“Fiks Fare”/ TEC Vlora, “konserva” që po rrjep buxhetin e shtetit, gati dhënia me koncesion – CNA
Connect with us

Aktualitet

“Fiks Fare”/ TEC Vlora, “konserva” që po rrjep buxhetin e shtetit, gati dhënia me koncesion

Publikuar

-

Kriza energjitike e vitit 2002, detyroi qeverinë shqiptarë që të shihte burime alternative të prodhimit të energjisë elektrike. Qeveria mori një kredi mbi 100 milionë euro nga Banka Botërore për ndërtimin e një Termocentrali. Megjithëse kanë kaluar 14 vite nga projektimi dhe ndërtimi i këtij impianti, TEC-i qëndron “nën konservim”, si pasojë e gabimeve të kompanisë ndërtuese. Shteti shqiptar vazhdon të paguajë këstet e kripura të kredisë, që shkojnë rreth 10 milionë euro në vit. Ndërkohë, për Termocentralin janë shpenzuar miliona euro të tjera. Janë bërë tender për të ruajtur godinën, për sigurimin e aseteve, apo edhe një procedurë për rivënien në punë të sistemit të ftohjes.
Fiks Fare “rrëmoi” në arkivë, ku gjeti premtimet e ish-kryeministrëve dhe ish-drejtorëve të KESH-it. Andis Harasani, ish-drejtor i KESH, tha në vitin 2004 se “jemi këtu për të bërë realitet një premtim që ka nisur që në vitin 1995, do të ndërtojmë TEC-in. Besoj se do të vijmë këtu për dy vjet që të inaugurojmë TEC-in”. Nnërkohë, ish-kryeministri Fatos Nano, tha po në vitin 2004 se “Termocentralit Energjitik në Vlorë do ti shtohen projekte të tjera të energjisë…, si një park i madh energjitik, i cili jo vetëm do të balancojë sistemin, por do të sjellë mesa duket gjigant të nivelit të Fierzës edhe në brigjet e Vlorës. Cilësia e projektit në fjalë lidhet me startimin e këtij projekti të madh industrial energjitik në këtë zonë, lidhja e të cilit me sistemin elektrenegjitik shqiptar do të japë efekte të ndjeshme në furnizimin me energji elektrike për konsumatorët vëndas, do të ulë ndjeshëm kufizimet e energjisë”.
Pas rotacionit politik në vitin 2005, premtimet vijuan ti bënin të djathtët. Ish-drejtori i KESH-it, Gjergj Bojaxhi, tha në vitin 2007 se “sipas kontratës, prodhimi duhet të fillojë në mesin e vitit 2009”. Nga ana tjetër, ish-kryeministri Sali Berisha do të deklaronte në vitin 2008 se “Këta (punëtorët që ndërtojnë TEC-in) e ndryshojnë Shqipërinë, këta nuk bëjnë mitingje për të manipuluar të vdekurit, por ndërtojnë termocentrale”.
Fiks Fare iu drejtua me një kërkesë zyrtare Korporatës Elektroenergjitike Shqiptare, duke iu drejtuar rreth 10 pyetje. Sipas KESH-it, kontrata për zbatimin e projektit është 92 milionë euro dhe është financuar nga Korporata, Banka Botërore, BERZH dhe Banka Europiane e Investimeve. Megjithatë, vlera e projektit ka shkuar në 130 milionë euro, sipas faqes së internetit të Korporatës. Në vitin 2002 u bë studimi i fizibilitetit dhe firma që projektoi Termicentralin u përzgjodh sipas procedurave të Bankës Botërore. “Kompania fituese, e përzgjedhur sipas procedurave të Bankës Botërore dhe me miratimin e saj, ka qenë ‘MAIRE Eginëring SPA’ (më vonë TECHNIMONT) me vlerën më të ulët se kompanitë e tjera. Ofroi 92 milionë euro. ‘SIEMENS AG’ Gjermani, ofroi 131 milionë euro” thuhet në përgjigjen e KESH-it.
Kontrata me fituesin është lidhur më 9 shkurt 2007, pas miratimit të marrë nga Banka Botërore. Ndërtimi pritej të zgjaste dy vjet, por u shoqërua me vonesa të shkaktuara nga kontraktori. Në 2009, impianti pësoi defekt. Në janar 2011 u vendos që sistemi i marrjes së ujit nga deti të rindërtohej, gjë që u përfundua në korrik të atij viti. Certifikata e pranimit u lëshua në tetor 2011. Testimet u kryen në dhjetor 2011, por më 7 janar 2012, Termocentrali u bllokua nga një defekt i ri. “Faji” i këtij defekti nuk është marrë nga askush. Banka Botërore e ka ndarë fajin nëpërmjet KESH-it dhe kontraktorit.
“Raporti i konsulencës së KESH-it dhe raporti i Bankës Botërore arritën në përfundimin se arsyet e defektit ishin: ‘Zbatimi jo korrekt i projektit nga ana e nënkontraktorëve të kontraktorit si dhe neglizhimi i elementëve teknikë të kontraktorit në fazën e projektimit'” thotë KESH.
Fiks Fare iu drejtua me disa pyetje të tjera KESH-it. Rezulton se kredia e marrë është 106 milionë euro. Rreth 10 milionë euro është kësti vjetor i kredisë që paguan shteti shqiptar. Nga viti 2008 deri në 2016, janë paguar 47 milionë euro dhe pjesa tjetër është e papaguar. KESH ka akorduar rreth 1 milionë euro për të projektuar rregullimin e sistemit që ftoh me ujë TEC-in. Procedura e tenderimit ka dështuar disa herë. Në vitet 2009-2012, janë blerë 26.5 milionë euro naftë. TEC Vlorë ka bërë muajt e fundit disa tender, ku 256 milionë lekë kanë shkuar për rojet e godinës. 340 milionë lekë kanë shkuar për të siguruar asetet e Tec VLorë. Në total, asetet e këtij TEC-i janë vlerësuar 85 miliardë lekë të vjetra. Pra, shumë herë më pak nga sa është investuar.
Fiks Fare shkoi në Tec Vlorë, ku foli me drejtorin e këtij impianti, Besnik Këndezi. Ai na tregoi mënyrën e funksionimit të TEC-it, që nga motorri, salla e komandimit e deri tek projektimi. Thotë se janë 60 punonjës që e mbajnë “nën konservim” këtë TEC. Në vit, kostoja financiare e shqiptarëve për të mirëmbajtur këtë TEC është 1 milionë euro.
Fiks Fare iu drejtua me një pyetje direkte KESH-it: A duhet të jepet me koncesion dhe nëse po, si do të operojë TEC Vlora? Përgjigjja e Korporatës ishte se “Përgjatë dy viteve të fundit TEC Vlora është vizituar nga përfaqësues dhe inxhinierë të kompanive të ndryshme publike dhe private. Ato kanë shprehur interesin për ta riparuar dhe mirëmbajtur TEC-in. Interesimi i tyre, nëse formalizohet, mbetet për tu shqyrtuar nga instancat përkatëse të qeverisë”. E njëjta pyetje iu dërgua edhe Ministrisë së Energjitikës, e cila dha këtë përgjigje: Në situatën ku ndodhemi, kur kjo vepër ka vite që është jashtë funksioni, opsioni i afrimit të operatorëve privat përmes partneritetit publik-privat mbetet i hapur. Pra, nuk bëhet fjalë për ndryshim pronësie, por për dhënien e të drejtës së operimit dhe mirëmbajtjes së veprave. Referuar rastit të TEC-it të Vlorës, ka kompani të ndryshme të cilat kanë shprehur interes për këtë opsion që përfshin riparimin, operimin dhe mirëmbajtjen. Institucionet shtetërore përgjegjëse janë duke shqyrtuar këtë opsion të mundshëm në përputhje me përcaktimet dhe procedurat e përcaktuara në legjislacion.
Ministria jep mendimin se Termocentrali mund të rivihet në punë me gas. “Që ky projekt të marrë jetë dhe të bëhet i vlefshëm për portofolin energjitik shqiptar është shumë e rëndësishme lidhja e tij me sistemin e gazit që të punojë dhe me gaz. Pra, një degëzim tubacioni nga gazsjellësi TAP në Fier drejt TEC-it të Vlorës” thotë ministria.

Aktualitet

“Kriminelët i bënë heronj”/ Gruaja e Havzi Nelës me protestuestit në Kukës

Publikuar

-

Kryeministri Edi Rama ka mbërritur në qytetin e Kukësit duke filluar edhe takimet me simpatizantë të Partisë Socialiste.

Rama ka udhëtuar me helikopter nga Tropoja për në Kukës ku do të zhvillojë një takim elektoral në kuadër të zgjedhjeve vendore që do të zhvillohen në 30 qershor.

Në protestën e PD-së është e pranishme edhe gruaja e Havzi Nelës e cila në transmetimet live nga protesta është dëgjuar të thotë se “kriminelat i bënë heronj” .

“Jam në protestë për martirin, dëshmorin dhe heroin e trimave siç është bashkëshorti im Havzi Nela. Zoti ja fali jetën dhe ia mori babai i Edi Ramës bashkë me Fatmira Rackën, Samir Avdiun, Hekuran Isain Agim Hoxhën edhe shumë të tjerë.” ka thënë zonja Nela për Fax News./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Nëse nuk votoni do të pushoheni nga puna”/ Edmond Spaho i përvishet kryebashkiakes së Roskovecit

Publikuar

-

By

Ish Kreu i Grupit Parlamentar të PD-së, Edmond Spaho në një postim në rrjetet sociale ka reaguar pas lajmit se kryebashkiakja e Roskovecit, Majlinda Bufi kërcënon mësuesit dhe drejtorët e shkollave për pjesëmarrje në zgjedhjet e 30 Qershorit.

Sipas Spahos, nga kërcënimet e Arben Keshit të dala nga përgjimet e “Bild” për votim hapur në zgjedhjet e vitit 2016 në Dibër. Majlinda e Roskovecit kërcënon mësuesit për pushim nga puna.

“Publikimi i pergjimeve per zgjedhjet ne Diber ka dhene efektin e pare tek Rilindja. Arben Keshi kercenonte arsimtaret e kesaj Bashkie se “familjarisht duhet te votojne hapur nese diten e hene duan te jene ne pune. Ne se nuk duan, ne p*** te semes do ti coj se jua kam q** ropt”. Tre denime menjehere.
Majlinda e Roskovecit ka reflektuar dhe kercenon per votimet e 30 Qershorit vetem me: “Ne rast se nuk do votoni, te henen do te jeni te gjithe te pushuar nga puna”.”,-shkruan Spaho./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Tronditet Vlora, vendoset në dyshim ekzistenca e Flamurtarit

Publikuar

-

By

Flamurtari kërcënohet nga gjyqe pafund deri edhe në vendosjen në dyshim të ekzistencës si klub, shkruan sot “Panorama Sport”. Nëse situata nuk zgjidhet, atëherë do të ketë penalizime të rënda deri edhe në heqje pikësh.

Mësohet se lojtarë si Musta, që ka shkuar te Kukësi, Torasa, Kale dhe Batha te Tirana, e kanë gati dokumentacionin përkatës për ta çuar në gjyq klubin.

Por të njëjtën gjë do të ndjekin edhe Kotobelli, Veliu, Pollozhani e Mustafa, të cilët nuk kanë në plan që të qëndrojnë në Vlorë.

Ata ende nuk kanë bërë asnjë veprim, por nëse nuk do të ketë zgjidhje, gjyqet do të jenë të pashmangshme. Pritet që të shikohet se çfarë do të ndodhë, por e ardhmja e Flamurtarit është në “udhëkryq”.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet15:14 - 24 Qershor, 2019

Kukësi lë me gisht në gojë Partizanin, i “rrëmben” nga duart Azdren Llullakun

Kukësi nuk ia doli dot që ta mundë Partizanin në kampionat, por shpreson ta bëjë një gjë të tillë në…...

Aktualitet20:54 - 23 Qershor, 2019

Zaev vulos zvendësimet/ Tre shqiptarë, ministra në qeverinë e “re”

 Kryeministri Zoran Zaev, sot vulosi përbërjen e re Qeveritare, ku  gjashtë ministri do të pësojnë ndryshime. Kështu, sikurse raportojnë mediat vendore:...

Aktualitet20:10 - 23 Qershor, 2019

Gara për Bashkinë e Stambollit/ Humb për të dytë herë i preferuari i Erdogan

Kandidati i partisë në pushtet në zgjedhjet e përsëritura për Kryetar Bashkie në Stamboll, Binali Yildirim, pranoi humbjen ndaj kandidatit...

Aktualitet17:01 - 23 Qershor, 2019

Zgjedhjet për kryebashkiakun e Stambollit

Pas një ankese të kreut të shtetit turk, Erdogan, zgjedhjet për postin e bashkisë së Stambollit u anuluan. Kandidati AKP,...

Aktualitet16:48 - 23 Qershor, 2019

Dështimi i takimit në Paris/ Kosova dhe Serbia në kërkim të “fajtorit”

Nisma e kancelares gjermane Angela Merkel dhe presidentit francez Emanuel Macron, për një takim në Paris në përpjekje për të zhbllokuar bisedimet...

Aktualitet10:19 - 22 Qershor, 2019

Zjarr në Paris/ Tre të vdekur, 28 të plagosur

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Paris, ku tre persona kanë vdekur, ndërsa 28 të tjerë janë plagosur si...

Aktualitet13:13 - 21 Qershor, 2019

Tërmeti shkund Francën/ Dëmtohen ndërtesat

Franca është tronditur nga një tërmet i fuqishëm me magnitudë 5.1 ballë të shkallës Rihter mëngjesin e sotëm. Tërmeti ka...

Aktualitet11:20 - 21 Qershor, 2019

Protesta e opozitës/ Blindohet Kryeministria e Parlamenti

Opozita do të zhvillojë sonte në orën 20:00 protestën e nëntë kombëtare e përpara Kryeministrisë kundër qeverisë Rama. Për mbarëvjatjen...

Aktualitet20:28 - 20 Qershor, 2019

Turqi, 151 të dënuar me burgim përjetshëm

Një gjykatë turke në Ankara dënoi të enjten 151 persona me burgim të përjetshëm nën akuzat për grusht shteti në...

Aktualitet18:34 - 20 Qershor, 2019

Rrugët e ndikimit rus në Ballkanin Perëndimor përmes medias satelite

Një studim i Fondit Marshall Gjerman në Shtetet e Bashkuara, vë në pah se zhgënjimi i përgjithshëm me Perëndimin në...

Aktualitet18:26 - 20 Qershor, 2019

Viktimë e përgjimeve/ Jep dorëheqje ministri i Inovacionit

Ministri i Inovacionit dhe Ndërmarrësisë në qeverinë e Kosovës, Besim Beqaj, dha sot dorëheqje nga posti i tij. Dorëheqja e...

Aktualitet20:48 - 19 Qershor, 2019

Trump premton dëbime masive të imigrantëve të paligjshëm

Presidenti Donald Trump, i cili nisi zyrtarisht fushatën për rizgjedhje, thotë se autoritetet amerikane të emigracionit do të fillojnë deportimin...

Aktualitet20:38 - 19 Qershor, 2019

Kapet sasia më e madhe e drogës në historinë e SHBA

Autoritetet federale njoftuan të martën se kanë sekuestruar sasinë më të madhe të drogës në historinë e SHBA. Bëhet fjalë...

Aktualitet19:08 - 18 Qershor, 2019

A i ka mbajtur Presidenti Trump premtimet e bëra?

Ndërsa demokratët vazhdojnë përplasjen njëvjeçare për të parë se kush do të sfidojë Presidentin Donald Trump në zgjedhjet 2020, presidenti...

Aktualitet18:47 - 18 Qershor, 2019

Erdogan e quan “martir”/ Funerali i ish presidentit egjiptian, Mohamed Morsi

Ish presidenti egjiptian Mohamed Morsi, udhëheqësi i parë i zgjedhur në mënyrë demokratike në vend, i cili u detyrua më...

Aktualitet18:39 - 18 Qershor, 2019

Shtetet e Bashkuara ratifikojnë marrëveshjen e ekstradimit me Kosovën

Ministri i Drejtësisë në Kosovë, Abelard Tahiri, tha të martën se ka marrë një letër të nënshkruar presidenti i Shteteve...

Aktualitet18:26 - 18 Qershor, 2019

Gjoka bën deklaratën që nuk pritej: Më mirë që na ra Debreceni

Kukësi do të përballet me Debrecenin në turin e parë të Europa League dhe në kampin verilindor e kanë pritur...

Aktualitet19:48 - 17 Qershor, 2019

Ndërron jetë në sallën e gjyqit ish Presidenti i “Pranverës Arabe”

Mohamed Morsi, ish presidenti i  Egjiptit, i dalë pas lëvizjes së njohur si “Pranvera Arabe”, që rrëzoi nga froni presidencial...

Aktualitet19:04 - 17 Qershor, 2019

Vizitë në Sarajevë/ Palmer: Rusia po bllokon Ballkanin Perëndimor

Zëvendësi i ndihmësit të Sekretarit amerikan të Shtetit për Evropën, Matthew Palmer ka deklaruar se SHBA angazhohet për një raport...

Aktualitet18:37 - 17 Qershor, 2019

Vendimi pritet të shtyhet/ Mogherini: Çelja e negociatave të bëhet sa më shpejt

Federica Mogherini, përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikën e Jashtme edhe njëherë ka kërkuar nga vendet anëtare të BE...

Aktualitet18:31 - 17 Qershor, 2019

Maqedoni e Veriut, hidhet poshtë varianti i zgjedhjeve të parakohëshme

Kryeministri maqedonas Zoran Zaev bëri të ditur të dielën në mbrëmje se nuk do të ketë zgjedhje të parakohëshme parlamentare...

Aktualitet18:18 - 17 Qershor, 2019

“I ke dhënë ndonjë gjë a si ke dhënë”/ Qytetari i ankohet drejtorit të Ramës se nuk ka marrë lekët e votave

Në audiopërgjimin nr.5, publikuar nga gazetari i “Bild”, zbulohet biseda mes drejtorit në ministrinë e Brendshme Arben Keshi me dy persona...

Aktualitet14:13 - 17 Qershor, 2019

Lëvizja pa viza/ Avramopoulos: Kujdes, BE do të marrë masa

Numri i hyrjeve legale të azilkërkuesve në BE po rritet. Veçanërisht persona nga Amerika Latine dhe Ballkani Perëndimor e kanë...

Aktualitet12:00 - 17 Qershor, 2019

Presionet dhe sinjalet/ Grindje serioze mes Iranit dhe Britanisë së Madhe

Edhe Britania e Madhe beson se Irani qëndron pas sulmeve ndaj dy anijeve. Kjo ka shkaktuar pakënaqësi në Teheran, i...

Aktualitet09:04 - 17 Qershor, 2019

Humb jetën një pushuese në Vlorë

Një trup i pajetë është gjetur mëngjesin e sotëm në plazhin e vjetër të Vlorës. Viktima është identifikuar si Shoha...

Aktualitet19:36 - 16 Qershor, 2019

BE damkos Rusinë për dezinformim

Gënjeshtra, teori komplotiste, #hashtag-e me urrejtje. Në zgjedhjet europiane të majit janë përdorur instrumenta dezinformimi me origjinë në Rusi, shprehet...

Aktualitet18:11 - 16 Qershor, 2019

Operacioni “Krasta”/ Jepet vendimi për Suela Mustën

Gjykata e Elbasanit ka vendosur sot masën “Arrest shtëpie” për gazetaren Suela Musta e arrestuar nga policia gjatë operacionit të...

Aktualitet10:33 - 16 Qershor, 2019

Thaçi për L’Express/ Në Hagë shkoj vetëm si dëshmitar

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka folur  për 20-vjetorin e çlirimit të Kosovës në të përjavshmen francese “L’Express”. Ndër të...

Trending