Connect with Us

Studimi/Leximi i librave, shton jetëgjatësinë

Kuriozitete

Studimi/Leximi i librave, shton jetëgjatësinë

Publikuar

-

Disa preferojnë të lexojnë të madhin Tolstoi e disa të tjerë intrigohen nga novelat e Harry Potter.

Por pavarësisht se cilin material e zgjidhni, të lexuarit novela është i lidhur me jetëgjatësinë, ka zbuluar një studim i ri.

Ata që lexojnë shumë libra jetojnë mesatarisht 2 vjet më gjatë se ata që nuk lexojnë fare. Sipas studimit, vetëm një orë e gjysmë lexim në ditë, ndikon në rritjen e jetëgjatësisë.

LEXO EDHE:  Obeziteti shton tumoret! Studimi: Më shumë raste vitet e fundit

Të lexuarit e gazetave dhe revistave, po ashtu lidhet me jetëgjatësinë, por ndikimi nuk është aq i madh sa të lexuarit e librave.

Shkencëtarët nga Universiteti Yale në SHBA, i kanë përdorur të dhënat e 3635 personave të cilët ishin mbi 50. Këtyre iu është kërkuar që të përgjigjen në pyetjet për shprehitë e të të lexuarit.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kuriozitete

Rregulli i 20 minutave/ Truku më i mirë që mund të “kopjojmë” nga jeta e milionerëve

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Sipas Thomas C.Corley autor i librave “Rich Habits: The Daily Success Habits of Wealthy Individuals” dhe “Rich Kids’ e para është që ne duhet të përcaktojmë një ëndërr specifike (diçka që është imazhi ideal i jetës sonë), më pas duhet të krijojmë qëllime individuale rreth asaj ëndrre (hapa të vegjël që na ndihmojnë ta arrijmë atë) dhe, së fundi, duhet të zhvillojmë zakonet e duhura që kur i bëjmë çdo ditë do të na afrojnë me atë që kërkojmë dhe Rregulli i 20 minutave ndihmon për këtë.

Sipas Corley, “zakonet e mira janë si floket e borës në një shpat mali. Vështirë se i vëreni ato derisa të krijojnë një vërshim suksesi” dhe janë:

Vendosni një qëllim të ri, një zakon të ri, që dëshironi të adoptoni.

Kaloni 20 minuta në ditë për këtë zakon të ri.

Përsëriteni këtë zakon çdo ditë për të paktën 30 ditë.

Kjo mund të jetë 20 minuta lexim në ditë, 20 minuta lidhje në rrjet, 20 minuta dëgjim i një podcast mbi tema që mund t’ju ndihmojnë, 20 minuta shkrimi i një libri.

LEXO EDHE:  Më në fund! Studimi i ri përcakton njëherë e mirë kush janë shoferë më të mirë: meshkujt apo femrat

LEXO EDHE:  40 mijë persona në Shqipëri jetojnë me më pak se 2 dollarë në ditëE rëndësishme është ta bëni këtë zakon çdo ditë dhe të zgjasë të paktën 20 minuta.

Dhe pse ta ndiqni për 30 ditë?

Corley thotë se kështu aktivizohen qelizat specifike të trurit.

Kështu, vendosen shenjat, që të fillojë të krijohet një zakon i ri dhe me kalimin e kohës kjo bëhet më e lehtë derisa të duket pothuajse e natyrshme.

Pasi të keni zotëruar këtë “zakon të ri”, mund të filloni të përqendroheni në atë të radhës që dëshironi të pushtoni.

Sipas Corley ‘suksesi nuk vjen rastësisht, por as nuk vjen brenda natës. Është shumë më e lehtë, pra, ta ndash atë në “copa” për të arritur në një moment atë që dikur dukej si një ëndërr e largët./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

“Squid Game” ‘bie’ nga froni/ Ky është filmi më i ndjekur në Netflix i të gjitha kohërave

Publikuar

-

Nga

cna lajm show

“Prej kohësh, “Squid Game” ka qenë seriali më i ndjekur në Netflix.

Kujtojmë se lojërat e dhunshme nisën të praktikoheshin edhe në realitet dhe kjo bëri që shumë shkolla dhe mjedise sociale te merreshin masa për të ndaluar të rinjtë në përdorimin e dhunës.

Si duket “Squid Game” ka rënë nga froni.

Kush është tani top 1 në Netflix?

“Red Notice”, është tani filmi më i ndjekur në historinë e Netflix, sipas gjigantit të transmetimit. “Red Notice” solli 328.8 milionë orë shikime, raporton Netflix, duke kryesuar rekordin e mëparshëm të mbajtur nga “Bird Box” e Sandra Bullock në 2018 me 282 milionë orë shikime.Aktualisht, 50% e të gjithë abonentëve të Netflix në mbarë botën kanë parë “Red Notice”. Filmi e kaloi rekordin e mbajtur më parë në vetëm 18 ditë, në krahasim me “Bird Box” që zgjati 4 javë.

LEXO EDHE:  Studiuesit/ Tre strategjitë që do t’iu ndihmojnë të kapërceni ndarjen nga partneri

LEXO EDHE:  Studim/ Pse kemi ftohtë ne femrat?

Filmi, ku luajnë Johnson, Ryan Reynolds dhe Gal Gadot, u prodhua nga Johnson’s Seven Bucks Productions dhe debutoi në faqen e transmetimit në fillim të këtij muaji. Ai ende mbetet në 10 filmat më të mirë në këtë platformë në 94 vende, sipas Netflix.

“Red Notice” tregon historinë e një profilisti të FBI-së të luajtur nga Johnson, i cili duhet të bashkëpunojë me hajdutin më të madh të artit në botë [Reynolds] në një grabitje të guximshme në mënyrë që të kap kriminelen më të kërkuar, të luajtur nga Gadot.

Filmi u shfaq në kinema edhe fundjavën e kaluar.

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Mendohej se ishin gjurmë ariu/ Merr kthesë studimi, zbulohen…

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Gjurmët misterioze të këmbëve që mendohet fillimisht se janë bërë nga arinjtë e lashtë, janë lënë në fakt nga njerëzit e hershëm miliona vjet më parë, ka zbuluar një studim i ri.

Dëshmia e një gishti të madh dhe thembra të madhe në mbresat e fosilizuara, të zbuluara në një vend në Tanzani në vitin 1976, ndihmuan në klasifikimin e tyre si të një hominin dykëmbësh të paidentifikuar që mund të ketë pasur një ecje të çuditshme të kryqëzuar.

Ai sugjeron se më shumë se një specie e tillë ishte duke ecur me dy këmbë 3.7 milionë vjet më parë, pasi gjurmët e veçanta të gjetura në një vend aty pranë në Laetoli janë identifikuar më parë si provat më të hershme përfundimtare të bipedalizmit te homininët.

Studiuesit besojnë se i përkisnin Australopithecus afarensis – specieve hominin të skeletit të pjesshëm të famshëm ‘Lucy’, shembulli më jetëgjatë dhe më i njohur i një prej paraardhësve tanë të hershëm njerëzor.

Është e paqartë se çfarë lloji i njeriut të hershëm ishte përgjegjës për gjurmët e gjetura në vitin 1976, por përshtypjet zbulojnë se kushdo qoftë ai kishte një ecje të çuditshme me hapa të kryqëzuar ose ndoshta po lundronte në terrene të rrezikshme.

Studiuesit thanë se gjurmët ishin vendosur në atë mënyrë që krijesa duhet të kishte vendosur secilën këmbë përtej vijës së mesit të trupit për t’u prekur para këmbës tjetër.

“Edhe pse njerëzit zakonisht nuk bëjnë hapa të kryqëzuar, kjo lëvizje mund të ndodhë kur dikush përpiqet të rivendosë ekuilibrin e tyre”, tha autori kryesor i studimit Ellison McNutt, një asistent profesor në Universitetin e Ohajos.

LEXO EDHE:  Studiuesit/ Tre strategjitë që do t’iu ndihmojnë të kapërceni ndarjen nga partneri

LEXO EDHE:  "Respektoj me rigorizitet karantinën"/ Berisha zbulon si e kalon ditën

“Gjurmët e këmbëve mund të kenë qenë rezultat i një hominini që ecën nëpër një zonë që ishte një sipërfaqe e pabarabartë.”Në vitin 1978, pesë gjurmë të njëpasnjëshme të zbuluara në vendin e Laetoli dhanë provat më të hershme përfundimtare të bipedalizmit te homininët dhe u lidhën me Australopithecus afarensis.

‘Lucy’, e cila i përkiste asaj specieje hominin, u zbulua në rajonin Afar të Etiopisë në vitin 1974 dhe mendohet të ketë qenë një e re e rritur kur vdiq 3.18 milionë vjet më parë.

Studiuesit kanë pohuar më parë se ajo vdiq pasi ra nga një pemë, duke ofruar prova të pazakonta për banimin e pemëve në speciet e zhdukura.

Megjithatë, gjurmët e tjera të zbuluara në të njëjtën kohë në një vend të afërt të quajtur Site A, përpara se të mbuloheshin më pas, nxitën debat.

Disa mendonin se ishin bërë nga një ari që ecte në këmbët e pasme, ndërsa të tjerë besonin se një lloj tjetër hominin nga ‘Lucy’ mund të kishte qenë përgjegjës.

Në vitin 2019, McNutt dhe kolegët e saj ri-gërmuan këto gjurmë në formë të pazakontë dhe i krahasuan ato me përshtypjet e bëra nga arinjtë, shimpanzetë dhe njerëzit.

“Duke pasur parasysh dëshmitë në rritje për diversitetin lokomotor dhe të specieve në të dhënat fosile të homininave gjatë 30 viteve të fundit, këto printime të pazakonta meritonin një vështrim tjetër”, tha McNutt.

Gjurmët e këmbëve u matën, u fotografuan dhe u skanuan në 3D dhe u zbuluan se kishin një përshtypje të madhe për thembrën dhe gishtin e madh – të cilat të dyja përshtaten me një specie hominin.

LEXO TE PLOTE