Connect with Us

Berisha: Kushërira psikopate e Kumbaros shndërroi Kernin në drejtues fiktiv, iku si limon i shtrydhur

Aktualitet

Berisha: Kushërira psikopate e Kumbaros shndërroi Kernin në drejtues fiktiv, iku si limon i shtrydhur

Publikuar

-

Ish-Kryeministri Sali Berisha është shprehur se kushurira e ministres Mirela Kumbaro, nje psikopate e sojit te Edi Rames, e shnderroi Drejtorin e dorëqehur të Operas, Ilir Kernin ne nje drejtues fiktiv. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Berisha shprehet se Kerni u largua si limon i shtrydhur, ndërsa akuzon Drejtorin e Teatrit Kombëtar Hervin Çulin se ja ka besuar drejtimin e institucionit sekretares së tij.

Postimi i plotë

Iken porsi limon i shtrydhur!

Te dashur miq, Opera eshte institucion themelor i jetes shpirterore te nje kombi dhe prestigjit te saj. Fal perkushtimit, dashurise, talentit te kengetareve, artisteve, kercimtareve, balerineve te saj ne teresi dhe Mjeshtrit te madh, drejtorit te saj Zhani Ciko, ky institucion njohu zhivillme te medha ne repertor, ne cilesi, ne perfaqesim.

Me ardhjen ne pushtet te neo-bllokmenit Edvin Kristaq Rama, institucionet themelore kombetare te kultures dhe arteve tona ne teresi njohen kohera te veshtira qe kishin ne themel xhelozine, urrejtjen e nje piktori deshtak per artistin e vertet. Ne krye te tyre erdhen rivdeksat nihiliste, sarahosh, kumarxhinj, te cilet diku per te percjelle urrejtjen e bosit te tyre diku tjeter, interesin e xhepit te tyre, ndermoren fushate spastrimesh sikur te ishin jo artiste por prolektkultas te vertet.

Njeri prej tyre, ish balerini i njohur Ilir Kerrni, qe dha dje doreheqjen.

LEXO EDHE:  Berisha ‘kryqëzon’ autoritet greke dhe shqiptare/ Heshtët për turpin në Bularat

Ai erdhi me fshesen e hekurt te partise dhe u soll si xhandar ndaj artisteve te Operas per fajin e vetem se kishin shkrire energjine dhe talentin e tyre ne kete institucion kombetar. Ai u largua si limon i shtrydhur, pasi kushurira e ministres, nje psikopate e sojit te Edi Rames, e shnderroi ate thjesht ne nje drejtues fiktiv dhe ndofta nuk linte fonde per te tjeret siç ben i vellai i ministres qe ndane te gjitha fondet me drejtorin kumarxhi dhe pijanec te Teatrit Kombetar, Çuli. Ky i fundit ish komisioner i PS prej kohesh ja ka besuar drjetimin e ketij institucioni te rene ne mjerim sekretares se tij!

Opera dhe Baleti dhe Teatri Kombetar, qe jane de facto simbole te nje kombi, po njohin keto vite per shkak te urrejtjes se Edvinit per artistet e vertet koherat e shkretetimit te tyre ne vlera dhe talente!

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

1 Koment

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Parlamenti i Malit të Zi, shkarkon ministrin që mohoi gjenocidin në Srebrenicë

Publikuar

-

Nga

Parlamenti i Malit të Zi, shkarkon ministrin që mohoi gjenocidin në Srebrenicë

Parlamenti i Malit të Zi, të enjten mbrëma shkarkoi ministrin e Drejtësisë dhe të Drejtave të Njeriut dhe Pakicave, Vladimir Leposaviç, për shkak të qëndrimit të tij mohues ndaj gjenocidit në Srebrenicë.

Shkarkimi i tij u bë me propozimin e kryeministrit malazez, Zdravko Krivokapiç. Për shkarkimin e tij votuan 43 nga 81 deputetet e parlamentit malazez, ndërsa 27 ishin kundër. Propozimi u mbështet edhe nga Partia Demokratike Socialiste e presidentit Milo Gjukanoviç, që është në opozitë.

Kryeministri Zdravko Krivokapiç, propozoi shkarkimin e ministrit Leposaviç, pasi që në një seancë parlamentare më 26 mars të këtij viti, ai tha se është i gatshëm të pranojë se në Srebrenicë ka ndodhur gjenocid “kur një gjë e tillë të vërtetohet përtej çdo dyshimi”.

Deklarata e tij shkaktoi reagime të ashpra në opinionin vendas e ndërkombëtar. Kritikët thanë se ministri Leposaviç sfidoi edhe legjitimitetin e Gjykatës së Hagës për krime lufte në ish-Jugosllavi, që ka konstatuar se në Srebrenicë ka ndodhur gjenocid.

Kryeministri Krivokapiç tha se Vladimir Leposaviç, si ministër ka qenë i detyruar që t’i përgjigjej pyetjes parlamentare rreth Srebrenicës në frymën e politikës së qeverisë, e jo në frymën e debatit akademik.

LEXO EDHE:  Lobimi rus për PD/ Reagon ish-kryeministri Berisha

LEXO EDHE:  Krim i shëmtuar/ Punëtori humbet krahun në punë, Albpetrol fsheh ngjarjen

“I kam kërkuar dorëheqjen sepse është më mirë që me një akt personal, të tregojmë përgjegjësi”, tha kryeministri Krivokapiç.

Megjithatë, ministri Leposaviç nuk pranoi të ofrojë dorëheqje, pasi u mbështet edhe nga një shumicë e deputetëve proserb pjesë e partive në pushtet. Partia pro-ruse në Mal të Zi, Fronti Demokratik, e mbështeti ministrin duke vlerësuar se “Leposaviç nuk tha asgjë që nuk është pozicioni i çdo serbi në Mal të Zi”.

Pjesëtarët e kësaj partie paralajmëruan se shkarkimi i tij mund të çojë në rënien e qeverisë malazeze ditëve në vijim.

Parlamenti malazez po ashtu miratoi një rezolutë me të cilën ndalohet mohimi i gjenocidit ne Srebrenicë. Në mbështetje të rezolutës votuan 55 deputetë, 19 ishin kundër dhe 7 veta abstenuan.

Në korrik të vitit 1995, forcat e serbëve të Bosnjës pushtuan Srebrenicën, një qytetit që ishte shpallur zonë e sigurt nga Kombet e Bashkuara. Më shumë se 8 mijë burra e djem boshnjakë u ekzekutuan dhe trupat e tyre u hodhën në varreza masive në zonë. Ajo ishte ngjarja më e rëndë në Evropë pas Luftës së Dytë Botërore dhe u shpall si gjenocid nga gjykatat e Kombeve të Bashkuara./ VOA

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Goditet nga rrufeja/ Humb jetën 51-vjeçari

Publikuar

-

Nga

Goditet nga rrufeja/ Humb jetën 51-vjeçari

Një 51-vjeçar  ka humbur jetën pasditen e sotme në Kosovë, pasi që është goditur nga rrufeja.

Lajmin për IndeksOnline e ka konfirmuar, Driton Rugova, zëdhënës i Policisë së Kosovë për Rajonin e Pejës.

“Sot, rreth 19:25 një person është sjellë në Spitalin Rajonal në Pejë, i cili sipas ekipit mjekësor, është goditur nga rrufeja dhe nuk ka arritur të mbijetojë. Vdekjen e viktimës e ka konfirmuar ekipi mjekësor”, tha Rugova./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Nazarko zbulon gabimin e Bashës/ Humbi shumë vota për shkak të aleancës me LSI-në

Publikuar

-

Nga

Nazarko zbulon gabimin e Bashës/ Humbi shumë vota për shkak të aleancës me LSI-në

Analisti Shpëtim Nazarko, ka analizuar mbrëmjen e sotme humbjen e Partisë Demokratike në zgjedhjet e 25 prillit.

Tkurrjen e mbështetjes për PD-në, ai e lidh me aleancat që Lulzim Basha ka lidhur gjatë kohës që ka qëndruar në opozitë.

Nazarko tha në emisionin “Real Story” se kreu i PD-së ka humbur shumë vota për shkak të aleancës së tij LSI-në.

Unë mendoj që Basha do të fitonte normalisht, sepse ka disa pika që gjykoj si një njeri që spostohem prapa në histori. Një nga gabimet e mëdha është që ai ka thënë njeri Berishës, kur bëri aleancë me Metën, deri kur do të bëhej ajo? Ja pse unë do e zgjidhja prapë Bashën në krye të PD. Unë pëlqej që ngjarjet t’i gjykoj si një njeri që rri 10 vite prapa.

LEXO EDHE:  Lobimi rus për PD/ Reagon ish-kryeministri Berisha

LEXO EDHE:  Konferenca me gazetarët/ Ish kryeministri fakton që Edi Rama ishte i droguar

Nga 2009 deri në vitin 2021 PD ka humbur dhe unë mendoj që Basha tani, ka humbur për shkak ë aleancës me LSI-në, sepse janë 160 mijë vota. Këto vota Basha thotë që më është dashur shumë t’i nxjerr nga qypi. Basha ka pasur dy probleme të mëdha.

Ka teori konspirative që është bërë bashkë me Ramën për të hequr qafe Metën. Madje dhe presidenti tha që më nxorën në pritë. Kjo është tipike e dinakëve, dembelë. Unë s’i jap meritë Bashës. Basha që kur e ka marrë në 2013-ën duhej të merrej me këtë histori”, tha Nazarko./ CNA.al

LEXO TE PLOTE