Connect with Us

Lideri europian!!!

Aktualitet

Lideri europian!!!

Publikuar

-

Të kritikosh dhe sulmosh opozitën nga shumë persona quhet mëkat, por kur qeverisë i bie me top një shpullë e do edhe opozita, apo një dajak të mirë. Kjo për faktin se ajo është alternativa e nesërme qeverisëse dhe se ajo sot duhet të jetë shpresa e njerëzve. Megjithëse këtë të fundit Lulzim Basha nuk po mundet ta realizojë.

Por le ti kthehemi realitetit politik dhe të sjellim disa fakte në një koment të shkurtër në lidhje me “liderin europian”, ashtu si shumë njerëz përkrahës realë të Bashës, servilë të tij, hiena politike që duan të mbijetojnë e quajnë dhe e kanë quajtur kreun e PD-së.

Një lider europian është një njeri mendjehapur që udhëheq vendin e tij, forcën politike që drejton dhe është në një nivel më lartë se pjesa tjetër politike lokale e shoqërisë ku ai jeton.

Që Lulzim Basha, ti udhëheqë shqiptarët me shpresë kjo nuk duket gjëkundi. Shqiptarët siot kanë marrë arratinë dhe me vrap qindra mijëra prej tyre mbushin Lotarinë Amerikane, jo vetëm se fajin e ka Edi Rama, por sepse një pjesë e tyre nuk shohin shrpesë te opozita.

Një pyetje tjetër me përgjigje brenda është fakti, a mund të jetë lider europian një kryetar partie i cili 3 vjet pasi kanë mbaruar zgjedhjet në partinë e tij nuk po mund të ndërtojë arteriet e tij politike që janë degët?

Lider europian që s’ka partinë gati kur fushata ka filluar?

A mund të jetë lider europian një kryetar partie i mbërthyer nga servilë, ish deputetë, ish zv/ministra, ish drejtorë, ish ministra. Imazhe politike të shkatërruara të cilat sot janë në sekretariate dhe në krye të opozitës, vetëm për shkak të servilzmit apo  faktit se i fërkojnë kurrizin kryetarit?

LEXO EDHE:  Lulzim Basha mesazh Kryeministrit

A mund të jetë lider europian një kryetar partie që humbjen e shpall fitore? Rasti i zgjedhjeve lokale është shembulli më i mirë.

A mund të jetë lider europian një kryetar partie, i cili braktis kauzën, aksionin e tij politik dhe që duket i paqëndrueshëm, i gabueshëm dhe lehtësisht i kuptueshëm?

Dekriminalizimi mund të quhet dështimi i Lulzim Bashës. Sot Elvis Rroshi, Artur Bushi me kompani janë në zyrë. Emri i Roshit ka qenë një nga kauzat e Lulit. Ndërkohë që Basha fluturon me avionë në qiejt e Europës me ëndrrën e një lideri europian dekriminalizimi ka dështuar.

A mund të jetë lider europian dikush që heshti kur duhet të fliste dhe flet kur duhet të heshtë? Rastet? Fullani, Ilir Meta etj etj.

Një lider europian do ta bashkonte një forcë politike dhe do ta udhëhiqte atë drejt një fitoreje në zgjedhje, nuk do ta copëtonte, përplaste dhe turbullonte si të ishte një adoleshent në politikë.

Ndoshta Berisha, i cili ndryshe nga Basha veprimet dhe aksionet politike i kishte më të forta, më të drejtëpërdrejta dhe në finale më rezultative. Ka qenë më pak lider europian? Por në fakt ishte lider. Për ta quajtur Bashën të tillë ka ende shumë pikëpyetje. Kjo shtesa europian që t’ja vendosësh një kryetari partie së pari duhet ta meritojë të quhet lider. Ende Basha nuk është i tillë dhe jo më europian.

Ato që thamë më lart janë pak në fakt, për të mos u zgjatur shumë, edhe sikur ato ti kishte korrigjuar Lulzim Bashës do ti duhet edhe shumë kohë për tu bërë lider me gabimet, gafat dhe papjekurinë politike të treguar.  /Citynews

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

A ka bërë Najada Çomo ndërhyrje në fytyrë? Flet kirurgu estetik

Publikuar

-

Nga

Panajot Papa është një kirurg estetik, i cili i ftuar mbrëmjen e sotme në “Zonë e lirë” ka dhënë mendimin e tij për disa politikanë të njohur shqiptarë nëse kanë bërë ndërhyrje estetike në fytyrë apo jo.

Në ekran është shfaqur edhe fotoja e kandidates për deputete nga PS dhe mjekes Najada Çomo.

“Në këtë lloj rasti, fotografia e dytë ka më shumë ndriçim. Fotografia në këtë lloj rasti duket sikur ka bërë një trajtim, por duhet parë pacienti. Ekzistojnë disa filtra në Instagram që mund të arrihet një foto e tillë. Mund të ketë bërë botoks tek balli”, tha doktori./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Sot biznesmen dhe politikan/ Agron Shehaj zbulon si e fitoi milionin e parë

Publikuar

-

Nga

Kandidati për deputet i PD, Agron Shehaj është pyetur se si e fitoi milionin e parë

I ftuar në emisionin “Zonë e Lirë” ka treguar fillimet e tij në biznes dhe ndihmën që i kanë dhënë prindërit.

“Në 2005 mora 40 mijë euro borxh tek prindërit, prindërit e mi ishin punëtor në Itali. Me shumë punë, janë edhe mjeshtra të kursimit, i mblodhën këto para. Si e kam bërë milionin e parë? Kjo është pyetja ime e preferuar. Është suksesi i parë ai që më jep më shumë kënaqësi. Me shumë punë, mund dhe duke rrezikuar. Është falë prindërve të mi që kam arritur sukseset që kam arritur. Me 40 mijë euro fillova biznesin, përballova shpenzimet e para, pastaj me shumë punë, bëra nja ca borxhe kuptohet. Biznesin e kam krijuar këtë për tregun italian. Babait ia ktheva paratë pas 3 vitesh”, tha Shehaj./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Deklaratat e Yuri Kim/ Rama: Ambasadorja është keqpërdorur në mënyrën më brutale

Publikuar

-

Nga

Deklaratat e Yuri Kim/ Rama: Ambasadorja është keqpërdorur në mënyrën më brutale

Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me deklaratat e ambasadores së SHBA në Tiranë, Yuri Kim, për shit-blerjen e votës.

Rama tha se Kim është përdorur në mënyrën më brutale nga opozita e Lulzim Bashës.

Kreu i qeverisë deklaroi në Vizion Plus se është shumë dakord me thirrjen e ambasadores për fenomenin e shit-blerjes së votës.

Ambasadorja amerikane është keqpërdorur në mënyrën më brutale, duke e kthyer krejt jashtë kontekstit, në ikonë propagande, të atyre që duan të kthehen në qeveri. Ambasadorja amerikane ka thënë një gjë që e dimë të gjithë, që jam 100% dakord, që ka bazë, lidhur me shit-blerjen e votës. Nuk ka fare diskutim! Nuk di çfarë të dhënash ka ajo, por nuk duhet të kesh të dhëna për të shprehur këtë shqetësim”, theksoi Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE