Connect with Us

Ja 14 deputetët socialistë që rrezikojnë kandidimin në zgjedhjet e ardhshme?

Aktualitet

Ja 14 deputetët socialistë që rrezikojnë kandidimin në zgjedhjet e ardhshme?

Publikuar

-

Disa nga deputetët aktualë të Partisë Socialiste rrezikojnë të përfshihen në listat zgjedhore, apo në atë që quhet vendet e sigurta, në zgjedhjet e ardhshme parlamentare. Kjo jo vetëm për shkak të përplasjeve që kanë pasur me Kryeministrin Edi Rama, por edhe për faktin se shumë prej tyre jnë lënë në hije përgjatë mandatit të parë të mazhorancës së majtë të drejtuar nga Partia Socialiste.

Por cilët janë deputetët që rrezikojnë të mos kandidohen më nga PS dhe për rrjedhojë të dalin nga politika?

Namik Dokle, Shkëlqim Cani dhe Arta Dade, dy nga deputetët me më shumë mandate në Kuvendin e Shqipërisë, rrezikojnë të jenë pjesë e listave, apo renditjes në to, në vendet e sigurta. Dokle është pothuajse i distancuar nga cdo zhvillim në Partinë Socialiste, ndërsa herë pas here thumbon në rrjetet sociale, politikat e Rilindjes.

Shkëlqim Cani ishte i vetmi ndër ministrat që nuk pranoi të dorëzojë mandatin e deputetit, duke thyer në këtë mënyrë një rregull të brendshëm. Mënyra sesi Cani u shkarkua nga posti i ministrit të Financave po kështu ishte shumë e dyshimtë, ndërsa burime nga PS pohojnë se pothuajse deputeti i Qarkut të Dibrës ka shkëputur totalisht kontaktet me Kryeministrin Rama.

Arta Dade po kështu nuk ka nguruar të shprehë kritika në drejtim të mënyrës së organizimit dhe funksionimit të PS-së, madje edhe në Kongresin e fundit të kësaj partie, u përfshi ndër emrat e njohur që kërkonin respektimin e statutit përsa i takon zgjedhjes së Kryetarit të partisë.

Erjeta Alhysa, Anila Agalliu, Luljeta Arapi dhe Antoneta Dhima, 4 ligjvënëset socialiste që hynë në Kuvend pasi ministra të Qeverisë Rama dorëzuan mandatet, pritet gjithashtu të mos jenë pjesë e parlamentit të ardhshëm. Kjo për faktin se vendi që mund të kenë në listat zgjedhore mund të jetë i pamundur për tu arritur si numër rendor, ose nuk do të përfshihen fare në listat që do të hartohen nga PS. Të 4 deputetet shumë rrallë janë angazhuar në debate apo kanë qenë active në media, çka tregon se e ardhmja e tyre në politikë mbetet me një pikëpyetje të madhe.

Mira Shehu, një tjetër ligjvënëse në Grupin e PS-së, pritet gjithashtu të mos jetë pjesë e listave zgjedhore. Shehu është një nga mbështetëset e ish-deputetit Koço Kokëdhima, i cili pas humbjes së mandatit, ka shkëputur totalisht lidhjet me Ramën, madje është kthyer në një nga kundërshtarët e tij më të ashpër. E ardhmja politike e Shehut dhe e Kokëdhimës shihen më pranë LSI-së sesa PS.

LEXO EDHE:  Ngrihen grupet e punës/ Kush do ta bëjë analizën e zgjedhjeve në PS, emrat

Armando Prenga dhe Tom Doshi rrezikojnë të jenë pjesë e Grupit Parlamentar socialist, edhe pse gjatë javëve të fundit, duket se dy deputetët kanë normalizuar raportet me Kryeministrin. Kjo sidomos pas paralajmërimeve të LSI se mund të dalë jashtë koalicionit qeveritar. Por Prenga rrezikon të hyjë sërisht në Kuvend edhe për shkak të ligjit të dekriminalizimit, pasi është një nga deputetët socialistë të akuzuar më fort nga Partia Demokratike.

Eduard Ndocaj është një tjetër emër që mund të rrezikojë të jetë pjesë e listave të PS, megjithëse bashkë me deputetin Doshi, përbëjnë një armë të fortë për Ramën në mbledhjen e votave në dy qarqet, Lezhë dhe Shkodër. Gjithçka do të varet nga raportet që Rama do të ketë me Metën, i cili duket se të dy ligjvënësit i ka kundërshtarët më të fortë në qarqet e lartpërmendura.

Ben Blushi dhe Mimoza Hafizi gjithashtu rrezikojnë përfshirjen në listat e PS-së. Shkaku është përplasja dhe kritikat e vazhdueshme që dy deputetët kanë drejtuar në drejtim të Kryeministrit Rama, Qeverisë por edhe mënyrës sesi po drejtohet Partia Socialiste.

Vladimir Kosta është një tjetër ligjvënës socialist që mund të jetë pjesë e PS-së. Kosta të paktën dy herë ka deklaruar largimin nga Grupi i PS-së, por më pas është rikthyer. Përplasja më e fundit që ka pasur me Edi Ramën është ajo përmes letrës së hapur, ku Kosta rendiste një sërë pakënaqësish, kritikash me akuzash. Veç kësaj, deputeti i Përmetit njihet për miqësinë që ka me Koço Kokëdhimën. Ndoshta të dyja këto mund të penalizojnë biznesmenin për të qenë pjesë e listave të kandidatëve, apo vendeve të sigurta në listë. /citynews/

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Ngrihen grupet e punës/ Kush do ta bëjë analizën e zgjedhjeve në PS, emrat

LEXO EDHE:  Tërheqja fatale e Lulzim Bashës

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Zgjedhjet e 18 qershorit/Ja lista me kandidatët e LSI në të gjithë vendin

LEXO EDHE:  Tërheqja fatale e Lulzim Bashës

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: