Connect with Us

Fëmija i plagosur nuk shqitet nga krahët e infermierit

Bota

Fëmija i plagosur nuk shqitet nga krahët e infermierit

Publikuar

-

Një fëmijët sirian i mbuluar nga gjaku nuk largohet nga krahët e infermierit, pavarësisht se nuk e njeh atë nga afër. Dëshpërimisht kërkon të qëndrojë në krahët e të riu, pas plagosjes së rëndë për shkak se banesa e tyre u godit nga një sulm ajror shkatërrues.

Ky është realiteti me të vërtetë i dhimbshëm i Aleppo-s në Siri, e bombarduar masivisht nga avionët rusë apo të qeverisë siriane.

Videoja u publikua nga një organizatë mjekësore e quajtur Sams, e cila shkruan se kjo është gjendja e përditshme e fëmijëve sirianë.

“Kjo është agonia e fëmijëve të Sirisë”, shkruan organizata, sipas të cilës 13 prej tyre janë regjistruar të vdekur nga personeli mjekësor në terren ditët e fundit.

“Ai u godit në një sulm ajror. Ne nuk e dimë nëse ishte qeveria ruse apo siriane”, tha organizata për Mail.

LEXO EDHE:  UNICEF: 62 fëmijë të vrarë nga konflikti në Jemen

Mohamed Abu Rexheb, një infermier në spitalin e mbështetur nga SAMS në lindje të Aleppos, tha: “Jeta në Aleppo është bërë shumë e tmerrshme. Nuk ka kamera apo jo stilolaps që mund të përshkruajnë atë që ne jemi duke përjetuar këtu”

“Ka një mungesë të rëndë të furnizimeve mjekësore dhe mjekëve të specializuar. Ka vetëm një neurokirurg, dy kirurg të përgjithshëm dhe tre kirurg ortopedikë të mbetur në qytetin e rrethuar”, shtoi ajo. /Citynews.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

“Vdekja është e pashmangshme për të gjithë”/ Policia ekzekuton ushtarin që vrau 26 njerëz dhe plagosi 57 të tjerë

Publikuar

-

Nga

Autoritetet tajlandeze thanë se një ushtar që la pas vetes 26 të vrarë dhe 57 të plagosur, u qëllua për vdekje të dielën në mëngjes.

Zyrtarët thanë se ushtari i zemëruar rreth një mosmarrëveshjeje financiare fillimisht vrau dy veta në një bazë ushtarake dhe më pas hyri në një qendër tregtare duke qëlluar mbi blerësit.

U deshën 16 orë që policia t’i jap fund krizës.

Autoritetet thanë se Jakrapanth Thomma është përgjegjës për sulmin në Nakhon Ratchasima, në verilindje të vendit.

“Ky incident ishte i pashembullt në Tajlandë”, u tha gazetarëve kryeministri Prayuth Chan-ocha të dielën në mëngjes, pasi vizitoi të plagosurit në spitale.

LEXO EDHE:  Shpërthim gjigand në Japoni/ Me dhjetra persona të plagosur

LEXO EDHE:  “Doja të birësoja një fëmijë, por…” Regjisorja shqiptare rrëfen pengesën më të madhe

Të shtunën mediet lokale transmetuan pamjet e ushtarit tek dilte nga makina para qendrës tregtare dhe duke shkrepur disa herë armën që shkaktoi panik tek njerëzit.

Pamje filmike nga brenda qendrës tregtare të postuara në mediat sociale tregonin një burrë të armatosur të veshur me të zezë dhe me maskë, me një armë mbi supe dhe askënd tjetër përreth tij.

Gjatë sulmit në një postim në Facebook ai shkruante “vdekja është e pashmangshme për të gjithë” dhe pastaj ngrinte pyetjen: “A duhet të dorëzohem?”. /VOA

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Vuçiç i prerë/ “S’ka asnjë plan për Kosovën, askush s’mund të më thotë “merre ose lëre”

Publikuar

-

Nga

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç ka njoftuar sot se do të takohet me kancelaren gjermane, Angela Merkel, me të cilën do të diskutojnë për zgjidhjen e çështjes së Kosovës.

Vuçiç deklaroi se ndryshe ngasa transmetohet në media, nuk ka një plan të ri për marrëveshjen me Kosovën.

“Unë nuk mendoj se ka ndonjë plan të ri që do të diskutohet. Askush nuk mund të dalë me një plan dhe të thotë merre ose lëre atë”, shprehet presidenti serb.

LEXO EDHE:  Shpërthim gjigand në Japoni/ Me dhjetra persona të plagosur

LEXO EDHE:  Fëmijët mësojnë për financat

Ndërkohë, kancelarja gjermane i ka dërguar ftesë për t’u takuar edhe kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, të cilit me anë të një letre i ka theksuar se dialogu me Serbinë mbetet sfidë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Tmerr dhe panik në ajër/ Avioni bën ulje emergjente në mes të dëborës

Publikuar

-

Nga

Një avion civil i kompanisë ruse UTair është dashur të bëjë ulje emergjente në aeroportin e Usink, në republikën ruse të Komit.

Sipas asaj që raportojnë mediat e huaja, teksa ishte në fazën e uljes, avioni ka goditur bishtin në pistën e akullt.

Shkak i aksidentit ka qenë një problem me rrotat e Boeing, në të cilin udhëtonin 94 persona, mes të cilëve edhe 6 anëtarë të ekuipazhit.

LEXO EDHE:  Foto-Arbana Osmani kur ka qenë fëmijë/ Një zonjushë e vërtetë

LEXO EDHE:  UNICEF: 62 fëmijë të vrarë nga konflikti në Jemen

Fatmirësisht nga incidenti nuk ka patur asnjë të plagosur.


LEXO TE PLOTE