Connect with Us

Importi i plehrave në Shqipëri/ Mediat franceze: Ka hyrë mafia italo-shqiptare

Aktualitet

Importi i plehrave në Shqipëri/ Mediat franceze: Ka hyrë mafia italo-shqiptare

Publikuar

-

Gazetari i Radio France, Jean-Arnault Dérensfranceinfo, ka publikuar një artikull me titullin “Menaxhimi i mbeturinave, një helm për Shqipërinë”  dhe shprehet se në këtë “mesele” është e përfshirë mafia italo-shqiptare.

Menaxhimi i mbeturinave kurrë nuk pushon të pllakos Shqipërinë. Qeveria do që të kalojë një ligj që lejon importin e mbetjeve të huaj. Megjithatë, vendi tashmë po lufton për t’u marrë me mbeturinat e veta. Klasifikim është pothuajse jo-ekzistente, disa shqiptarë në varfëri të skajshme punojnë për të mbijetuar nga zgjidhja që mund të shitet për kompanitë e riciklimit.

Janë këto kompani që, në mënyrë paradoksale, kërkojnë një ligj që rregullon importin e mbetjeve, siç thonë ata punojnë nën-skemë, për shkak të mungesës së lëndës së parë.

Importi i mbetjeve ekziston, por është përshtatur dobët

Megjithatë, Shqipëria tashmë importon mbeturina. Që nga fundi i regjimit komunist, ka një çerek shekulli, vendi ka pranuar në masë të madhe  mbeturina nga jashtë, kryesisht nga Italia, ku dihet se menaxhimi i mbetjeve është i kontrolluar shpesh nga rrjetet kriminale . Qeveritë e njëpasnjëshme, si djathtas dhe majtas, premtojnë për t’i dhënë fund importit, ose të paktën për të rregulluar këtë aktivitet.

Në teori, duhet lejuar importi I disa kategorive të caktuara të “lëndëve të para nga riciklimi” për si – letër, dru, metal, plastike – por qeveria aktuale Social Demokrate dëshiron të shkojë më tej. Dy vite më parë qeveria nuk pranoi importin dhe riciklimin e projektit sirian të armëve kimike për shkak të mobilizimit të fortë të shoqërisë civile.

Biznesi mund të jetë i dobishëm, për të çuar përpara qeverinë

LEXO EDHE:  Foto ekskluzive/ Fatos Nano në Francë

Ligji i ri, shumë i lidhur me shqetësimet mjedisore, ka për qëllim të organizojë të gjithë sistemin e grumbullimit të mbetjeve, por ai hap dritaren e importit, duke shkaktuar protesta të forta përsëri në opinion.

Projekti është i papëlqyeshme, por qeveria është duke u përpjekur për ta imponuar. Argumentet e qeverisë për vendosjen e këtij projekti sillen rreth dy ideve. Ajo do të jetë më mirë për të organizuar këtë aktivitet në vend që të le veten të zhvillohet pa kuadrit rregullator, dhe Shqipëria është një vend shumë i varfër, i cili nuk mund të lërë pas dore asnjë mundësi për të zhvilluar një sektor ekonomik potencialisht fitimprurëse.

Hija e mafias italo-shqiptar

Ndërsa Tirana është një kandidat për integrimin evropian, Qeveria gjithashtu pohon se klasifikimi dhe riciklimin janë detyrime të vendosura nga Bashkimi Evropian, e cila është e vërtetë, por nuk supozon asgjë se Shqipëria duhet të importoi mbeturina të huaja.

Në fakt, shumë analistë dyshojnë lidhjeve të rënda ekonomike-mafias. Pra, pak ditë para ligjit është paraqitur në Parlament, një kompani e përbashkët Italo-Shqiptare u ngrit për të mbledhur mbeturinat në Tiranë dhe qytetin italian të Veronas.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

A ka bërë Najada Çomo ndërhyrje në fytyrë? Flet kirurgu estetik

Publikuar

-

Nga

Panajot Papa është një kirurg estetik, i cili i ftuar mbrëmjen e sotme në “Zonë e lirë” ka dhënë mendimin e tij për disa politikanë të njohur shqiptarë nëse kanë bërë ndërhyrje estetike në fytyrë apo jo.

Në ekran është shfaqur edhe fotoja e kandidates për deputete nga PS dhe mjekes Najada Çomo.

“Në këtë lloj rasti, fotografia e dytë ka më shumë ndriçim. Fotografia në këtë lloj rasti duket sikur ka bërë një trajtim, por duhet parë pacienti. Ekzistojnë disa filtra në Instagram që mund të arrihet një foto e tillë. Mund të ketë bërë botoks tek balli”, tha doktori./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Sot biznesmen dhe politikan/ Agron Shehaj zbulon si e fitoi milionin e parë

Publikuar

-

Nga

Kandidati për deputet i PD, Agron Shehaj është pyetur se si e fitoi milionin e parë

I ftuar në emisionin “Zonë e Lirë” ka treguar fillimet e tij në biznes dhe ndihmën që i kanë dhënë prindërit.

“Në 2005 mora 40 mijë euro borxh tek prindërit, prindërit e mi ishin punëtor në Itali. Me shumë punë, janë edhe mjeshtra të kursimit, i mblodhën këto para. Si e kam bërë milionin e parë? Kjo është pyetja ime e preferuar. Është suksesi i parë ai që më jep më shumë kënaqësi. Me shumë punë, mund dhe duke rrezikuar. Është falë prindërve të mi që kam arritur sukseset që kam arritur. Me 40 mijë euro fillova biznesin, përballova shpenzimet e para, pastaj me shumë punë, bëra nja ca borxhe kuptohet. Biznesin e kam krijuar këtë për tregun italian. Babait ia ktheva paratë pas 3 vitesh”, tha Shehaj./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Deklaratat e Yuri Kim/ Rama: Ambasadorja është keqpërdorur në mënyrën më brutale

Publikuar

-

Nga

Deklaratat e Yuri Kim/ Rama: Ambasadorja është keqpërdorur në mënyrën më brutale

Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me deklaratat e ambasadores së SHBA në Tiranë, Yuri Kim, për shit-blerjen e votës.

Rama tha se Kim është përdorur në mënyrën më brutale nga opozita e Lulzim Bashës.

Kreu i qeverisë deklaroi në Vizion Plus se është shumë dakord me thirrjen e ambasadores për fenomenin e shit-blerjes së votës.

Ambasadorja amerikane është keqpërdorur në mënyrën më brutale, duke e kthyer krejt jashtë kontekstit, në ikonë propagande, të atyre që duan të kthehen në qeveri. Ambasadorja amerikane ka thënë një gjë që e dimë të gjithë, që jam 100% dakord, që ka bazë, lidhur me shit-blerjen e votës. Nuk ka fare diskutim! Nuk di çfarë të dhënash ka ajo, por nuk duhet të kesh të dhëna për të shprehur këtë shqetësim”, theksoi Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE