Connect with Us

Si lindi historia e skandalit të e-mail-eve të Clintonit?

Bota

Si lindi historia e skandalit të e-mail-eve të Clintonit?

Publikuar

-

Votuesit amerikanë dyshojnë lidhur me besueshmërinë e kandidates demokrate për president, Hillary Clinton, pas zbulimit të përdorimit të një serveri privat të e-mail-ve për korrespondencë zyrtare gjatë mandatit të saj si sekretare e Departamentit amerikane të Shtetit.

Më poshtë vijon një kronologji e zhvillimeve kyçe lidhur me skandalin e e-mail-ve:

Viti 2015

2 mars – Gazeta e përditshme prestigjioze njujorkeze “The New York Times” raporton se “Clinton ka përdorur një llogari private e-mail-i për korrespondencat zyrtare gjatë mandatit të saj si sekretare e Shtetit nga vitit 2009 deri në vitin 2013.

10 mars – Clinton pohon se “nuk ka dërguar ndonjë material të klasifikuar si dhe nuk ka thyer asnjë rregull në përdorimin e e-mail-it të saj privat.

27 mars – Raportet nxjerrin në pah se Clinton ka fshirë dhjetëra mijëra mesazhe nga serveri privat.

22 maj – Qeveria e SHBA-së fillon të publikojë disa nga e-mail-et e Clintonit.

4 gusht – “Uashington Post” raporton se Byroja Federale e Hetimeve (FBI) ka nisur të vëzhgojë sigurinë e serverit privat të Clintonit si dhe të zbulojnë nëse materiale konfidenciale mund të jenë kompromentuar.

LEXO EDHE:  Për çfarë ranë dakord liderët e dy superfuqive botërore?!

11 gusht – Clinton shpall vendimin për të dorëzuar serverin privat pranë Departamentit të Drejtësisë.

Viti 2016

25 maj – Një raport i Departamentit amerikan të Shtetit konstaton se Clinton ka shkelur rregulloren e brendshme.

2 qershor – Donald Trump kërkon që Clinton të burgoset.

2 korrik – Zyrtarët e FBI-së marrin në pyetje Clinton për më shumë se tre orë.

5 korrik – FBI deklaron se nuk rekomandon ngritjen e kallëzimeve penale kundër Clintonit për përdorimin e një serveri privat e-mail-i duke përmendur mungesën e provave se Clinton apo ndihmësit e saj kanë pasur qëllim të shkelin ligjet mbi trajtimin e informacionit të klasifikuar.

6 korrik – Departamenti  amerikan i Drejtësisë ndjek rekomandimin e FBI-së.

28 tetor – FBI njofton se po shqyrton e-mail-et e reja që mund të kenë lidhje me hetimin për trajtimin e Clinton të informacionit të klasifikuar.

30 tetor – Clinton i kërkon FBI-së të publikojë faktet e plota mbi çështjen e e-mail-eve.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Afrika konfirmon rastin e parë me koronavirus

Publikuar

-

Nga

Koronavirusi është kthyer tashmë në një alarm botëror, ndërsa ka mbërritur edhe në Afrikë.

Kështu, mësohet se Egjipti ka konfirmuar  rastin e parë të prekur nga koronavirusi.

Sipas mediave ndërkombëtare, i prekuri është një i huaj i cili u konstatua nga programet të implementuara për udhëtarët që vijnë nga jashtë vendit.

Vetëm Amerika e Jugut ka mbetur e paprekur por ka dyshime edhe aty prej 1 muaji në Brazil. I pastër ngelet edhe Ballkani në Europë ku bën pjesë Shqipëria.

LEXO EDHE:  Merkel takohet me Putin/ Pritet reagimi i Trump

LEXO EDHE:  Hillary Clinton ka numrin e duhur për emërimin

Koronavirusi ndëkohë vijon me rritjen e bilancit ku 67 mijë 191 persona numërohen të prekur dhe 1 mijë e 527 viktima.

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

“Nuk ishte vetëm”/ Vuçiç zbulon bashkëpunimin e Haradinajt me ndërkombëtarët për taksën 100%

Publikuar

-

Nga

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, gjatë një konference për shtyp nga kisha ortodokse serbe, foli për taksën 100 % që i ka vendosur Kosova për mallrat.

Vuçiç deklaroi se gjatë vizitës së tij në Gjermani, ka kuptuar se ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinajt është mbështetur nga disa shtete të tjera për vendosjen e kësaj takse.

“Dje, për  herë të parë kuptova përfundimisht që Ramush Haradinaj nuk ishte i vetëm kur e vendosi taksën ndaj Serbisë”, tha ai, por nuk preferoi të tregojë emra shtetesh apo personash konkretë.

Mediat kosovare shkruajnë se sipas tij, pas vendimit të taksës qëndron edhe një pjesë e komunitetit ndërkombëtar.

LEXO EDHE:  Donald Trump, nën sulmin e 187 organizatave të financuara nga Soros

LEXO EDHE:  Profecia e Nostradamus për zgjedhjen e Trump

“Do të flas për këtë gjë më vonë”, paralajmëroi Vuçiç./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

“Kërcënojnë” studentët/ “Merrni masa ose do publikojmë emrat e pedagogëve që na ngacmojnë seksualisht”

Publikuar

-

Nga

Të shumta janë rastet e regjistruara kur studentët ngacmohen seksualisht nga pedagogët.

Studentët e Universitetit të Prishtinës kanë paralajmëruar se do të publikojnë emrat e profesorëve që ngacmojnë seksualisht, nëse nuk merret asnjë masë nga universiteti, nga Prokuroria dhe policia.

“Të vetëdijshëm/me për shtrirjen e kësaj forme të abuzimit të pushtetit dhe kërcënim të të drejtave fundamentale të studenteve dhe studentëve, ne kërkojmë nga Universiteti i Prishtinës të ndërmarrë masa, përndryshe do të detyrohemi t’i publikojmë emrat e secilit profesor, asistent dhe punëtor administrativ, ngacmues seksual. Ne kërkojmë ambient të sigurt dhe të dinjitetshëm për të gjithë studentet/ët e Universitetit të Prishtinës”, thuhet në reagimin e tyre.

Studentët aktivistë në 50-vjetorin e Universitetit të Prishtinës, kanë shprehur shqetësimin e tyre rreth trajtimit të rasteve të ngacmimeve seksuale nga ky institucion.

Në një komunikatë të lëshuar për mediat, studentët deklarojnë se ngacmimi seksual është fenomen i njohur në historinë e Universitetit të Prishtinës dhe emrat e këtyre pedagogëve janë të njohur.

LEXO EDHE:  Për çfarë ranë dakord liderët e dy superfuqive botërore?!

LEXO EDHE:  Hillary Clinton ka numrin e duhur për emërimin

“Ngacmimet seksuale vazhdojnë të mos sanksionohen brenda Universitetit të Prishtinës duke krijuar kështu një ambient të pasigurt për studentet dhe studentët e UP-së, duke shkelur të drejtat e njeriut dhe duke e shndërruar Universitetin në një shtëpi e cila strehon dhe ushqen ngacmues seksual. Përkundër raportimeve dhe skandaleve publike, Universiteti i Prishtinës edhe sot vazhdon të mos ketë rregullore kundër ngacmimeve seksuale që me Kodin Penal të Kosovës konsi derohen vepra penale, e gjithë kjo si pasojë e rezistencave të vazhdueshme nga ngacmues seksual brenda UP-së”, thuhet më tej në reagim.

Bazuar në Kodin Penal, ngacmimi seksual dënohet me 6 muaj deri në 5 vite me burgim./ CNA.al

 

LEXO TE PLOTE