Connect with Us

Nga Mitro Cela/RAMA: NË SEVDA ME SERBINË-I THARTUAR ME GREQINË

Aktualitet

Nga Mitro Cela/RAMA: NË SEVDA ME SERBINË-I THARTUAR ME GREQINË

Publikuar

-

Në politikën e jashtëme, Kryeministri Rama ka “fluturuar” si balon tabake. Sefteden dashuri me vëllain Erdogan. Po të fshijmë disa tepërime, afrimi me Turqinë ishte normal. Miqësia me Turqinë është e lashtë. Për 5 shekuj kemi pasur për kryeqytet Stanbollin. Mbi 7 milionë turq, pranojnë se janë me origjinë arnaute. Tregetia dhe investimet për marshalla…Një ditë behari erdhën ethet. Sebepi? Sevdaja e qeverisë me Beogradin…

Muaj mjalti pati edhe me Kosovën. Mbledhje të përbashkëta mes qeverive. Pa kufij për arsimin, kulturën, doganat. Normale. Jemi dy shtete. Por jemi një komb. Jemi dy shtete që ëndërrojmë të kemi për kryeqytet Brukselin…Por një ditë të bukur vendin e dashurisë e zuri mëria. Sebepi? Vizita e fundit e Ramës në Serbi. Në kor. Të gjithë kundra Ramës. Shkalemat e parë I hodhën analistët. Të zëmëruar diplomatët. Të thartuar nacionalistët. Dy-tre analistë me Rexhep Qosen në ballë , në mbrojte të Ramës, tingëlluan si zëra në shkretëtirë.

Greqinë Rama e ka parë me syrin e njerkës. Mëria është e lashtë. Që në opozitë, kur Rama dërgoi në Gjykatën Kushtetuese ligjin për kufijtë detarë. Sa u bë kryeministër, u prish kisha ortodokse në qëndër të Përmetit. Erdhi “sevdaja” me Shpëtim Idrizin dhe mëria me Vangjel Dulen. U prish një kishë në Himarë. Rama mbrojti idenë se kisha e prishur nuk ishte ortodokse por katolike. Në Athinë ranë kambanat e alarmit…I dëgjuan të gjithë. Përjashtim bëri kryeministri shqiptar. Bile shkojë më tejë. Ftojë në kualicion partinë çama. Shpëtim Idrizi, me zgjuarsi dhe kurajo, e detyroi eurodeputetin Han të deklaroi se ekziston çështja çame…Kaq u desh. Shtypi grek, ministrat, deputetët, peshkopët, kapistrat nisën mënxyrat dhe mallkimet ndaj Ramës…

Por Rama nuk e bëri qejfin qeder. Në zenith të mërisë greke, mori rrugën drejt Serbisë. Falë “dashurisë” me shikimin e parë mes Ramës dhe Vuçiç, sot mardhënjet mes Shqipërisë dhe Sërbisë janë në zenith. Për mua kjo është normale. Jemi dy vende fqinj. Falë afërsisë, janë shtuar shkëmbimet tregtare. Turistët sërbë, kanë nisur të zbrazin xhepat në Shqipëri.

LEXO EDHE:  ‘Këpuca mundi kryeministrin’/ Shkëlzen Berisha tallet keqazi me Ramën

Në shikimin e parë, “thyerja e akujve” me Sërbinë, e bën Ramën një politikan modern. Ky “kallëp” politikani pëlqehet nga Brukseli…Por Balkani është fuçi baruti…Një politikë e njëanëshme, bëhet naive. Duhet drejtpeshim. A ja vlen një krushqi me Sërbinë, duke ftohur mardhënjet me Kosovën? Sigurisht aqë jo. Kombi merr përparfësi. Në se bën një hap para me Beogradin dhe largon dy hapa Kosovën, dëmi është I madh. Sa më shpejt të koregjohet, aqë më bukur. Por kjo bëhet pas një analize. Nuk mjafton me një puthje mes Kryeministrit te Presidentit të Kosovës, qoftë edhe buzë më buzë?!

Duke e përqëndruar diplomacinë rreth Beogradit, a ja vlen të lësh jashtë vëmëndjes Greqinë? Sigurisht që jo. Greqia është pjesë e BE-së. Dhe Greqia ka të drejtën e Vetos. Dhe Athina ka ditur ta përdorë veton…Së dyti, në Greqi jetojnë 1 milionë emigrant. Në Serbi ka emigrante vetëm disa vajza të marturare me mesoburra sërbë. Së treti. Investitorët grekë janë ulur këmbëkryq në Shqipëri. Investitorët sërbë ende janë me dylbi në dorë?! Greqia vjen pas Italisë në import-eksport…Kemi një komunitet grek, por vetëm disa fshatra serbe në Shqipëri…Kemi pesë banka greke dhe asnjë bankë sërbe…Bashkë me Greqinë bëjmë pjesë në NATO. Serbia ditën lufton të futet në NATO; natën ëndërron për Moskën…

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Tritan Shehu ja shtron me të ngrënë e me të pirë/ Falenderon udhërrëfyesit e tij në fushatën elektorale

Publikuar

-

Nga

Tritan Shehu, i cili fitoi mandatin e dpeutetit nën logon e PD në Gjirokastër ka zhvilluar një takim me të rinjtë e FRPD në këtë qark.

Në disa foto të publikuara nga vetë ai, duket se Shehu ja ka shtruar me të ngrënë e me të pirë së bashku me të rinjtë. Ai ka shprehur falenderim ndaj të rinjvë për të cilët thotë se u bënë udhërrëfyes në fushatën elektorale.

“Mbreme ne Gjirokaster me FRPD e deges dhe te Qarkut. Nje falenderim i pakufishem per keta te rinj e te reja te talentar, plot vizion e energji, dashuri e perkushtim te thelle per zhvillimin e te nesermen, me nje shpirt europian e Perendimor, qe shpesh u bene per mua udherefyes ne ate fushate elektorale.
Realisht kam ngelur i mahnitur nga vlerat e tyre, qartesia e mendimit, guximi e trasparenca, qe manifestonin ne cdo veprim te tyre. Me te rinj te tille Shqiperia nuk do te humbe kurre!”, shkruan Shehu./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Jeruzalemi/ Çfarë po luhet pas valës së fundit të dhunës në Qytetin e Shenjtë

Publikuar

-

Nga

Nga Carlo Aldrovandi “The Conversation”

Dhuna në xhaminë Al-Aksa apo Zonën e Tempullit të Malit dhe në Qytetin e Vjetër të Jeruzalemit, ka degraduar në diçka më të madhe dhe më të rrezikshme. Përleshjet midis forcave izraelite të sigurisë dhe protestuesve palestinezë gjatë fundjavës që lamë pas kanë lënë qindra të plagosur.

Tensionet u rritën më tej të hënën në mbrëmje, kur sulmet ajrore izraelite të ndërmarra
në shenjë hakmarrje për sulmet me raketa nga ana e Hamasit, shkaktuar vdekjen e 25 palestinezëve në qytetin e Gazës. Episodi i fundit i dhunës, nuk mund t’i atribuohet një shkaku të vetëm.

Ai duhet të lidhet me një peizazh më të gjerë faktorësh destabilizues, pesha kumulative e të cilave ka çuar në krizën aktuale pas disa muajsh vlimi në vetvete. Gjithsesi, pati një reagim zinxhir nga përpjekjet e vazhdueshme për të dëbuar nga shtëpitë e tyre familjet palestineze që jetonin për breza të tërë në lagjen lindore të Jeruzalemit, Sheik Jarrah.

Aktualisht po zhvillohet një betejë ligjore midis banorëve palestinezë dhe Nahalat Shimon – një organizatë që mbështet lëvizjen sioniste në Izrael, dhe që po përpiqet të ndryshojë demografinë e Jeruzalemit Lindor në favor të një popullsie hebreje. Mbështetja ndaj familjeve në Sheikh Jarrah erdhi menjëherë nga banorët e zonave të tjera palestineze, përfshirë një numër të madh qytetarësh arabo-izraelitë nga lagjia Umm al-Fahm dhe Xhafa. Njëkohësisht, mijëra njerëz nisën që të protestonin para Portës së Damaskut, vend që javët e fundit është bërë “Sheshi Tahrir” i Jeruzalemit Lindor.

Shumë nga protestuesit ishin besimtarë myslimanë, të cilët iu bashkuan protestës pasi kishin marrë pjesë në lutjet në Xhaminë Al-Aksa. Vlen të përmendet se kriza ndodhi gjatë ditëve të fundit në muajin e shenjtë të Ramazanit:kulmi i kalendarit islamik, por edhe koha më e paqëndrueshme e vitit në Jeruzalem.

Vetëm të premten e datës 7 maj, rreth 200 palestinezë u plagosën rëndë, dhe shumë të
tjerë u arrestuan pas përleshjeve të ashpra me policinë izraelite. Policia izraelite ishte tepër agresive në përpjekjet e saj për të frenuar protestat, të cilat u zgjeruan shumë shpejt në të gjithë Jeruzalemin, Bregun Perëndimor dhe shumë fshatra arabe në Izraelin Qendror dhe atë Verior. Pamundësia për ta frenuar dhunën në Jeruzalem dhe territoret e tjera të pushtuara, është pjesërisht rezultat i mosmarrëveshjeve të brendshme në udhëheqjen palestineze dhe qeverinë izraelite. Në kampin palestineze, po zhvillohet një luftë për pushtet midis Hamasit dhe presidentit të Autoritetit Palestinez, Mahmud Abaz.

Hamasi e rriti qëllimisht tensionin me Izraelin, duke e qëlluar me raketa nga Gaza, si një strategji propagandistike për të ndërtuar kapital politik në kurriz të Abaz. Ndërkohë ky i fundit i ka shtyrë zgjedhjet për Këshillin Legjislativ Palestinez, nga frika e humbjes së terrenit në favor të rivalëve të tij radikalë islamikë.

Politika izraelite është futur prej disa vitesh në një ngërç, pasi 4 palë zgjedhje parlamentare të njëpasnjëshme kanë dështuar që të prodhojnë një qeveri të qëndrueshme dhe funksionale. Kjo ka pasur pasoja të rënda për trajtimin e krizës.

Ndërkaq, është e rëndësishme të mos nënvlerësohen edhe pasojat katastrofike që ka shkaktuar Covid-19 në Jeruzalemin lindor, duke lënë të papunë shumë të rinj palestinezë, teksa më të pashpresët janë distancuar nga udhëheqjet e tyre politike përkatëse. Palestinezët e rinj që protestojnë në shkallët e Portës së Damaskut, apo në rrugët e Qytetit të Vjetër dhe para Xhamisë Al-Aksa, nuk janë të frymëzuar nga ideologjitë e prindërve të tyre, por kryesisht nga një ndjenjë e madhe zemërimi, neverie dhe zhgënjimi nga politikanët e tyre.

LEXO EDHE:  E konfirmon Murrizi/ Rama takim me tre kryetarët e grupeve parlamentare të opozitës

LEXO EDHE:  Paloka sulmon Fevziun: “Mbrojte” ish-ministrin e Ramës...

Me tensione kaq të larta dhe me një ngërç politik në të dyja kampet, u duk sikur situata do të dilte jashtë kontrollit gjatë marshimit të flamurit të planifikuar në Ditën e Jeruzalemit. Kjo ngjarje zhvillohet çdo vit, për të kremtuar ribashkimin e Jeruzalemit nga Izraeli pas luftës Gjashtë Ditore të vitit 1967.
Kohët e fundit, për shkak të rritjes së ndikimit të lëvizjes nacionaliste brenda qeverisë së Netanjahut, kjo paradë është shndërruat në një gur themeli në ndërgjegjen kombëtare të shumë sionistëve fetarë. Çdo vit, para festimeve në Sheshin e Murit Perëndimor, qindra të rinj izraelitë marshojnë nga Sheik Jarrah, ndalojnë në Portën e Damaskut dhe më pas vazhdojnë përgjatë rrugës Al-Uad – arteria kryesore në Lagjen Myslimane në Qytetin e Vjetër.

Gjatë marshimit, izraelitët valëvisin në mënyrë sfiduese flamujt e tyre kombëtar, dhe këndojnë këngë patriotike. Ndërkohë, palestinezët e shohin aktivitetin nga prapa gardheve të sigurisë që vendosin enkas forcat e policisë izraelite për këtë festë.

Mënyra se si kjo festë prek hapësirat e tyre të përditshme, perceptohet nga shumica e palestinezëve si një provokim i qartë, dhe si një kujtesë e dhimbshme e poshtërimit që Izraeli u bëri aspiratave të tyre kombëtare më qershor të vitit 1967. Lufta Gjashtë Ditore nënkupton jo vetëm zhvendosjen në shkallë të gjerë të palestinezëve nga banesat e tyre, por ajo solli vendosjen e kontrolli të Izraelit mbi Al-Kuds (emri arab i Jeruzalemit) dhe xhaminë Al-Aksa, vendi i tretë më i shenjtë i besimit Islam, dhe një simbol kryesor i identitetit palestinez.

Të dielën në mbrëmje mijëra palestinezë e rrethuan xhaminë me gurë dhe kokteje Molotov në pritje të Paradës së Ditës së Jeruzalemit. Sipas Gjysmëhënës së Kuqe Palestineze, përplasjet midis forcave të policisë Izraelite dhe demonstruesve, shkaktuan 300 palestinezë të plagosur.

Kjo ngjarje e detyroi Izraelin t’i pengonte hebrenjtë të hynin në zonën e xhamisë Al-Aksa gjatë kremtimit të Ditës së Jeruzalemit. Ndërkohë edhe Gjykata e Lartë e Izraelit,i shtyu seancat mbi dëbimet e planifikuara të familjeve palestineze në Sheik Jarrah, që ishin caktuar për të hënën.

Por këto përpjekje për ta de-përshkallëzuar situatën, duket se kanë qenë të pamjaftueshme dhe shumë të vonuara. Siç e dimë, Hamasi mori vendimin për të qëlluar me raketa Jeruzalemin Perëndimor dhe Izraelin Jugor, ndërsa Forca e Mbrojtjes së Izraelit u kundërpërgjigj me sulme ajrore, duke vrarë 25 palestinezë. Sërish tensionet në Jeruzalem janë në kulmin e tyre, dhe kjo mund të ketë pasoja potencialisht të tmerrshme për stabilitetin e të gjithë rajonit./Përshtatur nga CNA.al

Burimi:  https://theconversation.com/jerusalem-the-politics-behind-the-latest-explosion-of-violence-in-the-holy-city-160647

LEXO TE PLOTE

Sociale

Vranësira, reshje dhe ulje temperaturash/ Parashkimi i motit për sot

Publikuar

-

Nga

Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë mot të qëndrueshëm por që në zonat malore nganjëherë pritet të ketë dhe reshje.

Sipas Meteoalb, sot temperaturat do të kenë një rënie të lehtë, ku do të variojnë: në zonat malore, nga 09°C në 16°C, në zonat e ulëta nga 15ºC në 23°C dhe në zonat bregdetare nga 17°C në 24°C.

Era do të jetë në drejtim Jugor-Jugperëndimor ndërsa forca e valëzimit në det do të jetë 4 ballë./CNA.al

LEXO TE PLOTE