Connect with Us

Koncensioni i Check Up-it/ PD padit në Prokurori ministrin Beqaj

Aktualitet

Koncensioni i Check Up-it/ PD padit në Prokurori ministrin Beqaj

Publikuar

-

Partia Demokratike dorëzoi sot në Prokurorinë e Përgjithshme kallëzimin penal ndaj Ilir Beqjas në lidhje me aferën e Check-UP.

Deputetja Albana Vokshi dhe Arbiola Halimi ishin sot në organin e akuzës ku depozituan kallëzimin penal.

Vokshi më pas u shpreh për mediat, duke shpjeguar edhe një herë shkeljet e denoncuara në vazhdimësi nga Partia Demokratike me një prej aferave më të mëdha korruptive të Edi Ramës dhe Ilir Beqës në këto 3 vite.

“Sot me kolegen time Halimi, dorëzuam kallzimin e parë penal, për Ministrin e Shëndetësisë, Ilir Beqaj. Ky kallzim lidhet me një sërë shkeljesh, të procedurave, të ligjeve, që përbëjnë edhe vepër penale, në këndvështrimin tonë, nga ana e Ministrit, në lidhje me konccensionin e check-up. Eshtë një konccension i Check-up-it, i kontrollit të detyrueshëm nga mosha 40 deri në 65 vjeç, që u zgjerua vetëm para disa javësh, nga 35 deri në 70 vjeç, të cilin Partia Demokratike e ka denoncuar  për shkak të abuzimeve të njëpasnjëshme dhe të klientelizmit, pra është një konccension që nuk ka marrë për bazë interesin e publikut, por përkundrazi, në kurriz të interesit të publikut ka favorizuar klientelën e Edi Ramës dhe Ilir Beqës. Vetëm me hartimin, përzgjedhjen e kritereve, përzgjedhjen e konccensionarit fitues, dhe me publikimin e tij, ne e gjykojmë që i është bërë dëm buxhetit të shtetit, mbi 16 milionë Euro, pa përmendur këtu nisjen e implemetimit, ku në gjykimin tonë, vetëm në një 9 mujor, të vitit 2015, shifra të cilat ne i kemi bërë publike vetëm para disa ditësh, është një abuzim prej 1.5 milionë euro. Partia Demokratike, është e vendosur të mbrojë interesin e publikut, të mbrojë financat publike, dhe kemi besim tek drejtësia që do të veprojë në këtë rast, me një ndër aferat më korruptive të kësaj qeverie”, u shpreh deputetja demokrate. /Citynews

 

LEXO EDHE:  Kapet “mat” kryebashkiaku i Ramës/ Çfarë i kujton 25 Shkurti i vitit 2000?

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Situata në PD/ Ahmetaj: Pse doja Sokol Olldashin për kryetar dhe jo Lulzim Bashën

Publikuar

-

Nga

Kryetar i grupimit dhjetor ’90 Bislim Ahmetaj ka folur për gjendjen aktuale të Partisë Demokratike. Ahmetaj u shpreh se në vitin 2013 kur Sali Berisha dha dorëheqjen ai ka votuar Sokol Olldashin si kryetarin e ri të Partisë Demokratike.

I ftuar në studion e Fax News Ahmetaj shtoi se Lulzim Bashës i kanë rënë në qafë me detyrën që i kanë ngarkuar si kryetar i PD-së, sepse nuk është njeriu i duhur për të marrë përsipër drejtimin e opozitës, pushteti i dytë më i madh në vend.

Unë jam shprehur dhe po e përsëris Sali Berisha është një nga personalitetet më të arrira të këtij vendi që e ka mbyllur ciklin e vet në vitin 2013, duke treguar se di të tërhiqet. A është tërhequr apo jo, ky nuk është problemi i Berishës, por atij që i ka interesuar gjithe kjo që në rast suksesi do të jetë i imi, në rast mossuksesi do jetë i prapavijës. Berisha duhet të shprehet. Duhet të thojë që e ka vënë. Ne jemi koshientë që Lulzim Bashën e ka vënë. Unë në 2013 kam shpallur mendimin tim që votova për Sokol Olldashin. Fati im i keq ka qenë se unë kam qenë pak i avancuar në lirinë e mendimeve. E doja kryetarin e opozitës në Parlament. Nuk është se kisha ndonjë paragjykim të madh për Lulzim Bashën. E doja kryetarin në parlament dhe jo kryetar bashkie për të dhënë tendera. Berisha është politikan i një cikli të mbyllur”, u shpreh ./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Tirana ime tregoi se ka këllqe”, Refik Halili: Askush s’e bën këtë gjë

Publikuar

-

Nga

Tirana mori një pikë kundër Partizanit dhe mbetet në garë për kupat e Europës. Për titullin kampion presidenti Refik Halili është shprehur disa herë që është i paarritshëm dhe e përsërit diçka të tillë.

Ndeshja e sotme i ka pëlqyer presidentit Halili, i cili pas ndeshjes u shpreh se Tirana e tij ka këllqe për sezonin e ardhshëm. Hapur ai thekson se po mendojnë për sezonin e ardhshëm.

“Jam shumë, shumë i kënaqur, për të vetmin fakt se skuadra luajti mirë dhe tregoi se ka këllqe për të vazhduar për të ecur edhe në kampionatin e ardhshëm.

Për titull ka mbaruar ka shumë kohë, por ecim përpara. Kemi treguar që jemi një skuadër që rrallë kush e bën këtë, që respekton kampionatin”, tha mes të tjerash Halili pas derbit me Partizanin.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Ngjarjet kriminale/ Klodiana Lala: Vrasje mafioze, formë e lartë e organizimit

Publikuar

-

Nga

Gazetarja Klodiana Lala ka folur rreth ngjarjeve kriminale së fundmi të ndodhura në vend, duke i cilësuar ato si mafioze. Përsa i përket atentatit të ndodhur disa ditë më parë në qytetin e Vlorës ku mbeti i vrarë 40 vjeçari Bledar Birçaj, Lala u shpreh se autorët kanë dashur të japin një mesazh. Sipas saj, në vetëm 3 javë shinjestruesit kanë vepruar me shpejtësi në këtë atentat, ku shprehet se kjo është një formë e lartë e organizimit.

Janë vrasje mafioze sepse nga mënyra e organizimit kuptohet që ka një organizim shumë të detajuar, janë njerëz që mbaje armë të kalibrit të lartë dhe kanë përgatitur me detaje të gjithë mënyrën se si ata kanë organizuar. Ata kanë përcjellë mensazhe për mënyrën sesi u krye atentati në Vlorë . Janë dy persona që po ti shikosh që nga mënyra sesi dalin nga makina, se si qëllojnë dhe vrasin vetëm shënjestrën duke mos prekur dy personat e tjerë që ishin në makinë. Dhe se si kujdesen deri në detaje dhe kur I bie kallashnikovi në tokë kujdeset ta marrë dhe largohet. Dhe mënyra se si largohet benzi nga vendi I ngjarjes kuptohet që janë njohës të morë të asaj zone.

Është vrasje që dërgon mesazhe sepse është zgjedhur një orar shumë i populluar në mesditë, një ndër zonat më të frekuentura, është parë që atje ka një pengesë dhe shinjestra do ndalojë aty për të mos dëmtuar makinën , viktima kishte tre javë që kishte ardhur nga Spanja dhe imanjino në tre javë ka vepruar me shpejtësi për të gjitha këto. Që do të thotë formë e lartë e organizimit”, u shpreh Lala./ CNA.al

LEXO TE PLOTE