Connect with Us

SHIFRAT/ Ministria e Financave publikon treguesit fiskalë paraprakë për 10-mujorin e 2016-ës

Aktualitet

SHIFRAT/ Ministria e Financave publikon treguesit fiskalë paraprakë për 10-mujorin e 2016-ës

Publikuar

-

Ministria e Financave ka publikuar treguesit fiskalë paraprakë të 10-mujorit 2016. Sipas shifrave që sjell ky dikaster, të ardhurat nga tatimet dhe doganat u realizuan në vlerën 289.7  miliardë lekë dhe 22.2 miliardë lekë ose 8.3%  më shumë se 10- mujori i vitit 2015.

Ndërsa të ardhurat nga akciza janë realizuar në vlerën 34.5 miliardë lekë, 5.7 % më shumë se 10 mujori i vitit 2015.

Ja shifrat që ka publikuar Ministria e Financave:

 Gjatë 10-mujorit 2016, të ardhurat në total u realizuan në masën 334.7 miliardë lekë ose 99% e planit.

Të ardhurat nga “Tatime dhe Dogana” (përfshirë kontributet e mbledhura nga DPT)  për 10- mujorin e vitit 2016, u realizuan në vlerën 289.7  miliardë lekë dhe 22.2 miliardë lekë ose 8.3%  më shumë se 10- mujori i vitit 2015.

Të ardhurat nga taksa doganore janë realizuar në vlerën 4.9 miliardë lekë ose 4.8% më shumë se 10 mujori i vitit 2015 dhe 0.7% më shumë se plani.

Të ardhurat nga akciza janë realizuar në vlerën 34.5 miliardë lekë, 5.7 % më shumë se 10 mujori i vitit 2015.

Sasia e cigares së importuar është rritur me 306 ton ose 14.5% më shumë krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2015, duke arkëtuar 2.4 miliardë lekë më shumë. Arsyet e performancës positive, përveç përmirësimit të vazhdueshëm të administrimit, lidhen edhe me situatën e normalizuar të fluksit të importeve të pandikuar nga ndryshimet e nivelit të taksimit për vitin 2016 për cigaret.

Për zërin “Karburant import + prodhim vendi”, ka një rënie në të ardhurat krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2015 me rreth 4.2%. Arsyet e kësaj rënieje kanë të bëjë me çmimin e karburantit. Edhe pse sasia e karburantit është rritur me 0.9% ose me 3,893 ton, efekti i rënies së çmimit të karburanteve ka sjellë për pasojë rënien e të ardhurave nga akciza për karburantet.

Për mallrat e tjerë të akcizës në përgjithësi paraqitet situatë pozitive me rritje të sasive të importuara dhe të prodhuara brenda vendit, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2015.          

Të ardhurat nga renta minerare janë realizuar në vlerën 2.2 miliardë lekë, duke reflektuar rënien drastike të çmimit të naftës bruto në tregun ndërkombëtar. Në kushtet që renta llogaritet si përqindje ndaj vlerës, rezultoi që megjithëse sasia e eksportit të naftës bruto ka rënë me 27,273 ton ose me 3.3%, të ardhurat nga renta u ulën me 1 miliard lekë krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar. Renta për kg e naftës bruto ka rënie nga 3.35 lekë/kg për 10 -mujorin 2015 në 2.1 lekë/kg  për 10- mujorin 2016.

Të ardhurat nga TVSH-ja në import  janë realizuar në vlerën 79.9 miliardë lekë, 2.9% më shumë se 10 mujori  i vitit 2015.

Të ardhurat nga TVSH-ja brenda vendit janë realizuar në vlerën 27.8 miliardë lekë ose 11.9% më shumë se 10 mujori i vitit 2015, duek shënuar një realizim të planit të periudhës në masën 91.3%. Faktor që ka ndikuar në këtë rezultat ka qenë rritja e rimbursimeve me 17.8% ose me 1.1 miliard lekë, si rezultat i masave përmirësuese për thjeshtëzimin dhe reduktimin e procedurave të rimbursimit të TVSH-së.

Të ardhurat nga  tatimi mbi fitimin janë realizuar në vlerën 23.9 miliardë lekë ose 21.9% më shumë se e njëjta periudhë e vitit të kaluar dhe 21.1% më shumë se plani. Ndikimin kryesor në këtë rezultat e ka patur rritja e ndërgjegjësimit të taksapaguesve për deklarimin real të transaksioneve në import dhe zinxhirin e shitjeve. Faktorë të tjerë përmendim: fazën e dytë të planit të veprimit kundër informalitetit të orientuar drejt kontrolleve bazuar në analizën e riskut dhe në vazhdimësinë e proceseve. Thjeshtëzimi i procedurave të deklarimit dhe instalimi i një komunikimi permanent me operatorët e biznesit po gjeneron performancë më të lartë.

LEXO EDHE:  Investimet e huaja në Shqipëri, 26% e stokut nga kompani greke

Nga tatimi mbi të ardhurat personale janë realizuar 26.3 miliardë lekë. Kontributi i këtij zëri në të ardhura është 8.6% më shumë se 10- mujori i vitit 2015.

Zëri “Taksat Kombëtare” janë realizuar 26.9 miliardë lekë, 10.3% më shumë se 10- mujori i vitit 2015.

Të ardhurat nga kontributet e DPT janë realizuar në vlerën 63 miliard lekë, 12.8% më shumë se 10 mujori i vitit 2015 dhe 1.2% më shumë se plani.

Shpenzimet e Përgjithshme Publike

Shpenzimet e përgjithshme publike, për 10-mujorin e vitit 2016, arritën në rreth 321.6 miliardë lekë me një realizim në masën 95 përqind të planit të periudhës.

Gjatë 10-mujorit është ndjekur një politikë e kujdesshme për realizimin e shpenzimeve buxhetore, duke synuar  kufizimin e shpenzimeve të panevojshme,  kryesisht shpenzimeve korrente dhe rritjen e shpenzimeve, që sjellin vlerë të shtuar në ekonomi.

Shpenzimet kapitale në raport me planin 10- mujor janë realizuar në masën 99.3 për qind, duke ruajtur nivelin optimal të realizimit, në përputhje me objektivat e programimit.

Shpenzimet faktike, krahasuar me planin e periudhës 10 mujore, janë realizuar në masën 95 përqind, duke ruajtur një trend të qendrueshëm. Shpenzimet korente ashtu edhe ato kapitale, kanë shënuar një realizim tejet të mirë, në nivelin respektivisht 96 përqind dhe 99.3 përqind të planit të periudhës.

Shpenzimet korrente paraqesin një realizim në raport me planin 10- mujor të këtij viti, prej 96 për qind duke rezultuar 282.9 miliardë lekë. Rishikimi i strukturave administrative të institucioneve publike, si dhe menaxhimi efektiv i kostos së personelit ka sjellë një trajtim të kujdeshëm të shpenzimeve dhe masës së përdorimit të fondit te veçantë.

Gjithashtu, niveli i shpenzimeve publike dhe realizimi pothuajse i plotë i të ardhurave të planifikuara në masën 99 përqind të planit të periudhës, është shoqëruar me një nivel sufiçiti prej afërsisht 13.108 miliard lekë ose 2.6 miliard më shumë se një muaj më parë. Kjo politikë, sigurisht që edhe në muajit në vazhdim do të synojë një efiçiencë të shpenzimeve korrente dhe rritje të atyre kapitale, në mënyrë që të influencohet drejtpërdrejt në nxitjen ekonomike të vendit përmes investimeve.

Nga sa më sipër, vërehet qartë që në 10- mujorin e vitit 2016, performanca fiskale dhe buxhetore ka qënë në nivele shumë të mira duke realizuar planin e të ardhurave dhe duke u treguar e kujdesshme me kryerjen e shpenzimeve me qëllim rritjen e produktivitetit të ekonomisë. /Citynews

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Ky është shteti që ka më shumë miliarderë në botë

LEXO EDHE:  Paralajmërimi i fortë/ Ekonomia drejt një stanjacioni të frikshëm që rëndohet nga koncesionet

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Rënia e ekonomisë/ Malaj bën paralajmërimin serioz: Kemi hyrë në ciklin e mbijetesës

LEXO EDHE:  INSTAT publikon të dhënat: Rritje vjetore të eksporteve me 5.8%, rënie të importeve me 1.1%

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: