco

    16 Dhjetor, 2016 at 12:55 pm

    PD eshtekethyer ne subjekt politik , Anti popullit Shqiptar , se ciles i kane ngelur dh e ndjekin pas nje grusht fytyrash me te qelburtekesaj politike berese e cila ka vetm nje fund ate te groposjes e varrosjes perfundimtare dhe perfaqesimin e opozites dhe krahut te se djathtes ,subjekteve te reja te cilat do dalin nga zgjedhjet e radhes Si : P A . A , F R D , ,PD K ,Gjergj Bojaxhi etj

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Ristani: Rama-Meta, presion ndaj prokurorisë për të fshehur të vërtetën

LEXO EDHE:  E rëndë në Tiranë/ Hidhet nga lartësia e pallatit një person

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Çfarë bërë t’i për studentët?/ Berisha i përgjigjet qytetarit

LEXO EDHE:  PD përgënjeshtron Taulant Ballën

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: