Connect with Us

Skandali/Lufta Tahiri –Llalla, videon e prokurorit tek STOP e filmoi policia

Aktualitet

Skandali/Lufta Tahiri –Llalla, videon e prokurorit tek STOP e filmoi policia

Publikuar

-

Ka disa detaje, por edhe fakte te pretenduara se video e publikuar dje ne emisionin STOP mund të jetë servirur nga Ministri i Brendshëm dhe filmimi të jetë kryer nga policia. Përplasjet e Prokurorisë me Policinë vazhdojnë dhe beteja midis tyre po shkakton edhe “viktimat” e para. Kjo betejë ka shumë ngjarje dhe intriga brenda pasi prokuroria është institucioni që po gjurmon shpesh Ministrin Saimir Tahiri, kujtojmë dyshimet e ngritura së fundi nga media, se prokuroria dyshon dhe po heton, se është ai personi se mund të ketë dekonspiruar hetimin për avionin e rrëzuar në Ishëm, dyshime që cuan në sekuestrimin e telefonave të gazetarit Artan Hoxha.  Pas hetimeve për dekonspirimin plas video skandali i filmuar disa muaj më parë. Ndoshta rastësi por këto po bëhen të shpeshta për Tahirin që ka plot çështje në prokurori.

Citynews sjell analizën e disa detajeve. Sipas asaj që u pa në videon e publikuar në Stop dhe asaj që u tha në emisionin Opinion të Blendi Fevziut, në TV Klan lindin mjaft dyshime dhe pikëpytje në lidhje me videon.

Moderatori i STOP Saimir Kodra ishte totalisht i paqartë dhe nuk dha asnjë detaj si kishte përfunduar çështja. Ai  u pyet ne emision dhe nuk tha asgjë si kishte shkuar më tej kjo cështje, çfarë dokumenta ishin siguruar etj detaje që vinin nga denoncuesi?

Në STOP akuzohej prokurori dhe jo oficeri i policisë që merte eurot. Një fakt që Saimir  Kodra nuk saimir-kodramundi ta sqaronte ishte se emisioni nuk nxori asnjë dokument ku përfshihej prokurori i akuzuar. Pra nuk dukej të kishte një hetim të thelluar nga emisioni por mjaftohej me denoncimin e qytetarit dhe videon. Denoncim që në asnjë rast nuk nxirte emrin e prokurorit por ai akuzohej pa asnjë fakt, ose të pakten kjo dje nuk ishte publike.

Këtu jo për të mbrojtur prokurorin sepse korrupsioni në sistemin e drejtësisë është dëshmi e jetuar çdo ditë nga shqiptarët, por lehtësisht lind pyetja. Ka një këndvështrim përtej STOP, veprimin mund ta ketë kryer vetë oficeri duke ditur se çështja mbyllej per dy apo tre ditë, fakt që e bente atë të kërkonte edhe eurot me shpejtësi. Ku qëndron përgjegjësia e prokurorit? Emri I tij nuk ishte askund, por thjesht ishte një officer të merte lekët në emër të tij.

Blendi Fevziu fliste për një detaj tjetër se dy mijë euro ishin dhenë më parë ndërsa Saimiri thoshte janë 18 mijë total. Edhe këtu pikëpyetje?

Video dukej qartazi se ishte filmuar në muajin korrik dhe drejtuesit e dhanë në 28 shtator, ndërkohë STOP këto kohë nuk ka pasur ndonjë skandal dhe denoncim që të tërhiqte audiencën. Në rast se video do ishte kryer nga stafi do kishte dalë në transmetim kohë më parë.

LEXO EDHE:  Mori kredi me firmë të falsifikuar/ Pronari i lokalit pranon vjedhjen

Prokurori që akuzohet dhe nuk Ii del emri apo nuk duhet askund në video është një person që ka pasur në dorë çështje direkte të Ministrit Tahiri. KY është një fakt i pamohueshëm.

Por ka edhe detaje të tjera që vijnë nga ndonjë portal që ka lidhje me prokurorin e akuzuar nga STOP prokuroridhe jep një version dhe qëndrim të tij për këtë skandal.

Akuzat janë direkte, “mësohet se pas gjithë kësaj historie qëndrojnë struktura të errëta policisë së shtetit që kanë kryer filmimin e fshehtë. Mënyra e  vendosjes së kamerave në trup dhe makinë dyshohet se janë kryer nga policia dhe më konkretisht nga seksioni kundër pastrimit të parave në Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë së Shtetit.

Video është realizuar në muajin korrik ndërsa transmetimi është bërë sot, më 28 shtator, ngre një tjetër pistë dyshimi. Burime konfidenciale konfirmojnë për Boldneës.al se Ministri i Brendshëm Saimir Tahiri teksa ka darkuar me një drejtues të një media të rëndësishme në vend, ka diskutuar edhe për arrestimin e një prokurori për rryshfet.

Nga ana tjetër emisioni investigativ “STOP” e përcolli këtë denoncim si të mbërritur në redaksi nga qytetari. Ndërsa i çuditshëm është fakti se përse ky qytetar duhet të paguante 18 mijë euro rryshfet për të zhbllokuar paratë që i kishte të pastra.

Heshtja e zyrës së shtypit në Policinë e Shtetit duke mos dërguar asnjë njoftim për shtyp për arrestimin e zyrtarit është një tjetër provë që i implikon uniformat blu në këtë ngjarje. Gjithashtu, sipas Kodit Penal, qytetari në video duhej të arrestohej për nxitje të korrupsionit aktiv.prok-2

Ky infiltrim i policisë për të dërguar në burg prokurorin dhe oficerin e policisë gjyqësore ka një prapavijë hakmarrjeje të nisur disa muaj më parë.

Kjo pasi oficeri i Policisë Gjyqësore, Fatos Lusha  ka në dorë edhe çështjen e famshme të pajisjes italiane të përgjimit IMSI Catchet të përdorur nga policia e shtetit dhe për të cilën është vënë në përgjegjësi kreu i policisë së shtetit Haki Çako.

Por edhe prokurori Ardian Braho dukej se ishte në shënjestrën e policisë. Ai po hetonte kush e ka përgjuar ministrin e Brendshëm Sajmir Tahiri pas gjetjes në paradhomën e zyrës së tij të një çimke“, shkruan portali. /CityNEWS

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Qytetarët “çmenden” pas Përputhen/ Kikia drejton gishtin nga media: Nuk e ka fajin turma

Publikuar

-

Nga

Padia e Berishës ndaj Blinken/ Kikia: Provë e fortë për drejtësinë

Gazetari Mentor Kikia ka folur për emisionet që kanë tërhequr vëmendjen e audiencës, kur kohët e fundit janë parë qytetarët që të vrapojnë pas ish-konkurentëve të “Përputhen” vetëm e vetëm për të bërë një foto.

Kikia tha se në këto raste nuk do të fajësonte turmën, por median që sipas tij nuk po prodhon kulturë.

Sot nuk prodhohet më kulturë. Shumë qyteta kanë një mungesë teatri, televioznet kanë mungesë emisonesh për fëmijë dhe për këtë do fajësoj median dhe jo turmën”, u shpreh ai në emisionin “Të paekspozuarit” të Ylli Rakipit.

Më tej gazetari deklaroi: “Populli gjithandej është popull. Mes turmës dhe medias do fajësoja median sepse është më e përgjegjshmë mbi atë që i bën turmës dhe mendoj se dhe ata që i prodhojnë këto emisone janë koshientë, por kjo është biznes. Gabimi qëndron te ajo shtresë e shoqërisë që duhet të jetë pararoja e shoqërisë.

Se një 5% është ajo që prodhon kulturën, shkencën pjesa tjetër është popull, këtu është prishur ky ekulibër, nuk kemi një shtresë që të prodhojë këtë. Dhe kështu turren këto turma pas atij personi që kanë parë në televizion. Pse nuk ka kinema, teatër, emisone për fëmijë. Kur duhet që këto mend të bëhen bashkë për një drejtim të caktuar për të bërë një vërejtje të madhe nuk e bëjmë dhe drejtojmë gishtin tek ajo turma që do vazhdojë të rritet”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Përfaqësuesi amerikan propozon takim me udhëheqjen e Koresë së Veriut

Publikuar

-

Nga

Përfaqësuesi amerikan propozon takim me udhëheqjen e Koresë së Veriut

Përfaqësuesi amerikan për Korenë e Veriut propozoi të hënën një takim me udhëheqjen e Phenianit “kudo, kurdo dhe pa parakushte” ndërkohë që ende nuk ka pasur kontakte publike mes administratës së Presidentit Biden dhe Koresë së Veriut.

Deklarata e emisarit amerikan, Sung Kim pason komentet që bëri javën e kaluar udhëheqësi koreano-verior Kim Jong Un duke reaguar ndaj një analize të fundit të Uashingtonit mbi qëndrimin amerikan ndaj këtij vendi të izoluar komunist. Udhëheqësi koreano-verior u shpreh se Pheaniani duhet të përgatitet si “për dialog, ashtu edhe për ballafaqim”.

Administrata e Presidentit Biden më parë pat premtuar “një qëndrim praktik, të kalibruar” përfshirë përpjekje diplomatike për të bindur Phenianin të heqë dorë nga programi i armëve bërthamore dhe i raketave balistike.

“Vazhdojmë të ushqejmë shpresa se Koreja e Veriut do t’u përgjigjet pozitivisht orvatjeve tona dhe ofertës për t’u takuar kudo, kurdo dhe pa kushte,” tha përfaqësuesi amerikan Sung Kim gjatë një vizite pesë ditëshe në aleatin e Amerikës, Korenë e Jugut.

Javën e kaluar Kim Jong Un tha se situata ushqimore në Korenë e Veriut është “e tenionuar” duke u rënë këmbanave të alarmit për problemet në sektorin bujqësor që prej vitesh ndesh vështirësi akute për të përmbushur nevojat e këtij vendi të izoluar. Koreja e Veriut ka vetë-imponuar një bllokadë edhe më të rëndë si mbrojtje nga pandemia.

LEXO EDHE:  Mori kredi me firmë të falsifikuar/ Pronari i lokalit pranon vjedhjen

LEXO EDHE:  “STOP”/ Skandali i pronës, noterja përfituese dhe OPGJ me diplomë false

Sipas televizionit shtetëror të Koresë së Veriut, Kim Jong Un dhe udhëheqës të tjerë kishin diskutuar “masa emergjente” në përgjigje të “krizës aktuale ushqimore”.

Koreja e Veriut këmbëngul se nuk është identifikuar asnjë rast me koronavirus në vend, një pretendim që analistët e vënë në pikëpyetje. Autoritetet e Pheanianit kanë imponuar masa të forta për të mbyllur kufijtë gjë që ka prekur edhe furnizimet jetike nga Kina si dhe ndihma të tjera ndërkombëtare.

Diplomati amerikan Sung Kim u bëri thirrje Kombeve të Bashkuara të zbatojnë plotësisht sanksionet kundër Phenianit, të cilat prekin importimin e naftës dhe eksportin e qymyrgurit, tekstileve, peshkut dhe produkteve të tjera./ VOA

LEXO TE PLOTE

Bota

Kreu i Bundestagut gjerman ofron ndihmesë në zgjidhjen e dialogut Kosovë-Serbi

Publikuar

-

Nga

Në përgatitje të raundit të dytë të bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë, edhe kryetari i parlamentit të Gjermanisë, Wolfgang Schäuble, po përpiqet të japë ndihmesë në arritjen e një marrëveshjeje mes Kosovës dhe Serbisë.

Presidenti i Bundestagut,  Wolfgang Schäuble priti të hënën, më 21 qershor,  homologun e tij kosovar, Glauk Konjufca. Në qendër të bisedimeve në ndërtesën e Rajhstagut në Berlin ishte anëtarësimi i mundshëm i Republikës së Kosovës në BE dhedialogu me Serbinë, thuhet mes të tjerash në një deklaratë të Bundestagut.

“Nisur nga sfidat globale, duhet të arrijmë që ta mbajmë Evropën të qendrueshme dhe këtu hyjnë edhe marrëdhëniet e qendrueshme ndërmjet vendeve të Ballkanit Perëndimor”, tha Schäuble.

Kryetari i Bundestagut u tregua i gatshëm  të japë kontributin e tij për dialogun. “Ne do të jepnin me kënaqësi ndihmesën tonë nëpërmjet  kontakteve midis parlamentarëve, për të mbështetur procesin e normalizimit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë”, ka thënë Schäuble, sipas deklaratës së Bundestagut.

Dialogu mes Kosovës dhe Serbisë ka mbetur në vend për momentin, për shkak të çështjes së krijimit të Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe, i cili ka qenë pjesë e marrëveshjeve të mëparshme të dialogut të zhvilluar në Bruksel.

LEXO EDHE:  Vettingu/ KPK shkarkon nga detyra prokurorin e Tiranës

LEXO EDHE:  “STOP”/ Skandali i pronës, noterja përfituese dhe OPGJ me diplomë false

Por ngritja e një asociacioni të tillë është hedhur poshtë nga Gjykata Kushtetuese e Kosovës, dhe hidhet poshtë pothuajse nga i gjithë spektri partiak në Kosovë. Kryetari i parlamentit të Kosovës, Glauk Konjufca, i tha Deutsche Welle-s, në një intervistë, se krijimi i një Asociacioni të tillë me kompetenca ekzekutive do të shkatërronte funksionalitetin e shtetit të Kosovës dhe është kësisoj i papranueshëm nga ana e Kosovës.

Temat e tjera në takimin e parë të Konjufcës në Berlin, në cilësinë e kryeparalamentarit, ishte liberalizimi i vizave për qytetarët e Kosovës dhe reformat e planifikuara të sistemit arsimor, në të cilin Kosova dëshiron të orientohet te sistemi i dyfishtë (mësim dhe praktikë) që përdoret në Gjermani. Dy krerët e parlamentit biseduan edhe për pandeminë dhe sfidat e saj.

Nga Bundestagu bëhet e ditur se të premten, më 25 qershor, Wolfgang Schäuble do të presë në selinë e tij në Berlin edhe presidentin e Parlamentit të Serbisë, Ivica Dačić. DW

LEXO TE PLOTE