Connect with Us

Leskaj: Dëmi i CEZ ndaj shtetit 479 milionë euro/ Prokuroria pushoi paditë e KLSH për Gjiknuri dhe Hickaj

Aktualitet

Leskaj: Dëmi i CEZ ndaj shtetit 479 milionë euro/ Prokuroria pushoi paditë e KLSH për Gjiknuri dhe Hickaj

Publikuar

-

Kontrolli i Lartë i Shtetit në auditimin e bërë për kompaninë CEZ ka vënë re një sërë shkeljesh në aspektin procedurial në negociatat e bëra. Kreu i KLSH-së Bujar Leskaj në raportimin e tij përpara komisionit hetimor për marrëveshjet e CEZ ka deklaruar se nga auditimimi rezulton një dëm i përllogaritur që CEZ i ka shkaktuar shtetit shqiptar, prej  479 milionë eurosh. Leskaj në fjalën e tij tha se KLSH ka depozituar padi në prokurori për Gjiknurin dhe Hickajn për shkeljet e gjetura në CEZ, por prokurori pushoi çështjen.

Kreu i KLSH-së Bujar Leskaj në fjalën e tij tha se për negociatat që u realizuan në Vjenë nuk u mbajt dokumentacion. Po ashtu KLSH ngre pretendimin se nuk është mbajtur asnjë dokumentacion për procedurat e negociatave nga grupi i punës me 14 anëtarë. /Citynews.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Greqia i jep fund mbylljes totale/ Çfarë u vendos për kufijtë

Publikuar

-

Nga

Arrestohet në Morinë 21-vjeçari nga Tirana/ Tentoi të kalonte 4 sirianë në Kosovë

Greqia duket se ka marrë veten nga pandemia ndërsa ka vendosur t’i japë fund mbylljes totale.

Mësohet se qeveria greke ka hequr oraret policore dhe tashmë qytetarët mund të lëvizin pa orar të kufizuar. Nga dita e hënë rihapen kopshtet dhe çerdhet.

Gjithshtu Shqipëria Greqi ka hapur kuftijtë tokësorë me vendet e BE, ndërsa për kufijtë më Shqipërinë nukka ende ndonjë vendim./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Detaje tronditëse nga krimi horror në Greqi/ 20-vjeçarja u vra nga një bandë shqiptaro-greke

Publikuar

-

Nga

Detaje të reja janë zbardhur nga krimi horror që tronditi Greqinë, ku grabitësit mbytën 20-vjeçaren Caroline Crouch dhe i dhunuan bashkëshortin, ndërsa shpëtoi vetëm foshnja 11-muajshe.

Sipas mediave greke, pas këtij krimi të rëndë dyhsihet se fshihet një bandë e përbërë nga shqiptarë dhe grekë, të profilizuar për vrasje.

Siç raportojnë mediet fqinje, kjo bandë përbëhet nga person që përdorin dhunë te tepruar, rrahje dhe lidhje me litar ndaj shënjestrave të tyre.

LEXO EDHE:  KLSH publikon shifrat tronditëse/ 1 miliard dollar u zhdukën nga arka e shtetit

LEXO EDHE:  “Ke rrogë më të lartë se kryeministri dhe presidenti”/ Fino përplaset me kryetaren e KPA

Për të shpëtuar pas krimeve tragjike, ata përdorin rrugicat dhe jo bulevardet kryesore, duke shmangur kështu postblloqet e policisë. Deri më tani, policia greke ka në “listën e zezë” 100 persona, që mund të jenë përfshirë në këtë krim./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

E mitura e kallëzoi për ngacmim seksual/ Arrestohet 56 vjeçari në Vlorë

Publikuar

-

Nga

Policia e Vlorës ka arrestuar një 56 vjeçar pasi një shtetase e mitur ka bërë kallëzim për të për akuzën e ngacmimit seksual.

“Nga specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Vlorë u bë arrestimi në flagrancë i shtetasit T. Z., 56 vjeç, banues në Vlorë, pasi ka bërë kallëzim një shtetase e mitur 14 vjeçe se ky shtetas e ka ngacmuar seksualisht”, njofton Policia.

Materialet i kaluan Prokurorisë, për veprime të mëtejshme./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE