Nga Kastriot Myftaraj/ Rama kërcënoi Merkelin. Nëse BE nuk e pranon, do ta orientojë Shqipërinë nga Turqia e Erdoganit – CNA
Connect with us

Aktualitet

Nga Kastriot Myftaraj/ Rama kërcënoi Merkelin. Nëse BE nuk e pranon, do ta orientojë Shqipërinë nga Turqia e Erdoganit

Publikuar

-

Nëse iu kujtohet Edi Rama e bëri të ditur në fund të tetorit se do të takohej me Merkelin në 28 nëntor në Berlin. Lajmi u dha në 27 tetor. Pra para zgjedhjeve presidenciale në SHBA, në të cilat pritej fitorja e Hillary Clinton, e cila mbështetej nga Soros, mbrojtësi i Ramës.
Kështu që, nëpërmjet administratës së tashme amerikane e cila ishte vënë tërësisht në shërbim të Hillary Clinton, Soros mundi të lobonte te Merkel që në 28 nëntor, ditën e festës kombëtare të Shqipërisë, Rama të merrte nga Merkel, në Berlin lajmin e mirë se Gjermania mbështeste kërkesën e Shqipërisë për nisjen e bisedimeve për anëtarësim në Bashkimin Europian.
Se ç’ kuptim tjetër kishte që kryeministri i Shqipërisë të shkonte për vizitë në një shtet tjetër ditën e festës kombëtare? Kjo bëhet për një arsye të posaçme.
Nën ndikimin e Gjermanisë nisjen e bisedimeve për anëtarësim me Shqipërinë, do ta pranonte edhe pjesa tjetër e BE. Por në zgjedhjet presidenciale amerikane fitoi Trump, armiku i Soros.
Në këto rrethana të reja, Merkel dërgoi në Tiranë një deputet të rëndësishëm të parlamentit gjerman, z. Krichbaum, për ta paralajmëruar Ramën që të mos shkonte fare në Berlin, duke i bërë një denoncim të rreptë qeverisjes së tij. Por Rama e quajti z. Krichbaum me tallje “Krriçi i Saliut” dhe shkoi në Berlin të takojë Merkelin, e cila nuk mund të mos e priste pasi takimi ishte caktuar më parë. Por Merkeli nuk tha atë që priste Rama, por përsëriti në terma të zbutur denoncimin e deputetit të saj.
Me arrogancën e tij të njohur, të ushqyer në mjedisin sorosian, Rama nuk mungoi që ta kërcënojë Merkelin në konferencën e përbashkët për median, duke bërë aluzion se nëse BE nuk pranonte kërkesat e tij, do ta orientonte Shqipërinë nga Turqia e Erdoganit.
Vetëm për këtë fjali Rama e meriton të ndalohet me dhunë që të zbresë nga aeroplani në aeroportin “Nënë Tereza” dhe po arriti të zbresë të rrethohet në selinë e Kryeministrisë e të digjet i gjallë atje brenda nëse bën qëndresë.
Ky horr politik mendon se e ka Shqipërinë si ato lapsat që vendos në xhepin e xhaketës për të bërë karikaturat e tij, dhe mund ta përdorë si të dojë, ta çojë në Europë, në Azi, ta mbushë me plehra, ta hedhë në det./Kastriot Myftaraj

Aktualitet

Zbulohet numri i fanellës së Hazard te Reali/ Një numër historik

Publikuar

-

Eden Hazard do të vijojë dinastinë Emilio Butragueno, Raul dhe të Cristiano Ronaldos që mbi shpinë mbajtën dhe shkëlqyen me numrin 7.

Në prezantimin e belgut në “Santiago Bernabeu” nuk kishte numër në fanellën e tij. Shumë u përfol për numrin 10, më pas u zbulua se Modric do vijojë ta mbajë këtë numër.

Numri i Hazard mbete enigmë, por një fans ka zbuluar një detaj interesant. Tifozi madrilen ka porositur një fanellë të 28-vjeçarit në një dyqan zyrtar të klubit spanjoll në Dubai, në porosinë e tij tifozi kishte bërë të qartë se dëshironte numrin 10, por i ka mbërritur ajo me numrin 7, teksa edhe në dyqanin zyrtar është ekspozuar fanella e belgut me këtë numër.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Skandali me përgjimet/ Artan Hoxha: Politika të paguajë faturën

Publikuar

-

Gazetari investigativ i kronikës së zezë, Artan Hoxha ka komentuar daljen e përgjimeve nga “Bild”, për blerjet e votave në zgjedhjet e 2016 në Dibër. Në një dalje televizive, Hoxha ka thënë se dalja e këtyre përgjimeve në një gazetë të huaj është një dëm për Shqipërinë dhe imazhin e saj.

Ndërsa, përsa i përket mënyrës sesi mund të zgjidhet kjo çështje, Hoxha propozoi dy rrugë: hetimet nga prokuroria dhe shkuarjen në zgjedhje.

“Çdo media  e huaj po t’i nxirrte këto përgjime, është një problem i madh për Shqipërinë. Po ta shihni, shkrimi shoqërues me përgjimet, i drejtohet lexuesit të huaj evropian dhe kjo ndikon në imazhin e vendit.

LEXO EDHE:  Rama i përgjigjet Metës/ Kjo luftë e turpshme do dështojë

Kemi të bëjmë me një dosje elektorale. Kodi Penal parashikon që krimi elektoral konsumohet para, gjatë ditës së zgjedhjeve dhe gjatë numërimit të votave. Pas tre vjetësh, ti se ke mundësinë ta kapësh krimin në flagrancë.

Brenda 3 ditësh janë regjistruar me mijëra biseda. Jemi para faktit se si zgjidhet kjo çështje: ose heton Prokuroria, ose shkohet në zgjedhje dhe ka një faturë politike me votat e popullit. Që të të ndëshkojë populli duhet të ketë zgjedhje”, ka thënë Hoxha./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Vendimi për negociatat/ Vasili: Nuk hapen as pas 10 vitesh

Publikuar

-

Ish kreu i Grupit Parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar pas shtyrjes së negociatave në tetor për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Në një postim në rrjetet sociale, Vasili shkruan  se me Ramën kryeministër nuk do të ketë çelje negociatsh as pas 10 vitesh. Ndërsa ngre dhe një sërë pyetjesh.

Postimi i plotë

Urime te marrit te Surrelit se nuk paska “celur” negociatat!?

Mire qe ky i marre nuk ja hapi negociatat Shqiperise, por duhet ti kerkojme ndjese edhe Maqedonise se Veriut,qe ia shtyme vendimin per ne tetor.

Ky psikopati po nuk i thirri mendjes dhe keto pak dite do tu riktheje edhe vizat shqiptareve brenda 30 qershorit,se celje negociatash me kete te marrē nuk ka as pas 10 vjetesh.

Edhe disa pyetje……per Mashtruesin Rama.

Po shampanja qe u hap vjet per hapjen imagjinare te negociatave ku vajti?

Po dekoratata e ambasadoreve a do kthehen mbrapsht?

Po per vandakun e genjeshtrave a do kerkoje falje ky i marre ?

LEXO EDHE:  “Shqiptarët do t'a izolojnë Ramën”/ Paralajmërimi i fortë i Vasilit

Neqoftese i ka harruar genjeshtrat po ja kujtojme me kete VIDEO dhe ishalla nuk thote edhe qe nuk eshte ai./CNA.al

Urime te marrit te Surrelit se nuk paska "celur" negociatat!?Mire qe ky i marre nuk ja hapi negociatat Shqiperise,por duhet ti kerkojme ndjese edhe Maqedonise se Veriut qe ia shtyme vendimin per ne tetor.Ky psikopati po nuk i thirri mendjes dhe keto pak dite do tu riktheje edhe vizat shqiptareve brenda 30 qershorit,se celje negociatash me kete te marrē nuk ka as pas 10 vjetesh.Edhe disa pyetje……per Mashtruesin Rama.Po shampanja qe u hap vjet per hapjen imagjinare te negociatave ku vajti?Po dekoratata e ambasadoreve a do kthehen mbrapsht?Po per vandakun e genjeshtrave a do kerkoje falje ky i marre ?Neqoftese i ka harruar genjeshtrat po ja kujtojme me kete VIDEO dhe ishalla nuk thote edhe qe nuk eshte ai.

Gepostet von Petrit Vasili am Dienstag, 18. Juni 2019

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet19:08 - 18 Qershor, 2019

A i ka mbajtur Presidenti Trump premtimet e bëra?

Ndërsa demokratët vazhdojnë përplasjen njëvjeçare për të parë se kush do të sfidojë Presidentin Donald Trump në zgjedhjet 2020, presidenti...

Aktualitet18:47 - 18 Qershor, 2019

Erdogan e quan “martir”/ Funerali i ish presidentit egjiptian, Mohamed Morsi

Ish presidenti egjiptian Mohamed Morsi, udhëheqësi i parë i zgjedhur në mënyrë demokratike në vend, i cili u detyrua më...

Aktualitet18:39 - 18 Qershor, 2019

Shtetet e Bashkuara ratifikojnë marrëveshjen e ekstradimit me Kosovën

Ministri i Drejtësisë në Kosovë, Abelard Tahiri, tha të martën se ka marrë një letër të nënshkruar presidenti i Shteteve...

Aktualitet18:26 - 18 Qershor, 2019

Gjoka bën deklaratën që nuk pritej: Më mirë që na ra Debreceni

Kukësi do të përballet me Debrecenin në turin e parë të Europa League dhe në kampin verilindor e kanë pritur...

Aktualitet19:48 - 17 Qershor, 2019

Ndërron jetë në sallën e gjyqit ish Presidenti i “Pranverës Arabe”

Mohamed Morsi, ish presidenti i  Egjiptit, i dalë pas lëvizjes së njohur si “Pranvera Arabe”, që rrëzoi nga froni presidencial...

Aktualitet19:04 - 17 Qershor, 2019

Vizitë në Sarajevë/ Palmer: Rusia po bllokon Ballkanin Perëndimor

Zëvendësi i ndihmësit të Sekretarit amerikan të Shtetit për Evropën, Matthew Palmer ka deklaruar se SHBA angazhohet për një raport...

Aktualitet18:37 - 17 Qershor, 2019

Vendimi pritet të shtyhet/ Mogherini: Çelja e negociatave të bëhet sa më shpejt

Federica Mogherini, përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikën e Jashtme edhe njëherë ka kërkuar nga vendet anëtare të BE...

Aktualitet18:31 - 17 Qershor, 2019

Maqedoni e Veriut, hidhet poshtë varianti i zgjedhjeve të parakohëshme

Kryeministri maqedonas Zoran Zaev bëri të ditur të dielën në mbrëmje se nuk do të ketë zgjedhje të parakohëshme parlamentare...

Aktualitet18:18 - 17 Qershor, 2019

“I ke dhënë ndonjë gjë a si ke dhënë”/ Qytetari i ankohet drejtorit të Ramës se nuk ka marrë lekët e votave

Në audiopërgjimin nr.5, publikuar nga gazetari i “Bild”, zbulohet biseda mes drejtorit në ministrinë e Brendshme Arben Keshi me dy persona...

Aktualitet14:13 - 17 Qershor, 2019

Lëvizja pa viza/ Avramopoulos: Kujdes, BE do të marrë masa

Numri i hyrjeve legale të azilkërkuesve në BE po rritet. Veçanërisht persona nga Amerika Latine dhe Ballkani Perëndimor e kanë...

Aktualitet12:00 - 17 Qershor, 2019

Presionet dhe sinjalet/ Grindje serioze mes Iranit dhe Britanisë së Madhe

Edhe Britania e Madhe beson se Irani qëndron pas sulmeve ndaj dy anijeve. Kjo ka shkaktuar pakënaqësi në Teheran, i...

Aktualitet09:04 - 17 Qershor, 2019

Humb jetën një pushuese në Vlorë

Një trup i pajetë është gjetur mëngjesin e sotëm në plazhin e vjetër të Vlorës. Viktima është identifikuar si Shoha...

Aktualitet19:36 - 16 Qershor, 2019

BE damkos Rusinë për dezinformim

Gënjeshtra, teori komplotiste, #hashtag-e me urrejtje. Në zgjedhjet europiane të majit janë përdorur instrumenta dezinformimi me origjinë në Rusi, shprehet...

Aktualitet18:11 - 16 Qershor, 2019

Operacioni “Krasta”/ Jepet vendimi për Suela Mustën

Gjykata e Elbasanit ka vendosur sot masën “Arrest shtëpie” për gazetaren Suela Musta e arrestuar nga policia gjatë operacionit të...

Aktualitet10:33 - 16 Qershor, 2019

Thaçi për L’Express/ Në Hagë shkoj vetëm si dëshmitar

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka folur  për 20-vjetorin e çlirimit të Kosovës në të përjavshmen francese “L’Express”. Ndër të...

Aktualitet10:27 - 16 Qershor, 2019

Negociatat me BE/ Zaev: Ne kërkojmë datën, jo anëtarësimin e menjëhershëm

Maqedonia e Veriut është njëri nga vendet e Ballkanit Perëndimor që mori dritën jeshile nga Komisionit Europian për të filluar...

Aktualitet12:33 - 15 Qershor, 2019

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Senatori amerikan: Vuçiç e di që do jetë e dhimbshme

Ron Johnson, senatori amerikan, ka thënë se e beson vullnetin e Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe Presidentit serb Aleksandër...

Aktualitet09:06 - 15 Qershor, 2019

Ballkani dhe krimet e luftës

Radioja kombëtare e Gjermanisë „Deutschlandfunk“ (DLF) me rastin e 20 vjetorit të fundit të luftës në Kosovë transmetoi disa reportazhe...

Aktualitet22:05 - 14 Qershor, 2019

Bllokohet puna në doganën e Kapshticës/ Serverat jashtë funksioni

Prej 6 orësh pika doganore e Kapshticës është jashtë çdo funksioni. Sipas informacioneve paraprake, serverat janë jashtë funksioni, ndërsa më...

Aktualitet18:50 - 14 Qershor, 2019

Emërohet shefi i hetimeve në Prokurorinë Speciale të Kosovës

Emërohet shefi i hetimeve në Prokurorinë Speciale pranë Gjykatës Speciale për Krimet e Luftës në Kosovë. Prokurori me francezo-amerikan Alex...

Aktualitet19:32 - 11 Qershor, 2019

Miratohet dorëheqja e Nikolla Gruevskit nga posti i deputetit

Parlamenti i Maqedonisë së Veriut ia miratoi dorëheqjen nga posti i deputetit Nikolla Gruevskit, ish-kryeministrit të arratisur në Hungari. Ky...

Aktualitet09:20 - 11 Qershor, 2019

Foto-AKU bën “namin” në pikat kufitare/ Sekuestrohen lëngje frutash, pije energjike dhe kripë

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit vijon me rigorozitet kontrollet e mallrave ushqimore në Pikat e Inspektimit Kufitar me qëllim parandalimin e...

Aktualitet19:06 - 10 Qershor, 2019

Greqia në zgjedhje të parakohëshme/ Pavlopulos pranon kërkesën e Tsipras për shpërndarjen e Parlamentit

Kryeministri grek, Aleksis Tsipras i ka kërkar Presidentit të Greqisë shpërbërjen e parlamentit grek për ta çuar vendin në zgjedhje...

Aktualitet23:06 - 9 Qershor, 2019

Vëllimi “Deti nuk ka portë”/ Ku mund ta gjesh heroin poetik të Aleksandër Çipës

Nga Josif Papagjoni -Për Aleksandër Çipën kam pasur një simpati, që rridhte brenda meje si ai mushti, së paku i...

Aktualitet22:49 - 9 Qershor, 2019

Nga përdorues kokaine tek gara për kryeministër/ Njihuni me Michael Gove

Pretendenti për kryeministër në Britaninë e Madhe, Michael Gove, ka dhënë një prononcim të çuditshëm për gazëtën prestigjoze “Daily Mail”....

Aktualitet21:05 - 8 Qershor, 2019

Ujë dhe gaz lotsjellës ndaj protestuesve/ Tensionohet situata tek Kuvendi

Është tensionuar situata tek Kuvendi. Protestuesit kanë hedhur shashka e kapsolla ndaj policisë. Ndërkohë që për të shpëndarë turmën, polica...

Aktualitet20:47 - 8 Qershor, 2019

Zhvendoset protesta/ Fillon marshimi drejt parlamentit

Dy orë nga protesta e opozitës që zhvillohet në sheshin përballë Kryeministrisë, tashmë marshimi ka nisur drejt Parlamentit. Teksa mbylli...

Aktualitet09:51 - 8 Qershor, 2019

Foto-Eksporti i produkteve shtazore/ Shqipëria nënshkruan memorandumin me Kinën

Shqipëria dhe Kina kanë nënshkruar një Memorandum Mirëkuptimi mes tyre për bashkëpunimin mbi importin dhe eksportin e produkteve ushqimore dhe...

Trending

Read previous post:
Ndahet nga jeta aktorja Elida Cangonji

Është ndarë sot nga jeta në moshën 64-vjeçare aktorja e njohur shqiptare Elida Cangonji. Ajo njihet për shqiptarët si “Zana”...

Close