Connect with Us

Koordinatorët e Bashës, dështim me sukses

Aktualitet

Koordinatorët e Bashës, dështim me sukses

Publikuar

-

Një grup që u shpalos si risia e opozitës. Koordinatorët e Bashës që ishin një kopje e shëmtuar e KOP-it të Berishës. Ky i fundit solli PD-në në pushtet, ose ishte një nga shtysat kryesore, koordinatorët e Bashës duket të jenë thjesht një vrimë në ujë.

Disa ishin “qoka”, disa rekomandime, disa kanë shkollë, por duan pushtet jo kontribut politik dhe të shpalosin vlera. Këtu nuk e kam fjalën vetëm për çupën e Fahriut që shkëlqen në listë apo ndonjë të rekomanduar se bën të tjera punë kur vjen në Tiranë me ndonjë sekretar PD-je, jo aspak. Në shumicën e tij grupi është jo funksional dhe ska sjellë asgjë të re tek PD-ja, jo më ta këshillojnë Bashën për punën e tij.

Ka disa përjashtime tek tuk, ndonjë në këshill bashkiak të Tiranës, ndonjë flet ndonjëherë në rrjetet soiciale, ndonjë tjetër me vlerat e tij të mëdha “intelektuale” refuzon të flasë fare, shumica e tyre thjesht nuk ekzistojnë.

Nuk ka vend për përgjithësim por në shumicën e tij grupi i korrdinatorëve të Lulzim Bashës është jo funksional, i pavlerë dhe nuk i ka sjellë asnjë pozitive Partisë Demokratike, përjashtojmë ndonjë konferencë për shtyp, apo status në facebook.

LEXO EDHE:  Djegia e mandateve/ Basha i përgjigjet deputetëve të pabindur

Kërta janë korrdinatorët e Bashës, lexojini emrat dhe vlerësojini, sa herë ka folur dhe është aktivizuar sejcili prej tyre, sa debate ka përballuar, sa ide dhe angazhime qytetare apo në mbrotje të publikut ka pasur, çfarë çështje dhe tema kanë shtruar në PD, sa platforma kanë zhvilluar. Fatkeqësisht asnjë, thjesht asgje, përfundimisht një zero me bisht./Citynews

Ja lista:

Akil          Kraja

Dritan     Shano

Albana    Cenollari

Reila        Bozdo

Valbona   Karapici

Gezim      Pani

Besart      Kadia

Blerta       Zilja

Merlinda  Hoco

Lediana    Fratari

Julian          Deda

Arbi             Agalliu

Ardian         Isufi

Fatbardh    Sallaku

Anita           Gumeni

Henris        Balliu

Sorina         Koti

Dritan         Hoti

Mateo         Spaho

Argyrina    Jubani

 

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

SHBA do të kërkojë nga Kina t’u përmbahet “rregullave të lojës”

Publikuar

-

Nga

SHBA do të kërkojë nga Kina t'u përmbahet "rregullave të lojës"

Zëvendës Sekretarja amerikane e Shtetit Wendy Sherman pritet t’i bëjë të qartë Kinës në bisedimet e ardhshme, se Uashingtoni e mirëpret konkurrencën me Pekinin, por me rregulla të barabarta loje, që synojnë parandalimin e konflikteve, thanë zyrtarë të lartë amerikanë.

Në njoftimin për shtyp, që i paraprin bisedimeve të zonjës Sherman me Këshilltarin e Shtetit kinez dhe Ministrin e Jashtëm Wang Yi, në Tianjin, thuhej se dy ekonomive më të mëdha në botë u duhet të gjejnë mënyra të përgjegjshme për të menaxhuar konkurrencën.

Ajo do të nënvizojë se ne nuk duam që një konkurrencë e ashpër dhe e vazhdueshme të shndërrohet në konflikt“, tha një zyrtar i lartë i administratës amerikane, përpara që atij që do të jetë takimi i parë i rangut të lartë ballë për ballë mes Uashingtonit dhe Pekinit, pas disa muajsh. Kjo është pjesë e përpjekjeve që të dyja palët po bëjnë për të qetësuar marrëdhëniet e acaruara.

LEXO EDHE:  Shëtiste me armë me vete/ Arrestohet 20 vjeçari, djali i kreut të PD në Dibër

Kjo është arsyeja pse SHBA-ja dëshiron të sigurojë parametra për të menaxhuar me përgjegjësi marrëdhëniet“, tha zyrtari amerikan. “Ajo (zonja Sherman) do të bëjë të qartë se ndërsa ne e mirëpresim konkurrencën e fortë e të qëndrueshme me Kinën, të gjithë duhet të luajnë me rregulla të barabarta loje“.

LEXO EDHE:  Shëtiste me armë me vete/ Arrestohet 20 vjeçari, djali i kreut të PD në Dibër

Zonja Sherman pritet të mbërrijë të dielën në Tianjin, një qytet në juglindje të Pekinit dhe do të qëndrojë deri të hënën.

Ndërkohë javën tjetër Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin do të udhëtojë drejt Singaporit, Vietnamit e Filipineve ndërsa Sekretari i Shtetit Antony Blinken do të vizitojë Indinë, shenja të një përpjekjeve të SHBA-së për të intensifikuar angazhimin në këtë rajon ndërsa Kina po sfidon ndikimin e Uashingtonit në Azi./voa

LEXO TE PLOTE

Bota

Afganët kërkojnë më shumë mbështetje për forcat e sigurisë

Publikuar

-

Nga

Afganët kërkojnë më shumë mbështetje për forcat e sigurisë

Mes dhunës së vazhdueshme në Afganistan, duke përfshirë dhe raketat që ranë këtë javë pranë pallatit presidencial gjatë lutjeve me rastin e Bajramit, talibanët po bëjnë thirrje që Presidenti Ashraf Ghani të tërhiqet si kusht për të negociuar me pas një zgjidhje politike.

Të premten, zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki tha se Presidenti Biden mbështet udhëheqësit e popullit afgan, duke përfshirë Ashraf Ghanin. Ajo tha se po zhvillohen negociata të vazhdueshme mes udhëheqësve afganë dhe talebanëve.

Ne besojmë se një zgjidhje politike është rezultati i vetëm për paqen e qëndrueshme në Afganistan, por ne do të vazhdojmë të sigurojmë mbështetje për qeverinë në disa forma: si ndihma humanitare, mbështetje dhe trajnime për forcat e sigurisë dhe gjithashtu do të vazhdojmë t’i inkurajojmë ata të marrin një rol udhëheqës në mbrojtjen e popullatës”, tha ajo.

LEXO EDHE:  Shëtiste me armë me vete/ Arrestohet 20 vjeçari, djali i kreut të PD në Dibër

LEXO EDHE:  Basha shpall transformimin e thellë të Partisë Demokratike dhe të politikës në vend/ Ja ndryshimet

Në fillim të kësaj jave në Pentagon, gjenerali i Ushtrisë Mark Milley bëri një vlerësim të situatës dhe të asaj që mund të ndodh në Afganistan.

“Ekziston një mundësi për të negociuar ende. Ekziston një mundësi që talibanët të marrin kontrollin e plotë, janë disa skenarë në lojë. Ne jemi duke monitoruar nga afër. Përfundimi ende nuk dihet”, tha Gjeneral Mark Milley, Kreu i Shtatëmadhorisë amerikane.

Në një takim virtual me gazetarët amerikanë të premten, disa anëtarë kryesorë të parlamentit afgan kërkuan që Shtetet e Bashkuara të vazhdojnë të ndihmojnë me fonde e të mbështesin forcat e sigurisë.

Ata gjithashtu kërkuan më shumë dronë amerikanë për të sulmuar artilerinë talibane. Ligjvënësit afganë thanë se situata do të përkeqësohet me tej me largimin e forcat amerikane në shtator./voa

LEXO TE PLOTE

Kronika

Si nisi sherri për makinat/ Të plagosurit shokë me njëri-tjetrin, u qëlluan me armë teksa pinin kafe në lokal

Publikuar

-

Nga

Sherri për makinat/ Të plagosurit shokë me njëri-tjetrin, u qëlluan me armë teksa pinin kafe në lokal

Aldo Gjini është autori i plagosjes së dyfishtë me armë zjarri që ndodhi mbrëmjen e sotme në Tiranë.

Dy të plagosurit në Tiranë, Altin Gjoka dhe Jetmir Marashi rezultojnë se janë shokë me njëri-tjetrin u konfiktuan me Gjinin pas një incidenti me makinat.

Në momentin që dy të rinjtë Altin Gjoka dhe Jetmir Marashi u ulën në lokalin që ndodhet në kompleksin “Grand”, Gjini ka shkuar dhe pas debatit verbal i ka qëlluar me armë.

LEXO EDHE:  Basha shpall transformimin e thellë të Partisë Demokratike dhe të politikës në vend/ Ja ndryshimet

LEXO EDHE:  Bashës i del gjumi/ Akuza Ramës: Ekonomia ka rënë në greminë

Autori është larguar me një makinë me targë “AA 001 RN”, ndërsa policia është vendosur në ndjekje të tij./CNA.al

LEXO TE PLOTE