Connect with Us

Nga Kastriot Myftaraj/ Një çudi që nuk kishte ndodhur në 104 vite të ekzistencës së shtetit shqiptar

Aktualitet

Nga Kastriot Myftaraj/ Një çudi që nuk kishte ndodhur në 104 vite të ekzistencës së shtetit shqiptar

Publikuar

-

Ministrja e Zhvillimit Ekonomik, Tregtisë, Turizmit dhe Sipërmarrjes, Milva Ekonomi, para disa kohësh iu dërgoi një udhëzim të gjithë vartësve të saj në Ministri ku thuhej se vetëm ajo si ministre ka të drejtë të japë urdhra. Është hera e parë në historinë e shtetit shqiptar që një ministër nxjerr një udhëzim ku iu kujton vartësve një të vërtetë të rëndomtë administrative, të njohur për çdo zyrtar, që gjendet e sanksionuar në nenin 104/4 të Kushtetutës së Shqipërisë ku bëhet fjalë për kompetencat kushtetuese të ministrave. Shkresa është e protokolluar në ministrinë përkatëse. 

Zonja Ekonomi e bëri këtë gjë të pazakontë, për shkak të konfliktit të saj me zëvendësministren tashmë të shkarkuar Briseida Shehaj. Briseida, me të shkuar në këtë Ministri, në fund të shtatorit urdhëroi të gjithë hierarkinë e institucionit që për cdo gjë që do të bëhej duhet të vihej në dijeni ajo dhe të veprohej sipas urdhërit të saj. Pra, urdhrat e Briseidës zhvlerësonin urdhrat e ministres. Me natyrën e saj arrogante tashmë të njohur dhe të kthyer në anekdotike, si dhe për shkak se kishte fituar një reputacion si e mbështetur posaçërisht nga Kryeministri Rama, Briseida arriti që të vendosë për një periudhë kohe diktatin e saj në ministri, aq sa Milva u detyrua të nxjerrë udhëzimin e mësipërm, që përbën një perlë për anekdotikën administrative shqiptare.
Kryeministri Rama, i thirrur për të arbitruar këtë konflikt të pazakontë, pasi e lejoi për disa kohë në zhvillim të lirë, për të kënaqur shijen e tij të pervertimit të administratës shtetërore, më në fund, meqënëse Milva bën pjesë në elitën e ngushtë sorosiane të tij, u detyrua të urdhërojë Briseidën që të japë dorëheqjen./Kastriot Myftaraj

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

1 Koment

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Forumi Ekonomik Rajonal/ Firmosen tre marrëveshjet e mëdha në Shkup

Publikuar

-

Nga

Forumi Ekonomik Rajonal/ Firmosen tre marrëveshjet e mëdha në Shkup

Në mbledhjen e Forumit Ekonomik Rajonal në Shkup, kryeministri Edi Rama, kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç kanë firmosur tri marrëveshjet e mëdha.

Mobilizimi i tre vendeve për katastrofat natyrore, lehtësimi i importit dhe eksportit dhe qarkullimi i lirë në tregun e punës, këto janë tre marrëveshjet që u frimosën në Forumin Ekonomik Rajonal.

Pas firmosjes së marrëveshjeve është prezantuar emri i nismës ‘Ballkani i Hapur’ dhe nuk do të përdoret më termi që i është referuar deri më tani.

LEXO EDHE:  Rama thumbon opozitën/ Çfarë po u mësojnë shqiptarëve

LEXO EDHE:  Rama takohet me opozitarët "e pabindur"/ Diskutohet vota për "5 qershorin"

3 marrëveshjet e firmosura

1-Marrëveshja për mobilizimin e të tre vendeve për sa u përket përballimit të katastrofave natyrore. Nëse një katastrofë natyrore godet një vend, do të mobilizohen të tre për të ndihmuar.

2-Marrëveshje mirëkuptimi për të lehtësuar importin dhe eksportin e mallrave. Kjo do të eliminojë barrierat dhe do të ndihmojë në rritjen e ekonomisë së vendeve.

3-Marrëveshje për qarkullim e lirë në tregun e punës. Mundësimin e qasjes së lehtë në tregun e punës dhe marrjen e lejeve të qëndrimit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

I nxehti vazhdon edhe në Gusht/ Temperaturat e larta mbi 40 gradë Celsius

Publikuar

-

Nga

Temperaturat “thyejnë” termometrin/ Nga e hëna i nxehti afrikan ‘godet’ Shqipërinë

Sipas Meteoalb, i nxehti afrikan do të vijojë edhe në në muajin e ardhshëm. Parashikohet se me datën 1 Gusht, temperaturat do të ngjiten derim 42 gradë Celsius.

Ndërkohë që ditët e fundit të muajit Korrik priten të mbyllen me temperatura të larta gjithashtu, deri në kufirin e 40 gradë Celsius./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Afera me inceneratorët/ SPAK ka prova të korrupsionit në Fier

Publikuar

-

Nga

Qyteti i Fierit, mëngjesin e djeshëm është zgjuar nën pushtetin e tymit, për shkak të djegies së mbeturinave urbane.

Edhe sot është e njëjta situatë, qyteti shfaqet i nxirë nga bloza dhe njerëzit në rrugë mezi dallojnë njëri tjetrin, ndërsa automjetet janë të detyruar të lëvizin me drita të gjata. (Lexo këtu)

Sot  CNA.al publikoi një tjetër video të djegies së plehrave, ndërkohë që jepen 30 milionë euro për inceneratorin e Fierit

Inceneratori duhej të kishte nisur nga puna shumë muaj më parë, ashtu siç Kryeministri Edi Rama  kishte premtuar më herët.

Por, sot jemi në kulmin e sezonit turistik, jemi në fund të Korrikut dhe qyteti i Fierit është i mbuluar nga tymi.

Prej dy ditësh po digjen plehrat në Mbrostar, duke kryer kështu një krim mjedisor. (Lexo këtu)

Në vend që këto plehra të digjeshin nga inceneratorët, sot po rrezikojnë jetën e qytetarëve të Fierit, të cilët janë detyruar të largohen edhe nga shtëpitë, nga tymi dhe bloza e mbeturinave.

Zona e mbetjeve duhej të kthehej në një park të gjelbër, por sot plehrat po digjen dhe inceneratori ka mbetur në tentativë, dhe as po funksionon dhe s’dihet se kur do të funksionojë, megjithëse shqiptarët kanë paguar miliona.

LEXO EDHE:  Zbulohen lidhjet e Orest Sotës me Olsi Ramën dhe Saimir Tahirin

LEXO EDHE:  Vjedhja e ujit/ Rama: Ndëshkime për abuzuesit

SPAK-u ka prova të korrupsionit në Fier. Drejtuesi i SPAK Arben Kraja, mund të shkojë me makinë dhe të shikojë provën e aferës korruptive të  inceneratorëve.

Nëse vërtet SPAK është për drejtësi ashtu siç trumbeton, atëherë, Arben Kraja dhe prokurorët e tij, të marrin rrugën drejt Fierit, ndonëse do të jenë të detyruar të udhëtojnë në qytet me drita të gjata, por nga ana tjetër mund të sigurojnë provat për të cilat flasin se mbështeten.

Çfarë ka ndodhur me 30 milionë eurot e inceneratorit, pse nuk ka përfunduar, kush abuzoi me taksat e qytetarëve dhe më pas mori gucimin ti çojë ata drejt helmimit dhe vdekjes, duke iu vënë flakën mbeturinave?

Janë të gjitha këto pyetje por edhe më tepër që SPAK duhet t’u japë përgjigje dhe të hedhë dritë mbi aferën korruptive të inceneratorëve, duke çuar para drejtësisë përgjegjësit, kushdo qofshin ata.

Video që CNA.al ka sjellë dje dhe sot janë prova që hedhin dritë mbi aferën korruptive të inceneratorit të Fierit.

LEXO TE PLOTE