Connect with Us

Trump, histeria botërore dhe provincializmi shqiptar

Aktualitet

Trump, histeria botërore dhe provincializmi shqiptar

Publikuar

-

Dr. Bledar Kurti (Zv/President i Republican Friends Club Albania)

 

Cila është gjëja e parë që mësoi e gjithë bota nga fitorja e Donald J. Trump? Teksa të gjitha sondazhet shpallnin Hillary R. Clinton si fituese, dhe teksa CNN, Washington Post, dhe media të tjera prestigjoze garonin me fodullëk, njëanshmëri, dhe me militantizëm se me sa përqindje do fitonte Clinton, 92,93,94,95,96,99,99.9%, rezultati i fitores së Trump nxorri në dritë atë që askush nuk mund ta besonte: vdekjen e medias tradicionale dhe pabesuesshmërinë e medias së re.

Gjatë të gjithë fushatës, televizione dhe gazeta me famë botërore pushuan së bëri gazetari, harruan të ruajnë paanshmërinë profesionale, u lejuan të përdoren nga lobe të fuqishme dhe dytësore të “establishmentit,” dhe me një fanatizëm të paprecedentë në historinë e SHBA sulmuan një kandidat të dalë nga primaret amerikane dhe të mbështetur, sic u pa nga zgjedhjet, nga rreth 63 milionë amerikanë. Në vend që të tregoheshin profesionistë, mediat botërore, përfshirë edhe në Ballkan dhe Shqipëri, u bashkuan në një betejë globale kundër një kandidati të shpallur nga një proces demokratik, fitues i primareve, dhe fitues me rezultatete spektakolare i presidencës. Kur mediat tradicionale pranuan të jenë emocinale, ky shënoi fundin e tyre. Edhe media e re rezultoi si një balonë tauke përballë urraganit Trump. Nën vorbullën e kotësisë virtuale, koncepteve të gabuara dhe aspak relevante si përshembull karta e gruas presidente, ose ajo e racizmit, ofenduan inteligjencën e pjesës më të madhe të qytetarëve amerikanë. Më në fund një grua presidente? E @farë do të thotë kjo për gruan? Gratë kanë shembuj të jashtëzakonshëm drejtimi, si përshembull, Margaret Thacher dhe Angela Merkel, dhe monarket e shumta si Elizabeta I dhe II, Viktoria, etj, ndaj amerikanët nuk mund të binin pre e sajesave të medias së re. Gjithashtu, pjesë e sulmit global, përfshirë Hollivudin, mediat, rrjetet sociale, etj ndaj Trump u bënë edhe komentet e tij seksiste. Brezi i ri i facebook-ut në botë dhe ai i makiatos në Shqipëri kanë disavantazhin e njohurive historike. Historia na tregon që nëse bëhet fjalë për seksizëm, Presidentët më të shquar të kësaj fushe ishin Demokratë, pra nga partia e Clinton, dhe jo Republikanë nga partia e Trump. Këtu përmendim F.D. Roosevelt, John F. Knnedy, dhe Bill Clinton, presidentët më të shquar të historisë amerikane, ndërkohë dhe seksizmit të pushtetit. Ndaj edhe kjo kartë i ofendoi inteligjencën popullit amerikan.

Gjithashtu, Donald J. Trump u akuzua për racizëm, dhe mbarë mediat botërore (dhe shqiptare) nuk përmendën që Trump përfaqësonte partinë e Abraham Lincoln, heroin e betejës kundër skllavërisë, ndërkohë që demokratët kërkonin të ruanin status quo-në e rendit skllavëror. Historia nuk gjykohet por ajo duhet presantuar e plotë. Opinioni publik botëror u drejtua në verbëri në shtigjet e lobit liberal post-iluminist.

Politikat e Znj. Clinton përfshinin shumë mbështetjen ndaj shoqërisë civile. Në mbarë botën shoqëria civile luan një rol të rëndësishëm por fatkeqësisht në shumë vende, kryesisht në Evropë dhe Ballkan, është shndërruar në një institucion vjeljesh fondesh dhe akumulim përfitimesh. Znj. Clinton kërkonte të sillte një frymë liberale evropiane në një Amerikë kapitaliste e cila është ndërtuar mbi punë dhe jo hile, mbi kapital dhe investime dhe jo vullnetarizma për kauza të dyshimta, mbi bindjen që është sistemi ai që sjell ndryshimet dhe jo grupimet e vogla interesash. Amerikanët votuan me zgjuarsi dhe zgjodhën trashëgiminë, sistemin e qeverisë, dhe refuzuan eksperimentet liberale post-iluministe. Histeria Clinton zaptoi edhe politikën dhe mediat shqiptare. Si pjesë e sulmit global ndaj Trump qytetarëve shqiptarë iu servirën gjysëm të vërteta ose shtrembërime faktesh. Për muaj me rradhë shqiptarëve iu injektua frika se Trump është pro serbisë dhe kundër Kosovës. Populli shqiptar i është mirënjohës Presidentit Clinton për ndërhyrjen e NATO-s në Kosovë, por askush nuk përmendi (qëllimisht) që ishte një President Republikan, George W. Bush ai që bëri të mundur Pavarësinë e Kosovës, dhe anëtarësimin e Shqipërisë në NATO. Qëllimisht qytetarët shqiptarë u lanë në hije nga fakti që politikat e SHBA ndaj Shqipërisë kanë qenë dhe do vazhdojnë të jenë tejet miqësore, sepse ne jemi një popull pro-amerikan dhe se ky fakt prevalon mbi cdo linjë të opinionit presidencial, pasi në SHBA sistemi nuk lejon diktatorë, as aventurierë, as individë të krisur që mund të bombardojnë botën me armë nukleare, as të ndryshojnë politikat e jashtme të paracaktuara dekada më pare, sepse SHBA nuk është Shqipëria ku sistemi është i kalbur dhe ata që e drejtojnë atë edhe më të kalbur, ndaj Presidenti i 45-të i SHBA, Donald J. Trump, do e dojë Shqipërinë sepse amerikanët, ata që e kanë mirëbesuar atë si Commander in Chief, e duan Shqipërinë.

LEXO EDHE:  Lulzim Basha kapet mat/ Faktet që “kryqëzojnë” kreun e Republikës së re

Cfarë mësojmë tjetër nga fitorja spektakolare e Donald J. Trump? Mësojmë që ngjyrosjet emocionale të mediave, format e bukura të paraqitjes, populizmi i medias së re janë të rrezikshme për një vend pasi nuk reflektojnë realitetin e saktë. Stili Clinton/Obama, i fotove pafund në rrjete sociale, plot formë e kompozim të bukur por pa përmbajtje janë një realitet virtual dhe jo real, dhe si një flluskë sapuni shkrihen në pak kohë. Politika shqiptare ka vite që jeton në këtë flluskë virtuale dhe qeverisja e vendit orientohet më së shumti nga facebook-u se sa zgjidhja reale e problemeve dhe sfidave që ka vendi. Histeria e rrjeteve sociale që ka zaptuar edhe politikën, qeverinë dhe shoqërinë shqiptare është tejet e rrezikshme pasi një rezultat shokues na prêt, jo vetëm në zgjedhje, por edhe në bilancet ekonomike dhe shoqërore. SHBA ka një sistem politik bi-partiak, por asnjë parti në Shqipëri nuk mund të identifikohet me të majtët apo djathtët në Amerikë pasi janë tërësisht pa përputhje dhe jashtë kontekstit. Amerika është Amerikë pasi cdo gjë e bën në mënyrë amerikane. Kur Amerika ftohet e gjithë bota teshtin, dhe kur Amerika lulëzon e gjitha bota përfiton nga begatia e saj. Zgjedhjet në Amerikë kanë një domethënie tejet të rëndësishme në mbarë botën. Populli amerikan është një popull i zgjuar pasi ka ngritur një komb të madh dhe një shtet të pashoqë, i cili duhet të kujdeset për politikat e brendshme dhe të jashtme të mbarë botës, ndaj katër vitet e ardhshme Presidentit të ri të SHBA, i duhet të mbajë mbi supet e tij të gjithë globin.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Ky shtet i fuqishëm do t’i bashkohet Trump për ta bombarduar Sirinë

LEXO EDHE:  Lulzim Basha kapet mat/ Faktet që “kryqëzojnë” kreun e Republikës së re

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Nxehen keq gjakrat/Retorikë e ashpër SHBA-Koreja e Veriut

LEXO EDHE:  Lulzim Basha kapet mat/ Faktet që “kryqëzojnë” kreun e Republikës së re

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: