Connect with Us

Huawei do të prezantojë telefonin e ri më 16 dhjetor

Teknologji

Huawei do të prezantojë telefonin e ri më 16 dhjetor

Publikuar

-

Kompania Huawei do të prezantojë më 16 dhjetorë një telefon të ri. Edhe pse ky telefon do të prezantohet si një koncept, duket sikur kompania po kërkon që të testojë afrimin e klientëve të mundshëm drejt pajisjes e cila mund të shtohet shumë shpejtë në listat e shitjeve.

Telefoni do të prezantohet nën emrin Huawei Magic por ende nuk dihen shumë gjëra për të. Do të ketë një ekran me korniza pothuajse inegzistente dhe gjithashtu edhe një sensor për gjurmën e gishtit që pa dyshim do të jetë më i vogli që  mund të kemi parë në ndonjë pajisje./Citynews.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Teknologji

Meta merr masa të reja për të ndaluar shpërndarjen e materialeve pornografike

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Meta (facebook) nxori një mjet të ri të enjten që ndalon përhapjen e pornografisë hakmarrëse në Facebook dhe Instagram, por kërkon që njerëzit të dorëzojnë fotot dhe videot e tyre seksuale në një bazë të dhënash hashing.

Sipas Daily Mail, kur dikush është i shqetësuar se imazhet ose videot e tyre intime janë postuar ose mund të postohen në njërën prej platformave të mediave sociale, ai mund të krijojë një rast përmes një faqe interneti globale të quajtur StopNCII.org, e cila qëndron për “Stop Non-Consensual Intimate Images“.

Çdo foto ose video e dorëzuar merr një gjurmë gishti dixhital ose një vlerë unike hash, e cila përdoret për të zbuluar dhe gjurmuar kopjen e saj që është shpërndarë ose tentuar të postohet pa lejen e personit.

Megjithatë, faqja e internetit u krijua me 50 partnerë globalë dhe ndarja e imazheve dhe videove intime të vetes me një faqe interneti të palës së tretë mund të mos jetë mirë për shumicën e përdoruesve, por Meta thotë se ata ‘nuk do të kenë akses ose nuk do të ruajnë kopjet e imazheve origjinale. ‘

LEXO EDHE:  Rama 45 minuta në telefon me Merkel/ Zbulon bisedën: Vendosëm pikat mbi “i”

LEXO EDHE:  Sa të lidhur jeni me telefonin tuaj?!

Një zëdhënës i Meta tha për DailyMail.com në një email se “vetëm personi që paraqet një rast në StopNCII.org ka qasje në imazhet/videot e tyre” dhe “të gjitha llogaritjet e nevojshme për të llogaritur hash-in e një imazhi ndodhin në shfletues, që do të thotë” imazhet nuk largohen kurrë nga pajisja e personit.Vetëm rastet dorëzohen në StopNCII.org dhe haset e imazheve ose videove të personit ndahen me kompanitë e teknologjisë pjesëmarrëse si Meta,” shtoi zëdhënësi.

Kjo veçori parandalon qarkullimin e mëtejshëm të asaj përmbajtjeje NCII dhe i mban ato imazhe të sigurta në posedim të pronarit.

StopNCII.org bazohet në një program pilot të nisur në vitin 2017 në Australi, kur i kërkoi publikut fotot e tyre për të krijuar hash që mund të përdoren për të zbuluar imazhe të ngjashme në Facebook dhe Instagram.

Dhe ky themel është ai që përdoret për të ndaluar pornografinë e jashtëligjshme./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Apple merr vendimin/ Nxjerr “jashtë loje” këtë model të iPhone

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Apple është gati të nxjerrë “jashtë loje” miliona modele të vjetra iPhone.

Titani i teknologjisë paralajmëroi se Apple është gati të përditësojë listën e “produkteve të cilësisë së mirë” për të cilën duhet të dinë të gjithë pronarët e iPhone. Disa modele iPhone tashmë janë shpallur “të vjetëruara”.

Por MacRumors pretendon se ka parë një memo të brendshme të Apple që paralajmëronte se “iPhone 6 Plus” po i bashkohet listës më 31 dhjetor. Apple shiti dhjetëra miliona modele iPhone 6 dhe iPhone 6 Plus pas lançimit të tyre në 2015.iPhone 6 thuhet se është “i sigurt deri në vitin 2023”, por iPhone 6 Plus nuk është aq me fat. Ka dy probleme kryesore me të cilat do të përballeni si pronar. Sapo një iPhone kalon në listën ‘e të vjetëruarëve’, befas bëhet shumë më e vështirë për të marrë pjesë këmbimi dhe riparime për atë model.

LEXO EDHE:  Kujdes! Shmangni fjetjen me celularin tuaj/Mund të rrezikoheni nga kanceri

LEXO EDHE:  Thyhet Trump, gati ti telefonojë udhëheqësit komunist Kim Jong un

iPhone 6 Plus dhe iPhone 6 tani janë shumë të vjetër për të marrë përditësimet më të fundit të iOS.iOS 15 i Apple mund të instalohet vetëm në iPhone 6S ose më vonë.Pra, nuk duhet të jetë befasi që miliona nga këto modele të vjetra tani po hiqen gradualisht.

Të dy telefonat inteligjentë filluan me një hapësirë ​​ruajtjeje prej 16 GB, e cila është shumë e dobët për standardet e vitit 2021. Apple nuk e ka konfirmuar zyrtarisht se iPhone 6 Plus së shpejti do të bëhet pjesë e listës së të vjetëruarëve./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Shpërndarja e informacionit privat/ Twiter ashpërson masat

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Twitter njoftoi një zgjerim të politikës së tij të informacionit privat të martën që ndalon ndarjen e fotove dhe videove ‘private’ të njerëzve pa pëlqimin e tyre.

Nëse një përdorues ndan një imazh ose video të një personi tjetër, ai person mund të kontaktojë Twitter për të raportuar se është postuar pa lejen e tyre dhe platforma e mediave sociale do të heqë median në fjalë.

Ekipi i Sigurisë në Twitter shkroi në një postim në blog se Twitter ka nevojë për një raport ose raport të personit të parë nga një përfaqësues i autorizuar në mënyrë që të vendosë që imazhi ose videoja është shpërndarë pa lejen e tyre.

LEXO EDHE:  Kujdes! Shmangni fjetjen me celularin tuaj/Mund të rrezikoheni nga kanceri

LEXO EDHE:  Sa të lidhur jeni me telefonin tuaj?!Sipas Daily Mail, masa është për të frenuar ngacmimet dhe frikësimet në platformë, por Tëitter vëren se ndarja e mediave private mund të ketë një efekt disproporcional mbi gratë, aktivistët, disidentët dhe anëtarët e komuniteteve pakicë.’

Përdoruesit që shkelin rregullin e ri mund të ndalohen përgjithmonë.

Politika, megjithatë, përjashton figurat publike, por zbatohet nëse ndarja e mediave është për të ‘ngacmuar, frikësuar ose përdorur frikën për t’i heshtur ata./CNA.al

LEXO TE PLOTE