Connect with Us

Zgjedhjet në SHBA/ Elita politike në Shqipëri, të gjithë kundër Trump

Aktualitet

Zgjedhjet në SHBA/ Elita politike në Shqipëri, të gjithë kundër Trump

Publikuar

-

Si rrallë herë në historinë politike të Shqipërisë e gjithë elita politike shqiptare del kundër një presidenti amerikan.

Kryeministri Edi Rama doli publikisht duke e sulmuar Donald Trump dhe duke financuar fushatën e kandidates demokrate Hillary Clinton. Në një intervistë për gjigandin amerikan CNN ai u shpreh se “Trump është rrezik për SHBA-të dhe botën”.

Nuk mbetet pas as lideri i opozitës Lulzim Basha, që ndryshe nga linja historike e PD-së, doli publikisht në mbështetje të Hillary Clinton, madje mori pjesë edhe në Konventën e Demokratëve në SHBA.

Më racionali ndër tre liderët kryesorë politikë në vend duket se është kryeparlamentari Ilir Meta. Kreu i LSI-së e shprehu hapur mbështetjen për Clinton por pa dalë shpeshherë publikisht për këtë temë.

LEXO EDHE:  “Basha i përket një kaste të vjetër politike”/ Harxhi sfidon sërish kreun e PD

Kaq kurajozë dhe analfabetë janë liderët shqiptarë në politikën diplomatike sa morën pozicion dhe tani kanë  mbetur të tre si peshku pa ujë, megjithëse duan të shpëtojnë kush e kush i pari. Dy të parët janë peng iSorosit, ndërsa Meta u bashkua me dy të mëdhenjtë duke u futur edhe ai në gropën e viktimave.

E gjithë kjo kosto politike rëndon mbi shqiptarët, të cilët në 104 vjet shtet i kanë patur përherë sytë nga SHBA-të dhe presidenti i tyre, ndërsa nga sot mund të shihen me një sy tjetër në Washington. /Citynews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Lufta për terrorizmin e brendshëm/ Biden shpall planin e parë kombëtar

Publikuar

-

Nga

Biden promovon planin 2 trilion dollarë për infrastrukturën

Presidenti amerikan Joe Biden shpalli atë që ai e quajti plani i parë kombëtar për të luftuar terrorizmin e brendshëm.

Në një deklaratë të martën, Presidenti Biden tha se Strategjia Kombëtare për të Luftuar Terrorizmit e Brendshëm synon të përmirësojë analizën e qeverisë dhe ndarjen e informacionit mbi terrorizmin e brendshëm me agjencitë e zbatimit të ligjit në të gjitha nivelet.

Parandalimi i rekrutimit të terroristëve, aftësisë për t’u mobilizuar dhe goditja e aktiviteteve të tyre, janë gjithashtu elementë kryesorë të strategjisë.

Plani synon “t’u japë zgjidhje kontribuesve afatgjatë” të terrorizmit të brendshëm siç janë “urrejtja racore, etnike dhe ajo fetare”.

Terrorizmi i brendshëm nxitur nga urrejtja, fanatizmi dhe forma të tjera të ekstremizmit është një njollë në shpirtin e Amerikës. Ato bien ndesh me synimet që vendi përpiqet të arrijë. Ai (terrorizmi i brendshëm) përbën sfidë të drejtpërdrejtë për sigurinë tonë kombëtare, demokracinë dhe unitetin“, thuhej në një deklaratë të Presidentit Biden.

LEXO EDHE:  FOTO FAKT/ Fotografohet vota për Ilir Metën, korrupsion me zgjedhjet në LSI

LEXO EDHE:  “Basha i përket një kaste të vjetër politike”/ Harxhi sfidon sërish kreun e PD

Strategjia publikohet më shumë se gjashtë muaj pas sulmit të dhunshëm ndaj Kapitolit më 6 janar nga mijëra mbështetës të ish-Presidentit Donald Trump, ndërsa Kongresi po certifikonte rezultatin e zgjedhjeve që shpallte fitues demokratin Joe Biden. Ish-Presidenti Trump ka refuzuar ta njohë rezultatin.

Sipas një raporti të zyrës së drejtorit të Zbulimit Kombëtar, ekstremistët e dhunshëm në vend përbën një kërcënim të shtuar gjatë vitit 2021 dhe se rreziku më i madh vjen prej organizatave supremaciste të bardha dhe grupeve të armatosura anti-qeveritare./ VOA

LEXO TE PLOTE

Politikë

Analiza e zgjedhjeve në PD/ Edith Harxhi del në konferencë për shtyp

Publikuar

-

Nga

Analiza e zgjedhjeve në PD/ Edith Harxhi del në konferencë për shtyp

Nga zgjedhjet e 13 qershorit, Lulzim Basha u rizgjodh në krye të PD edhe për katër vitet e ardhshme.

Tre kandidatët e tjerë, Agron Shehaj, Edith Harxhi dhe Fatbardh Kadilli hodhën një sërë akuzash për manipulim të zgjedhjeve, ndërsa prej dy ditësh edhe emisioni Fiks Fare ka nxjerrë me fakte manipulimet e votave.

Por ditën e nesërme, Harxhi do të dalë në një konferencë për media në orën 10:00 për të folur për procesin zgjedhor të organizuar në  PD në 13 qershor.

LEXO EDHE:  Rama ironizon opozitën: “Kilometrat e rrugëve nuk janë si metrat e teritalit për pantallonat”

LEXO EDHE:  Britania e Madhe kritika të forta Trump/ Të mos përzihet në çështjet e brendshme

Te nderuar miq te medias neser me date 16 qershor 2021 ne oren 10:00 Grupi per PD dhe kandidatja per Kryetare e Partise Demokratike Edit Harxhi mbajne konference shtypi ne Hotel Xheko International “Karlsberg” ne lidhje me zgjedhjet per Kryetar Partie te organizuar nga Partia Demokratike me 13 qershor 2021. Ju mirepresim”, thuhet në njoftim./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Shkodranët ‘çmenden’ pas Antonelës së ‘Përputhen’/ Ironizon Taulant Muka: Ky është niveli arsimor që kemi

Publikuar

-

Nga

Epidemiologu publikon fotografinë shqetësuese/ Kështu marrim viruset si “ushqim” në gojë

Emisioni i dashurisë “Përputhen” ka nisur turin e audicioneve në çdo qytet dhe gjatë ndalesave të tyre është vënë re se janë të shumtë qytetarët që presin të takojnë ish-konkurentët.

Në rrjet sot ka qarkulluar një video ku qytetarët e Shkodrës vrapojnë të takojnë ish-konkurenten Antonela Berisha, ndërsa ka qenë pikërisht kjo ajo që ka irrituar studiuesin Taulant Muka.

Në një status në rrjetet sociale, Muka thotë se po lodhet kot me shkencë dhe beteja për arsim cilësor, pasi deklaron se ngjarje të tilla tregojnë se cili është niveli real arsimor dhe kulturor në vendin tonë.

LEXO EDHE:  Bushati në Kongresin Amerikan/ Mesazh të fortë politikës

LEXO EDHE:  Kush është dashnorja e kriminelit në krye të Prokurimeve Publike/ CNA.al zbulon të tjera detaje

“Lodhem kot me shkencë dhe me beteja për arsim cilësor, ka ndonjë vend për mua në Përputhen?. Përtej shakasë, tregues i nivelit arsimor dhe kulturor që kemi si vend… ngjarja ka ndodhur në teatrin Migjeni…”, shkruan studiuesi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE