Connect with Us

Nga Kastriot Myftaraj/ Edi Rama, i vetmi Kryeministër i një vendi të NATO-s, i cili lavdëron yllin e kuq sovjeto-komunist

Aktualitet

Nga Kastriot Myftaraj/ Edi Rama, i vetmi Kryeministër i një vendi të NATO-s, i cili lavdëron yllin e kuq sovjeto-komunist

Publikuar

-

Shqipëria është i vetmi vend anëtar i NATO-s ku Kryeministri (Edi Rama) guxon të thotë në vitin 2016 se simboli sovjeto-komunist, ylli i kuq, është simboli i lirisë për vendin. As Kryeministri grek Cipras, që është një komunist, nuk guxon ta thotë këtë tani që është në pushtet. Rama e ka bërë këtë në një urim që ka bërë në faqen e tij zyrtare në Facebook, si front cover, ku në një vizatim ka vendosur yllin e kuq mes datave 28 dhe 29 nëntor.

Në përgjigje të vërejtjeve të komentuesve, Kryeministri, iu tha se ylli i kuq është simboli i atyre të cilët u vranë që komentuesit të jenë të lirë dhe “të bëjnë hihihi e hahaha në Facebook”.
Sipas logjikës së Kryeministrit, del se NATO, e cila u krijua pikërisht për ta shpëtuar Europën dhe botën nga rreziku që i vinte prej skllavërimit nga shteti që kishte simbol yllin e kuq, Bashkimi Sovjetik, si dhe lëvizja komuniste ndërkombëtare e kontrolluar nga Moska, paska qenë një aleancë kundër lirisë.
Në të vërtetë, ylli i kuq ka qenë simbol i diktaturës, dhunës dhe urrejtjes. Yllin e kuq e adoptoi së pari si simbol shtetëror-ideologjik, diktatori bolshevik, Lenini, pas revolucionit bolshevik të vitit 1917. Dhe në kongresin e parë të Internacionales Komuniste (Komintern) që u mbajt në Moskë, pak kohë më vonë, ylli i kuq u bë simboli i lëvizjes komuniste ndërkombëtare.
Zyrtarisht, ylli i kuq simbolizonte bashkimin e popujve të pesë kontinenteve në luftën globale mes klasave shoqërore, ndryshe e quajtur revolucioni botëror komunist. Por ylli i kuq ishte njëherësh simbol shtetëror i Bashkimit Sovjetik dhe simbol ideologjik i komunizmit ndërkombëtar. Në stemën shtetërore të Bashkimit Sovjetik ishte globi tokësor me një yll të kuq sipër, çka nuk ka kuptim tjetër veç ambicjes së Bashkimit Sovjetik për të sunduar botën, duke përdorur lëvizjen komuniste ndërkombëtare si forcë në shërbim të saj.
Ylli i kuq nuk mund të ishte simbol i lirisë sepse adoptuesi i tij, Lenini, kishte përcaktuar strategjinë e shndërrimit të luftës imperialiste (botërore) në luftë civile, mes klasave shoqërore. Kjo ishte detyra e partive komuniste në botë, dhe një nga 21 kushtet që një parti të ishte leniniste dhe anëtare e Kominternit. Këto kushte i pranoi dhe Partia Komuniste e Shqipërisë që me themelimin e saj dhe ishte kjo parti që iu dha partizanëve yllin e kuq si simbol. Kjo është e vërteta me fakte.
Ylli i kuq u bë një simbol antifashist, jo sepse në simbolikën e tij bartte lirinë si vlerë, por për shkak të rivalitetit mes dy ideologjive të urrejtjes, asaj të luftës së racave (Nazizmi me swastikën) dhe asaj të luftës së klasave shoqërore (Komunizmi me yllin e kuq).Swastika naziste dhe ylli i kuq ishin anë të së njëjtës medalje të urrejtjes globale, e para si ishte simbol i luftës së racave ndërsa i dyti si simbol i luftës së klasave shoqërore.
Nëse ylli i kuq paska qenë simbol i lirisë, siç thotë Kryeministri Rama, atëherë NATO paska qenë një aleancë kundër lirisë. Sepse, sipas logjikës së Kryeministrit bota do të kishte qenë më e mirë nëse do të ishte rregulluar sipas vlerave të yllit të kuq, gjë për të cilën u bë pengesë NATO.
Yjet e kuq të vendosur në kullat e Kremlinit nga Stalini në vitet ‘30 gjenden edhe sot atje, si simbol i vazhdimësisë të Rusisë së sotme me ish-Bashkimin Sovjetik. Kështu që përkushtimi ndaj yllit të kuq është fare mirë tregues i rusofilisë gjeopolitike./Kastriot Myftaraj

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. Shqiptari i ILIRISE.

    25 Nentor, 2016 at 8:13 pm

    O Kastriot.
    Po partizanet qe luftuan bashke dhe me SHBA-ne dhe UK,ne ate kohe e kishin si simbol te tyre.Tani Rama tja u heqe thua ti?Apo te beje sikur nuk e di?
    Po ai eshte simboli i fitimtareve mor Kastriot dhe jo simboli i fashizmit qe ti e barazon.Po te kishin ndjekur llogjiken tende,d.m.th te niseshin nga simbolet, Cercilli me Rusveltin nuk do kishin bere aleance me BS-ne.Se sipas kesaj llogjikes tende BS,dhe gjithe vendeve lindore qe luftuan e fituan luften antifashiste nuk duhet tja u quajme.Ajde Kastriot ajde!

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Nga Kastriot Myftaraj/ Berisha fut edhe Lulzim Bashën në tablonë sinoptike të 21 janarit, si komplotist

LEXO EDHE:  Nga Ilir Levonja/ Armiku është vetë Rama o kapter

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Përplasjet brenda Rilindjes/ Kush e sulmon ministren e Shëndetësisë?

LEXO EDHE:  Luli qan për marrëveshjen me Ramën

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: