Connect with Us

Shqipëria, “Parajsa e Drogës”/ Sfidë e NATO-s për presidentin e ardhshëm të SHBA-ve

Aktualitet

Shqipëria, “Parajsa e Drogës”/ Sfidë e NATO-s për presidentin e ardhshëm të SHBA-ve

Publikuar

-

Presidenti i ardhshëm i SHBA-ve Donald Trump do të përballet me një listë me probleme që kërkojnë zgjidhje.

Në Washington, shndërrimi i Shqipërisë në “Parajsën e Drogës së Ballkanit” ka kaluar pa u vënë re dhe kjo situatë kërkon vëmendje të menjëhershme nga ana e SHBA-ve. Kjo sepse Shqipëria duke qenë një anëtar i NATO-s, një aleance për të cilën SHBA është e zotuar të mbrojë, mund të sjellë rrezikimin e trupave amerikane në kohë krizash. NATO është aq e fortë aq sa hallka më e dobët.

Në janar të këtij viti Daily Mail nxori një artikull ku shkruante se një arsenal i tërë armësh dhe  municionesh luftarake ishte në zotërim të banditëve të Lazaratit të cilët mbronin perandorinë e drogës që kishin krijuar në këtë fshat ku ligji nuk depërtonte dot.

Shqipëria është shndërruar në një Meksikë apo Kolumbi të Ballkanit.

Këto dhe raporte të tjera tregojnë që Shqipëria nuk është vetëm një prodhues i lëndëve narkotike, por është gjithashtu një pikë tranziti për drogërat që vijnë nga Azia e më pas shpërndahen nëpër të gjithë Europën, këto raporte vijnë sipas Qendrës Europiane Për Monitorimin e Drograve dhe Varësinë nga Drroga.

Shtypi vendas i Shqipërisë ka supozuar se trafiku i drogës lidhet me figura të larta të qeverisë. (OSBE) Organizata për sigurinë dhe bashkëpunimin në Europë ka konfirmuar autenticitetin e një raporti të brendshëm (2015) që përfshinte ekzistencën e korrupsionit të një pjese të parlamentit duke përfshirë gjithashtu dhe Kryeministrin Edi Rama, një njeri që meqë ra fjala, ishte i ftuar në dasmën e George Soros.

LEXO EDHE:  Zgjedhjet Presidenciale në SHBA/ Konsulentja politike: Trump do përmbysë rezultatin, do marr mandatin e dytë

Për ti ndërlikuar gjërat, ISIS duket se po shfaqet si një rrezik i mundshëm në Shqipëri, një vend ku dominon një shumicë muslimane. Sipas raportimeve nga agjenci të ndryshme britanike lajmesh, simpatizantë të ISIS kanë marrë në kontroll ferma kanabisi në Shqipëri dhe janë përgjegjës të një pjese të madhe të drogës që hyn ilegalisht në Mbretërinë e Bashkuar.

Washington Post thekson se pavarësisht një tradite shekullore të tolerancës fetare nga shumica e shqiptareve, ISIS po gjen një numër simpatizantësh të vogël por të devotshëm. Kjo si pasojë e varfërisë korrupsionit të lartë dhe të papunësisë që shkon deri në 40% tek të rinjtë.

Është ky nivel korrupsioni që mund ti bëjë qeveritarët të mbyllin njërin sy kundrejt trafikut të drogës. Kjo mund të çojë në rënien e rendit dhe sigurisë në vend.

Duke qenë se prioriteti i SHBA është ti luftojë këto kërcënime dhe gjithashtu ta forcoi NATO-n, presidenti i ardhshëm do ta ketë prioritet zgjidhjen e problemit të drogës në Ballkan dhe në Shqipëri në veçanti./ Përshtatur nga Citynews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Aktualitet

Shifrat/ Ja sa të ardhura dhe shpenzime kanë deklaruar PS dhe PD për fushatën elektorale

Publikuar

-

Nga

Paratë që shpenzohet nga një parti politike gjatë fushatës elektorale është një indikator që tregon shumë për parimet e politikanëve të kësaj partie dhe strategjinë që ata do të përdorin nëse vijnë në pushtet.

Sipas grafikëve të të ardhurave dhe shpenzimeve të deklaruara nga dy partitë kryesore në vend, PS dhe PD, duket se çdo gjë shkon në rregull dhe sasia e të ardhurave të gjeneruara nga partitë politikë gjatë një viti është në gjendje të përgjigjet për shpenzimet e kësaj partie për fushatën elektorale.

Sidoqoftë, kjo është thjesht në pamje të parë. Nëse shohim më afër, këto parti kanë një mungesë të theksuar të deklarimit të burimeve të të ardhurave të tyre si dhe shpenzimeve.
Sipas deklarimeve të PS, gjatë vitit 2021, kjo parti gjenerojë fonde me vlerën 176 538 087 lekë (120 711 337 lekë të krijuara nga vetë partia dhe 55 826 750 lekë nga fonde publike).

Ndërohë sipas deklarimeve të PD, gjatë viti 2021, kjo parti gjenerojë një total prej 47 625 660 lekë (33 318 149 lekë nga fonde publike dhe 14 307 511 lekë të gjenderuara nga vetë partia).

Për sa i përket fushatës së vitit 2021, PS ka deklaruar se ka shpenzuar një total prej 172 046 612 lëkësh ndërsa PD një total prej 47 625 660 lekësh.

LEXO EDHE:  Kush gënjen, Ambasada e SHBA-ve apo Lulzim Basha?

LEXO EDHE:  Shkatërrohet banda shqiptaro-tuniziane në Itali/ 13 të arrestuarMungesa e publikimit të raporteve dhe transparencës në deklarimin e të ardhurave dhe shpenzimeve të partive politike vazhdojnë të jenë disa nga arsyet kryesore të nivelit të lartë të korrupsionit në vend, që i lejon këto parti dhe drejtuesit e tyre, të mos japin llogari për burimin e të ardhurave të tyre apo adresën se ku këto të ardhura shpenzohen./euronews

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Plas sherri në “Opinion”/ Marku-Shehajt: Matrapaz, je standard i ulët krahasuar me Bashën

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Vendimi i kreut të PD, Lulzim Basha për përjashtimin e ish-kryeministrit Sali Berisha nga grupi parlamentar ka shkaktuar debate në emisionin “Opinion” mes demokratëve Agron Shehaj dhe Mark Markut.

Agron Shehaj e ka cilësuar Mark Markun një standard të ulët krahasur me Bashën. Ai më tej i tha se Markut nuk ia mbajti, la mandatin dhe iku nga Partia Demokratike.

Ndërkohë Marku ia ka kthyer duke i thënë se ai nuk guxoi të ishe kundërshtar i Bashës dhe nuk arriti të mbajë një fjalim.

Shehaj: Unë mendoj se Berisha nuk do të tërhiqet do vazhdojë në rrugëtimin që ka vazhduar, Unë habitem që vihet në dyshim mbledhja e Kuvendit, minimalisht të thoshin që Berisha do i mbledhi firmat, pasi me sa kemi parë është marrëzi të thuash se nuk ka për ti mbledhur, po të thoshin që firmat janë flas të gjenin një kleçkë

LEXO EDHE:  “Doing Business 2019”/ Ku renditet Shqipëria, pengesë taksat dhe lejet e ndërtimit

LEXO EDHE:  Artan Hoxha zbulon strategjinë e re të trafikantëve/ Publikon foton e pajisjes inteligjente

Marku: Unë isha për një Kuvend Kombëtar për ndryshimin e PD. Ti s’guxove të ishe kundërshtar i Bashës, nuk mbajte një fjalimShehaj: Kur unë kundërshtoja Bashën ti bëje fushatë.

Marku: Unë isha për ndryshim për mirë jo për keq, që të shkonte nga Basha tek ti. Unë mendoj që një matrapaz nuk mund të bëhet kryetar

Shehaj: Je mirë nga mendja ti

Marku: Ti je standard i ulët krahasuar me Bashën

Shehaj: Standard i ulët je ti që le mandatin se nuk ta mbajti./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“PD duhet të kalojë nga demokracia”/ Shehaj: Berisha nuk do të tërhiqet

Publikuar

-

Nga

Agron Shehaj: PD duhet të tregojë burimin e financimit

Deputeti i Partisë Demokratike, Agron Shehaj, ka deklaruar se kreu i PD, Lulzim Basha, edhe pse është shprehur si pro-amerikan, nuk është një i tillë.

Ai ka thënë se nuk ndodh në Amerikë që kryetari të marrë një vendim i vetëm.

Shehaj ka theksuar se lidhur për përjashtim e ish-kryemistrit Sali Berisha, duhet ishte pyetur anëtarësinë e PD.

“Parashikimi i mundshëm në Shqipëri nuk është optimist. Nuk ndodh në Amerikë që kryetari të marrë një  vendimin i vetëm. Nuk ndodh që fati i partisë duhet të vazhdojë në duart e tij”.Ai ka thënë më tej se PD duhet të kalojë nga demokracia dhe të mos mendojë gjithsecili për interesin e vetë.

LEXO EDHE:  Zgjedhjet Presidenciale në SHBA/ Konsulentja politike: Trump do përmbysë rezultatin, do marr mandatin e dytë

LEXO EDHE:  Komisioneri Varhelyi: Shqipëria bëri një hap të madh drejt BE-së

“PD duhet të kalojë nga demokracia. Unë mendoj që Bersiha nuk do të tërhiqet. Kur dëgjoj që sdo mblidhet asnjë forum i PD, mendoj që gjithsecili do mendojë për inetresin e vetë, do fillojnë do të kapën”, ka deklaruar ai.

Shehaj ka thënë se modeli që duhet ndjekur është ai perëndimor.

“Thjesht ne shikojmë perëndim, pyetën anëtarët, forumet, kjo duhet të ndodhë në PD, shumë parti kanë patur të njëjtin problem. Ne themi nuk e mbledhim kuvendin se u mblodh para dy muajsh, por kur u mblodh nuk ishte marrë ky vendim”, ka thënë Shehaj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE