Connect with Us

FOTO/Pagani sjell në treg super-makinën e saj të re

Teknologji

FOTO/Pagani sjell në treg super-makinën e saj të re

Publikuar

-

Nuk ka rëndësi se cila super-makinë ju pëlqen, kur ndodhesh përpara një makine të tillë si Pagani Huayra, e kupton që ka njerëz të cilët punojnë jashtëzakonisht shumë për të shkuar drejt perfeksionit në punën e tyre. Dhe kjo është diçka që duhet respektuar.

Super-makina Huayra vjen me një trup totalisht me fibra karboni që e bën të ketë një peshë shumë të lehtë, ndërkohë nga ana tjetër inxhinierët e Paganit për tu siguruar që makina të ofrojë një adrenalinë të papërshkrueshme tek drejtuesi i saj kanë vendosur një motor të prodhuar nga Mercedes. Një motor 6 litërsh me 12 pistona është zemra e kësaj makine dhe arrin të prodhojë 720 Kuaj/Fuqi. Nga ana tjetër as dizajnimi i kësaj makine nuk është lënë pas dore./Citynews.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Teknologji

Njihuni me Ibuk/ Roboti me pamje fëmije që po adoptohet masivisht në Japoni

Publikuar

-

Nga

cna lajm teknologji

Shkencëtarët në Japoni kanë krijuar një robot android me pamjen e një fëmije 10 vjeçar.

I quajtur Ibuki, roboti nuk ka një trup normal por lëviz nëpermjet dy rrotave dhe mund të përdorë muskujt e tij të butë dhe të gomës për të tërhequr shprehjet e fytyrës dhe të bëjë me sy si një fëmijë i vërtetë.

Ibuki është krijuar për të siguruar shoqëri me atë që e adopton, me pak fjalë shoqëri më prindër njerëzorë duke i mbajtur dorën, duke qeshur dhe duke u përfshirë në biseda me ta.

Projekti u krijua nga inxhinieri i njohur Profesor Hiroshi Ishiguro së bashku me kolegët në “Universitetin e Osakës”.

Ai dhe ekipi i tij i inxhinierëve kanë publikuar një punim kërkimor mbi ndërtimin në korrik në revistën “Robotica”.

Duke folur për “The Sun”, autori kryesor në gazetën “Yoshihiro Nakata” përshkroi se si lëvizjet e androidit ishin krijuar për t’i dhënë asaj një ecje realiste.Ibuki nuk është vetëm një android autonom që mund të lëvizë mbi rrota, por është projektuar gjithashtu për të lëvizur në mënyrë shumë realiste”, tha ai.

Ibuki u zhvillua me ndihmën e Projektit “JST ERATO Ishiguro”, i cili synon të kultivojë komunikimin natyror midis njerëzve dhe robotëve. Puna filloi në projekt në 2019 dhe prototipi i parë i punës kushtoi mbi 200,000 dollarë për tu zhvilluar.

Kjo u bë titulli kryesor, dhe inxhinierët që atëherë kanë shtuar sensorë shtesë që e ndihmojnë atë të njohë mjedisin e tij. Truri i robotit i jep atij “vizion” që me sa duket mund të skanojë fytyrat dhe të njohë objektet në rrethinën e tij. Për ta bërë atë më realist, inxhinierët japonezë madje i dhanë lëvizje “të pavullnetshme” të tilla si vezullimi i syrit. Ibuki është madje i aftë të tërheqë shprehjet e fytyrës gjatë bisedave, duke përfshirë lumturinë, befasinë, frikën dhe përbuzjen. Hapi tjetër përfshin bërjen e robotit të lëvizë më realisht me qëllimin përfundimtar të zhvillimit të robotëve që flasin që mund të punojnë së bashku me njerëzit.

LEXO EDHE:  “Pa koment”/Blendi Fevziu poston foton me vajzën e tij dhe të gjithë ngelën pa fjalë

LEXO EDHE:  "Pa koment"/Blendi Fevziu poston foton me vajzën e tij dhe të gjithë ngelën pa fjalë

Ne aktualisht jemi duke punuar në përmirësimin e mekanizmit të lëvizshmërisë dhe sistemi i kontrollit të androidit, “tha Nakata për The Sun.

Japonia dhe kombet e tjera të zhvilluara aktualisht janë në mes të një epidemie vetmie mes popullsisë së tyre të plakur, për këtë arsye ky robot me pamje fëmije po kerkohet shumë nga të moshuarit jo vetëm  në Japoni, shkruan CNA.al

Në Shtetet e Bashkuara, më shumë se një e katërta e njerëzve mbi 60 vjeç jetojnë vetëm, sipas një Anketimi Peë Research.Më shumë se 43 përqind e tyre raportuan se ndiheshin të vetmuar-edhe para pandemisë Covid-19.Janë propozuar një sërë zgjidhjesh, të tilla si shpërndarja e shokëve robotë dhe dhënia e fuqisë profesionistëve të kujdesit shëndetësor p ër të përshkruar aktivitetet shoqërore të njerëzve si kopshtari në komunitet ose seanca artistike në grup. Në shkurt, Japonia emëroi një “Ministër të Vetmisë” në një përpjekje për të zvogëluar vetminë dhe izolimin shoqëror midis banorëve të saj./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Sateliti 4 milion dollarësh së shpejti në hapësirë/ NASA drejt zbulimit të madh

Publikuar

-

Nga

cna lajm teknologji

Kjo i jep më shumë kuptim shprehjes se gjërat më të çmuara vijnë në pako të vogla.

Një satelit prej 4 milionë dollarësh i ngjashëm me një kuti të vogël karamelesh është bërë gati të shkojë në hapësirë ​​ për të parë fizikën e ekzoplanetëve në juptirerin e largët dhe planeteve të tij.

I njohur si “Colorado Ultraviolet Transit Experiment (CUTE)”, anija kozmike është një satelit kub që do të kryejë një mision shtatë mujor të gjatë për të parë këto planete.

CubeSat është  i financuar nga NASA për të parë ekzoplanetet dhe për të parë se për çfarë është e aftë të bëjë kjo teknologji.Nje prej studiuesve që mori pjesë në këtë projekt u shpreh:

LEXO EDHE:  Themelimi i PD-së/ Berisha publikon foton me gishtat lart, të 29 viteve me parë

LEXO EDHE:  Nuk e keni parë në ndonjë telefon të Apple deri tani/ Zbuloni tiparin e ri të iPhone 13

“Kjo është emocionuese, por edhe pak e frikshme, sepse ne nuk e dime se me çfarë të reja shokuese mund të na përballë kjo shpikje”.

Sipas Daily Mail, CubeSat do të drejtohet në hapësirë ​​në bordin e një rakete “United Launch Alliance Atlas V” së bashku me satelitin “Landsat 9” nga Baza e Forcës Hapësinore Vandenberg në Lompoc, Kaliforni nesër në  27 shtator.

Udhëtimi i parë i këtij sateliti të vogëk është jupiteri. Sipas NASA -s, planetët e Jupiterit të nxehtë janë gjigantë të gaztë që orbitojnë yjet e tyre në afërsi dhe kjo mund të jetë një teknologji shumë e përparuar e alienëve./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Siguria në WhatsApp/ A do të mund të lexohen mesazhet tona?

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

WhatsApp po u jep përdoruesve mundësinë për të kriptuar mesazhet në serverët “cloud”, duke hequr dyshimet për sigurinë e privatësisë të aplikacionit në pronësi të Facebook. Mark Zuckerberg njoftoi përditësimin në një postim të premten, duke bërë të ditur përpjekjen inxhinierike që u desh për të shfaqur këtë veçori të re.

WhatsApp tashmë ofron kriptim nga skaji në fund të mesazheve, që do të thotë se vetëm palët dërguese dhe marrëse mund të shohin përmbajtjen që ndahet.

Kushdo tjetër që përpiqet të përgjojë atë nuk do të jetë në gjendje të lexojë mesazhet. Por ekspertët e teknologjisë kanë paralajmëruar se dobësitë ende ekzistojnë brenda këtij kuadri për përdoruesit e WhatsApp.

Edhe nëse të tjerët nuk mund t’i shohin mesazhet tuaja specifike, metadatat e lidhura me to, siç është koha kur ndodh një shkëmbim mesazhesh, mund të jenë treguese.Sipas Facebook, sistemi i ri i ruajtjes së sigurt do ta bëjë të pamundur qasjen në kopjet rezervë. Para se të ruhen në Google Drive ose Apple iCloud, mesazhet do të kodohen me një çelës kriptimi të krijuar nga Whatsapp dhe mund të mbrohen më tej me një fjalëkalim të zgjedhur nga përdoruesi. Rezervimet e reja të koduara do të mbishkruajnë të gjitha ato të vjetra dhe të qarta. Lëvizja e kompanisë duket se diktohet nga përpjekja për të ndaluar rrjedhjen e përdoruesve që preku Whatsapp pas përditësimit të kushteve të shërbimit, i cili tani lejon që sistemi i mesazheve të ndajë shumë më tepër informacion me Facebook se më parë.

LEXO EDHE:  Nuk përmbahet Ola Zenelaj/ Nxjerr format me bikini

LEXO EDHE:  FOTO/ Hotelet më të mirë në botë

Tema e privatësisë së vërtetë të mesazheve në Whatsapp u ngrit kohët e fundit nga ProPublica në një artikull që thekson mospërputhjen midis thënies: “Kriptimi nga skaji në skaj siguron që vetëm ju dhe personi me të cilin po komunikoni mund të lexoni ose dëgjoni atë çfarë dërgohet dhe askush tjetër, madje as WhatsApp” nuk raportoi për të njëjtin shërbim mesazhesh, dhe më shumë se 1.000 njerëz që në zyrat e Teksasit, Dublinit dhe Singaporit verifikojnë përmbajtjen e mesazheve të treguara si të dyshimta nga një softuer special i zhvilluar nga Facebook.

Në të njëjtin hetim ProPublica gjithashtu thekson rolin e dukshëm të Whatsapp në hetimin e një punonjësi të Qeverisë Federale, të dyshuar se i kishte kaluar informacione konfidenciale shtypit amerikan./ CNA.al

LEXO TE PLOTE