Connect with Us

Tërmet në Itali/ Raportohen 13 viktima

Aktualitet

Tërmet në Itali/ Raportohen 13 viktima

Publikuar

-

Tërmeti në Italine qendrore, në provincën e Rieti dhe midis Umbria dhe Marche. Dy të vdekur në Pescara del Tronto (Ascoli Piceno), dhe qendra e qytetit e shkatërruar nga tërmeti. Dy trupa u nxorrën nga rrënojat në Amatrice, ku gjysma e vendit është shkatërruar. Tre vetë vdiqën në rënien e pjesshme të një shtëpie në Amatrice. Priftii Fabio Gammarota, tha për ANSA se janë duke punuar dhe përpjekjekur për të kërkuar për njerëzit e tjerë nën rrënoja

Tre goditjet të forta goditën Italinë sot. Më e forta dhe një me magnitudë 6 ballë është regjistruar në mengjesin e sotëm në 3:36 min, epiqendra ishte 2 km nga Accumoli (Rieti) dhe 10 km nga Arquata del Tronto (Ascoli Piceno) dhe Amatrice (Rieti). Epiqendra e tërmetit ishte vetëm 4 km në thellësi të tokës. Tërmeti i dytë dhe i tretë është regjistruar në 4:32 dhe 4:33. Ata e kishin kishin epiqendrën e tij pranë Norcia (Perugia), Castelsantangelo sul Nera (Macerata) dhe Arquata del Tronto (Ascoli Piceno). Të ep[iqendrën e kishin në mes të 8 dhe 9 km larg.

LEXO EDHE:  Momente tragjike në Durrës/ Shembet plotësisht vila me 7 personat e bllokuar brenda

Kërkimet për gjetjen e trupave nën rrenoja vazhdojnë./citynews

 

termeti 24

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Plagosi me thikë 17-vjeçarin/ Arrestohet autori i mitur

Publikuar

-

Nga

Plagosi me thikë 17-vjeçarin/ Arrestohet autori i mitur

Mesditën e sotme u plagos me thikë një 17-vjeçar në Sukth të Durrësit.

Bëhet fjalë për Elvin Zirën, i cili iu nënshtrua një ndërhyrjeje kirugjikale dhe aktualisht ndodhet në spital nën kujdesin e mjekëve, jashtë rrezikut për jetën.

Mësohet se vetëm pak orë nga ngjarja, policia ka identifikuar autorin e plagosjes dhe e ka vënë atë në pranga.

Blutë bëjnë me dije se në bashkëpunim me Forcat e Posaçme “Shqiponja”, kanë arrestuar në pranga të riun me iniciale Xh.S., banues në Sukth.

Sipas policisë, ngjarja dyshohet se ka ndodhur pas një konflikti të çastit, ndërsa materialet do t’i kalojnë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës.

“Falë reagimit të menjëhershëm të shërbimeve të Policisë dhe Forcës së Posaçme “Shqiponajt”, kapet dhe shoqërohet në ambientet e Policisë, autori i dyshuar i plagosjes me mjet prerës (thikë), në Sukth.Policia e Durrësit, menjëherë pas njoftimit të marë për ngjarjen e ndodhur pak më parë në Sukth, Durrës, organizoi punën dhe falë reagimit në kohë dhe veprimeve të shpejta e profesionale, bëri të mundur të kapë dhe të shoqërojë në ambientet e Policisë për veprime të mëtejshme, shtetasin Xh.S., 16 vjeç, banues në Sukth, Durrës.

LEXO EDHE:  Tërmeti shkatërrimtar/ Eksperti kritika të forta qeverisë, tregon si duhet vepruar

LEXO EDHE:  Dëmet nga tërmeti/ Ngrihen 6 pika emergjence në Tiranë

Ky shtetas dyshohet se pas një konflikti të çastit, ka goditur me mjet prerës (thikë), shtetasin E.Z., 17 vjeç, i cili ndodhet në spital nën kujdesin e mjekëve, jashtë rrezikut për jetën”, thuhet në njoftimin e policisë./ CNA.al

Plagoset një 17-vjeçar në Durrës/ Dërgohet me urgjencë në spital

17 vjeçari i plagosur në Durrës futet në operacion/ Policia jep detaje nga ngjarja

LEXO TE PLOTE

Kronika

Trafik klandestinësh nga Lindja e Mesme/ Arrestohet një shtetas sirian në Pogradec

Publikuar

-

Nga

Trafik klandestinësh nga Lindja e Mesme/ Arrestohet një shtetas sirian në Pogradec

Një shtetas sirian është arrestuar sot në Pogradec pasi dyshohet se organizonte trafik të paligjshëm të klandestinëve që vinin nga vendet e Lindjes së Mesme.

Sipas burimeve nga komisariati i Pogradecit, ky shtetas është arrestuar rastësisht në mjetin e një shtetasi tjetër.

Gjithashtu bëhet me dije se ka qenë sekuestrimi i telefonit ai që ka nxjerr zbuluar këtë person, duke nxjerr të gjithë personat e kontaktit dhe bisedat që kishte zhvilluar gjatë këtyre muajve.Personi në fjalë ka qenë për rreth 4 muaj në lëvizje në qytete të ndryshme të qarkut dhe jashtë tij, duke organizuar trafikun e emigrantëve që nga vendet e origjinës e deri në Tiranë apo nëpër vendet e tjera të BE.

LEXO EDHE:  Detajet e Paketës Fiskale për bizneset e dëmtuara nga tërmeti/ Zbardhen ndryshimet ligjore

LEXO EDHE:  Tërmeti shkatërrimtar/ Eksperti kritika të forta qeverisë, tregon si duhet vepruar

Policia ka dyshime që mundet ta ketë arrestuar edhe herë të tjera të njëjtin person, i cili ka përdorur identitete te ndryshme, por një kontroll i detajuar është bërë pikërisht tani kur kanë sekuestruar edhe telefonin e tij./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ish-ministri i Shëndetësisë “fshikullon” qeverinë/ Po fsheh dështimin pas “valës së dytë”

Publikuar

-

Nga

Ish-ministri i Shëndetësisë “fshikullon” qeverinë/ Po fsheh dështimin pas “valës së dytë”

Ish-ministri i Shëndetësisë Tritan Shehu fajëson qeverinë për situatën shëndetësore në të cilën ndodhet vendi aktualisht.

Shehu deklaron se gjendja e rëndë Covid reflekton keq menaxhimin Rama, ndërsa pretendon se kjo nuk është “vala e dytë”.

Demokrati ngre akuzat se kujdesi parësor vazhdon të jetë i pambrojtur, mjekët e familjes nuk kanë një protokoll zyrtar mjekimi, spitalet periferike dhe klinikat janë të papregatitura dhe po bëhet një numër i ulët testesh.

Gjithashtu Shehu kritikon qeverinë se nuk ka arritur të sigurojë në sasi të mjaftueshme vaksinat Covid.

“Dikush dëshiron të fshehë dështimin Covid në vendin tonë mbas “valës së dytë”. Nuk është e vërtetë, tek ne vazhdon pa asnjë pauzë ajo çfarë filloi në janar, vazhdoi më tej me një “mbyllje” teatrale, e pasuar me atë “hapje” pa asnjë strategji, veçse për të marrë Rama “dafinat e fitores”, e gjithë kjo pa masa reale e eficiente edhe për të ardhmen.

Përfundimi është kjo krizë aktuale në thellim shëndetësore shumë mujore e pa asnjë pauzë, me një perspektivë të errët për vjeshtën e dimrin. Të dhënat që e konfirmojnë këtë gjendje tejet alarmante duket se kanë patur vetëm një efekt mbi qeverisjen, “avullimin” Kryeministrit, asnjë përmirësim a veprim, asnjë pregatitje:–Kujdesi parësor vazhdon i pambrojtur, i papregatitur e i paralizuar, kur ai veçanërisht në prag të fillimit edhe të virozave stinore duhet të jetë një mekanizëm thelbësor i përballjes.

LEXO EDHE:  Detajet e Paketës Fiskale për bizneset e dëmtuara nga tërmeti/ Zbardhen ndryshimet ligjore

LEXO EDHE:  Hetimet për tërmetin/ Katër të shpallur në kërkim arratisen në Itali

Për mjekun e familjes nuk është shpërndarë as edhe një protokoll zyrtar mjekimi, asnjë mundësi më shumë trajtimi, duke e lënë çdo gjë sporadike e në amulli, me të gjithë koston financiare në mjekim dhe diagnostikim mbi pacientin, deri në sigurimin prej tij të burimeve të Oksigjenit jetik, ky është krim!

–Spitalet periferike me klinikat dhe terapitë intensive janë krejt të papregatitura për të pritur flukset e këtyre pacientëve apo të dyshuar për Covid, veçanërisht kjo e domosdoshme me fillimin e virozave.

–Numri shumë i ulët i testimeve publike nuk mund të sigurojë jo kërkimin e gjerë në popullsi, por as diagnostikimin e nevojshëm për rastet me simptoma, nevojë kjo në rritje me shpejtësi, veçanërisht në javët që vijnë.

–Dhe së fundmi është fakti që kjo qeveri e ka humbur pa hyrq edhe “garën” për të siguruar sa më shpejt dhe në sasi të mjaftueshme vaksinat Covid me fillimin e prodhimit të tyre, ashtu si na ka vendosur jashtë kontekstit edhe për vaksinimin ndaj virozave periodike”, shkruan ish-ministri në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE