Connect with Us

Horoskopi e enjte 24 nentor

Aktualitet

Horoskopi e enjte 24 nentor

Publikuar

-

DASHI21. mars – 20. prill

Nëse jeni ne një lidhje Merkuri ka për t’ua bere ditën te mrekullueshme sot. Ne çdo moment do përjetoni emocione dhe kënaqësi te forta. Nuk do jete çudi te filloni edhe ndonjë projekt te përbashkët. Beqaret do kenë një jete aktive dhe mund te njihen me disa persona me te cilët do fillojnë menjëherë një lidhje. Ne planin financiar duhet te tregoheni me realiste qe te mos gaboni.

DEMI21. prill – 21. maj

Dite shume e bukur do jete kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Nuk do keni as debatin me te vogël me partnerin tuaj pasi për gjithçka do merreni vesh. Beqaret nuk do e kenë te lehte ta gjejnë princin e tyre te kaltër, por kjo nuk do te thotë qe duhet te ndalen se kërkuari deri ne fund. Financat duhet t’i mbani sa me shume nen kujdes sepse nëse gjendja pëson tronditje nuk do e rimerrni veten lehtësisht.

BINJAKET22. maj – 21. qershor

Dite fantastike do jete kjo e sotmja për te dashuruarit. Do kuptoheni edhe me sy mbyllur me partnerin dhe do jeni gati te hidhni edhe hapa te mëdhenj. Për beqaret do ketë disa takime, por pjesa me e madhe do çojnë vetëm ne aventura kalimtare, asgjë serioze. Buxheti nuk do jete ne gjendjen me te mire. Do kryeni shpenzime te pamenduara dhe kjo do e dobësojë gjendjen.

GAFORRJA22. qershor – 22. korrik

Klima yjore do jete shume e ngrohte për ata qe janë ne një lidhje. Gjerat mes jush dhe partnerit do ecin mjaft mire dhe nuk do keni aspak mosmarrëveshje. Beqaret do duan te bëjnë ndryshime te mëdha, por fati nuk do jete aspak ne anën e tyre. Ne planin financiar situata do jete shume here me e mire nga sa e kishit menduar kështu qe kryejini pa frike edhe disa shpenzime me tepër.

LUANI23. korrik – 22. gusht

Gjerat nuk do ecin mire sot ndërmjet jush dhe atij qe keni ne krah. Here pas here mund te keni edhe mosmarrëveshje dhe debate te ashpra. Beqaret do afrohen edhe me tepër me një person qe e kane njohur se fundmi dhe mund te hedhin edhe ndonjë hap me tej. Për financat nuk do jete dite e favorshme kështu qe mire është te mateni mire para se te kryeni shpenzime.

VIRGJERESHA23. gusht – 23. shtator

Sot do kujdeseni edhe për detajet me te vogla ju te dashuruarit dhe marrëdhënia me partnerin ka për te qene me e veçante se kurrë me pare. Beqaret do kenë dashuri me shikim te pare ne momentet qe me pak i presin. Buzëqeshja dhe harmonia do mbizotërojë ne çdo moment. Ne planin financiar mund te keni edhe disa vështirësi, por me e rëndësishmja është qe ne fund do ja dilni mbanë.

PESHORJA24. shtator – 23. tetor

Venusi do e ndriçoje jetën tuaj ne çift gjate kësaj dite. Do keni një marrëdhënie te shkëlqyer me partnerin dhe nuk do mungojnë as momentet romantike. Për beqaret do ketë gjithashtu ndryshime. Joshini si ta ndjeni ata qe do keni rreth e rrotull dhe me pas prisni për atë qe do ndodhe. Buxheti nuk do jete as i keq dhe as i mire. Tregohuni gjithmonë te matur me çdo gjë.

AKREPI24. tetor – 22. nëntor

Sido qe te vijnë punët gjate kësaj dite ju do i qëndroni gjithë kohës besnike atij qe keni ne krah. Dita do mbyllet me qetësi. Beqaret do jene shume realiste dhe do dine si ta organizojnë ditën. Për lidhje serioze do ju duhet ende te prisni pak kohe. Financat do jene goxha te mira, por kjo nuk do te thotë qe ju te shpenzoni pafund apo te jepni hua pa reflektuar.

SHIGJETARI23. nëntor – 21. dhjetor

Dite e qete do jete kjo e sotmja për te dashuruarit. Ne përgjithësi do merreni vesh për çdo gjë me atë qe keni ne krah dhe nuk do keni mosmarrëveshje. Beqaret sado qe te mundohen nuk do arrijnë dot ta gjejnë personin e përshtatshëm kështu qe do mbeten ende te vetmuar. Ne planin financiar do ju ndihmojnë mjaft familjaret dhe gjendja do mbetet e qëndrueshme.

BRICJAPI22. dhjetor – 20. janar

Pas gjithë përpjekjeve qe keni bere, me ne fund keni krijuar një klime te ngrohte ne jetën tuaj ne çift. Sot do ndiheni te qete dhe do dashuroheni si do ta ndieni. Beqaret nuk do jene shume këmbëngulës dhe serish kane për te mbetur vetëm. Financat do dini si t’i organizoni kështu qe gjendja do mbetet ende e qëndrueshme. Mund te bëni edhe ndonjë investim.

UJORI21. janar – 19. shkurt

Dite goxha e ndërlikuar do jete kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Nuk do merreni vesh për asgjë me partnerin tuaj dhe nuk do bëni as lëshimin me te vogël. Beqaret me mire te presin edhe pak kohe para se te hedhin hapa sepse ne te kundërt mund te zhgënjehen e mund te lëndohen. Ne planin financiar do keni probleme serioze nëse tregoheni impulsive.

PESHQIT20. shkurt – 20. mars

Sot do jeni pamase xheloze dhe posesive ju te dashuruarit. Kjo nuk do i beje aspak mire lidhjes tuaj përkundrazi do e ftohe edhe me tepër atë. Beqaret do kenë disa takime, por asnjeri nuk do jete aq interesant sa për te filluar një lidhje. Buxheti do jete i qëndrueshëm, kështu qe ju duhet te përfitoni për te bere një riorganizim te situatës dhe për te marre disa masa.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Në 30 vite demokraci nuk ka ndryshuar asgjë”/ Elona Meta: Paga për mjekët të jetë 1500 euro

Publikuar

-

Nga

Propozimi i Diasporës/ Elona Meta: Paga për mjekët të jetë 1500 euro

Mjekja shqiptare që punon në Gjermani, Elona Meta shprehet se paga mujore minimale për mjekët në vendin tonë, duhet të jetë 1500 euro.

Në një prononcim për CNA.al, ajo shprehet se në 30 vite demokraci nuk ka ndryshuar asgjë.

Sipas saj, ajo që ka ndikuar që mjekët të bëhen gjithnjë e më të pakënaqur, janë pagat e ulta, ngarkesa mbytëse në punë, dhuna fizike dhe verbale, arrestimet duke bërë që gjithnjë e më shumë bluzat e bardha ta braksin vendin.

“Në 30 vite demokraci janë arrestuar shumë mjekë për korrupsion dhe asgjë nuk ka ndryshuar, përkundrazi korrupsioni është rritur ndërsa mjekët janë liruar disa ditë apo javë pas arrestimeve për mungesë provash.

Po kjo ka ndikuar që mjekët të bëhen gjithnjë e më të pakënaqur sa nga keqvlerësimi, paga e ulët, ngarkesa mbytëse në punë, dhuna fizike dhe verbale dhe arrestimet duke parë gjithnjë e më shumë për ta braktisur vendin pasi oferta e Gjermanisë dhe e shumë vendeve në Europë është tunduese edhe për vende më të ngritura të rajonit ku mjekët nuk vuajnë si në Shqipëri.

LEXO EDHE:  Horoskopi ditor, 17 shtator 2017

LEXO EDHE:  Horoskopi ditor, 9 korrik 2017

“Ne kërkojmë që të zbatohet sa më shpejt kërkesa jonë për pagat e mjekëve shqiptarë 1500 euro. Nisma jonë është një nismë e cila do të ketë edhe impakt jo vetëm tek mjekët, por do të rrisë edhe ndërgjegjësimin e do të minimizojë hendekun e madh mes mjekut dhe pacientit, është shprehur mjekja Meta./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Bota

Kina vendos sanksione ndaj shtatë shtetasve amerikanë

Publikuar

-

Nga

Kina vendos sanksione ndaj shtatë shtetasve amerikanë

Kina njoftoi të premten se po vendos sanksione ndaj disa shtetasve amerikanë në përgjigje të sanksionimit nga ana e Shteteve të Bashkuara të shtatë zëvendësdrejtorëve dhe drejtorit të zyrës ndërlidhëse të Pekinit në Hong Kong.

Personi me profilin më të lartë mes të sanksionuarve është ish sekretari amerikan i Tregtisë Wilbur Ross.

Përveç kësaj, Kina tha se do të vinte në shënjestër edhe Kryetaren e Komisionit të Rishikimit Ekonomik dhe të Sigurisë SHBA-Kinë Carolyn Bartholomew, ish-drejtorin e stafit të Komisionit Ekzekutiv të Kongresit për Kinën Jonathan Stivers, DoYun Kim nga Instituti Demokrat Kombëtar, nëndrejtorin e Institutit Ndërkombëtar Republikan Adam King, dretoreshën e organizatës Human Rights për Kinën Sophie Richardson dhe Këshillin Demokratik të Hong Kongut.

“Veprimet e ndërmarra nga SHBA shkelin rëndës ligjin ndërkombëtar dhe normat themelore të marrëdhënieve ndërkombëtare dhe ndërhynë seriozisht në punët e brendshme të Kinës. Kina i kundërshton fuqishëm këto veprime dhe i dënon ashpër ato, ”thuhet në një deklaratë të Pekinit.

“Punët e Hong Kongut janë çështje të brendshme të Kinës. Çdo përpjekje nga lojtarë të jashtëm për të ndërhyrë në punët e Hong Kongut përbën një pengesë të qartë, “thuhet më tej në deklaratë.

LEXO EDHE:  Horoskopi ditor, 21 korrik 2017

“Më duhet të them se kjo është thjesht zhurmë dhe shpërqendrim. Ne kemi punë për të bërë dhe këto sanksione nuk do të na e heqin vëmendjen aspak nga kryerja e detyrës sonë”, tha zonja Richardson. “Uroj që qeveria kineze të përqendrojë energjitë e saj në dhënien fund të krimeve kundër njerëzimit të kryera kundër ujgurëve dhe krimeve të tjera të rënda të të drejtave të njeriut “.

LEXO EDHE:  Horoskopi ditor, 17 shtator 2017

“Të jem e sinqertë, jam shumë më e shqetësuar për statusin e mbrojtësve të të drejtave të njeriut në të gjithë Kinën. Kjo është ajo që ka rëndësi”, tha drejtoresha e organizatës Human Rights për Kinën.

Përveç sanksionimit të zyrtarëve kinezë, Shtetet e Bashkuara lëshuan një paralajmërim kohët e fundit për kompanitë amerikane lidhur me rrezikun e veprimtarisë së tyre në Hong Kong.

Sanksionet janë të parat që ndërmerren nga Kina sipas një ligji të miratuar në qershor dhe vijnë vetëm disa ditë para se Zëvendës Sekretarja amerikane e Shtetit Wendy Sherman shkon për një vizitë në Kinë./voa

 

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Hashim Thaçi mbetet në paraburgim, i refuzohet kërkesa për t’u mbrojtur në liri

Publikuar

-

Nga

Hashim Thaçi mbetet në paraburgim, i refuzohet kërkesa për t’u mbrojtur në liri

Gjykata Speciale e Hagës ka marrë vendim që t’i refuzohet kërkesa ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit, që ky i fundit të mbrohet në liri.

Sipas raportimeve, ka qenë gjyqtari i procedurës paraprake Nicollas Guillou që ka marrë vendimin duke e lënë sërish pas 9 muajsh në burg Thaçin.

Në vendimin e tij të specifikuar, gjyqtari Guillou ka urdhëruar mbrojtjen e Thaçit që parashtresat në lidhje me rishikimin tjetër të paraburgimit t’i dërgojë deri më 31 gusht.

LEXO EDHE:  Horoskopi e premte 9 dhjetor

Paraprakisht, avokati i ish-presidentit Thaçi, Gregory Keohe, ka dërguar në Gjykatë parashtresat e tij për lirimin nga paraburgimi të ish-presidentit.

LEXO EDHE:  Horoskopi i ditës, 14 prill 2019

Në këto parashtresa, Keohe përveç kundër-argumentimit të fakteve të prezantuara nga Prokuroria, jep detaje edhe për garancitë e ofruara për lirimin nga paraburgimi të Thaçit.

LEXO TE PLOTE