Connect with Us

Haberet e Mitros/BAJRONI NE FILM DHE NË TEPELENË

Aktualitet

Haberet e Mitros/BAJRONI NE FILM DHE NË TEPELENË

Publikuar

-

Nga Mitro Çela

Një muaj më parë mora rrugën për në Përmet. Në hyrje të Tepelenës i thashë Ezmerkës:
-Lamë nam! 10 vjet pa parë qëndrën e Tepoelenës. Që në motin kur isha kandidat për deputet në vitin 2005…
-Humbje kohe,- tha Ezmerka.-Tepelenës i ka ngecur sahati që nga koha e Ali Pashës…
Çudia ishte që gaboi edhe ajo që nuk gabon kurrë… U kthyem djathtas. U futën në unazë. Lame makinën…Ruana Zot! Jemi apo nuk jemi në Tepelenë! Një shesh i bukur. Ne sfond kalaja. E rëpërtërire. shih fotot. I them Ezmerkës: Për mua Tepelena qënkërka bërë qyteza më e bukur e jugut!…Në rrëzë të kalasa pimë një kafe. Duke parë portretin e Bajroninit tek porta e kalasë, mu kujtua filmin “Bajroni”
Ka një skenë, ku poeti anglez ka vendosur të lërë Venecien dhe të shkojë në Greqi. Ishte viti 1821. Në tokën helene kishte nisur revolucioni kundër Turqisë më Bubulinën, Marko Boçarin etj. Në Athinë vazhdonte lufta. Turqit ishin rrethuar në Pateonin. Vjen një moment dhe ushtarëve turq ju mbaruan fishekët. U mblodhën komandatët turq. Vendosën të shkrijnë objektet prej bronxi të Pateonit dhe të bëjnë fishekë.
Lajmi doli jashtë Panteonit. E morën vesh ushtarët grekë. U mblodhën komandatët. Vendosën tu dërgojnë turqëve fyshekë. Më një kusht: Të mos shkrijnë objektet prej bronxi të Panteonit. Me këta fyshekë të dhuruar nga grekët, ushtarët turq do të vrisnin ushtarë grekë?!

Kjo ishte dashuria e popullit për Pantonin dhe veprat e tjera ta artit. Me këtë dashuri, këto vepra arti po jetonë në shekuj?! Skena të tilla gjen edhe në historinë e popullit shqiptar. Një nga më të bukurat është histria e kodikëve të Beratit. Në vitin 1943 Italia fashiste kapitulloi. Ushtarët italianë të lodhur të raskapitur, të përndjekur ja lëshuan vendin ushtarëve gjermanë. Gestapo kërkonte të merrnin në Berat dhe të dërgonin në Berlin kodikët. Këtu nis historia.

LEXO EDHE:  Haberet e Mitros/ Një natë Shkurti...

Lajmin e dëgjuan priftërintë që shërbenin në katedralen e Kalasë së Beratit. U mblodhën. Kuvenduan dhe vendosën. Ti fshehin kodikët dhe të mos tregojnë vendin edhe në se do të tortuturoheshin. Priftërinjtë u gjynjëzuan përpara Shën Mërisë duke thënë: “ Na ndje o I Madhi Zot! Jemi të detyruar të gënjejmë, në mënyrë që gjermanët të mos I marrin kodikët?!” Disa ditë më vonë erdhën gjermanët. Takuan priftërinjtë. Ata u betuan: Në katedrale kurrë nuk ka pasur kodikë!”

Po më tej si vazhdon historia? Kodikët mbetën të fshehur në bodrumet e katedrales. Vdiqën njeri pas tjetrit priftërinjtë. Mbeti gjallë një prift. Një ditë thirri djalin dhe I tregoi për vendin ku fshiheshin kodikët. Kjo ndodhi në vitin 1956. Pasi u nxorrën nga bodrumi, kodikët u dërguan në Kinë për riparim. Sot janë ndër pasuritë e rralla të kulturës shqiptare.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Blinken: SHBA nuk ka partner e mik më të mirë se Gjermaninë

Publikuar

-

Nga

Blinken: SHBA nuk ka partner e mik më të mirë se Gjermaninë

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken falenderoi të mërkurën Kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel për “udhëheqjen e jashtëzakonshme” duke thënë se “SHBA nuk kanë një partner më të mirë, një mik më të mirë sesa Gjermaninë“.

Duke theksuar nevojën për bashkëpunim dhe partneritet shumëpalësh në balladaqimin me sfidat globale, që nga pandemia, tek ndryshimet klimatike e deri tek teknologjitë e reja, Sekretari Blinken vlerësoi rolin e Gjermanisë si shembull në disa fronte.

“Mendoj se ne jemi të një bindjeje se kemi përgjegjësi, sidomos në këtë moment, për të demonstruar se demokracia është sistemi që funksionon për të përmirësuar jetë njerëzish në mbarë botën,” theksoi zoti Blinken.

Ai u ndal tek puna që ka bërë Gjermania lidhur me krizën në Libi, si bashkorganizatore e konferencës shumëpalëshe të së mërkurës përkrah OKB-së, për të arritur përparim drejt krijimit të kushteve përr zgedhje të sigurta dhe pastrimin e këtij vendi nga luftëtarët e huaj.

“Konferenca e sotma ishte një shembull shumë i mirë i punës që ka bërë Gjermania lidhur me Libinë dhe shpresojmë që nga ky moment të fillojmë të shohim një Libi në rrugën e sigurisë, lirisë dhe pavarësisë, të mbështetur nga komuniteti ndërkombëtar.

LEXO EDHE:  Haberet e Mitros/ Në portin e Kavajës
LEXO EDHE:  HABERET E MITROS/ ARI: HUMBËSI I MADH ARRNAUT…

Sekretari amerikan i shtetit vazhdoi më tej se kishte tema të tjera me interes të përbashkët si Kina dhe Rusia, por shtoi se “për sot, zonja Kancelare, më lejoni të them Faleminderit! Po ashtu dua t’ju them se Presidenti Biden mirëpret takimin me ju në Uashington muajin e ardhshëm”.

Takimi me Kancelaren Merkel pasoi bisedimet mes zotit Blinken dhe homologut gjerman Heiko Maas.

Vizita e zotit Blinken në Gjermani nxori në pah përmasat dhe forcën e marrëdhënieve SHBA-Gjermani, por nuk duket se ka shenja përparimi në temën e gazjellësit rus Nord Stream 2. As zoti Blinken, as ministri i Jashtëm Mass nuk ofruan hollësi mbi afate kohore për një zgjidhje të mundshme.

Zoti Blinken ndodhet në Gjermani në vizitën e tij të dytë në Evropë brenda shtatë ditësh, pasi shoqëroi Presidentin Biden në takimin e tij me aleatët evropianë në Britani dhe Belgjikë.

Pas Gjermanisë, zoti Blinken do të vizitojë Francën dhe Italinë në kuadër të turneut të tij të parë në këto tre vende në rolin e kryediplomatit amerikan./ VOA

LEXO TE PLOTE

Bota

Izraeli paralajmëron masa për shkak të variantit Delta

Publikuar

-

Nga

Izraeli njoftoi të mërkurën (23 qershor) se do të shtyjë lehtësimin e hyrjes së turistëve individualë për shkak të shqetësimeve për përhapjen e variantit Delta të koronavirusit. Ky vend paralajmëroi se mund të ndërmarrë edhe masa tjera për të parandaluar përhapjen e këtij varianti.

“Për shkak të shqetësimit në lidhje me përhapjen e mundshme të variantit Delta, qeveria ka shtyrë hyrjen e turistëve individualë deri më 1 gusht”, tha Ministria e Turizmit e Izraelit.

Kryeministri i Izraelit, Naftali Bennett, tha të mërkurën se nëse çdo ditë, për një javë regjistrohen më shumë se 100 raste të reja me COVID-19, atëherë do të rivendoset mbajtja e maskave në ambiente të mbyllura.

Paralajmërimi i tij erdhi pasi Izraeli regjistroi mbi 100 raste të reja për të tretën ditë radhazi.

LEXO EDHE:  "Amerikani i “marrë” në Golem"/ Mitro Çela rrëfen historinë e padëgjuar
LEXO EDHE:  Haberet e Mitros/ Në portin e Kavajës

Bennett gjithashtu tha se do të rritet numri i testimeve PCR, dhe do të shtohen masat për njerëzit që shkelin karantinën.

Në kulmin e shpërthimit të pandemisë në janar, Izraeli regjistronte rreth 10,000 raste ditore.

Në shumë vende të botës janë ngritur shqetësime të mëdha për një valë të re të infektimeve për shkak të përhapjes së variantit Delta të koronavirusit, i cili besohet që është më i transmetueshëm se variantet e tjera.

Por, Organizata Botërore e Shëndetësisë ka thënë se në përgjithësi vaksinat edhe ndaj këtij varianti mbeten shumë efektive. REL

LEXO TE PLOTE

Bota

Talibanët zgjerojnë territorin e tyre në Afganistan

Publikuar

-

Nga

Talibanët zgjerojnë territorin e tyre në Afganistan

Më shumë se 50 për qind e trupave amerikane janë tërhequr nga Afganistani, por vendi është përfshirë nga dhuna, ndërsa Talibanët vazhdojnë të zgjerojnë territorin e tyre. Këto zhvillimi ndodhin ndërsa Presidenti amerikan Joe Biden do të takohet me presidentin afgan këtë javë. Korrespondenjta e Zërit të Amerikës Carolyn Presutti njofton nga Shtëpia e Bardhë.

Të shtënat me armë dëgjohen në distancë, ndërsa Talibanët marrin nën kontroll provincën e Konduzit në veri të Afganistanit pranë kufirit me Taxhikistanin.

Situata në Kunduz është shumë e rëndë. Nuk ka siguri. Ka shumë të plagosur në spital“, thotë Abdul Rahim, banor Zaa Khail.

Talibanët po zgjerojnë territorin e tyre ndërsa trupat amerikane po largohen, me një afat të prerë deri në shtator. Deri më tani, kryengritësit kanë pushtuar 60 rrethe.

Kjo ishte temë debati të martën në Këshillin e Sigurimit të OKB-së.

Deborah Lyons, Përfaqësuese Speciale e Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së

Shumica e zonave të kapura ndodhen rreth kryeqyteteve provinciale, që mund të jetë një shenjë se Talibanët janë duke u pozicionuar për të marrë nën kontroll këto kryeqytete menjëherë pas tërheqjes së plotë të forcave të huaja“, tha Deborah Lyons, përfaqësuese speciale e Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së.

Në një intervistë ekskluzive me Zërin e Amerikës, Nënpresidenti i Parë i Afganistanit, Amrullah Saleh tha se Talibanët kanë fituar besim pas fillimit të largimit të forcave amerikane.

Ata kanë një bindje të rreme se i kanë mundur të huajt dhe tani duhet të mposhtin vetëm forcat afgane“, tha ai.

LEXO EDHE:  Nga Mitro Çela/ Zogu i Zonjës dhe bilbili i Kapedanit

LEXO EDHE:  HABERET E MITROS/Pjetër Arbëror i rrëfehet Gjon Sinishtës

Pra, sfida kryesore për Shtetet e Bashkuara është sjellja e Talibanëve në tryezën e bisedimeve të paqes. Kjo do të jetë në rendin e ditës kur Presidenti Joe Biden të takohet të premten me Presidentin e Afganistanit Ashraf Ghani dhe Kryetarin e Këshillit të Lartë për Pajtimin Kombëtar Abdullah Abdullah.

Ata do të diskutojnë mbi bashkëpunimin e nevojshëm për t’u siguruar që Afganistani kurrë të mos bëhet një strehë e sigurt për grupet terroriste që përbëjnë një kërcënim për Shtetet e Bashkuara. Ata do të diskutojnë edhe për vazhdimin e ndihmës humanitare dhe ndihmave të tjera për të cilat Shtetet e Bashkuara mbeten të përkushtuara“, tha zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki.

Ish ambasadori amerikan në Afganistan Ronald Neumann thotë se takimi i së premtes nuk do të jetë thjeshtë simbolik.

Ftesa është një simbol i vendosmërisë amerikane për të qëndruar të përfshirë, të angazhuar me Afganistanin dhe për të vazhduar ndihmën për Afganistanin, megjithë largimin e trupave amerikane. Gjithashtu, është e rëndësishme që të dy udhëheqësit, Dr. Abdullah dhe Presidenti Ghani, po vijnë së bashku. Unë mendoj se kjo është një shenjë shumë e rëndësishme dhe e dukshme e unitetit që është shumë e nevojshme në Kabul”, tha ai.

Shtetet e Bashkuara po ofrojnë më shumë se 266 milionë dollarë ndihmë të re humanitare për Afganistanin ndërsa Uashingtoni tërhiqet nga lufta e tij më e gjatë në histori. Sipas OKB-së, 18 milionë afganë kanë nevojë për ndihmë dhe gati 5 milionë janë të zhvendosur brenda vendit.

LEXO TE PLOTE