Connect with Us

A mund të fitojë Basha për inat të vjehrrës?

Aktualitet

A mund të fitojë Basha për inat të vjehrrës?

Publikuar

-

Partia Demokratike, po kalon një moment jo të mirë në lidhje me marrëdhënien e saj me shqiptarët, por edhe me bazën e kësaj forcë politike e cila duket se ka jo pak problem.

Me një qeverisje të keqe si kjo e Edi Ramës, opozita ka mundësinë të jetë më pranë elektoratit, me kauza dhe lëvizje konkrete për të krijuar struktura dhe frymë në funksion të zgjedhjeve të ardhshme parlamentare. Dy skemat e përdorura në Dibër dhe Kolonjë, e para me luftë frontale nga të gjithë elementët në qendër, dhe e dyta me intrigën e një kandidati të majtë, rezultuan dështim. Gjithçka, kryesisht vjen për shkak të mungesës së organizimit dhe një fryme mbështetëse pro opozitës.

Partia Demokratike, në gati 70% të strukturave në të gjithë vendin, nuk ka seksion apo i ka ato formalë. Degët i ka të përçara, diku edhe të shpartalluara. Ka një mungesë të theksuar bashkëpunimi dhe një përplasje midis rrymave që nxiten nga elementë të fiksuar dhe përçarës në qendër, të cilët artikulojnë qëndrimin se nuk na duhet asnjë zë kritik, sepse njerëzit do të vijnë tek Basha në 2017, për inat të Edi Ramës.

Në fakt ajo që ka ndodhur me zgjedhjet në strukturat e PD-së është që disa elementë të niveleve të dyta dhe të treta gjatë qeverisë Berisha, thjesht dhe vetëm kanë forcuar pozicionet e tyre dhe kanë shpartalluar në mënyrë sistematike degë si Vlora, Durrësi, Korça, Fieri, Dibra, etj. Një përplasje rrymash e fortë e cila ka sjellë përplasje të thella, që nga ana tjetër nuk lejojnë të krijohet një frymë e fortë elektorale opozitare, por ka edhe kryetarë degësh të cilët flenë gjumë, ka edhe sekretarë në qendër që mendojnë se fushata fillon e mbaron në ekranet e TV-së apo duke shkruar statuse në rrjetet sociale.

Fatkeqësisht duket që ka një shkëputje të fortë të bazës dhe elektoratit në PD nga qendra në degë. Duket të jetë një hendek i madh, i krijuar nga veprimet klanore që kërkojnë të kapin Partinë Demokratike, kryesisht klane të ish PDR-së së Genc Pollos, apo emra të sponsorizuar në PD nga këshilltari kryesor i sotëm i Edi Ramës dhe mbështetësi i tij, Henri Çili.

PD sot është gati 6 muaj përpara fushatës elektorale dhe me një qeverisje kaq të keqe si kjo e Edi Ramës, me kaq shumë skandale, korrupsion, abuzime, PD e Bashës duhet të ishte në shkëlqimin e saj, por fatkeqësisht po ndodhet në kuotat më të ulta historike. Rezultatet në Dibër dhe Kolonjë tregojnë një rrudhje në krahasim me 2013-ën. Dhe kjo vjen për shkak të mungesës së organizimit dhe frymës që duhet të ketë opozita.

LEXO EDHE:  Meta zbulon kushtin/Koalicioni me PS-në vijon vetëm nëse ...!

Në opozitën e parë 97-2005 demokratët ishin më të bashkuar, megjithëse vinin nga një katastrofë si 1997, kishte më shumë shpresë dhe besim, më shumë rezistencë. Sot rezistenca është ndonjë konferencë shtypi, apo ndonjë aksion sporadik, pjesa tjetër janë veprime sektariste dhe përçarëse në organizim thjesht dhe vetëm me bindje se njerëzit mund të shkojnë tek Basha për inat të Ramës.

Por a mund të fitojë PD duke menduar se qytetarët “për inat të vjehrrës do të shkojnë tek mullixhiu” në rastin konkret nga Rama të shkojnë tek Basha? Në fakt ka një shtresë gri dhe hapësirë në elektorat, e cila mund të bëjë balancat në zgjedhjet e ardhshme, por nuk duket që PD të ketë një rritje të mbështetjes popullore. Tek pjesa e elektoratit që mund të bëjë ndryshimin, po futen Ben Blushi, Gjergj Bojaxhi, AKZ por edhe Ilir Meta dhe PDIU. Të gjithë këta po marrin nga thesi sepse demokratët janë të dobët pa frymë dhe ende pa një alternativë të fortë dhe të besueshme.

PD nuk mund të fitojë kurrë për inat të vjehrrës. PD mund dhe duhet të fitojë për shkak të vlerave, programit, frymës dhe parimeve, të cilave sot nuk po ju qëndrohet aspak. Përkundrazi, gjithçka bëhet në funksion të disa luftërave klanore, që në përfundim “për inat të vjehrrës” do të sjellin, ndoshta një martesë të re të kësaj të fundit me pushtetin e zgjedhjeve të 2017-ës.

Edi Rama mund te jetë në kuota të ulta historike, por thesi me vota i mbushet plot e përplot, ndërsa i PD-së vetëm rrudhet. Basha ka ende edhe shumë pak kohë për të reflektuar ndaj atyre që i kanë mbushur mendjen se mund të fitojë për inat të Edi Ramës. Për inat të Edi Ramës dhe me mendjen e atyre që e gënjejnë mund të qëndrojë gjatë, shumë gjatë në opozitë dhe shpresa e vetme i ngelet Ilir Meta, i cili nga ana e tij në rast se do bëhej kryeministër me votat e demokratëve, thjesht do kryente realizimin e ambicies së tij politike, kurse demokratët do të prisnin ende të thellohej “inati i nuses me vjehrrën”./ Citynews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. Arben

    21 Nentor, 2016 at 11:23 pm

    PD po nuk largoi baban shpirteror Saliun kurre nuk do te jete ne nivelin e duhur

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Familja Barruku 10 muaj pa çati mbi kokë”/ Bashkia e Durrësit nxjerr bllof Bashën: Kanë marrë bonus qiraje

Publikuar

-

Nga

“Familja Barruku 10 muaj pa çati mbi kokë”/ Bashkia e Durrësit nxjerr bllof Bashën: Kanë marrë bonus qiraje

Kryetari i Republikës së Re, Lulzim Basha, takoi sot në Manëz disa banorë të prekur nga tërmeti i 26 nëntorit, ku një ndër to ishte edhe kryefamiljari i familjes Barruku në fshatin Kameras.

Basha deklaroi se prej 10 muajsh shteti nuk ka marrë asnjë masë për të strehuar familjen Barruku, ndërsa për këtë akuzë ka reaguar vetë Bashkia e durrësit.

Bashkia e Durrësit ka nxjerrë bllof Bashën, pasi thotë se Kadri Riza Barruku është trajtuar me bonus qiraje 30 mijë lekë në muaj, 30 ditë pas tërmetit.

Sipas bashkisë, familja Barruku ka përfituar 7 këste të bonusit të qirasë dhe më i fundit ka kaluar në llogarinë e tij bankare në datën 6 gusht 2020.

“Në vijim të një rasti të bërë prezent sot në media, për familjen Barruku në Manëz si një nga familjet e prekura nga tërmeti i datës 26 nëntor 2019 në Bashkinë Durrës, sqarojmë se Z. Kadri Riza Barruku, duke filluar nga data 27.12.2019, pra vetëm një muaj pasi humbën banesën e tyre, janë trajtuar me bonus qiraje në masën 30 mijë lekë në muaj, në zbatim të Vendimit të Këshillit Bashkiak nr.649 dt.27.12.2019. Në listën shoqëruese të këtij vendimi, me përfituesit e bonusit të qerasë është edhe emri i z.Kadri Barruku.

-Deri me sot z.Barruku ka perfituar 7 këste të bonusit të qerasë, me i fundit ka kaluar në llogarinë e tij bankare në daten 6 gusht 2020.-Përsa i përket shtëpisë, e cila është shpallur e pabanueshme, z. Barruku është një nga përfituesit e programit të rindërtimit të banesave. Aplikimi i tij në platformën “Shtëpia Ime” është aprovuar me Vendim të Këshillit Bashkiak Nr. 77 dt.10.08.2020, ku në listën e përfituesve bashkëngjitur Vendimit, figuron edhe emri Kadri Riza Barruku, i cili do të përfitojë një shtëpi të re, shumë më të mirë e të sigurt se ajo që humbi për shkak të tërmetit dhe mbi të gjitha, falas.

LEXO EDHE:  Meta zbulon kushtin/Koalicioni me PS-në vijon vetëm nëse …!

LEXO EDHE:  Nga Mero Baze/ Ilir Meta tani është Maduro ynë

Aktualisht Agjensia Kombëtare e Planifikimit të Territorit është në proces hartimi të planit të detyruar pikësor për rindërtimin e banesave individuale në zonën e Manzës, me përfundimin e të cilit, do të fillojë menjëherë puna për rindërtimin.

Bashkia e Durrësit siguron qytetaret e saj se puna për procesin e rindërtimit vijon çdo ditë me ritme të shpejta, për të mos lënë askënd mbrapa dhe për të bërë të mundur që qyteti t’i kthehet sa më shpejt normalitetit, me shtëpitë individuale, pallatet, shkollat, kopshtet dhe infrastrukturë të rindërtuar shumë më mirë se më parë.

I gjithë procesi i rindërtimit dhe vendimet e marra nga këshilli bashkiak në kuadër të tij jane tejet transparente dhe te aksesueshme nga publiku, mediat dhe të gjithë të interesuarit për t’u informuar mbi ecurinë e zbatimit të programeve të rindërtimit.

Stafi i Bashkisë së Durrësit dhe të gjithë drejtuesit dhe punonjësit e njësive administrative mbeten në dispozicion të plotë të qytetarëve për cdo sqarim, asistencë dhe orientim në lidhje me të gjithë programet e procesit të Rindërtimit.

Në mbyllje, për rastin e sipërpërmendur te familjes Barruku, bashkëngjitur gjeni vendimet përkatëse të Këshillit Bashkiak dhe listat e përfituesve. Për çdo informacion më shumë mbi dosjen dhe dokumentet shoqëruese, Bashkia Durrës mbetet e hapur për të garantuar akses dhe transparencë të plotë ndaj çdo pale të interesuar”, deklaron bashkia e Durrësit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“SPAK po bën drejtësi selektive”/ Lubonja: Reforma në Drejtësi mund të prodhojë kriminelë…

Publikuar

-

Nga

“SPAK po bën drejtësi selektive”/ Lubonja: Reforma në Drejtësi mund të prodhojë kriminelë…

Analisti Fatos Lubonja, ka bërë deklarata të forta pasditen e sotme, teksa po fliste për SPAK-un dhe Reformën në Drejtësi.

Lubonja tha se SPAK-u po bën drejtësi selektive, ndërsa pretendon se Reforma në Drejtësi mund të prodhojë kriminelë të lidhur me shtetin.

“Teza ime është kjo që nëse një drejtësi nuk funksionon sipas parimit që të gjithë të barabartë para ligjit, por sipas parimit që disa janë më të barabartë se të tjerët, është padrejtësi më e madhe. Unë besoj se Reforma në Drejtësi mund të prodhojë kriminelë të lidhur me shtetin. SPAK ka dhënë prova të selektivitetit”, u shpreh ai në News 24, ndërsa qeverinë e cilësoi si një “bandë që është në pushtet”.LEXO EDHE:  Një prostitutë edhe në media

Sipas tij, narko-trafikantët që pastrojnë para bashkë me qeverinë nuk preken, ndërsa të tjerët sulmohen nga SPAK-u.

LEXO EDHE:  Ina, Ina, Hiqi brekët/ Publicistikë nga Edi RAMA

“Kemi dosje të vjedhjes së votave në Dibër dhe në Durrës, ku duket bashkëpunimi mes kriminelëve dhe të zyrtarëve të PS. Edhe komisionerët që u arrestuan ishin më shumë të opozitës”, theksoi më tej analisti./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Kjo është koha jonë”/ Paralajmëron Ngjela: Së shpejti do dalë një shtet i tretë shqiptar

Publikuar

-

Nga

“Kjo është koha jonë”/ Paralajmëron Ngjela: Së shpejti do dalë një shtet i tretë shqiptar

Avokati Spartak Ngjela ka ngritur një sërë pyetjesh rreth termit Shqipëri e Madhe që sa herë përmendet hap debat të gjerë publik.

Në një postim në rrjetet sociale, Ngjela përmend faktin që shqiptarët sot janë 97 përqind proamerikanë dhe në të gjitha shtetet e Ballkanit Perëndimor jetojnë mijëra shqiptarë.

Sipas tij, Serbia është e humbur përballë shqiptarëve, pasi pretendon se ajo ka qenë dhe mbetet pushtuese territoresh të gjera shqiptare.

Ai flet për interesin amerikan dhe angazhimin e presidentëve të SHBA ndër vite për të mbrojtur Shqipërinë, ndërsa ngre aludimet se shpejt do të dalë një shtet i tretë në Ballkanin Perëndimor që mendohet të quhet Ilirida.

Avokati thekson se nuk ka as Shqipëri të Vogël dhe as Shqipëri të Madhe, por ka vetëm Shqipëri Etnike, që fillon në Prevezë, kalon në Tiranë, shkon në Shkup dhe në Prishtinë, e që mbaron në Nish.

Analiza e plotë e Ngjelës:

Çfarë është Shqipëria e Madhe, term i kotë, realitet historiko – gjeografik; është një krijim politik, apo në të përfshihet e gjithë bota shqiptare në Ballkanin Perëndimor?

Por, a mund të ketë Shqipëri të Madhe pa shqiptarë?

Por, a ka shtet të Ballkanit Perëndimor ku nuk ka treva të gjera shqiptare?

Por, a e dini se në Ballkanin Perëndimor – në Shqipëri; në Kosovë; në Mal të Zi, në Maqedoni dhe në Greqi- jetojnë rreth dhjetë milionë shqiptatë?

Po juve, kjo shpërndarje e shqiptarëve ngushtësisht në këtë zonë, ju duket vetëm një fakt historiko – gjeografik i kohës sonë, apo, në këtë fenomen shqiptar, luan edhe një interes i madh politik?

Po pse, nuk është e njohur botërisht si fakt që shqiptarët sot janë 97 përqind proamerikanë?

Po mirë, a nuk është fakt historik se ka një konflikt midis Amerikës dhe Rusisë për Ballkanin Perëndimor?

Po, atëherë, pse duhet të pyetet gjithmonë: Cili është interesi amerikan për Shqipërinë dhe Kosovën, a nuk do t’ju mjaftonte ky fakt?

Pse, a nuk dihet si fakt historik se Serbia është “vëllai i vogël” i Rusisë, dhe prandaj, pikërisht për këtë, a nuk e kuptoni dot që në këtë periudhë historike Serbia është e humbur përballë shqiptarëve, sepse ajo ka qenë dhe mbetet pushtuese territoresh të gjera shqiptare deri në Nish?Pse, nuk dihet si fakt historik se interesi amerikan për Shqipërinë ka ecur me dokumentacionin historik, nga presidenti Ëillson te presidentët Kennedy e Nikson, dhe, nga këta të dy, deri te presidenti Bill Klinton, që krijoi shtetin e ri shqiptar, Kosovën?

Pse, edhe tani që dolën dokmumentet arkivore nuk e dini që në vitin 1961 presidenti amerikan Xhon Kenedi i tha kryeministrit të Bashkimit Sovjetik, Nikita Hrushov, se “Shqipëria nuk preket”?

LEXO EDHE:  Ina, Ina, Hiqi brekët/ Publicistikë nga Edi RAMA

LEXO EDHE:  Akuza e rëndë/ 350 trafikantë e kriminelë të punësuar nga Edi Rama

Pse, ende nuk e dini që ishte presidenti amerikan Riçard Nikson që i kërkoi me presion të hapur presidentit të Jugosllavisë Josip Broz Tito, autonomimë e gjerë të Kosovës, që kjo të ishte si njësi konstituente në kushtetutën e Jugosllavisë të vitit 1974.

Po pse, vërtet mendoni se mund të ketë tërheqje amerikane për Kosovën, kur Amerika e njohu atë e para si shtet?

Pse, si mendoni ju, një politikë amerikane interesi, që ka nisur si proces politik që në vitin 1919, do të ndryshojë sot, kur konfikiti amarikano rus është më i madh se në vitin 1999, kur NATO bombardoi Serbinë?

Dhe, më në fund: përse duhet të jenë dy shtete shqiptare të pavarur në Gadishullin Ilirik, kur këta mund të kenë vullnetin për bashkim, të ndërmarrë me aktin jurudik, nëpërmjet referendumeve reciproke?

Për të gjitha këto:

Përballë një situate të tillë, pse bërtet me frikë Beogradi dhe Moska se po formohet Shqipëria e Madhe?

Po pse, nuk po e sheh Beogradi që shpejt do të dalë një shtet i tretë në Ballkanin Perëndimor dhe mendohet të quhet Ilirida?

Pse si mendoni, edhe ju si orekset serbe, që ëndërrojnë prishjen e aleancës Amerikë-Shqipëri: nuk e dini ju që gjithçka sot në afirmimin e shtetit të tretë shqiptar dhe pavarësinë e njohur botërisht të Kosovës, është politika e Shtëpisë së Bardhë ?

E pra, në funksion të kësaj tabloje të historisë aktuale, si mendoni ju, a duhet të armatosen me ushtri moderne Shqipëria dhe Kosova?

Sigurisht që po, sepse shqiptarët sot duhet të tregojnë forcë në fshirjen e plehërave në plehërishtën beogradase, në Prishtinë dhe në Tiranë, dhe të ndërtojnë armatën e tyre moderne Shqipëri-Kosovë, si garantin racional të Shqipërisë Etnike.

E pra, për të gjithë këtë tiradë historike që shprehëm, një gjë është realitet i sotëm historik: nuk ka as Shqipëri të Vogël dhe as Shqipëri të Madhe, por ka vetëm Shqipëri Etnike, që fillon në Prevezë, Kalon në Tiranë, shkon në Shkup dhe në Prishtinë, e që mbaron në Nish.

Ky është procesi historik shqiptar, por, se deri ku do të arrijë, askush nuk e di; veçse, ekzistenca e dy shteteve shqiptare në Ballkanin Perëndimor, është një fakt real që na jep të drejtën të arsyetojmë.

Kjo është koha jonë. Keni për ta parë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE