Connect with Us

Trump dhe Putin ç’qëndron pas lidhjes mes tyre?

Aktualitet

Trump dhe Putin ç’qëndron pas lidhjes mes tyre?

Publikuar

-

Trumpi sheh tek Putini një person me ide të njëjta dhe Putini do të gëzohej nëse ai do të zgjidhej në Shtëpinë e Bardhë.

Mediat amerikane flasin prej disa kohësh për një “bro-mance” të burrave të fortë Donald Trump dhe Vladimir Putin. Përkthimi i “bro-mance” do të ishte “romancë vëllazërore”, por kjo nuk i përshtatet tamam situatës – sepse më tepër mund të flitet për një lidhje reciproke shpirtërore mes kandidatit të republikanëve për president të SHBA-së dhe presidentit rus. Në këtë mes nuk është madje as qartë nëse ata të dy janë takuar ndonjëherë me njëri-tjetrin. Të hënën Donald Trump tha: “Unë nuk e kam takuar Putinin kurrë dhe nuk e njoh atë. Ai ka thënë një gjë të bukur tha për mua: që unë jam një gjeni. Kaq. Unë nuk e kam takuar kurrë atë”.

Por në intervista të mëparshme, Trumpi ka pohuar të kundërtën: “Po, jam në kontakt me Putinin! Dhe mund t’ju them, se Putini është shumë i interesuar për atë që do t’ju them në këtë intervistë.”

Kjo ishte nga fundi i vitit 2013, pra vetëm dy vjet e gjysmë më parë. Në fundjavë, kanali amerikan ABC e ballafaqoi Trumpin me deklaratat e tij kontradiktore.

Trump: “Unë nuk besoj se kam takuar ndonjëherë Putinin.”

Moderatori: “Por ju duhet ta dini në qoftë se e keni takuar!”

Trump: “Po, ashtu mendoj dhe unë.”

A kemi të bëjmë me një humbje të hershme kujtese të një 70-vjeçari? Apo mos vallë Trumpi do papritur të fshehë diçka? Shumë gazetarë kanë hulumtuar tashmë për këtë dhe nuk kanë gjetur, të paktën të dokumentuar, ndonjë informacion për ndonjë takim mes Trumpit dhe Putinit. Kur Trumpi organizoi tre vjet më parë në Moskë konkursin e bukurisë “Miss Universe”, ai donte patjetër që Putini të vinte si i ftuar nderit. Por Putini nuk shkoi.

Të tjerë gazetarë supozojnë se Trumpi ka marrëdhënie biznesi me oligarkë rusë dhe fiton para nga Rusia. Këto spekulime Trumpi i ushqen vetë, sepse refuzon të bëjë publike deklaratat e tij të taksave. Po ashtu edhe planet për të ndërtuar në Moskë një “Trump Tower” dhe “Trump Hotel” kanë dështuar.

Adhurimi i ndërsjellë mes Trumpit dhe Putinit është më shumë një çështje tipi, mendon Michael O’Hanlon, ekspert për politikën e jashtme pranë Institutit Brookings: “Është shqetësues fakti që Trumpi sheh tek Putini një person me ide të njëjta. Sipas motos: ne vendet e forta ndajmë botën. Putini mund ta mbajë sferën e tij të influencës, për sa kohë na lë ne rehat në tonën.”

Por a mjafton afërsia shpirtërore e dy alfa-meshkujve për të shpjeguar pse deklaratat e Trumpit për politikën e jashtme shpesh të tingëllojë sikur t’ia ketë thënë Putini me telefon?

LEXO EDHE:  Shpallja “non grata” e Berishës/ Harxhi: Shkundje shumë e fortë për PD-në

NATO ka mbijetuar, thotë për shembull Trumpi. Por nëse vendet baltike do të mbrohen nga SHBA, kjo varet nga fakti nëse ato paguanë mjaftueshëm. Po ashtu në fundjavë Trumpi tha se si president ai mund ta imagjinonte edhe njohjen zyrtare të aneksimit rus të Krimesë: “Unë do ta shoj me kujdes këtë çështje. Por sipas atyre që kam dëgjuar njerëzit në Krime preferojnë të jenë pjesë e Rusisë.”

Me këtë përshtatet edhe fakti se delegatët e Trumpit në takim të partisë arritën që kërkesa për më shumë furnizimet armë për Ukrainën të hiqet nga programi i partisë së republikanëve.

Trump i ka përmbysur brenda një kohe të shkurtër parimet prej dekadash të republikanëve: nacionalizëm në vend të internacionalizmit. Proteksionizëm në vend të tregtisë së lirë. “SHBA-ja në plan të parë” në vend të angazhimit për mbrojtjen e anëtarëve të tjerë të NATO-s. Paraardhësi i Trupit si kandidat për president, Mitt Romney, e quante Rusinë madje si “armikun gjeopolitik numër një” të Amerikës. Nuk është çudi që Putin do të gëzohej nëse Trumpi do të zgjidhej në Shtëpinë e Bardhë. /dw/

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Basha është satelit i Qeverisë”/ Berisha: Rama kopjoi modelin tim për të fituar

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Ish-kryeministri dhe lideri historik i PD, Sali Berisha ka deklaruar se kreu i PD, Lulzim Basha, është bërë një satelit i kryeministri Edi Rama.

“Nëse Basha hyn në një skenar, në të cilin Rama është 100 përqind i sigurt. Skenari është që të bazohet në raporte të hetimeve antikorrupsion të Qeverisë. Me këtë mekanizëm që them, mund të shkatërrosh çdo opozitë në botë. Të thotë kryeministri ty dhe ti merr vendimin” tha Berisha.

Më tej ai tha se Rama fitoi kundër tij me fushata negative. I pyetur nëse mundet më ai të fitojë kundra Edi Ramës, u përgjigj se çuditet nga një pyetje e tillë.

LEXO EDHE:  Johnson & Johnson kërkon miratimin e vaksinës së saj me një dozë në SHBA

LEXO EDHE:  Johnson & Johnson kërkon miratimin e vaksinës së saj me një dozë në SHBA“Unë çuditem si po pyet, po si fitoi kundër Berishës Edi rama. Fitoi, u përpoq me fushata negative, por dështoi”.

Më tej ai tha se Rama mori modelin e tij të drejtimit për të fituar.

“Edi rama mori modelin tim të premtimit. Në 2013 ai i bëri, 63 premitime, nga tilla si shëndetësia falas, zhdukja e listave etj. Ai i fitoi zgjedhjet, përdori faktorin moshë dhe premtin, i cili ishte dhe faktori kryesor që ai fitoi. Rama është më i plakur se unë, le të vijë këtu, do të dalë 7 vjet para meje” , tha Berisha për Syri TV./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Arben Ristani për përjashtimin e Berishës/ Vendim jo-statutor dhe ligjërisht ‘nul’

Publikuar

-

Nga

Ish-sekretari i përgjithshëm në PD, Arben Ristani thotë se kryetari i partisë nuk ka të drejtë statutore të përjashtojë nga grupi parlamentar një deputet, në rastin konkret ish-drejtuesin Sali Berisha.

“Në mënyrë absolute, kryetari i partisë nuk ka të drejtë statutore të marrë vendime të tilla”, tha ai në emisionin “Now” në Euronews Albania.

Ai shkoi më tej duke thënë se përderisa kjo vendimmarrje nuk është bazuar në statut, ajo ligjërisht mund të konsiderohet nul, gjë të cilën e ka artikuluar edhe vetë ish-kryeministri Berisha.

LEXO EDHE:  Perandoria e Amerikës mundi perandorinë e terrorit 

LEXO EDHE:  Ekstradohet nga SHBA/ Interpoli e zbulon pas 30 vitesh arrati

“Vendimmarrja është jo-statutore, duke e qenë e tillë, sigurisht që është nul ligjërisht mbi bazën e statusit”, tha ai./euronews

  

 

 

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Evi Kokalari: Basha është pjesë e një liste të zezë në SHBA

Publikuar

-

Nga

Kcna lajme politik

Evi Kokalari, aktiviste që jeton në SHBA thotë se kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka rënë në grackë dhe kjo e ka çuar në vendimin për të përjashtuar Sali Berishën.

Sipas Kokalarit, kreut të PD mund t’i jetë premtuar që emri i tij të hiqet nga lista e zezë që Departamenti Amerikan i Shtetit ka për politikanët shqiptarë.

Aktivistja aludoi se Basha mund të jetë futur në listën e personave “non grata” njëkohësisht me Berishës duke shtuar se kreu i PD ka disa vite që nuk shkon në SHBA.

“Ka rënë në grackë. Diku ka rënë në grackë dhe kjo ka bërë që të përjashtojë Berishën”, tha znj. Kokalari.

LEXO EDHE:  Meta i përmalluar/ Publikon foton me Arvizun nga SHBA

LEXO EDHE:  Perandoria e Amerikës mundi perandorinë e terrorit Tek Basha, ajo tha se ka parë paaftësi për ta çuar PD djathtas dhe këtë ajo e lidhi me faktin që nuk ka ndërtuar vetë një karrierë politike por i është dhënë.

“Nuk e kam takuar asnjëherë Bashën por kam parë një paaftësi tek ai që nuk do ta çojë asnjëherë përpara. Nuk është zgjedhur nga populli dhe nuk e ka ndërtuar karrierën politike por i është dhënë”, përfundoi znj. Kokalari./euronews

 

LEXO TE PLOTE