Connect with Us

Akuzohet për “Dhunë në familje”/ Dy vjet burg për 36-vjeçarin

Aktualitet

Akuzohet për “Dhunë në familje”/ Dy vjet burg për 36-vjeçarin

Publikuar

-

Gjykata e Tiranës ka dhënë dy vite burg për shtetasin D.P 36-vjeç për veprën penale ‘dhunë në familje’. Bëhet me dije se shtetasi në fjalë ushtronte dhunë psikologjike ndaj bashkëshortes së tij edhe nga ambienti i burgut.

“Shtetasi D.P. aktualisht vuan dënimin në IEVP Vaqarr Tiranë, ku më datë 05.12.2016, ka bërë kallzim bashkëshortja e tij, shtetësja O. P., 31 vjeçe, e cila njfton se në mënyrë të vazhdueshme ndaj saj, ky shtetas ka ushtruar dhunë psikologjike nëpërmjet telefonit, duke e shtyrë këtë të fundit drejt aktit të vet-helmimit me medikamente gjumi. O. P., ka marrë ndihmën e nevojshme mjekësore në S.Q.U.T. dhe ndodhet jasht rrezikut për jetën”, thuhet në njoftimin e policisë.

Materialet i’u referuan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, pë veprën penale “Dhunë në familje”./ Citynews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Ngritja e Gjykatës Kushtetuese/ Yuri Kim thirrje urgjente politikës

Publikuar

-

Nga

Ngritja e Gjykatës Kushtetuese/Yuri Kim mesazh politkës shqiptare

Ambasadroja amerikane në Shqipëri Yuri Kim, ka bërë thirrje përsëri për ngritjen e Gjykatës Kushtetuse brenda vitit 2020.

Teksa ka falenderuar Presidentin Ilir Meta dhe kryetarin e parlamentit Gramoz Ruci, ambasadorja nënvizoi faktin se Shqipëria duhet të ketë sa më shpejtë një Gjykatë funksionale, duke u bazuar në mendimin e Komisionit të Venecias.Gjjithashtu Yuri Kim u bën thirrje partive politike që të fillojnë mënyëhërë punën me organet përkatëse.

LEXO EDHE:  Dhunoi një të mitur/ Dënohet me 6 muaj burg 46-vjeçari

LEXO EDHE:  Atentati te Komuna e Parisit/ Arrestohen në Vlorë 4 persona, emrat

“Shqipëria duhet të ketë një Gjykatë Kushtetuese funksionale TANI. Ne jemi dakord. Duke marrë parasysh mendimin e Komisionit të Venecias, këta dy udhëheqës duhet të punojnë urgjentisht me organet përkatëse për ta bërë këtë të ndodhë para fundit të vitit 2020”, shkruan në twitter ambassadorja./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

OFL ndalet në Tiranë/ Shënjestron katër “të fortët” e radhës

Publikuar

-

Nga

Vijon pa ndërprerë Operacioni Forca e Ligjit, në zbatim të detyrave të përcaktuara në Aktin Normativ të datës 31 janar 2020.

Në kuadër të zbatimit të Ligjit Special për masat pasurore ndaj individëve të dënuar apo akuzuar për krim të organizuar apo krime të rënda, OFL i ka nisur kërkesat me shkrim për vetëdeklarimin e burimeve të pasurisë, shtetasve:

A. T., banues në Tiranë, i dënuar për veprat penale “Nxitja, thirrja publike dhe propaganda për kryerjen e veprave me qëllime terroriste”, kryer në bashkëpunim dhe “Nxitja e urrejtjes ose grindjeve”, kryer në bashkëpunim;

O. R., banues në Tiranë, i dënuar për veprat penale “Rekrutimi i personave për kryerjen e veprave me qëllime terroriste ose të financimit të terrorizmit”, kryer në bashkëpunim, “Nxitja, thirrja publike dhe propaganda për kryerjen e veprave me qëllime terroriste”, kryer në bashkëpunim dhe “Nxitja e urrejtjes ose grindjeve”, kryer në bashkëpunim;Sh. D., banues në Tiranë, për të cilin Gjykata e Shkallës së Parë për Krimet e Rënda ka caktuar masën e sigurimit “Arrest në burg”, pasi dyshohet se ka kryer veprat penale “Rekrutimi i personave me qëllim kryerjen e veprave terroriste”, “Nxitja, thirrja publike dhe propaganda për kryerjen e veprave me qëllime terroriste” dhe “Nxitja e urrejtjes ose e grindjeve”;

LEXO EDHE:  Përdhunuan të miturën/ Lihen në burg adoleshentët

LEXO EDHE:  Vjedhja e Babagjyshëve/ Sajmir Kala, 18 vjet e 3 muaj burg

S. A., banues në Tiranë, i dënuar nga Gjykata e New York-ut (SHBA), me 22 vite heqje lirie, për vepra penale që lidhen me terrorizmin. Këta individë, si subjekt i Ligjit Special, duhet t’u përgjigjen me shkrim, brenda 48 orësh, të gjitha pyetjeve të OFL-së dhe më pas, përgjigjet e marra do t’i dërgohen SPAK-ut, për veprime të mëtejshme.

OFL është në veprim të pandërprerë dhe në kryerje të veprimeve komplekse për vendosjen e sekuestrove emergjente mbi pasuritë e dyshuara të përfituara nga krimi, si dhe për dërgimin e formularëve të vetëdeklarimit të gjithë personave që janë subjekt i Ligjit Special. OFL do të informojë publikun në vijimësi për të gjitha nismat procedurale dhe operacionet ekzekutive që do të kryejë.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Çmimi “Aleko Prodani” / Andi Përmeti: “Kur fëmija nderon babain”

Publikuar

-

Nga

Aleko Prodani

Djali i aktorit të famshëm shqiptar Albano Prodani ka fituar çmimin që mban emrin e të atit, “Aleko Prodani”.

Me anë të një stausi në rrjetet sociale Deputeti i Bindjes Demokratike, Andi Përmeti, ka uruar aktorin që fitoi cmimin “aktori më i mirë joprotagonist”, në rolin e doktor Adhamullit, në komedine “Pas vdekjes”, në festivalin KoKo Fest.

LEXO EDHE:  U hodh nga pallati që t’i shpëtonte prostituimit/ Në pranga tre vëllezërit shqiptarë“Me mikun tim, Albano Prodani, fituesin e çmimit “aktori me i mire joprotagonist”, në rolin e doktor Adhamullit, në komedine “Pas vdekjes”, në festivalin KoKo Fest.

LEXO EDHE:  U arrestuan pas shembjes së Teatrit/ Gjykata jep vendimin për protestuesit

Korça e talenteve të mëdha”, shkruan deputeti./ CNA.al

LEXO TE PLOTE