Connect with Us

Fatos Lubonja komenton partitë e Blushit dhe Bojaxhiut

Aktualitet

Fatos Lubonja komenton partitë e Blushit dhe Bojaxhiut

Publikuar

-

/

Analisti Fatos Lubonja ka komentuar në studion e News24 në rubrikën “Opinion” daljen e forcave të reja politike në skenë siç është ajo e Gjergj Bojaxhiut, “Sfida për Shqipërinë” apo forca ende e pakonturuar e ish-deputetit socialist Ben Blushi.

Lubonja ka sjellë thënien e një shkrimtari për të ilustruar lindjen e këtyre partive.

Ai tha se ka nevojë urgjente për ndryshim, por theksoi se partitë duhet të jenë të ndara dhe të përcaktojnë një grupim të caktuar.

Një problem që ia kam thënë Bojaxhiut, ka të bëjë me thënien e një shkrimtari të njohur: Nëse do të kapërcesh oqeanet duhet t’u futësh njerëzve dashurinë për oqeanin, për lirinë, për të kapërcyer oqeanin, ndaj mos u ngut shumë të ndërtosh barkën se nëse ata do të kenë pasionin, atëherë do ta ndërtojnë vetë anijen shumë shpejt.

Këto forcat e reja duken pak si ‘hajt ndërtojmë anije’ por sa janë ata që do kapërcejnë oqeanin?!

Ky është problemi tek forcat e reja.

Këtu nuk kam parasysh vetëm zhgënjimin sepse zhgënjim ka.

Të mbledhësh njerëz të zhgënjyer këtë e gjen, por sa arrin të ndërtosh një besim, një dashuri të re, një vizion që njerëzit të ndërtojnë anijen.

Në këtë aspekt duhet shumë punë. Nuk është një punë që bëhet sot për nesër.

Ne kemi nevojë urgjente për ndryshim dhe këtu del problemi sa do të arrijnë këto forca të reja të ndërtojnë anijen, vizionin dhe sa urgjente është të ndryshojmë. Ka shumë për të debatuar dhe diskutuar”, tha ai.

LEXO EDHE:  “Kërcënimet” e Artan Lames/ Top Story tërhiqet nga emisioni

Për sa i përket përfshirjes së të rinjve, Lubonja tha se ka mungesë të tyre.

“Këtu tek ne nëse do t’i referohesh rrjetit të të rinjve shikoj një mungesë në këtë drejtim. Unë kam thënë se këtu mungon një e majtë që të përfaqësojë të varfrit, pjesën e brishtë të shoqërisë.

Sepse të djathtët i kanë gjetur mënyrat. Njerëz të pasur bëjnë lobin dhe vendosin ata, si rasti i plehrave. Në Shqipëri partitë tona kanë mendësi totalitare. Nuk duan të profilizohen si vizion, i majtë ose i djathtë por tentojnë t’i përfaqësojnë të gjithë”, deklaroi Lubonja.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Shehi “injoron” Bashën/ Nuk përfaqëson bllokun opozitar, ka humbur 3 palë zgjedhje

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Kreu i LZHK Dashamir Shehi ka komentuar krizën që ka kapur PD dhe sjelljet e Lulzim Bashës.

Në një intervistë televizive, Shehi u shpreh se Basha nuk përfaqëson më bllokun opozitar, pasi sipas tij ai ka humbur 3 palë zgjedhje. Për kreun e LZHK, beteja nuk është mes njëri-tjetrit, por përballja me Edi Ramën.Protestën e 8 janarit nuk e konsideroj fare normale, si në raport me ata që vijnë me shkallë, po ashtu edhe ata që mbërthehen me trapan e fikse zjarri. E kanë mbingarkuar me simbolikë boshe, gjë që tregon një naivitet për të marrë godinën sikur të jetë kalaja e Krujës. Lulzim Basha nuk e ka inercinë për të udhëhequr bllokun opozitar, pasi ka humbur zgjedhjet 2-3 herë. Detyra jonë nuk është të godasim njëri-tjetrin, por të përballemi me Edi Ramën”, tha Shehi. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Sherr me thika në Durrës/ Plagoset një person

Publikuar

-

Nga

cna lajme kronike

Një i ri ka mbetur i plagosur  me thikë në Durrës. Sipas të dhënave të parë, mësohet se i riu është përfshirë në një sherr me një person tjetër, po ashtu i paidentifikuar.

Nuk dihen ende motivet e përplasjes mes dy të rinjve, teksa bëhet me dije se ata ishin nën efektin e alkoolit.LEXO EDHE:  Profecia e Fatos Lubonjës për 2018/ Asgjë të re nga reforma në drejtësi

Autori është ndaluar nga Policia, teksa po punohet për zbardhjen e plotë të rrethanave të ngjarjes./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Gjermania përsërit përkrahjen për integrimin e Shqipërisë

Publikuar

-

Nga

Gjermania kërkon integrimin sa më shpejtë të Shqipërisë në Bashkimin Evropian. Mesazhi u përsërit edhe në Tiranë nga ministrja gjermane për Evropën dhe Klimën, Anna Luhrman.

Por, a është Berlini zyrtar pro ndarjes së Tiranës dhe Shkupit?

“Kemi marrë sinjale shumë pozitive edhe nga Bullgaria në këtë kontekst dhe do të vazhdojmë të angazhohemi që ne të mund të gjejmë në një moment sa më të afërt të mundshëm edhe zgjidhjen më të përshtatshme”, tha Luhrman.

Për zëvendëskryeministrin Arben Ahmetaj, Shqipëria pret që në 6 muajt në vijim të ulet në konferencën e parë ndërqeveritare me Bashkimin Evropian.“Sot që flasim nuk ka asnjë vend anëtar i BE që të ngre një problematikë me Shqipërinë që ta pengojë në hapjen formale të negociatave”, u shpreh Ahmetaj.

LEXO EDHE:  Denoncimi “bombë”/ Miku i Ben Blushit bën kërdinë në Dardhë, zapton pyllin dhe tokën e varrezave

LEXO EDHE:  Denoncimi “bombë”/ Miku i Ben Blushit bën kërdinë në Dardhë, zapton pyllin dhe tokën e varrezave

Luhrman u shpreh se procesi i Berlinit mbetet prioritet i qeverisë së re gjermane.

“Ne përshëndesim angazhimin për bashkëpunimin rajonal mes kryetarëve të shteteve dhe qeverive të Ballkanit Perëndimor dhe e kuptojmë mjaft mirë dëshirën e tyre për të bërë para në këtë proces. Këtu është e qartë që rruga duhet të ndjek kursin e bashkëpunimit të të 6 vendeve dhe që procesi duhet të vazhdojë të jetë gjithëpërfshirës dhe i hapur për të gjithë”, tha ministrja gjermane.

Ajo vuri theksin edhe te reformat që po kryen Shqipëria për të luftuar korrupsionin dhe bëri thirrje për vijim e tyre pasi në të kundërt hapat pas do e dëmtonin vendin./euronews

LEXO TE PLOTE