Connect with Us

FOTO/Porsche Mission Es pritet të ketë 20 mijë shitje çdo vit

Kuriozitete

FOTO/Porsche Mission Es pritet të ketë 20 mijë shitje çdo vit

Publikuar

-

Ndërkohë që gjërat kanë shkuar shumë mirë për kompaninë e famshme të prodhimit të makinave Telesta, kjo gjë pritet të ndyshojë shumë shpejt. Telesta prodhon makina elektrike të jashtëzakonshme, me çmim të leverdisshëm dhe me cilësi. Por gjërat pritet të ndryshojnë shumë shpejt. Tashmë që kompanitë e mëdha po hyjnë shumë në këtë segment të tregut, Telesta pritet të ketë dëme të mëdha në shitjen e makinave të saj.

LEXO EDHE:  Irina Shaik provokon me nudo (Foto 18+)

Kompania e parë e madhe që do të prezantojë makinën e saj si një konkurente e drejtpërdrejtë e Telesta do jetë Porsche e cila në vitin 2019 pritet të hedhë në treg makinën e saj Mission Es dhe sipas CEO së kompanisë Oliver Blume, kompania pret të ketë një shitje prej 20 mijë makinash. Kjo do të thotë që pjesa që Telesta zotëron në treg do të zvogëlohet ndjeshëm./Citynews.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Zbulohet legjenda e mbretit Arthur/ Ekspertët deshifrojnë shtatë faqe të një dorëshkrimi 700 -vjeçar

Publikuar

-

Nga

Fragmente të një dorëshkrimi mesjetar të shkruar me dorë që tregojnë historinë e Merlin Magjistarit nga legjenda e Camelot janë përkthyer në anglisht.

Teksti tregon për betejat midis mbretit Arthur dhe mbretit Claudas, si dhe romancën midis Merlin dhe Viviane, e njohur si “Zonja e Liqenit”.

Shtatë copat e pergamenës datojnë rreth 770 vjet më parë, dhe u zbuluan në vitin 2019  në Bibliotekën e Koleksioneve të Veçanta të Universitetit të Bristolit nga hulumtuesit që gjurmuan tomat e vjetra. Ekspertët besojnë se fragmentet përfaqësojnë disa nga shembujt më të hershëm të mbijetuar të pjesës së tyre të tregimit.  Ato ishin ngjitur në një kopje me katër vëllime të veprave të filozofit francez Jean Gerson, botuar në vitet 1494-1502.

Dokumentet përmbajnë një pasazh të vazhdueshëm nga grupi i teksteve të vjetra franceze të shekullit të 13 -të të njohur si Cikli ‘Vulgate’ ose ‘Lancelot -Grail’. Studiuesit besojnë se këto tekste u përdorën si burim për ‘Le Morte d’Arthur’ të Sir Thomas Malory, në të cilin bazohen shumë ritregime moderne të legjendës Arthuriane.

Ekipi përdori teknika të avancuara të imazhit për të zbuluar pjesët e dëmtuara të tekstit të padukshme më parë me sy të lirë, dhe ata gjithashtu identifikuan bojën e përdorur. Duke qenë në gjendje të transkriptojnë Bristol Merlin në anglisht, studiuesit ishin në gjendje të identifikonin dallime të ndryshme delikate, por domethënëse në këtë tregim të Ciklit Vulgate në krahasim me përsëritjet më moderne.

Për shembull, përshkrimet e veprimeve të personazheve të ndryshëm janë në vende më të detajuara në këtë version të vjetër të tregimit, veçanërisht kur konsiderohen luftime. Dhe në një pjesë të tekstit, në të cilin Merlin udhëzon se kush do të udhëheqë secilën nga katër divizionet që përbëjnë forcat e Arthur, katër udhëheqësit e zgjedhur janë të ndryshëm sesa në versionet më të njohura, të mëvonshme të tregimit.

LEXO EDHE:  Foto – Kush është roja mostër i shkollës që abuzoi me të miturën

LEXO EDHE:  E trishtë/ Deputetja poston fotot: Shiko çfarë gjeta në një shtëpi në TiranëDallimet e tjera janë më të vogla në natyrë. Për shembull, në ritregimet moderne të legjendës, Mbreti Claudas, kundërshtari i Arturit që sundoi mbi një rajon në Francën qendrore të njohur si Terre Deserte, “Mbeturinat e Hedhura në Tokë”  plagoset përmes kofshëve.

Plagët e kofshës shpesh përdoren si metafora për impotencë ose tredhje, shpjegoi ekipi, duke lejuar një interpretim të ndryshëm të historisë në versione të tilla me atë të Bristol Merlin, në të cilin natyra e saktë e plagës nuk përshkruhet.

Një mospërputhje tjetër midis rrëfimeve vjen në formën e takimit të Merlin me magjistaren Viviane – personazhi i njohur në shumë interpretime të mëvonshme të legjendës Arthurian, si ajo e Malory, si “Zonja e Liqenit”.

Ndryshe nga versionet më moderne të përrallës, në të cilën Viviane josh Merlin dhe e burgos atë në një kullë ku ata bëjnë dashuri (para se ta lënë përfundimisht në një varr magjik për të vdekur me një vdekje të ngadaltë), historia është disi e zbutur. Merlin qëndron me Viviane për një javë, mesa duket ekupti se po binte në dashuri me të, dhe vendosi të kthehej në krahun e Arturit./ CNA.al

Marrë nga Daily Mail.

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Pse çiftet që bashkëjetojnë para martesës kanë marrëdhënie më të forta

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Kohët e fundit, më shumë çifte vendosin të bëhen “shokë dhome” para se të martohen. Sipas Qendrës Kombëtare për Kërkimin e Familjes dhe Martesës, 66% e çifteve të martuara amerikane kanë jetuar së bashku para se të martoheshin. Edhe pse ky vendim dikur konsiderohej tabu, tani është bërë shumë i zakonshëm.

Disa nga arsyet pse çiftet po zgjedhin të bashkëjetojnë para martesës janë:

Njihni më mirë personin.

Pavarësisht se sa kohë keni që jeni në një lidhje, disa gjëra do t’I mësoni vetëm nëse jetoni me partnerin tuaj. Ju mund të zbuloni gjëra të reja dhe të kuptoni se në të vërtetë nuk paskeni ditur asgjë reth personit që keni në krah.

Nëse ju zgjidhni të bashkëjetoni me partnerin apo partneren tuaj atëherë do të keni mundësinë të zbuloni nëse është vërtetë ai personi i duhur për ju.

Ndani punët e shtëpisë.

Sipas një sondazhi të Qendrës Kërkimore Peë të vitit 2007 , ndarja e punëve të shtëpisë ishte e renditur në vendin e 3 nëse doni një martesë të mirë apo partner besnik. Prandaj, është e preferueshme që së pari të bashkëjetoni dhe të vendosni një sistem për detyrat shtëpiake. Kur të ndodhë kjo, të dy partnerët do të njihen me përgjegjësitë e ndryshme dhe do të dinë se çfarë pritet prej tyre pasi të thonë “Unë pranoj”.

LEXO EDHE:  Irina Shaik provokon me nudo (Foto 18+)

LEXO EDHE:  Gjysmë e zhveshur/ Oriola Marashi tejkalon kufijtë e imagjinatësMenaxhoni më mirë financat tuaja.

Ju do të arrini të kuptoni nëse partneri juaj është njeri që shpenzon pak apo shumë nëse vdnosni të bashkëjetoni.

Kur ju dhe partneri juaj krijoni një plan të qartë se kush do të paguajë çfarë, ju i mbani problemet financiare larg ndikimit negativ në martesën tuaj më vonë.

Keni më shumë intimitet

Intimiteti është gjithashtu një nga arsyet pse njerëzit e konsiderojnë bashkëjetesën para martesës, bazuar në një studim të fundit . Ata pëlqejnë të kalojnë kohë cilësore me partnerin e tyre në një nivel fizik dhe emocional, gjë që është një mënyrë e shkëlqyeshme për të ndërtuar një marrëdhënie solide para martesës.

Do të bëheni më të mirë në zgjidhjen e konflikteve.

Është e vërtetë që të jetosh me një partner apo partnere është shumë më sfiduese sesa të takoni njëri-tjetrin herë pas here.

Do të filloni të keni mosmarrëveshje për gjëra më të vogla kur të filloni të jetoni me njëri -tjetrin. Sidoqoftë, kur qëndroni me njëri -tjetrin, filloni të punoni për problemet ekzistuese. Do të filloni të zhvilloni një mënyrë të shkëlqyeshme për zgjidhjen e konflikteve, e cila është shumë e dobishme për martesën tuaj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

12 vjeçari bën xhiron në rrjet/ Krijon vepra arti dhe i shet 290 mijë paundë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Një djalë 12-vjeçar nga Londra ka fituar rreth 290,000 paund gjatë pushimeve në shkollë, pasi krijoi një seri veprash arti të pikseluara të quajtura “balena të çuditshme” dhe shiti shenja jo të kompozueshme (NFT).

Me NFT -të, veprat e artit mund të “shenjohen” për të krijuar një certifikatë dixhitale të pronësisë që mund të blihet dhe shitet.

Ato në përgjithësi nuk i japin blerësit veprën e vërtetë të artit ose të drejtën e autorit të tij.

LEXO EDHE:  Robert Berisha nostalgji për adoleshencën/ Ja si dukej këngëtari 26 vite më parë

LEXO EDHE:  “Isha nën vëzhgim...”/ Erla Mëhilli publikon foton e 10 viteve më parëBenyamin Ahmed po i mban të ardhurat e tij në formën e Ethereum – kriptomonedhës në të cilën ato u shitën.

Kjo do të thotë se ato mund të rriten ose ulen në vlerë dhe nuk ka asnjë mbështetje nga autoritetet nëse portofoli dixhital në të cilin ai i mban ata është hakuar ose komprometuar./ CNA.al

LEXO TE PLOTE