Connect with Us

Rama e katranosi punën me Trump-in. Por…/ Nga Mustafa Nano

Aktualitet

Rama e katranosi punën me Trump-in. Por…/ Nga Mustafa Nano

Publikuar

-

Nuk ka asnjë diskutim që Edi Rama bëri gabimin e jetës së vet me komentet mbi Trump-in. Dhe le ta lëmë për një moment mënjanë përmbajtjen e asaj që ka thënë. Ai ka gabuar në radhë të parë thjesht që është futur si pykë në këtë histori. Ok, ai nuk është i vetmi që e ka bërë këtë gjë, ka pasur edhe të tjerë (Presidenti i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker është duke bërë të njëjtën gjë edhe sot, pas zgjedhjeve), ngaqë ngjarja amerikane ka qenë disi e çuditshme këtë herë. Por le ta themi fare shkoqur, me një logjikë që na e dikton Real Politika: Një kryeministër shqiptar nuk mund t’i japë vetes tagrin për të futur hundët në garën presidenciale amerikane. Kjo është një. Së dyti – vijmë tani te përmbajtja – Rama ka ndërhyrë në mënyrën më të gabuar të përfytyrueshme.

Në ndërhyrjen e vet, që e bëri përpara Ramës e që nuk është çudi të ketë shërbyer si frymëzim për Ramën, ish-kryeministri britanik, David Cameron ishte pazakonshmërisht i ashpër. Kur Trump-i tha frazën e famshme për myslimanët (“duhen ndaluar të hyjnë në SHBA”), Cameron e cilësoi këtë qëndrim “përçarës, të pamend, dhe të gabuar”. Dhe vijoi më tej: “Nëse Trump-i do të bënte një vizitë në Britaninë e Madhe, ky do të ishte një rast për t’u bashkuar të gjithë kundër tij”. Kandidatit republikan i ranë rëndë në stomak fjalë të tilla, dhe përgjigjen nuk ia vonoi: “Nëse fitoj, do më duhet të takohem shpesh me Cameron-in, por me këtë që tha, unë nuk besoj se do të kemi marrëdhënie të mira”. Cameron-i nuk është më, sidoqoftë, në Downing Street Nr. 10. Ai u bë një kurban i Brexit.

Trump-i, apo dikush tjetër në emër të tij, nuk kanë reaguar pas deklaratave të Ramës. Askush nuk priste që ata të reagonin (përveç Ramës, kuptohet, të cilit do t’i kish shijuar shumë, pasi do të bëhej në këtë mënyrë personazh i kronikës politike amerikane e botërore). Nuk kish se si të ndodhte kjo gjë. Gjithnjë, mbi bazën e logjikës së Real Politikës. Për një kandidat presidencial amerikan nuk është se ka ndonjë rëndësi të madhe se çfarë thotë një kryeministër shqiptar, e aq më pak ka rëndësi nëse kryeministri flet për të, e aq më pak akoma ka rëndësi nëse kryeministri flet keq për të. Është e sigurt që të vetët e kanë informuar mbi qëndrimet e kryeministrit shqiptar, sidomos kur ky i fundit “ia plasi” edhe në CNN, por është po kaq e sigurt që kjo bisedë mes tyre më shpejt është mbyllur se sa është hapur.

Sikur Rama të ish një lojtar i rëndësishëm në skenën ndërkombëtare, Trump-i nuk do t’ia përtonte. Do t’i përgjigjej me tone më të forta se sa ato të përdorura ndaj Cameron-it. Sepse edhe ndërhyrja e Ramës ishte shumë e shpërpjesëtimuar. Ai tejkaloi funksionin e tij, dhe staturën e tij të vogël (që buron apriori prej vendit që ai përfaqëson: ja, sërish Real Politika). Përveç kësaj, bëri një lojë zarash, që është krejt e pakëshillueshme për rolin që është duke luajtur. Ai ishte 100% i sigurt se Clinton-i do fitonte, ashtu siç ishin gjithë tjerët, edhe ata që bënin sondazhe, madje edhe Trump-i vetë. Dhe ja ku jemi sot, kur Rama është i pari që nuk do donte kurrë t’i kish thënë ato që ka thënë. Mirëpo, çfarë është bërë, është bërë. Dhe është e çuditshme se si Rama nuk e ka menduar më përpara të vërtetën që bart kjo tautologji banale: çfarë është bërë, është bërë.

Rama e quajti Trump-in turpin e qytetërimit të sotëm, e quajt turpin e Amerikës, e quajti një rrezik e kërcënim për vetë Amerikën e për botën, uroi pastaj që Zoti të mos e lejonte të hynte në Shtëpinë e Bardhë, dhe në fund garantoi se, me Trump-in në krye të SHBA-ve, marrëdhëniet Shqipëri-Amerikë nuk do të jenë këto që janë. Tani, që Trump-i është turpi i Amerikës, dhe i qytetërimit të sotëm, e që ai përbën një kërcënim për Amerikën e për botën, e mendojnë të shumtët e kësaj bote. Madje, e mendojnë edhe të shumtët e amerikanëve (Trump-i fitoi shumicën e elektorëve të mëdhenj, e jo shumicën e votave; ishte H. Clinton që fitoi shumicën e votave). Puna është se të gjithë këta nuk janë kryeministra të Shqipërisë. Kryeministër i Shqipërisë është vetëm një. Ai quhet Edi Rama. Dhe mëkati i Ramës nuk është që i ka menduar gjëra të tilla, as që ia ka thënë dikujt në zyrë apo në një darkë. Mëkati i tij është që ai këto gjëra i ka thënë faqe botës, veshur me kostumin e kryeministrit. Dhe zullumin e trashi fare pastaj kur, po si kryeministër, tha se “me Trump-in president, marrëdhëniet Shqipëri-SHBA nuk do të jenë më ato që janë”!!!! Këtë të fundit edhe mund të na e kishte kursyer. Edhe të parat mund të na i kishte kursyer (sapo e thashë këtë gjë), por kjo e fundit është një mufkë mbi mufkat.

LEXO EDHE:  Donald Trump "shpërthen" ndaj Koresë së Veriut/Vend i papërgjegjshëm!

Sa më sipër, është një histori e arkivuar, tanimë. Mirëpo, nuk është kështu për ata shqiptarë që mezi po prisnin që Trump-i të fitonte, jo sepse në këtë mënyrë i bëhet mirë Amerikës e botës (edhe ata vetë kanë pasiguri të mëdha në këtë mes, për të mos thënë që në thelb janë dakord me Ramën), por sepse Trump-i, me të fituar, do të hakmerrej me Ramën. Tani, të kuptohemi, nëse një President amerikan e çon në mendje të hakmerret ndaj një kryeministri shqiptar, ai ka shumë mjete për ta bërë këtë. Përkundër kryeministrit shqiptar që i ka të pakta mjetet për t’u mbrojtur. Por kjo nuk ka për të ndodhur. Rama nuk është lojtar i rëndësishëm në këtë botë. Me fjalë të tjera, si të jetë, si të mos jetë kryeministër, nuk ndryshon asgjë në këtë botë. Mund të ndryshojë ndonjë gjë në këtë vendin tonë, por në botë nuk ndryshon asgjë. Sikur vendi ynë të ishte më i rëndësishëm, sikur për rrjedhojë kryeministri ynë të kishte më shumë ndikim në botë, Trump-i, si një i llastuar, zemërak e inatçor që është, edhe mund të tentonte t’i kthente reston (u pa me reagimin që bëri ndaj Cameron-it). Por me Ramën nuk ka për t’u marrë.

Madje, unë qysh tani jam duke e përfytyruar një skenë në summit-in e ardhshëm të NATO-s. Në një nga pushimet e mbledhjes, Rama i afrohet Trump-it. Dhe mes tyre bëhet ky dialog:

Rama: Zoti Trump, unë quhem Edi Rama, jam kryeministri i Shqipërisë.

Trump: Ah, Edi Rama! Ti je ai që nuk le gjë pa thënë ndaj meje në një moment të fushatës?

Rama: Po, unë jam.

Trump: Ke bërë gabim, i dashur.

Rama: E di. Dhe e kam ditur qysh në momentin që e bëra.

Trump (qesh): Kjo është e bukur. Kjo më pëlqen.

Rama: Madje, në daçi ta dini, unë ju admiroj. Por mua më takonte të thoja diçka, ngaqë jam kryeministri i një vendi me shumicë myslimane. Dhe unë ju garantoj që myslimanët e Shqipërisë nuk janë si myslimanët e botës. Të ftoj të vish në Shqipëri e t’i shohësh vetë.

Trump: Pse jo? Do të më pëlqente të vija në Shqipëri.

Rama: Oh, sa mirë! Dhe unë që mendoja se ju kishte mbetur qejfi.

Trump: Po jo, ç’është ajo fjalë. Unë e kisha harruar këtë gjë. Ja, ti ma kujtove tani.

Rama (shumë i lumtur): Po një selfie mund ta bëjmë?

Trump: Pse jo? Selfie-t janë pasioni im. Edhe rrjetet sociale.

Bëjnë një selfie. Aty pranë afrohet, si me porosi, Angela Merkel.

Merkel: Mister Trump, Edin Ramën e kemi djalin e mirë të lagjes së keqe.

Trump: Nuk po kuptoj. Cila është lagjja e keqe?

Merkel: Ballkani pra.

Trump (i ftilluar): Ah, Shqipëria, Ballkani! Ok, ok. Se mua më është bërë mendja Meksikë, Kinë, Rusi, Lindja e Mesme. Ballkani nuk është në Lindjen e Mesme, apo jo?

Merkel e Rama (në një gojë, duke qeshur): Ballkani është në Europë!

Rama u kërkon edhe një selfie treshe. E bëjnë. Merkel-i në mes.

Një orë më vonë, portalet e Tiranës nxjerrin lajmin me titull: Trump-i i premton Ramës se do të vizitojë Tiranën. Si fotografi shoqëruese do të ishte selfie ku Rama pozon me Trump-in, që më parë do ish publikuar në Twitter-in e tij me shënimin: “Nuk është montazh, as një foto e paguar: krah për krah me presidentin amerikan, Donald Trump”.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Paralajmëron ish-presidenti/ Rama drejt dorëheqjes?

LEXO EDHE:  Kryebashkiaku nuk njeh vendimet e qeverisë dhe festat zyrtare

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  “Lutu që të mbajë kohë e mirë me Lulin”/ Ibsen Elezi thumbon Ramën

LEXO EDHE:  Ortaku dhe miku i ngushtë i Lulzim Bashës, oligark dhe ndan biznese me Putin

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: