Connect with Us

VIDEO-SKANDALI/ Meta dhe Kastriot Ismailaj bashkë në festë. Komisionet hetimore nuk thërrasin Kreun e LSI

Aktualitet

VIDEO-SKANDALI/ Meta dhe Kastriot Ismailaj bashkë në festë. Komisionet hetimore nuk thërrasin Kreun e LSI

Publikuar

-

Citynews sjell ekskluzivisht një video-fakt dhe dëshmi që përfshin Kreun e Kuvendit Ilir Meta, në skandalin dhe aferën e CEZ-DIA e shumëpërfolur në media. Akuza dhe kundërakuza, por në fund Ilir Meta tha për mediat se nuk e njihte Kastriot Ismailaj. Më pas doli edhe një përgjim telefonik në lidhje me disa mesazhe të Metës drejtuar Kastriot Ismailajt. Por sot askush ende nuk e ka thirrur si dëshmitar apo palë në atë skandal, Ilir Metën.

Në Parlament janë ngritur dy komisione që do të hetojnë privatizimin e CEZ por edhe dëmet që ajo i ka shkaktuar buxhetit. Njëri drejtohet nga Edmond Spaho dhe tjetri nga Taulant Balla. Asnjëri prej tyre nuk e ka thirrur deri më sot Ilir Metën si dëshmitar dhe person në dijeni në lidhje me aferën CEZ. As si ministër Ekonomie në kohën e Berishës, dhe as si mik të Kastriot Ismailaj, i cili ndodhet sot në një proces gjyqësor në Prokurorinë e Krimeve të rëndë.

Burime nga Komisioni Spaho, i thanë Citynews se Ilir Meta nuk është në listën e personave që do të thirren për tu dëgjuar. Citynews u interesua pranë Komisionit Balla, edhe tek ky komision Meta nuk do të thirret për tu dëgjuar, nuk është i përfshirë në listën për të dëshmuar. Dy komisione parlamentare zhvillojnë një hetim për sy e për faqe, thjesht dhe vetëm për të gënjyer shqiptarët. Një nga njerëzit kryesorë, Ish-ministër Ekonomie dhe mik i Kastriot Ismailaj nuk thirret nga komisionet hetimore, a thua se hetimi po bëhet për të shpëtuar Ilir Metën.

Ky material që po ripublikohet shpresojmë t’ju shërbejë Edmond Spahos dhe Taulant Ballës si fakt dhe dëshmi për Ilir Metën. Opozita nga njëra anë i shtrin dorën Ilir Metës dhe nga ana tjetër duket se ka frikë ta hetojë, thjesht dhe vetëm se e do në gjirin e saj. PS dhe Rilindja gjithashtu janë peng të Metës dhe LSI-së.

LEXO EDHE:  Emrat/ Politikanët që premtuan dorëheqje, por gënjyen

Shkrimi i plotë publikuar gjatë skandalit CEZ-DIA

Kjo video është realizuar në vitin ndoshta pak të largët 1999, siç duket edhe nga data që jepet në filmim.

Një festë familjare ku Ilir Meta dhe bashkëshortja e tij festonin me familjen e Kastriot Ismailaj, së bashku me ish-Ministrin e Mbrojtjes në Luan Hajdaraga. Në video duket qartë se Metta dhe Ismailaj, ata trokasin gotat dhe njohja e tyre duket qartazi, feste familjare dhe ne krye qendron Meta.

Kastriot Ismailaj është një nga personazhet e akuzuar për aferën CEZ nga PD dhe vetë qeveria. Akuzat ndaj tij vijnë për mbledhjen e disa milionë euro borxhe të CEZ, ndërkohë kjo video tregon se Ismailaj dhe Meta nuk u njohën në kohën e CEZ, por shumë e shumë vite më parë.

Ajo që përflitet për aferën CEZ nga qeveria dhe opozita, në fakt po merr dritë çdo ditë e më shumë. SMS-ja për 200  apo drekat e darkat dhjetra vite më parë janë dëshmi e një miqësie të thellë të Ismailajt me Ilir Metën.

Ismailaj u akuzua për aferen CEZ-DIA, opozita gjithashtu akuzoi Ilir Metën i cili refuzoi të jepte dorëheqjen duke thënë se vetëm e njihte Ismailajn si shumë biznesmenë të tjerë.

Pak ditë më parë gazetari Artan Hoxha publikoi edhe një tjetër material të Prokurorisë ku biznesmeni Ismailaj komunikonte me kreun e kuvendit Ilir Meta. Ky i fundit i kishte dërguar një sms ku i kërkonte 200 mijë me patjetër.

Kjo video është në një festë familjare të Ismailaj, një ditëlindje ku Ilir Meta është në krye të tavolinës së bashku me ish-Ministrin socialist të Mbrojtjes Luan Hajdaraga. Trokitjet e gotave, kërcimi dhe miqësia duhet qartaz në këtë video./ Citynews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ekonomi

Euro nuk e ndal rënien/ Zbret në nivelin më të ulët nga shtatori 2019

Publikuar

-

Nga

Monedha e përbashkët nuk po e ndal rënien në tregun vendas, e ndikuar nga efektet sezonale që ushtrojnë presion për nënçmimin e saj gjithnjë në gjysmën e parë të muajit gusht.

Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, një euro u këmbye sot me 121.47 lekë, duke rënë me 0.03 lekë në raport me ditën e mëparshme. Që nga fillimi i javës, monedha e përbashkët është nënçmuar me gati 0.2 lekë.

Ky është niveli më i ulët që nga shtatori 2019, kur euro këmbehej me 121.44 lekë. Në verë të 2019-s, euro zbriti nën 121 lekë për herë të parë në 11 vite.

Arsyet e rënies se monedhës së përbashkët krahas efekteve sezonale si rrjedhojë e prurjeve të turistëve dhe emigrantëve, sipas aktorëve të tregut lidhen edhe me flukset e larta të valutës informale që hyjnë në vend. Në kahun tjetër kërkesa për valutë dhe tërheqja e saj nga bizneset mbetet në nivele shumë të ulëta.

LEXO EDHE:  Emrat/ Politikanët që premtuan dorëheqje, por gënjyen

Edhe në bursat ndërkombëtare euro ka qenë e dobët. Ditën e sotme një euro u këmbye me 1.185 dollarë niveli më i ulët në gati dy muaj, si rrjedhojë e pasigurive që qëndrojnë në ekonomi nga një valë e re e infeksioneve.

LEXO EDHE:  I shkoi Metës në Presidencë/ Basha zbulon detaje nga takimi: Do bëj gjithçka që…

Edhe në tregun e brendshëm dollari ishte me rritje sot, duke u këmbyer me 102.45 lekë, ose 0.21 lekë më shumë se një ditë më parë.

Euro është këmbyer mesatarisht me 122.8 lekë, për periudhën janar- 4 gusht, nga 123.7 lekë në të njëjtën periudhë të një viti më parë dhe 123.5 lekë në janar-gusht 2019./Monitor

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ndihma nga BE për shuarjen e zjarreve/ Meta: Mirënjohje për solidaritetin në momente kritike

Publikuar

-

Nga

Terrori në Velipojë/ Meta apel Policisë: Po vihet në rrezik jeta dhe shëndeti i dhjetëra qytetarëve, merrni masat

Presidenti Ilir Meta ka reaguar sërish përsa i përket situatës së zjarreve që kanë përfshirë Shqipërinë.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Meta ka shprehur mirënjohjen për solidaritetin dhe ndihmën që kanë marrë nga BE në këto momente kritike për vendin tonë.

I shumëpritur aktivizimi i Mekanizmit të Mbrojtjes Civile nga Bashkimi Europian për Shqipërinë, në kushtet e një situate tepër të rrezikshme të përballjes me zjarret.

Mirënjohje për solidaritetin dhe ndihmën e përhershme në momente kritike! 🇦🇱🇪🇺”, shprehet presidenti Meta./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

I shkarkuar nga Kuvendi/ Meta hakmerret, nis turin e kthimit të ligjeve

Publikuar

-

Nga

Meta ngre shqetësimin e zbrazjes së Shqipërisë/ ‘Një fatkeqësi kombëtare! Të merren masa sa nuk është vonë’

Brenda dy ditësh, Presidenti Ilir Meta ka rikthyer dy ligje pas në Kuvend.  Dje, ktheu ligjin për të huajt dhe sot njofton se ka kthyer Ligjin për buxhetin.

Presidenti Ilir Meta ka dekretuar, kthimin në Kuvend të ligjit nr. 86/2021 “Për miratimin e aktit normativ, me fuqinë e ligjit, nr. 25, datë 22.6.2021, i Këshillit të Ministrave “Për disa ndryshime dhe shtesa në ligjin nr. 9936, datë 26.6.2008 “Për menaxhimin e sistemit buxhetor në Republikën e Shqipërisë”, të ndryshuar”, për rishqyrtim.

Sipas Metës, akti normativ miratuar me ligjin nr. 86/2021, në nenet 1 dhe 2 të tij, bien ndesh me parimet e ligjit themeltar të shtetit dhe rrezikon qëndrueshmërinë financiare të vendit.

Ky ndryshim i ligjit bazë, sipas arsyetimit të nismëtarëve, është sjellë si domosdoshmëri me qëllim adresimin e çështjes:

–  së ofrimit të fleksibilitetit të domosdoshëm të manovrimit të buxhetit të shtetit si instrument kryesor stabilizues dhe nxitës të rritjes ekonomike, si dhe

– të ofrimit të kredibilitetit të qëndrueshmërisë së financave publike.

 Por në realitet, Akti Normativ i miratuar nuk influencon në mënyrë të drejtpërdrejtë vetëm çështjet e synuara nga Qeveria. Përkundrazi, kjo vendimmarrje ka një fushë veprimi dhe ndikimi më të gjerë për arsye se:

 Së pari, nëpërmjet ndryshimeve të miratura në Aktin Normativ nuk preken vetem parimet qe lidhen me qëndrueshmërinë e borxhit, si dhe të kufirit të defiçitit buxhetor, por nuk arrihen të zbatohen të gjitha parimet e parashikuara në nenin 4/1 të Ligjit Organik te Buxhetit (LOB), pikërisht të përdorimit të të ardhurave nga privatizimi për uljen e borxhit publik, si dhe parimin e displinimit të ndryshimit të ligjeve fiskale.

 Së dyti, ndryshimet e miratuara do të sjellin rrezikun real të lartë të rritjes së mëtejshme të borxhit publik, dhe të mos respektimit të disiplinës financiare për administrimin fiskal si në drejtim të burimeve, ashtu edhe në drejtim të shpenzimeve publike.

 Duke patur në konsideratë edhe raportet zyrtare të institucioneve financiare ndërkombëtare të cilat operojnë, asistojnë dhe monitorojnë vendimmarrjet ekonomike si, FMN e Banka Botërore, lidhur me masat fiskale të ndërmarra nga Qeveria me qëllim rimëkëmbjen ekonomike dhe sociale të vendit nga pasojat e tërmetit të nëntorit të vitit 2019 dhe të Covid-19, vendi ynë kuotohet pikërisht në vendet e fundit, me një nivel shumë më të ulët të mbështetjes fiskale krahasuar me vendet e rajonit.

 Qëndrimi i Presidentit të Republikës për vendimmarrje më cilësore dhe rialokimet e fondeve me qëllim krijimin dhe përballimin e pasojave ekonomike të prodhuara nga fatkeqësitë natyrore kanë qenë të adresuara në mënyrë të përsëritur si në adresë të Qeverisë, por edhe Kuvendit.

 Lidhur me argumentin se ndryshimet e miratuara me Aktin Normativ ofrojnë  fleksibilitet të domosdoshëm të manovrimit të buxhetit të shtetit si instrument kryesor stabilizues dhe nxitës të rritjes ekonomike, në realitet, Akti Normativ nëpërmjet ndryshimeve të miratuara, sjell efektin e drejtpërdrejtë në rritjen e shpenzimeve publike kryesisht nëpërmjet rritjes së investimeve si “stimul për nxitjen ekonomike”, thuhet në njoftimin e Presidencës.

LEXO EDHE:  Akuza/ Monika dhe Luli në “çadrën e frikës”, tentuan të bllokonin reformën në drejtësi

LEXO EDHE:  Skandali/ Xhafaj ndëshkon oficerin që hetoi djalin e deputetit

Kujtojmë se Kuvendi i Shqipërisë, në seancën plenare të datës 01 korrik 2021, ka miratuar ndër të tjera edhe ligjin nr. 86/2021 “Për miratimin e Aktit Normativ, me fuqinë e ligjit, nr. 25, datë 22.6.2021, i Këshillit të Ministrave “Për disa ndryshime dhe shtesa në ligjin nr. 9936, datë 26.6.2008 “Për menaxhimin e sistemit buxhetor në Republikën e Shqipërisë”, të ndryshuar”./CNA.al

LEXO TE PLOTE