Connect with Us

Samiti i Diasporës/ Rama: Do regjistrojmë gjithë shqiptarët jashtë kufijve

Aktualitet

Samiti i Diasporës/ Rama: Do regjistrojmë gjithë shqiptarët jashtë kufijve

Publikuar

-

theksuar përsëri angazhimin e tij dhe të qeverisë për regjistrimin e shqiptarëve që jetojnë e punojnë jashtë kufijve të Shqipërisë.
Rama foli për ndërtimin e urave lidhëse mes shqiptarëve në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni, Mali i Zi dhe Luginën e Preshevës si dhe në Evropë dhe Botë. Rama premtoi se brenda vitit 2017 do të krijohet Këshilli Kombëtar i Diasporës Shqiptare, që do të jetë një strukturë qendrore që do të udhëheqë veprimtarinë e Diasporës.

“Qeveria dhe diaspora do të angazhohen së pari të krijojnë brenda vitit 2017, Këshillin Kombëtar të Diasporës Shqiptare.
Këshilli do të jetë një strukturë qendrore bashkëpërfaqësuese që do të udhëheqë bashkëpunimin në të gjitha aspektet me diasporën, veprimtarinë për vënien në jetë të angazhimeve të ndërmarra në këtë samit si dhe për të çuar përpara organizimin e aktiviteteve në të ardhmen.
Qeveria jonë është shumë e angazhuar dhe e ka nisur tanimë punën për të bërë regjistrimin e shqiptarëve jashtë kufijve të vendit tonë. Ky proces do të krijojë bazën për votimin në distancë të qytetarëve shqiptarë në diasporë dhe do të ndihmojë në krijimin e atlasit të diasporës shqiptare nëpër botë”, u shpreh Kryeministri Rama.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Skandal korruptiv/ Ku shkuan lekët e nxënësve, të cilat i merte dorazi drejtori i gjimnazit

Publikuar

-

Nga

Arsimi parauniversitar ka hapur dyert e shkollave nga data 14 shtator 2020 për të filluar sezonin e ri shkollor 2020-2021 pas një pauze të gjatë e të dhimbshme, për shkak të pandemisë “COVID-19”. Por arsimi në vendin tonë, është pushtuar nga “dirigjentë-militantë”, politikë të cilët aq thellë i kanë futur tentakulat në arsim, sa që tashmë duket çdo gjë e pashpresë dhe shkolla është, kthyer jo më në vend të dijes, por në një ambient ku mund të milet vota, e të premtohen favore për drejtues shkollash që mbushin kutitë me fletë votimi për subjektet politike si dhe të bëhet korrupsion me lekët e nxënësve. Vetëm 3 kilometra nga Ministria e Arsimit gjendet gjimnazi “Gramoz Palushi”, gjimnazi i vetëm në Babrru, me një komunitet prej 30 mijë banorësh dhe më i madhi gjimnaz në zyrën Vendore Arsimore Kamëz.

E si për ironi të fatit të këtij komuniteti, ky gjimnaz i është besuar që prej vitit 2014, të drejtohet nga militant i PS, ithtari i kryebashkiakut të Kamzës, Rakip Suli, Abas Hoxha, i cili herë qëndron pas shpinës së koordinatores së PS në Kamëz, Elisa Spiropali dhe herë tek Rakip Suli. Ky drejtor shkolle, pa asnjë meritë në drejtim dhe në formim pedagogjik, pasi vetë ka mbaruar me notën mesatare 5, e ka katandisur këtë gjimnaz, në një ferr të vërtetë. E vetmja meritë që, Abaz Hoxha, vazhdon të jetë drejtor shkolle, është angazhimi i tij në mbledhjet politike, për vjeljen e votave dhe shkarkime nga puna të mësuesve që nuk i përgjigjen, thirrjes së tij për mbledhje votash apo fjalime politike të PS. Abas Hoxha shfaqet në çdo mbledhje partie në krah të kryetarit të bashkisë Kamëz, Rakip Suli, i përqëndruar me laps dhe bllok shënimesh për llogaritë e votave.

Por kjo është më e pakta, pasi Abas Hoxha është implikuar në një marëveshje të paligjshme, që në dukje është totalisht korruptive dhe që ngreh shumë pikëpyetje, mbi pozicionin e Abas Hoxhës. Ky dokument që shihni në këtë foto, tregon provën kryesore se si vidhen lekët e nxënësve të shkollës 9-vjeçare “Azem Hajdari” në Babrru dhe nëpërmjet kësaj marëveshje që po botojmë, shumat financiare prej 350 mijë lekë të vjetra çdo muaj i kalonin, drejtorit të gjimnazit “Gramoz Palushi”, shtetasit Abas Hoxha. Akt-marëveshja që mban datën 19 janar 2018, është realizuar mes dy drejtorave të shkollave “Azem Hajdari” dhe “Gramoz Palushi”, ku Besnik Daci ka firmosur për llogari të shkollës 9 vjeçare dhe Abas Hoxha, për llogari të gjimnazit. Por çuditërisht kjo marëveshje është firmosur në kushtet e presionit të vazhdueshëm nga ish-drejtoresha politike e PS, Ermioni Çekani, që në 2018 drejtonte Zyrën Arsimore Kamëz.

Një fakt i tillë që tregon se marëveshja ka pasur presion, ka dalë qartë nga shënimi i vetë firmëtarit, Besnik Daci, i cili teksa ka firmosur për llogari të shkollës 9-vjeçare “Azem Hajdari”, përkrah firmës ka shtuar dhe shënimin “…marëveshja është e kundra-ligjshme detyrohem nga ZAK…” dhe sërisht poshtë këtij shënimi ka hedhur firmën e tij. Në të djathtë të dokumentit ka firmosur drejtori i gjimnazit “Gramos Palushi”, Abas Hoxha, i cili nuk ka bërë asnjë shënim. Një marëveshje që nxënësit e Ciklit të Ulët detyrohen të paguajnë 10 mijë lekë të vjetra, për të bërë mësim në një shkollë tjetër shtetërore. Kur dihet që arsimi 9-vjeçar në Shqipëri është i detyrueshëm dhe pa kosto financiare në shkollat publike.Nëpërmjet kësaj marëveshje, totalisht të paligjshëm ku as më e pakta nuk është e noterizuar, ngarkohej Besnik Daci dhe bordi i shkollës 9-vjeçare “Azem Hajdari” që të mblidhnin nga çdo nxënës shumën prej 10 mijë lekë të vjetra në muaj. Sasia e parave që mblidhej duhej ti dorëzohej në dorë drejtorit, me mesatare 5 të gjimnazit “Gramoz Palushi” Abas Hoxha, ku qëllimi ishte që Abazi, të rregullonte tualetet e gjimanzit të paguante një roje nate, që në këtë rast ishte pedofili seksual, Abaz Doga dhe të lyente me bojë 4 klasa të gjimnazit “Gramoz Palushi”, ambjente këto ku synohej që të bënin mësim nxënësit, e Cilklit të Ulët të shkollës 9 vjeçare “Azem Hajdari”.

LEXO EDHE:  “Ekonomia është dëmtuar rëndë”/ Shano akuza të forta qeverisëNë këtë rast, të paktën siç del edhe në dokumenta pedofili i arrestuar nga prokuroria e Tiranës, Abaz Doga, që shërbente si roje nate në dy shkollat “Azem Hajdari” dhe “Gramoz Palushi”, i bie të jetë paguar me rrogë edhe nga bashkia Kamëz, edhe nga vetë drejtori i gjimnazit, Abaz Hoxha. Lekët që mblidhte nga nxënësit bordi i shkollës “Azem Hajdari”, ja ka dorëzuar në dorë, Abas Hoxhës. Për momentin ne disponojmë vetëm dy shkresa që tregojnë qartë se dy herë Abas Hoxha, ka marë dorazi në total shumën prej 700 mijë lekë të vjetra. Këto para janë marë në datën 23 mars 2018, ku anëtarët e Bordit të Shkollës “Azem Hajdari”, Sheat Daci, Imer Hoxha dhe Fatmir Gjestila, i japin Abas Hoxhës, shumën prej 350 mijë lekë të vjetra. Mandej ky dorëzim lekësh, pa një transaksion bankar, ka ndodhur edhe në datën 3 dhjetor 2018. Në të dy rastet që kemi arritur të dokumentojmë, marrësi i lekëve është Abas Hoxha, por çuditërisht firmat janë të ndryshme. Këtu mund të ketë firmosur person tjetër,duke prodhuar elementët e veprës penale të “falsifikimit të dokumentave”.

LEXO EDHE:  Basha në “zjarr dhe tym”/ Rama ka ikur të negociojë azilin

Kjo pasi edhe me sy të lirë të shikohen, dy dokumentat, që janë siguruar nga ana jonë, duket qartë se firmat janë të ndryshme dhe që patjetër kanë firmosur dy njerës të ndryshëm dhe jo marësi, Abas Hoxha. Kjo praktikë e mbledhjes së parave nga nxënëësit mësohet se ka vijuar çdo muaj dhe nuk dihet qartë nëse, akt-marëveshja e firmosur nga Besnik Daci dhe Abaz Hoxha, vijon të jetë ende në fuqi ose jo, pasi afati përfundimtar i saj përcaktohet me periudhën e krijimit të ambjenteve të reja pranë shkollës “Azem Hajdari”. Por ajo që është më e rëndë dhe që ngreh mjaft pikëpyetje, është se ku kanë shkuar paratë që i janë mbledhur nxënësve dhe dorëzuar më pas në dorë drejtorit të shkollës “Gramoz Palushi”, Abas Hoxha.

Kjo është një pikëpyetje dhe që sigurisht kërkohet hetim nga ministria e re e Arsimit, Elvis Kushi dhe Prokuroria e Tiranës. Sipas marëveshjes paratë mblidheshin tek nxënësit dhe i dorëzoheshin Abaz Hoxhës, i cili duhet të kryente shërbime si rregullime të tualeteve të shkollës që drejtonte,të lyente klasat dhe të paguante rrojen e shkollës, të rregullonte bankat. Por çuditërisht në një trasmetim televiziv që i ka bërë emisioni “Stop” ambjenteve të tualeteve të gjimnazit “Gramoz Palushi”, ato ishin në gjëndje mizerabël dhe aspak të pastra.

Drejtori Abas Hoxha, megjithëse ka marë sasinë e parave, duket qartë dhe në foto, që nuk ka bërë asnjë shpënzim jo vetëm për të rregulluar, por edhe për ti mirëmbajtur këto tualete. Ky është rasti që ministria e Arsimit dhe Sportit të nisë një hetim për këtë drejtor që dy muaj më parë uh pezullua nga detyra si pasojë e skandalit të punësimit si roje shkolle të pedofilit seksual Abaz Doga, i cili tashmë është arrestuar nga prokuroria e Tiranës, për abuzimet seksuale me tre nxënëse të gjimnazit “Gramoz Palushi”.

LEXO TE PLOTE

Kronika

OFL i dha ultimatum për pasurinë/ Arrestohet trafikanti i drogës në Korçë

Publikuar

-

Nga

OFL i dha ultimatum për pasurinë/ Arrestohet trafikanti i drogës në Korçë

Finalizohet operacioni antidrogë i koduar “Përsëritësi”.

Specialistët për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme dhe Narkotikëve në DVP Korçë, në vijim të punës për parandalimin dhe goditjen e aktivitetit kriminal të shpërndarjes së drogave të forta, pas një hetimi disa mujor të kryer nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Korçë, finalizuan operacionin antidrogë të koduar “Përsëritësi”, si rezultat i të cilit u bë kapja dhe arrestimi në flagrancë i shtetasit:
• Z. Q., 35 vjeç, banues në Korçë (i dënuar më parë për “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve), subjekt i OFL-së për të deklaruar pasurinë.

Si edhe filloi procedimi penal në gjendje të lirë ndaj 7 shtetasve të tjerë. Nga veprimet hetimore të kryera dhe provat ligjore të grumbulluara gjatë operacionit, rezultoi se shtetasi Z. Q., është poeseduesi dhe organizatori i shpërndarjes së lëndëve narkoitke, i cili nëpërmjet 7 shtetasve të tjerë bënte shpërndarjen e sasive të drogave të forta në qytet, të llojit heroinë dhe metadon, sasi të cilat këta shtetas i blinin tek 37-vjeçari dhe më pas e shisnin tek persona të tjerë, kundrejt fitimit.

LEXO EDHE:  Parashikimi i frikshëm i deputetit të PD/Flakët do përpijnë gjithçka, ç’do bëjë RamaGjatë operacionit dhe kontrollit në banesë, Policia ka sekuestruar lëndë narkotike heroinë, një pjesë e ndarë në doza gati për shitje dhjetra kokrra metadoni, si edhe një sasi lënde e dyshuar si prokusor.
Shtetasi i mësipërm, aktualisht rezulton i dënuar me kusht, për një periudhë prej 3 vjet e 6 muaj, për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”, si edhe është subjekt i OFL-së ku i është dërguar formulari për deklarimin e pasurisë.

LEXO EDHE:  Paloka krah Metës/ Situata jo normale, Rama synon të kapë edhe Kushtetuesen

Materialet i kaluan Prokurorisë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Korçë për hetime të mëtejshme./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Kërcënoi se do vrasë veten/ Flasin prindërit e 31-vjeçarit: Nusja ja mori vajzën, kishin probleme xhelozie

Publikuar

-

Nga

Kërcënoi se do vrasë veten/ Flasin prindërit e 31-vjeçarit: Nusja ja mori vajzën, kishin probleme xhelozie

Mbrëmjen e djeshme një ngjarje e rëndë ka nodhur në Fier, ku një 31-vjeçar kërcënoi se do të vetëvritej me kallash.

Prinderit e Elton Metës, Bashkim Meta dhe Sabire Meta, hedhin dritë mbi arsyet që çuan djalin e tyre të bëjë një akt ekstrem duke kërcënuar të vetëvritet.

Sipas prindërve të Eltonit ai kërkonte që të shihte vajzën e tij të vogël të cilën ja kishte marrë bashkëshortja dhe kishte ikur te shtëpia e prindërve të saj. Ndërkohë prindërit e Eltonit hedhin dyshime edhe se bashkëshortja e djalit, nusja e tyre fliste me dikë në telefon, çka mund të jetë shkak edhe i gjestit ekstrem të Eltonit.

Sipas prindërve të 31-vjeçarit, shkak i ngjarjes së djeshme ka qenë xhelozia dhe kërkesa për ndarje nga ana e bashkëshortes.

“Ata herë ia kalonin mirë dhe herë keq, vajza 2- 3 herë i kishte treguar edhe thikën. Ajo ishte e vogël dhe ne e mbronin. Edhe pse fajin e kishte nusja, unë i flisja djalit që të ulej dhe rregullonte gjërat. Një ditë erdhi e mori vëllai dhe iku, kishte shkuar për të marrë urdhër mbrojtje në polici, ne nuk dinim gjë. vajza trajtohej mirë dhe djali nuk e prekte me dorë, unë mbrëmë e mora vesh që kishte urdhër mbrojtje. Ziheshin për punë xhelozia, nusja thjeshtë se djali kishte dashnore. Djali u fut në depresion donte vetëm të shinte vajzën, ajo nuk e linte. E pashë djalin që ishte në depresion, erdhi policia më tha hajde e qetësojmë se ka shkuar e shtëpia e nusen dhe ka qëlluar në ajër. Ai kërkonte vetëm vajzën e vogël ta shinte.”, tha i ati gjatë një interviste për Report Tv.Bashkim Meta shtoi se djali nuk kishte armë dhe se atë e kishte blerë dhe për këtë i ati akuzon si kriminel atë që i ka shitur armën të birit, i cili në gjendje depresive kërcënonte se do të vriste veten.

LEXO EDHE:  Pse Rama dhe Meta kanë 24 orë që heshtin për ofertën e opozitës shqiptare?

LEXO EDHE:  “Ekonomia është dëmtuar rëndë”/ Shano akuza të forta qeverisë

“Ai kishte blerë një kallash, nuk e kishte në shtëpi e ka blerë. Për mua duhet të futet brenda ai që i dha armën jo djali im, ai është kriminel”, u shpreh i ati.

Ndërsa e ëma e Eltonit, Sabire Meta tha se nusja prek kohësh fliste në telefon me dikë, që mund të jetë bërë dhe shkak i sherrit mes tyre.

“Nusja kishte bërë shumë gjëra të këqija dhe ia thash. Ajo kishte kohë që fliste në telefon dhe nuk më tregonte. Veprimi i djalit nuk është i mirë, por ishte në depresion, nuk di çtë them”, tha e ëma./CNA.al

LEXO TE PLOTE